Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen diferenta contabili autorizati studii medii! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Examen diferenta contabili autorizati studii medii!


61 replies to this topic

#1 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 30 October 2007 - 04:32 PM

S-ar parea ca CECCAR v-a organiza examen de diferenta pentru contabilii autorizati studii medii care intre timp au absolvit o facultate.Pe mine m-au sunat de la CECCAR si m-au intrebat si vechimea in contabilitate.Se aduna date pe toata tara.
Problema ar fi urmatoarea: am dat examen de acces pentru experti in septembrie si l-am luat.De ce nu s-ar putea echivala acest examen cu cel de diferenta care se spune ca se v-a da doar la 3 materii(audit,expertiza si deontologie).Sa mai dam inca 175 euro?????Nu mi se pare corect!!
Daca mai este cineva in aceasta situatie poate colaboram si facem ceva scris la CECCAR.
Astept pareri!!!! :smile:
masidana@yahoo.com



#2 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 05:16 PM

Ce spui tu Daniela?

Eu sunt in aceeasi situatie. Toata vara i-am intrebat despre lucru asta! Mi-au raspuns ca NU! Trebuie sa dau examenul de acces ca toata lumea. Si sunt membru CECCAR din 1996.
Acum le-a venit ideea asta? Eu m-am chinuit, ca si tine, sa iau examenul de experti in septembrie si acum, ei vor diferente?
Am vorbit cu presedintele de la Bucuresti si abia daca, imi vor accepta la anul sa dau examenul de admitere cu derogare de la stagiu.

Daca stau sa ma gandesc cred ca totusi, as prefera sa dau diferente decat sa dau admiterea. Am inteles ca e ffff simplu.
Daca vrei subscriu la demersurile fata de CECCAR. Daca primesc si eu telefon, o sa te anunt aici.

elenacca



#3 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 30 October 2007 - 06:47 PM

Te sfatuiesc sa dai un telefon tu la CECCAR, ei nu stiu ce fel de situatii au! :smile: Eu am fost intrebata daca mai stiu pe cineva in situatie mea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:36 AM

masidana@yahoo.com



#4 ghola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 31 October 2007 - 08:36 PM

Si eu sunt interesata sunt contabil autorizat din 1997 si am platit cotizatii 10 ani si cei de la ceccar nu au facut nimic in acesti ani pentru noi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:36 AM




#5 oana34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 November 2007 - 11:04 AM

Si eu sunt aceeasi situatie! dar eu nu cred ca mai intram in categoria celor care trebuie sa dea examene de diferenta! Atat timp cat am dat examenul in septembrie pentru experti si l-am luar automat noi nu mai intram in aceeasi categorie cu cei care sunt experti cu studii medii dar care nu au dat examen in septembrie! Nu le-ai spus celor de la CECCAr ca ai dat examen de experti si ca l-ai luat? Si daca da, ce ti-au raspuns!



#6 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2007 - 11:32 AM

Eu cred ca tocmai examenul de experti (promovat) din septembrie ar trebui fi considerat examen de diferenta.



#7 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 02 November 2007 - 02:51 PM

Cei de la CECCAR au spus ca trimit listele la Bucuresti si sa vada ce hotarare se va lua: daca ne iau in considerare si pe noi cei autorizati pe studii medii si cu facultate terminata!
Astept sa vad ce raspuns vine de la Bucuresti.
masidana@yahoo.com



#8 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 05:52 PM

Iata ca am primit si eu acel telefon de la CECCAR Bucuresti...asta s-a intamplat saptamana trecuta.

Le-am spus ca am promovat si examenul de experti, iar d-na respectiva mi-a raspuns: "iata...un caz de expert!....v-ati inscris la stagiu?"
I-am raspuns ca da, apoi am incercat s-o intreb de ce mi-a dat acel telefon...dar a fost foarte scurta si la obiect...ca asta a fost pusa sa faca!
Deci, mai mult n-am putut afla...daca mai aflati ceva anuntati pe acest forum.
elenacca



#9 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 16 December 2007 - 07:56 PM

Si eu sunt CASM de cativa ani buni. Anul acesta am luat accesul examenul la experti. Azi am fost la un curs de pregatire ( Activitatea de cenzor in societatile comerciale) si lector a fost dl.Toma. Intre alte intrebari puse de catre cursanti a fost si aceasta referitoare la CASM care au terminat intre timp facultatea. Raspunsul dumnealui a fost ca sunt presiuni in acest sens de la membrii CECCAR aflati in aceasta situatie si ca se cauta solutii pentru a-i face experti si pe acestia, tot in baza unui examen de diferenta. Nu stiu insa cum vor proceda cu noi cei care am dat ( si am luat) deja accesul.



#10 FARKAS EVA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 January 2008 - 11:46 PM

La noi la CECCAR asa au zis ca daca esti contabil autorizat si intre timp ai terminat facultatea de Economie nu trebuie sa dai examenul de acces inca o data pentru expert contabil, trebuie sa preziniti la CECCAR, trebuie sa urmaresti un fel de stagiatura 6 luni, in fiecare luni primesti un test cu 100 intrebari si la sfarsit poti sa dai examenul final la Experti, nu din toate domenii asa cum amintesc, ci numai din doctrina si audit.
Mai interesati la CECCAR. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:37 AM




#11 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 24 January 2008 - 09:20 PM

"La noi la CECCAR asa au zis ca daca esti contabil autorizat si intre timp ai terminat facultatea de Economie nu trebuie sa dai examenul de acces inca o data pentru expert contabil, trebuie sa preziniti la......"

Mai exact unde la " noi la CECCAR" ?



#12 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 January 2008 - 11:45 AM

Cred ca majoritatea celor care au terminat o facultate de profil economic si erau contabili autorizati au dat examenul de acces la expert. Si multi l-au si promovat. Sunt in aceeasi situatie si stiu ca se fac presiuni pentru un examen de diferenta contabil -> expert contabil. Normal ar fi, fiind destui care au promovat si examenul de acces, sa ia in considerare si aceasta "speta". Desi...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:37 AM




#13 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2008 - 08:42 PM

ce-ati mai aflat de aceasta problema?
Ati incercat sa obtineti derogare pt stagiu?
Eu am depus saptamana aceasta o cerere si astept raspuns!
elenacca



#14 gabi.68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2008 - 07:40 PM

am terminat si eu anii de stagiu la CASM , in iunie vom avea examen, dar la anul voi termina studiile superioare economice si intentionez sa continui stagiul pt.experti. La Cluj, mi-au spus ca se recunoaste stagiul de la studii medii, in sensul ca, dupa absolvirea facultatii, dau examen de acces la experti si in loc de 3 ani stagiu fac doar unul, cu ceva diferente de dat. Dar stau si ma intreb si va intreb si pe voi: exista vreo portita prin care se poate amana( prin neprezentare de ex.) examenul din iunie pana atunci cand as putea sa -l dau direct pt.expert, cu unele diferente sau trebuie musai sa trec iar prin acces la stagiu s.a.m.d.? Cred ca nu ne mai ajuta la nimic titulatura asta de " contabil autorizat" ca sa nu mai vb.de banii pe examene, cotizatii , etc.



#15 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 07 May 2008 - 12:09 PM

Mai aveti vesti in legatura cu trecerea contabililor autorizati, care intre timp au absolvit facultatea in domeniul finante contabilitate, au si promovat examenul de acces la experti anul trecut, deci sunt acum in anul II de stagiu, DACA TREC SAU POT SA SUSTINA INCA UN EXAMEN SAU DOAR DIFERENTE, LA EXPERTI CONTABILI???? :thumbup:

Ar trebui sa facem ceva in acest sens....
Nu-i normal ca sa fii contabil autorizat din 1996, cenzor, expert evaluator, expert stagiar contabil anul II si sa stai la coada sa termini cei trei ani de stagiu, sa nu poti semna bilant, etc, etc... :sad:

:smile:



#16 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 May 2008 - 03:02 PM

nu stiu de va stresati! puteti semna bilanturile si ca si contabil autorizat cu studii medii! Cel putin la Oradea, cei de la CECCAR spun ca nu e treaba lor, iar cei de la Finante ca a lor nici atat! Cunosc o persoana care a depus deja peste 60 de bilanturi si mai are atatea! Pe cei de la CECCAR Oradea nu ii intereseaza decat procentul lor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:37 AM




#17 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 07:15 AM

Din pacate, toate filialele din tara pot spune orice......doar dl. Toma acorda derogari. Raspunsul meu a venit... nu am primit derogare...sunt foarte dezamagita. Sunt contabil autorizat din 1996..si cu toate astea respunsul a fost negativ.
elenacca



#18 ghola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 May 2008 - 01:05 PM

Sunt membra CECCAR din 1997 contabil autorizat cu studii medii. Intre timp am terminat facultatea si un master, am vechime in contabilitate de 20 ani si pe functie economica 6 ani. Cei de la CECCAR ma obliga sa dau din nou examen pentru experti. Raspunsul lor este "Nu accepta cei de la MF altfel.
Asa ca tot stagiu fac indiferent de situatie. Am cotizat degeaba 11 ani la ei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:38 AM




#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 May 2008 - 01:23 PM

Eu stiu ca s-a dat doar un examen de diferente pentru contabilii autorizati cu studii superioare ca sa devina experti contabili. Nu s-a dat examenul de acces (cel greu) ci unul de diferente (mai usor). Nu stiu daca se vor mai da astfel de examene. In ce priveste stagiul, nu stiu cum este, dar cred ca trebuie facut, de aceasta data fiind de o dificultate mai mare decat cel de la contabili autorizati. Poate ar fi bine sa vorbesti si cu alta persoana de la CECCAR. Vezi ca exista 2 sedii CECCAR: unul al Bucurestiului si unul national.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:38 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 ghola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 May 2008 - 07:05 PM

Am facut adresa lui Toma si raspunsul este cel aratat in postarea anterioara. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:38 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL