Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 010

135 replies to this topic

#1 favina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2007 - 07:08 PM

Am infiintat in data de 26.07.2007 o societate comerciala care momentan nu este activa ( nu desfasoara activitate ). Dupa ce am primit actele de la ORC, am mers la finante pentru a inregistra societatea cu o declaratie 010, o copie dupa statut si o copie dupa certificatul de inregistrare. Functionara nu mi-a primit declaratia 010 si mi-a spus ca nu trebuie sa mai depun nimic decat declaratia 100 peste 3 luni. Mentionez ca sunt neplatitor de TVA si platitor de impozit de profit deasemenea nu intentionez sa angajez personal. Am citit in lege ca declaratia 010 trebuie depusa pentru obtinerea certificatului de inregistrare fiscala, in caz ca nu este depusa la termen urmand sa fiu amendata.
As dori sa-mi spuneti daca sunt sau nu obligata sa depun declaratia 010, desi dupa cum am spus firma este momentan fara activitate si nu are angajati.
Multumesc anticipat.



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2007 - 08:40 AM

La infiintarea unui SRL nu mai este nevoie sa depui declaratia 010. Certificatul de Inregistrare emis de Registrul Comertului este si certificatul de inregistrare fiscala (are codul unic de inregistrare, fostul cod fiscal, trecut pe el). Nefiind nici platitor de TVA, poti sa stai linistitia.




#3 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 08 August 2007 - 10:28 AM

Avand in vedere aparitia Ordinului 175/2007 care stabileste plata Lunara a fondului pt indemnizatii cei care plateau trimestrial trebuie sa depuna o noua Declaratie 010 ?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2007 - 10:38 AM

inainte de modificare tot lunar scria in norme



#5 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 08 August 2007 - 10:44 AM

Declaratia 010 se depune numai atunci cand exista modificari in structura fiscala a societatii.
O depui numai daca faci angajari, devii platitor de TVA , etc.
Asa ca, stai linistita.
Bafta la afaceri!!!



#6 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 08 August 2007 - 12:18 PM

multumesc



#7 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 August 2007 - 07:47 AM

Am o firma infiintata in 25 iulie 2007, micro, cu salariati de la infiintare. Dar o sa fac angajari in septembrie 2007. Am fost sa depun 010 la administratie de scoatere obligatii salariale din 25 iulie si doamna de la administratie nu mi-a primit declaratia pe motiv ca se depune declaratia 100 trimestrial. Stiti ceva referitor la nedepunerea declaratiei 010 in cazul in care nu am salariati de la infiintare, desi in vectorul fiscal apare ca am? Multumesc
oare unde o sa ajungem?



#8 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2007 - 11:13 AM

codul de procedura fiscala , art.69 (6) - si va lamuriti mai bine !!! declaratia 010 este obligatorie la infiintare ( in termen de 30 zile ) de la data infiintarii firmei



#9 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 August 2007 - 09:48 PM

Asa stiam si eu: ca in termen de 30 de zile trebuie sa modifici 010 ( evident, daca ai modificari ). Problema este ca nu mi s-a primit declaratia 010 ( si am fost de 2 ori plus n telefoane date la anaf si alte administratii financiare). Initial, doamna de la asistenta contribuabil mi-a dat dreptate, dupa care s-a dat la intors ( dupa ce a auzit varianta doamnei de la declaratii 010 ):
" Avocatul, cand a infiintat firma, a dat o declaratie pe proprie raspundere ca are angajati din data de 25 iulie. Deci, el raspunde pentru fals in declaratii. Daca vreti sa se regleze situatie cereti control de fond . Dar, care e problema? Oricum, dvs. depuneti declaratia 100 la trimestru" . Am ramas ca la dentist! Este prima oara cand nu mi se primeste declaratia 010.
I-am explicat ca firma apare in vectorul fiscal inregistrata cu obligatii salariale din iulie si nu este corect, chiar daca depun declaratia 100 la trimestru. I-am spus si de codul de procedura fiscala, cu termenul de 30 zile si ea tot continua cu fals in declaratii. Ca sa nu mai spun de doamna de la declaratia 010 ( care stiam ca e normala ). Cand i-am explicat ca alte administratii nu procedeaza asa, raspunsul a fost pe masura doamnei de la asistenta contribuabil: " Nu ne intereseaza ce fac alte administratii " . Am intrebat-o si eu daca legea nu este pentru toti la fel. Se pare ca nu . Nepasarea unora si legile date haotic de altii ma duc cu gandul ca noi, contabilii, am ajuns extrem de rau. Nu avem sprijin de nicaieri. Sincera sa fiu, pe acest site imi mai gasesc " alinarea". Succes tuturor si poate, candva, s-o gasi o cale sa intram in normalitate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 10:52 PM

oare unde o sa ajungem?



#10 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2007 - 10:34 AM

[quote[/quote]
Incearca sa contactezi telefonic serviciul de asistenta contribuabili ... gasesti numerele de telefon pe site-ul www.mfinante.ro

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 28 August 2007 - 08:03 PM
Va rog NU citati integral mesajele anterioare. Folositi butonul ADDREPLY!




#11 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 August 2007 - 05:03 AM

[quote Multumesc pentru raspuns. Binenteles ca am dat telefon la anaf si mi-a zis sa iau legatura cu asistenta contribuabili de la administratia de care apartin, iar parerea dansului este ca trebuie sa depun in termen de 30 zile. Ideea este ca a expirat termenul acum cateva zile si nu mai am ce face. Sper sa nu ma trezesc cu vreo amenda.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 28 August 2007 - 08:03 PM
Va rog NU citati integral mesajele anterioare. Folositi butonul ADDREPLY!

oare unde o sa ajungem?



#12 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2007 - 11:41 AM

De aceasta inregistrare nu vei scapa ...asa ca eu te sfatuiesc sa te duci , sa platesti amenda sau poate cunosti pe cineva si o antedateaza :) .... insa trebuie inregistrata aceasta declaratie



#13 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 August 2007 - 01:53 AM

Daca nu mi-a primit in termen aceasta declaratie, acum ar fi penibil sa mi-o primeasca. Legile nefiind date clar, fiecare interpreteaza si le coreleaza cum stie mai bine!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 10:53 PM

oare unde o sa ajungem?



#14 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 August 2007 - 11:50 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 8 2007, 10:38 AM, a spus:

inainte de modificare tot lunar scria in norme
Asa scrie in norme , dar am depus la inceput de an D010 si avand mai putin de 9 angajati am zis Perioada fiscala-Trimestru.Nu cred ca acuma trebui depus alt D010 si trecut la plata lunara!



#15 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2007 - 12:18 PM

Teoretic ar trebui pentru ca se schimba datele depuse in declaratia anterioara ....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 01:35 PM




#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 August 2007 - 08:48 PM

Vezi postareabibilica, la Aug 22 2007, 08:47 AM, a spus:

Am o firma infiintata in 25 iulie 2007, micro, cu salariati de la infiintare. Dar o sa fac angajari in septembrie 2007. Am fost sa depun 010 la administratie de scoatere obligatii salariale din 25 iulie si doamna de la administratie nu mi-a primit declaratia pe motiv ca se depune declaratia 100 trimestrial. Stiti ceva referitor la nedepunerea declaratiei 010 in cazul in care nu am salariati de la infiintare, desi in vectorul fiscal apare ca am? Multumesc
Conditia de a ramane microintreprindere este de a angaja in termen de 60 de zile de la infiintare. Declaratia de mentiuni 010 se depune numai daca dupa acest termen nu ai angajati si iti pierzi statutul de micro. Societatea fiind infiintata in 25 iulie, are termen pana in 25 septembrie sa angajeze personal, altfel devine platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la registrul comertului
In cazul in care nu angajeaza personal pana la aceasta data, in termen de 30 de zile de la 25 septembrie, modificarea trebuie declarata la organul fiscal competent prin depunerea Declaratiei de mentiuni 010, iar Declaratia 100 se va face fara a declara impozitele si contributiile aferente salariilor, iar in loc de impozitul pe venitul microintreprinderilor se va declara impozitul pe profit.



#17 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 31 August 2007 - 02:39 PM

s-a modificat prevederea din OG 35/2006 - referitoare la declararea si plata anuala a contibutiilor si impozitului pe salarii la asociatii si fundatii?



#18 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2007 - 03:44 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 30 2007, 09:48 PM, a spus:

Conditia de a ramane microintreprindere este de a angaja in termen de 60 de zile de la infiintare. Declaratia de mentiuni 010 se depune numai daca dupa acest termen nu ai angajati si iti pierzi statutul de micro. Societatea fiind infiintata in 25 iulie, are termen pana in 25 septembrie sa angajeze personal, altfel devine platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la registrul comertului[...]
Multumesc pentru raspuns, dar nu am auzit ca s-ar fi modificat 010 in acest sens. Esti amabil sa-mi spui daca ai citit undeva aceasta corelatie: angajari in 60 zile la micro cu nedepunerea declaratiei 010, decat in cazul in care nu ai salariati in acest termen?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 10:55 PM

oare unde o sa ajungem?



#19 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2007 - 03:56 PM

codul fiscal



#20 madiil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ploiesti

Postat 10 September 2007 - 05:03 PM

Vezi postarealucis, la Aug 30 2007, 12:50 PM, a spus:

Asa scrie in norme , dar am depus la inceput de an D010 si avand mai putin de 9 angajati am zis Perioada fiscala-Trimestru.Nu cred ca acuma trebui depus alt D010 si trecut la plata lunara!
Ce legătură are perioada fiscală cu nr de angajați? Să nu exagerăm...D10 subțiază puțin,puțin cozile de la ușile lor. Depunând declarația D10 scapi lunar de depunerea D100, pe care ulterior o depui (cu sumele cumulate) la trimestru. Plățile cu reținerile din salarii le efectuezi tot lunar,iar impozitul pe profit tot trimestrial.
Au modificat criteriile de clasificare a micro,atâta tot.Dacă ești micro și ai până la 9 angajați nu mai te numești micro,chiar dacă ai cifra de afaceri mai mare de 50000 euro,sau 100000.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 10:57 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL