Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
terenuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


terenuri


82 replies to this topic

#61 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 29 June 2009 - 09:38 AM

terenul a fost achizitionat in octombrie 2007.Cum sa ajustez baza de impozitare?



#62 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 04:56 PM

TVA de la data achizitiei il imparti la 20 ani si inmultesti cu anii de cand il detii, si il inregistrezi in contailitate ca si colectat.




#63 dragosal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 09:00 AM

Vreau sa procedez in acelasi fel cu un teren. O sa fac o evaluare care in mod sigur va fi mai mica decat valoarea achizitionarii, avand in vedere piata actuala. CE se intampla cu impozitul ? Firma nu mai are activitate de vreo 6 luni ... cat platesc? Avand invedere ca nu mai are alte cheltuieli, sa nu-mi spuneti ca voi plati 16% din valoarea vanzarii, ce va fi inregistrata ca venit in societate, air avnad in vedere ca numai sunt alte cheltuieli ... multumesc ptr un sfat ...



#64 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 July 2009 - 08:55 PM

Vanzarea se inregistreaza la venituri, si valoarea terenului inregistrata in contabilitate la cheltuieli. Impozitul il vei plati pentru diferenta dintre cele doua.
Eu nu te sfatuiesc sa vfaci vanzarea sunb pretul de achizitie daca o faci direct pentru tine, pentru ca peste nu stiu cati ani fiscul poate la un control sa-ti ajusteze valoarea si sa te puna atunci sa platesti diferenta + majorarile(pret de transfer).



#65 Bogdan_fr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 August 2009 - 08:13 AM

Buna ziua,
In luna mai am achizitionat pe firma un teren de la o persoana fizica. A fost facut un antecontract in valoare de 82500 euro platiti la data incheierii contractului, iar restul de 30000 euro urmeaza sa fie platiti exact peste un an de la data antecontracutlui.
Nu stiu exact cum sa inregistrez aceasta achizitie.
Va multumesc



#66 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 August 2009 - 08:35 AM

exista si contract de vanzare-cumparare la data platii celor 82500 sau doar antecontract? S-a facut efectiv transferul proprietatii? Daca da, atunci ai 211=462 112.500 euro, 462=5124 82500euro

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 10 August 2009 - 08:36 AM




#67 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 30 September 2009 - 04:27 PM

Salut,
Ma confrunt si eu cu o noutate in privinta inregistrarilor contabile, societatea la care lucrez si care se ocupa cu comertul en gross si cu amanuntul, s-a hotarat sa construiasca un teren de fotbal pentru angajati.
Terenul il are deja in proprietate si am primit doar factura pentru gazon, porti, plasa si alte consumabile(in total peste 6000 lei fara TVA). Cum sa inregistrez amenjarea asta de teren in contabilitate avand in vedere ca va fi folosit doar de angajati (gratis) si nu va fi inchiriat catre terti, deci nu se vor obtine venituri de pe urma lui.
Eu ma gandeam sa le dau din cheltuielile alea sociale de maxim 2% din fondul de salarii, ce parere aveti?



#68 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 02 October 2009 - 02:28 PM

interesant .. ma gandesc ca la valoarea investitiei, terenul sintetic ar trebui sa fie inregistrat ca si mijloc fix.. Nu se deduce TVA, deci s-ar capitaliza toata suma.. Cheltuiala cu amortizarea clar nedeductibila, daca nu se inchiriaza si pt altii . Dupa terminarea lucrarii apar alte probleme, ce faci cu chelt cu utilitatile, intretinerea/reparatiile aferente terenului? Si ele sunt nededeductibile.



#69 Lacramioara Stoian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 October 2009 - 03:20 PM

buna ziua
am o intrebare
daca am o societate pe actiuni cotata la bursa si care are terenuri aport la capitalul social cand doresc sa vand terenurile, cu acordul actionarului majoritar(65%) si al administratorului ce ar trebui sa fac? pretul de vanzare al terenurilor este mai mic decat valoarea lor contabila. este obligatoriu sa le reevaluez?
cum va fi impozitata aceasta operatiune?
astept raspunsuri cat mai urgent si va multumesc anticipat



#70 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 09:36 AM

Sc vinde un teren aferent unui imobil, care este inregistrarea contabila prin care se scoate terenul din evidenta contului 211?
Asociatii au creditat firma iar ulterior au cumparat un apartament de la firma, cum se pot compensa datoriile firmei (455,462) cu incasarea contravalorii imobilului, cont 461?
Multumesc



#71 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 12:38 PM

Scoatere din gestiune a terenului : 6583 = 211 .
5311/5121 = 461
455/462 = 5311/5121
Uni mai fac direct 455/462 = 461 ( asta daca e vorba de aceeasi persoana )



#72 dig

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bacau

Postat 06 May 2010 - 09:39 PM

Buna seara,

Va rog sa -mi acordati sprijin in rezolvarea urmatoarei spete:La finele anului 2005 am inregistrat reevaluarea unui teren din patrimoniu prin 211=105.In anul 2006 am vandut acest teren,operatiunile legate de iesirea din patrimoniu fiind 6583=211 si 105=106 (pentru partea existenta in rezerve din reevaluare).
Cheltuiala s-a considerat integral deductibila.S-a procedat corect?
Multumesc anticipat!



#73 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 May 2010 - 08:48 AM

Am avut aceeasi situatie, am inregistart la fel, la controlul de fond mi-au taiat cheltuiala aferenta reevaluarii, considerand-o nedeductibila. Am contestat. raspunsul final a fost acela ca diferenta reevaluata este un rezultat al jocului pietei imobiliare si nicidecum nu s-a obtinut printr-un efort economic al intreprinderii. Asadar, nedeductibila, si punctul lor de vedere il consider corect, pe mine cel putin m-au lamurit si m-au convins.
iuliana



#74 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 May 2010 - 02:32 PM

Cheltuiala este deductibila. temei legal:Decizia nr. 2 a Comisiei financiare centrale (OMFP nr. 576/16.04.2004) care da ca si solutie" In aplicarea prevederilor art. 24 alin (15) din Legea nr. 571?2003, cheltuielile inregistrate ca urmare a casarii sau cedarii unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenta dintre valoarea fiscala de intrare a acestora si amortizarea fiscala dupa caz, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile."
Valoarea fiscala cuprinde si ..."reevaluarile contabile....."(pct.71 cu 5 din normele de aplicare alin 2)



#75 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2010 - 06:39 PM

Cheltuielile privind cedarea mijloacelor fixe sau terenurilor sunt intr-adevar cheltuieli deductibile, dar rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe / terenurilor este impozabila conf OUG 34/2009 de modificare si completare a Codului fiscal ......deci "organul" a procedat conform legii

Art 22 Cod fiscal
(5^1) Prin excepție de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate și/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.



#76 dig

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bacau

Postat 08 May 2010 - 02:15 PM

Vezi postareacristina1969, la May 7 2010, 06:39 PM, a spus:

Cheltuielile privind cedarea mijloacelor fixe sau terenurilor sunt intr-adevar cheltuieli deductibile, dar rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe / terenurilor este impozabila conf OUG 34/2009 de modificare si completare a Codului fiscal ......deci "organul" a procedat conform legii

Art 22 Cod fiscal
(5^1) Prin excepție de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate și/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.



Multumesc tuturor,dar nu pot fi de acord cu raspunsul Cristinei1969.
OUG 34/2009 se aplica incepand cu 01.05.2009.La finele anului 2006 trebuia respectata legislatia in vigoare atunci.Cred ca Leu50 are dreptate.
Inca o data multumesc!



#77 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2010 - 05:09 PM

:frusty: Asa este dig, din pacate nu am observat perioada la care se refera. Tinand cont ca vanzarea s-a produs in 2006 si daca nu s-a modificat destinatia rezervei din reevaluare, intr-adevar aceasta nu se impoziteaza si cheltuiala este integral deductibila.Sincer cu atatea modificari din perioada "relativ" prezenta (2009, 2010) nu am remarcat ca speta ta se refera la o tranzactie din 2006.

Numai bine !



#78 cara1964

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 January 2011 - 05:09 PM

O societate A a concesionat un teren in valoare de 50.000 euro. A platit din aceasta 10.000 euro dar din cauza problemelor financiare a cedat contractul unei alte societati B.
Soc.B a platit diferenta de 40.000 euro, adica 168.000 lei (curs 4.2)si a semnat contractul de vanzare cumparare cu Primaria in care se precizeaza ca pretul vanzarii este de 50.000 euro, adica 215.000 lei(curs 4.3- curs la data vanzarii !).
Vanzarea s-a efectuat inaintea expirarii perioadei stabilite prin ctr.de concesiune (dupa 4 ani in loc de 49 ani)
Care ar fi inregistrarile contabile la soc.B :preluare concesiune, plata, amortizare concesiune, scoatere evidenta concesiune neamortizata integral (???),inreg.teren conform ctr.notariat ,dif.curs.
Multumesc anticipat tuturor celor care isi vor bate capul cu problema asta !



#79 cara1964

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 January 2011 - 08:55 AM

.....nimeni nu ma poate ajuta?.... :thumbup:



#80 miha2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 29 March 2012 - 05:04 PM

Buna ziua,

In anul 2008 o societate a achizitionat un teren in suma de 1000 lei.In anul 2010 acesta a fost reevaluat la valoarea de 4000 lei (211=105 cu 3000 lei).
Acum in 2011 societatea vrea sa vanda acest teren cu suma de 4000 lei.Care sunt inregistrarile contabile si ce se intampla cu contul 105?Ce se ia in calcul la stabilirea impozitului pe profit?

In cazul in care societatea se lichideaza care sunt inregistrarile contabile prin care terenul revine asociatului unic?Societatea va plati impozit pe profit in urma schimbarii destinatiei terenului?
Multumesc pentru ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL