Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal

126 replies to this topic

#81 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 October 2007 - 07:56 AM

Comunicat de presa al guvernului:
Ieri, in comisiile reunite de buget, finante si industrii a fost
discutata ordonanta 47/2007 privind reglementarea unor masuri financiar
fiscale si a fost eliminata prevederea conform careia se instituia
obligativitatea vizarii formularului 101 de catre un consultant fiscal,
incepand cu 1 ianuarie 2008.

"In urma discutiilor avute in cadrul comisiilor reunite, respectiv
Comisia de buget, finante, activitate bancara si piata de capital si Comisia
economica, industrii si servicii, am fost de acord cu propunerea de a
elimina din ordonanta 47 articolul care prevedea ca declaratiile anuale
fiscale vor trebui vizate de un consultant fiscal", Daniel Chitoiu,
Presedinte ANAF.



#82 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 October 2007 - 09:31 AM

Da-i, Doamne, romanului mintea cea de pe urma!

iuliana



#83 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 18 October 2007 - 11:41 AM

In sfarsit o veste buna si pentru contabili! :biggrin:



#84 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 01:07 PM

Multumim ,asteptam verdictul final...



#85 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 03:56 PM

in cel mai rau caz se va amana acel pct. din ord. fiindca efectiv nu se poate aplica !! in primul rand, fizic nu se poate aplica !!

ce ma uimeste si ma revolta la maxim e ca MF-ul, care se pretinde plin de capate luminate si care e si factor de control (deh :smile: ), nu si-a dat seama de acest inconvenient fundamental si a dat ord. pe piata cu acest punct tembel !! este incredibil ce se poate intampla la nivel de minister, cu decizii cretine care trec fara ca nimeni sa se sesizeze si care, culmea culmilor, au o atat de mare influienta asupra atator oameni.

dupa mine, la o asa gafa de proportii, autorii ar trebui trimisi la sapa ... ca mapa nu-s in stare s-o duca !
si nasul mai jos, mai ales cand vin in controale ...



#86 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 18 October 2007 - 05:52 PM

Ideea e ca eu nu pot sa fiu asa transanta.
La cursurile pentru consultanti am vazut niste doamne de la Minister care erau foarte binevoitoare si foarte bine pregatite;
majoritatea consultantilor erau CONTABILI, deci vestea buna pentru contabili nu tine in intregime; am vazut oameni care au cheltuit bani de teama sa nu fie surprinsi de legislatia asta imprevizibila, si totodata cu speranta unui castig;
Asa ca e numai circ dar fara paine ce s-a intamplat pana acum cu acest joc de =a alba neagra.
Macar isi asumau elegant vina de a fi dat peste cap atatia contabili nefericiti si puneau un plafon al cifrei de afaceri de la care sa intervina obligativitatea angajarii unui consultant fiscal.
Nu pot sa spun ca plang ca s-a scos acest punct din Ordonanta (insemna raspundere enorma) dar nu vreau sa trag concluzii rapide si autosuficiente.



#87 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 October 2007 - 06:42 PM

Olguta, nu inteleg ce vrei sa spui cu faptul ca prin scoaterea acestei prevederi a crescut raspunderea contabililor! Ar fi fost mai mica daca ar fi ramas certificarea? Sau pana acum nu a fost tot asa de mare?
iuliana



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 07:05 PM

Vezi postareaOlguta, la Oct 18 2007, 06:52 PM, a spus:

La cursurile pentru consultanti am vazut niste doamne de la Minister care erau foarte binevoitoare si foarte bine pregatite;
Olguta, cu tot respectul, si eu am vazut o doamna de nota 20+ in MF, d-na Stoianov, o femeie extraordinara nu numai profesional, jos palaria ! sunt sigura ca acesta nu e un caz singular, nu asta am vrut sa spun, regret ca asta s-a inteles. eu vorbeam de cei abilitati sa compuna si sa emita ord. in MF, cei carora le-a scapat pe piata o asa gogomanie, cu un asa de mare impact "la public" ca sa ma exprim astfel.
Ca salariat, daca vreunul din noi faceam o mascare din asta, zburam din firma in secunda 2 !!! e revoltator ca lor nu li se intampla nimic, in general nu se intampla mai nimic nimanui din aparatul decizional de stat cand o dau in cbara sonor !! adica la "case mari" scapi basma curata si nu e normal fiindca pe noi ne face varza o faza ca asta cu obligativitea ... si nu e singurul caz, dimpotriva.

eu asta zic : chiar asa, la cate pretentii au, ca sunt ditamai ministerul, poate scapa orice fara sa fie sanctionat nimeni ??
cat despre nasurile mai jos cand vin prin controale, la preaminunata garda ma refer, desigur ca ai inteles :smile: am mai povestit ce "intalniri de gradul 3" am avut, nici macar nu control n-a fost fara rupere de oase, niciodata n-am avut ceva bun de invatat de ei, de fiecare data parca trecuse taifunul peste noi, mai ales peste mine. oribil !!

Vezi postareaOlguta, la Oct 18 2007, 06:52 PM, a spus:

Nu pot sa spun ca plang ca s-a scos acest punct din Ordonanta (insemna raspundere enorma) dar nu vreau sa trag concluzii rapide si autosuficiente.
Olgutza, asta cu "concluzii rapide si autosuficiente" chiar nu stiu cum s-o iau ca sa nu gresesc, iarta-ma ... :sad:

Va jur ca imi pare rau pt. sperantele pe care si le-au facut unii consultanti fiscali urmare a acestei ord. (ma pun in locul vostru si imi dau seama ca sunteti dezamagiti), probabil ca multi isi frecau mainile de bucurie in fata acestei oportunitati NESPERATE (vb de cei cu examenul luat deja), insa trebuie sa fiti onesti si sa recunoasteti toti ca era un mare abuz !!

f. bine a zis cine a zis la un topic ca un consultant fiscal ar trebui sa ti-l iei numai daca vrei/ ai nevoie, la fel ca pe un avocat !!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 October 2007 - 07:38 PM




#89 carman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Interests:toate

Postat 18 October 2007 - 07:06 PM

din cate am auzit se revine la ordonanata ,si nu va mai fi valabila certificarea de catre un consultant fiscal.Doamne ajuta!
masina



#90 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 18 October 2007 - 07:29 PM

Sincer, eu m-am facut consultant cu stampila :biggrin: si am da vreo 20 de milioane pt care am facut imprumut :smile: gandindu-ma ca voi face ceva cu patalamaua respectiva. Nu m-am gandit neaparat la castigurile materiale, dar am crezut ca cei din MF sint oameni seriosi si vor face practicabila meseria de consultant fiscal. Tocmai imi fac o societate de contabilitate si consultanta fiscala.
Totusi, atunci cand am dat examenul nu stiam de ordonanta 47 si de declaratile care urmau sa fie certificate (sau nu), asa ca nu resimt chestia asta ca pe o mare pierdere. Problema e ca cei care elaboreaza legile nu se dovedesc profesionisti. E de ras ce se intampla.
Camera Consultantilor ar trebui desfiintata, si atributiile ei sa fie preluate de CECCAR, asa cum era normal sa se intample- nu sa ne puna sa cheltuim energie si bani inutil. Ce fac ei cu milioanele de euro luate din taxa de examen si din cotizatiile percepute? Am impresia ca ca fost o cacialma sa mai culeaga ceva bani la buget de la cei mai fraieri dintre noi, printre care ma numar si eu.
Oameni buni, tot aia facem, indiferent cum ne numim, numai ca sintem la cheremul lor.
Doamne ajuta sa rezistam nebunilor.
Iulia Florea



#91 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 October 2007 - 05:10 AM

Ordonanta 57/2007 spune ca societatile care au inscrisa in statut si activitatea de consultanta sunt obligate ca in termen de 120 zile sa se inscrie la camera consultantilor fiscali. Adica termenul maxim este 25 octombrie 2007. Uitandu-ma la cod caen 7412, denumirea este: " activitati de contabilitate, revizie contabila si consultanta in domeniul fiscal".
Nu va spun cate nopti nu m-am gandit cum sa procedez ca atunci cand depun bilantul sa nu vina un consultant la societatile la care tin contabilitatea si sa ceara o suma mareata pentru certificare. In final, am gasit pe cineva care vrea sa fie administrator in firma mea (care e si consultant fiscal). Am vorbit cu patronii de la firmele mele si le-am spus care sunt taxele pentru inscriere( 3300 lei ) plus salariul lunar pentru administrator, stabilind cu ei sa le facturez aceasta suma pentru ai asigura de certificare. Marti i-am dat avocatului actele pentru modificarea la registru comertului, urmand sa iasa noul statut pe 24-25 octombrie. Citind ieri comunicatul iar am intrat in priza. Noroc ca avocatul tocmai vroia sa depuna actele la registru comertului. Asa ca am retras actele.
Ma astept acum ca guvernantii nostri sa vina cu o gogomanie si mai mare. Nu pot sa cred ca se va lasa asa. S-au dat multi bani pentru aceste examene si inscrieri in camera. De asemenea, cred ca se "lucreaza" la nivel mare si vor fi presiuni si de-o parte si de alta (vezi ceccar si camera consultantilor). Pana la urma vor trebui ca cele doua camera sa colaboreze pentru a mai linisti putin lucrurile.
Totusi, sper ca anul acesta sa organizeze examen camera consultantilor, intrucat tot nu sunt linistita din acest punct de vedere.
O zi cat mai placuta.
oare unde o sa ajungem?



#92 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 19 October 2007 - 07:21 AM

Nu cred ca se va renunta asa usor la respectiva prevedere din Ordonanta, avand in vedere ca presedinte al Camerei Cons. Fiscali este Chitoiu (presedinte ANAF), doi dintre cei cinci vicepreşedinţi sunt Bogdan Huţucă (vicepreşedinte ANAF), respectiv Elena Dascălu (secretar de stat la Ministerul Economiei şi Finanţelor), iar opt din cei 15 membri ai Consiliului Superior al Camerei sunt reprezentanţi ai Ministerului Finanţelor. - sursa - ziarul "Adevarul"
Ei...ce ziceti? Nu este o afacere de familie?



#93 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 October 2007 - 09:55 AM

Da, Iuliana ai dreptate.
Draga Otilia, departe de mine gandul de a te jicni cu ceva, vreodata.
Vorbeam de mine insami si in general. Si sunt si de acord cu tine de fapt.
Doar reprezentam partea cealalta, vorba latinilor, auditur et altera pars.... :smile:



#94 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 10:25 AM

corect ar fi sa se lase la latitudinea firmelor angajarea unui consultant fiscal.

dragilor care ati luat examenul deja, cand l-ati dat nu exista aceasta obligativitate si totusi v-ati dus la examen. si eu vroiam sa ma duc, chiar am si scris pe forum asta, pe un topic despre CECCAR / experti contabili.
ba, mai mult, la inceput, in ord. 71, nici nu se putea practica aceasta meserie daca obtineai venituri salariale din alta parte, cu cateva exceptii. cu toate astea, a fost omor de lume la exam. din nov. anul trecut.
astea erau oportunitatile pana in vara, iar cea data de ord. 47 a fost (repet) NESPERATA ! acelea au fost conditiile in care lumea a investit banii in acest examen.

dupa cum v-am mai zis, mie sincer imi pare rau pt. sperantele naruite ale unora dintre voi, ma pun in locul vostru si cred ca si eu as fi fost dezamagita sa-mi fluture cineva asa un tort frumos prin fata ochilor si sa mi-l ia, apoi, fara sa-mi dea o felie din el... insa ganditi-va la cat de abuziva si complet neaplicabila in 2008 este aceasta prevedere din ord. 47 si veti vedea ca lucrurile chiar nu puteau ramane asa, cel putin nu pt. 2008.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 October 2007 - 11:29 AM




#95 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 19 October 2007 - 10:34 AM

Imi poate spune si mie cineva care este filiera de inscriere la Camera consultantilor fiscali a firmelor cu CAEN 7412 ?



#96 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 11:19 AM

andur,

1. esti :smile:

2. daca dadeai o cautare sau iti foloseai logica, gaseai asta : http://www.conta.ro/...showtopic=24463

este un topic special deschis pe tema inscrierii in CCF !! unde ?? pai, unde e logic sa fie deschis : la "consultant fiscal" !!!
la cat s-a discutat despre consultanti fiscali.... chiar nu te-ai gandit ca trebuie sa fie informatia deja pe forum ??

uuufff, Doamneee.... :sad:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 October 2007 - 05:01 PM




#97 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 04:56 PM

vedeti ca drespre eliminarea acestei obligativitati se discuta si la "consultant fiscal"



#98 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 October 2007 - 10:28 PM

Oricum, pe un topic sau altul, eu zic sa nu desfacem inca sampania pentru ca procesul legislativ nu este incheiat. E doar un rezultat din comisiile Senatului, plenul Senatului poate schimba lucrurile.
E adevarat ca Daniel Chitoiu bate in retragere la acuzele de parafiscalitate, dar hopul final nu a trecut. Sa vedem ce va hotari si plenul Camerei iar abia atunci va fi motiv de bucurie / intristare.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#99 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 October 2007 - 03:48 PM

E de ras ce se intampla.

IULIA DRAGA NU E RAS! DIN PACATE E DE PLANS!!!!!!!!!!! :smile: :sad:
CUM E POSIBIL CA SA CREEZI O MESERIE, SA O " LANSEZI LA APA" SI DEABIA DUPA ACEA SA TE INTREBI CE INSEAMNA DE FAPT ACEASTA MESERIE SI CE AR TREBUI SA FACA ACESTI OAMENI!!!!! SINCER SUNT SCARBITA DE MF!!!!!!!! E BATAIE DE JOC FATA DE CONTABILI IN GENERAL SI FATA DE CONSULTANTI FISCALI IN SPECIALI!!!!!!! :sad: :laugh:



#100 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 23 October 2007 - 08:52 PM

Vezi postareadana_cz, la Oct 19 2007, 11:28 PM, a spus:

Oricum, pe un topic sau altul, eu zic sa nu desfacem inca sampania pentru ca procesul legislativ nu este incheiat. E doar un rezultat din comisiile Senatului, plenul Senatului poate schimba lucrurile.
E adevarat ca Daniel Chitoiu bate in retragere la acuzele de parafiscalitate, dar hopul final nu a trecut. Sa vedem ce va hotari si plenul Camerei iar abia atunci va fi motiv de bucurie / intristare.



Eu zic sa nu ne mai plangem, si sa nu mai fim invidiosi pe cei care au calificarea de consultant fiscal (am avut trei sesiuni de examen - sanse destule de luat) , pe 8-9 decembrie avem o noua ocazie sa fin consultanti fiscali .

Apropoo eu cred ca certificarea va ramane in vigoare, cum vrem sa intram noi in Europa ?

PS
Ne intalnim la examenul din decembrie 2007, si atunci o sa fie destui consultanti fiscali pentru certificare.
Spor la invatat !
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL