Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#161 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 November 2009 - 01:57 AM

nu cred ca stie cineva sa iti dea un raspuns sigur...x zile.
Depinde si de tine. Daca:
-te duci la ONRC cu hot de lichidare /radiere, bilantul contabil etc
-iei de la finante certficat atestare fiscala ca nu ai datorii, toate decl depuse
-platesti imediata toate taxele la zi
astepti judecatorul delegat de pe langa ONRC. Si atat.



#162 davincu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 December 2009 - 05:51 PM

Caut o solutie pentru:

Lichidarea SRL-ului - care nu are datorii - in asa fel incat sa nu-mi implice si venirea vreunui control. Pur si simplu sa ma vad scapat de el. Stiu ca orica cotrol inseamna stres, amenzi etc Exista vreo sansa (posibilitate) ?




#163 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2009 - 06:02 PM

am incercat sa iti scriu mesaj dar nu ai casuta activata sau o ai restrictionata.

da-mi o adresa de mail valida pe : firmarom@yahoo.com



#164 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 29 December 2009 - 10:37 PM

Vezi postareadavincu, la Dec 19 2009, 05:51 PM, a spus:

Caut o solutie pentru:

Lichidarea SRL-ului - care nu are datorii - in asa fel incat sa nu-mi implice si venirea vreunui control. Pur si simplu sa ma vad scapat de el. Stiu ca orica cotrol inseamna stres, amenzi etc Exista vreo sansa (posibilitate) ?
Destul de slabute sansele... desi s-ar putea sa iti fie mai usor (nu bag mana in foc) daca ramai doar cu asociat unic. Conform Legii 31, la societatile cu asociat unic, dizolvarea se face fara lichidare, daca nu sunt mentiuni contrare in actul constitutiv, patrimoniul trecand la asociatul unic dupa indestularea creditorilor.



#165 Thassarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 January 2010 - 02:40 PM

Buna ziua. Detin un SRL cu hotarare judecatoreasca de dizolvare din martie 2008 , in urma unei hotarari interne (sunt unic asociat). Societatea merge pe profit 0 de mai multi ani. M-am "trezit "prea tarziu sa finalizez cu etapa a 2 a de la ORC, si inteleg ca sunt bun de plata la impozitul forfetar; precizez ca nu am mai dus declaratiile din martie 2009 si deci inca nu am datorii care stat.
Este vreo sansa sa pot ocoli ORC-ul (acesta imi cere certificatul fiscal, care nu-l pot obtine fara plata forfetarului) si sa ma adresez direct justitiei in baza art 237 alin 8 din legea 31/1990 , pentru a obtine radierea fara plata forfetarului. Pentru ca bani nu am , am mai ramas si fara loc de munca iar penalizarile vor curge ...Mentionez ca nu exista nici un lichidator. Iar suspendare nu imi da voie ORC-ul sa fac.
Poate cineva sa imi spuna din experienta daca am vreo sansa in instanta? Sau ma ajute in acesta privinta cu vreo varianta, sa scap de plata impozitul forfetar?
Multumesc!



#166 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 January 2010 - 03:40 PM

Buna ziua,
revin si eu pe acest topic sperand sa gasesc cateva raspunsuri de la cei care au reusit sa finalizeze procedura de dizolvare cu lichidare simultana.
Mai exact "speta" e in felul urmator:
O societate comerciala cu asociat unic fara active, doar datorie catre asociat.
Am demarat prima etapa depunand la Registrul Comertului:
- decizia asociatului unic de dizolvare cu lichidare simultana cf. art. 235; (in decizie se mentioneaza ca asociatul renunta la recuperarea datoriei de la societate);
- declaratie pe proprie raspundere a asociatului unic precum ca societatea nu are creditori (la cererea celor de la registru);
- cererea de inregistrare mentiuni bifand la punctul 4.6 (inregistrare mentiuni referitoare la...) atat dizolvare cat si lichidare;
- timbre judiciare
- taxe (atat pentru dizolvare cat si lichidare) si taxa de publicare MO.

Dupa judecare, am ridicat de la Registrul Comertului:
1. certificat de inregistrare mentiuni;
2. hotararea judecatoreasca (Incheierea nr ....).
Citez din Incheiere:
JUDECATORUL DELEGAT
Asupra cererii de fata:
Prin cererea, legal timbrata, inregistrata sub nr.... din ...., s-a solicitat, inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor referitoare la modificarea actului constitutiv, cu privire la: dizolvare.
In sustinerea cererii....
....
Pentru aceste motive
In numele legii dispune:
Admite cererea de inregistrare asa cum a fost formulata si dispune inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor cu privire la: dizolvare, cu datele cuprinse in cererea de inregistrare si actul modificator.
Dispune publicarea in MO, partea IV, a actului modificator - Decizia asociatului unic nr...
Executorie.
Cu recurs in 15 zile.....bla,bla...


Este posibil sa se fi strecurat o eroare si s-a hotarat doar dizolvarea?
Trebuia ca judecatorul sa specifice si ceva referitor la lichidare?
Totusi de ce am platit taxe pt lichidare si dizolvare si am bifat ambele?

Pentru cei care au trecut deja de aceasta etapa, va rog sa-mi spuneti ce rezolutie ati avut pe hotararea judecatoreasca dupa prima etapa.

Ar trebui sa fac recurs deoarece nu a luat in calcul si lichidarea?

Multumesc anticipat,



#167 AdrianBB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2010 - 07:53 PM

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de:
- am o firma S.R.L - asociat unic
- am luat cateva masini cu chirie de la alta firma si nu pot plati acea chirie
- s-au adunat cateva luni de plata insa nu am de unde achita si acele datorii
- nu am datorii la stat insa acele datorii din chirie sunt de cateva mii de euro

Intrebarile mele:
- ce se poate intampla cu acea chirie, nu am cum sa achit acele datorii, firma nu produce si as dori sa o inchid
- pot sa o inchid?
- nu am mare lucru cumparat pe firma, in caz de ceva poate sa mi se ia si altceva decat ce e pe firma?

Multumesc anticipat



#168 nairamus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 February 2010 - 09:50 PM

Am si eu o intrebare....
Am parcurs procedura de dizolvare, lichidare sa pronuntat si radierea si urmeaza sa finalizez si Administratia fiscala.
Intrebarea este Ce se intampla cu documentele din contabilitatea societatii dupa radiere? Mai sunt obligat sa le tin? Din cate stiu statele de salarii si bilanturile trebuie pastrate 50 de ani iar celelalte 10 ani.
Dar in situatia radierii societatii ? care este procedura? Teoretic asociatul/administratorul nu mai are nici o responsabilitate pentru ca societatea nu mai exista (a decedat) . Se predau undeva? Am o vaga banuiala ca ar trebui predate la arhivele nationale dar nu cunosc nici un text de lege in acest sens.... Asa ca daca stie cineva ceva va rog...

Aceasta postare a fost editata de nairamus: 22 February 2010 - 09:51 PM




#169 Interneting

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2010 - 02:15 PM

Buna ziua. Am si eu urmatoarea situatie:

- detin SRL (asociat unic);
- sediul social expirat (contract de comodat expirat de 2 ani), nu are niciun punct de lucru ;
- toate declaratiile etc s-au depus "la zi" (inclusiv declaratia 100 si plata imp.forfetar / minim, pe 2009), urmeaza si bilantul pe 2009;
- firma nu mai desfasoara, practic, nicio activitate (n-a avut angajati niciodata), nicio incasare din 2008;
- se doreste dizolvarea si inchiderea firmei, in mod voluntar.

Firma nu are nicio datorie, doar ceva imprumuturi la Asociatul unic, are toate platile "la zi".

Am citit inclusiv pe aici...ca, fiind doar Asociat unic si lichidare voluntara (fara datorii), Administratia Financiara nu mai face control, elibereaza Certificatul fiscal direct. Asa e?

Cum procedez sa dizolv,lichidez firma cat mai repede? :smile:
Care este procedura efectiva si ce acte sunt necesare in acest sens?

Va multumesc pentru orice raspuns! :good:

Aceasta postare a fost editata de Interneting: 23 February 2010 - 02:16 PM




#170 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 February 2010 - 09:58 PM

Buna seara. Asta ar fi problema mea: O societate inregistrata in 2007, nu mai are angajati, nici activitate, registrul comertului a hotarat dizolvarea in octombrie 2009. In consecinta am inchis contul bancar, si asteptam frumusel sa se publice in monitorul oficial (am inteles ca asta ar trebui sa astept) decizia de dizolvare, deci practic sa nu mai exist ca societate. Aveam de primit o suma de bani de la Finante (un rest de taxa de inmatriculare) pe care am solicitat-o de curand, si mi s-a spus ca banii nu pot sa-i primesc decat virati in contul societatii, cont care (cum am spus) l-am inchis repede acum vreo 4-5 luni. Colac peste pupaza am fost instiintata de nedepunerea declaratiilor pentru perioada oct-dec 2009, fapt care stiam (din auzite )ca nu mai e obligatoriu sa-l fac din moment ce societatea e in dizolvare, fara angajati si fara activitate. Intrebarile mele sunt:

1. trebuie totusi sa depun declaratiile alea, cu un impozit minim sau ce se intampla daca n-o fac? Si mai ales care ar fi acel impozit minim?
2. nu mai am nici o sansa sa recuperez banii pe taxa de inmatriculare, daca nu mai am cont la banca?

Va rog tare mult iluminati-ma si pe mine, un necunoscator al tainelor contabilitatii si fiscalitatii. Am nevoie de consultanta urgenta intrucat contabila m-a lasat balta.

P.S. iertati-mi ignoranta.



#171 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 10:26 PM

2. Ar trebui sa puteti sa ii incasati si cash , de ce e neaparat necesar un cont bancar.



#172 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 23 February 2010 - 11:06 PM

Ptr. Delpiero
Ai facut doar primul pas pentru a dizolva si lichida societatea.
Pasii sunt urmatorii:
1- se depune hotararea asociatului unic la ORC- prin care se solicita dizolvarea si radierea societatii
2.- dupa ce iese prima incheiere judecatoreasca privind dizolvarea, dupa cel putin 30 zile de la aparitia in MOnitor a hotararii AGA, se trece la pasul 2 adica se depune la ORC un dosar care cuprinde: copia de la pagina din Monitorul Oficial in care s-a publicat hotararea, bilant de inchidere a societatii, copie de pe declaratia 101,certificat fiscal, ultima balanta, declaratie pe propria raspundere data de administrator, ca nu s-au primit opozitii la dizolvare.

Ptr. Nairamus
Arhivele nationale nu primesc actele contabile ale societatilor comerciale. Ele trebuiesc pastrate de aasociat sau administrator, timp de 50 ani statele de plata si 10 ani celelalte acte contabile. Daca nu este posibil de administrator, atunci de o persoana care ar putea fi gasita de fostii salariati.

Ptr. INterneting
Vezi pasii care i-am explicat mai sus- sunt cei ce trebuiesc urmati in cazul unei lichidari voluntare cu asociat unic si fara probleme.

Ptr. Cristinapop.73
Bilantul se face cu data la care se inchide societatea, in cazul tau 31.01.2010 sau orice alta data din timpul anului. Daca societatea se afla in lichidare la 31.12.2009 nu se mai depune bilant, ci doar o declaratie pe propria raspundere, pana pe 28.02.2010 la ORC.



#173 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 February 2010 - 09:06 PM

chiar nu am poate ajuta nimeni....???



#174 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 February 2010 - 10:30 AM

pentru corina_bc:

Impozitul minim se platateste pana la radierea societatii
Oct-dec.2009? sa inteleg ca pt lunile dinainte s-a declarat si platit impozitul minim? Daca intr-adevar nu s-au inregistrat venituri (0 venituri) de la infiintare, societatea avea obligatia, in anul 2009, sa declare si sa plateasca impozitul minim astfel:
? mai-iun 367 lei
? iul-sept 550 lei
? oct-dec 550 lei
- pt declaratii nedepuse la termen se plateste amenda (avand in vedere ca societatea este in dizolvare, poate gasiti intelegere in privinta amenzii.. :smile: )
- pt neplata impozitului minim la termen, se datoreaza majorari de 0.1%/zi;
- suma de recuperat reprezentand taxa de inamtriculare o puteti compensa cu suma datorata reprez. impozitul minim

p.s:cititi un picut topicul cap-coada, o sa va lamuriti in multe privinte... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 28 February 2010 - 10:32 AM




#175 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 March 2010 - 07:31 PM

iti multumesc mult! sunt foarte recunoscatoare :smile: :)



#176 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 March 2010 - 08:37 AM

Vezi postareadelpiero, la Jan 16 2010, 03:40 PM, a spus:

Buna ziua,
revin si eu pe acest topic sperand sa gasesc cateva raspunsuri de la cei care au reusit sa finalizeze procedura de dizolvare cu lichidare simultana.
Mai exact "speta" e in felul urmator:
O societate comerciala cu asociat unic fara active, doar datorie catre asociat.
Am demarat prima etapa depunand la Registrul Comertului:
- decizia asociatului unic de dizolvare cu lichidare simultana cf. art. 235; (in decizie se mentioneaza ca asociatul renunta la recuperarea datoriei de la societate);
- declaratie pe proprie raspundere a asociatului unic precum ca societatea nu are creditori (la cererea celor de la registru);
- cererea de inregistrare mentiuni bifand la punctul 4.6 (inregistrare mentiuni referitoare la...) atat dizolvare cat si lichidare;
- timbre judiciare
- taxe (atat pentru dizolvare cat si lichidare) si taxa de publicare MO.

Dupa judecare, am ridicat de la Registrul Comertului:
1. certificat de inregistrare mentiuni;
2. hotararea judecatoreasca (Incheierea nr ....).
Citez din Incheiere:
JUDECATORUL DELEGAT
Asupra cererii de fata:
Prin cererea, legal timbrata, inregistrata sub nr.... din ...., s-a solicitat, inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor referitoare la modificarea actului constitutiv, cu privire la: dizolvare.
In sustinerea cererii....
....
Pentru aceste motive
In numele legii dispune:
Admite cererea de inregistrare asa cum a fost formulata si dispune inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor cu privire la: dizolvare, cu datele cuprinse in cererea de inregistrare si actul modificator.
Dispune publicarea in MO, partea IV, a actului modificator - Decizia asociatului unic nr...
Executorie.
Cu recurs in 15 zile.....bla,bla...


Este posibil sa se fi strecurat o eroare si s-a hotarat doar dizolvarea?
Trebuia ca judecatorul sa specifice si ceva referitor la lichidare?
Totusi de ce am platit taxe pt lichidare si dizolvare si am bifat ambele?

Pentru cei care au trecut deja de aceasta etapa, va rog sa-mi spuneti ce rezolutie ati avut pe hotararea judecatoreasca dupa prima etapa.

Ar trebui sa fac recurs deoarece nu a luat in calcul si lichidarea?

Multumesc anticipat,



[b]Aceasta procedura presupune dizolvarea si lichidarea in 2 etape.Dupa trecerea unui termen de 30 zile de la publicarea hot.AGA,in M.O.,trebuie sa faceti alta cerere la Reg.Com.prin care sa solicitati lichidarea si radierea societatii d-voastra.



#177 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 March 2010 - 08:48 AM

Vezi postareacarmencampean, la Nov 1 2009, 06:18 PM, a spus:

Buna seara! Va rog sa imi spuneti si mie cat dureaza procedura de dizolvare-radiere a unui SRL la cererea asociatilor care sunt 2 la numar? Dureaza 6 luni cum citeam mai sus in cazul dizolvarii firmelor din initiativa ONRC?
mULTUMESC.

Pentru Dizolvarea si Lichidarea Voluntara a firmei in 2 etape,dureaza in medie 2,5-3 luni.Pentru Dizolvarea si Lichidarea voluntara in 3 etape dureaza in medie 3,5-4 luni



#178 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 March 2010 - 08:53 AM

Vezi postareadavincu, la Dec 19 2009, 05:51 PM, a spus:

Caut o solutie pentru:

Lichidarea SRL-ului - care nu are datorii - in asa fel incat sa nu-mi implice si venirea vreunui control. Pur si simplu sa ma vad scapat de el. Stiu ca orica cotrol inseamna stres, amenzi etc Exista vreo sansa (posibilitate) ?

Pentru lichidarea unei societati fara datorii,se poate folosi procedura dizolvarii si lichidarii voluntare prevazuta de legea societatilor comerciale.



#179 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 March 2010 - 09:06 AM

Vezi postareaAdrianBB, la Jan 28 2010, 07:53 PM, a spus:

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de:
- am o firma S.R.L - asociat unic
- am luat cateva masini cu chirie de la alta firma si nu pot plati acea chirie
- s-au adunat cateva luni de plata insa nu am de unde achita si acele datorii
- nu am datorii la stat insa acele datorii din chirie sunt de cateva mii de euro

Intrebarile mele:
- ce se poate intampla cu acea chirie, nu am cum sa achit acele datorii, firma nu produce si as dori sa o inchid
- pot sa o inchid?
- nu am mare lucru cumparat pe firma, in caz de ceva poate sa mi se ia si altceva decat ce e pe firma?

Multumesc anticipat

Buna ziua,
daca nu mai puteti plati datoriile,va puteti declara falimentul in instanta.Judecatorul,la cererea debitorului poate pronunta o hotarare de intrare in faliment procedura simplificata.In cadrul procedurii falimentului se poate introduce Cerere de Atragere a raspunderii Administratorului,doar pentru faptele prevazute limitativ la art.138 din legea insolventei.Daca se constata savarsirea uneia din faptele prevazute la art. 138,se ''intra''in patrimoniul persoanei fizice pana la concurenta datoriei.



#180 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 March 2010 - 09:49 AM

Vezi postareans_laura, la Nov 25 2007, 03:18 PM, a spus:

As dori sa stiu si eu cum se procedeaza sa inchid o societate sau sa o suspend.Cum e mai bine? Societatea pur si simplu nu imi aduce suficient profit iar eu vreau sa plec din tara la anu asa ca vreau sa nu am batai de cap.Poate cineva sa imi spuna ce acte sunt necesare si toate restu?Va multumesc. :frusty:


Daca intentionati sa reluati activitatea firmei dupa o anumita perioada de timp,atunci solutia este Suspendarea firmei.
Pentru suspendare aveti nevoie de HOt AGA si de cererea de Inregistrare.

Daca doriti sa "inchideti" atunci solutia este Dizolvarea si lichidarea voluntara a firmei.
Pentru dizolvarea si lichidarea voluntara a unei societati comerciale aveti nevoie de urmatoarele:
1. Hotararea A.G.A. .In hotarare trebuie mentionata decizia de dizolvare si Lichidare a companiei,si Lichidatorul,ce se va ocupa de lichidarea companiei.
2. Certificatul de Inregistare,in original.
3. Anexele la Certificatul de Inregistrare,daca este cazul
4. Certificatele Constatatoare care atesta inregistrarea declaratiilor pe propria raspundere privind autorizarea functionarii.
5. Certificatul de atestare fiscala,din care rezulta ca firma nu are datorii catre stat.
6. Actul constitutiv al firmei,copie.







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL