Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imobilizari necorporale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Imobilizari necorporale

5 replies to this topic

#1 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2007 - 12:38 AM

Contabilitatea imobilizarilor necorporale
Imobilizarile necorporale sunt:
1. Cheltuielile de constituire - se amortizeaza intr-o perioada de cel mult 5 ani
2. Cheltuielile de cercetare-dezvoltare - se amortizeaza intr-o perioada de cel mult 5 ani
3. Concesiuni, brevete si alte drepturi si valori similare - se amortizeaza pe durata prevazuta de utilizare
4. Fondul comercial - de regula nu este supus amortizarii
5. Alte imobilizari necorporale - - se amortizeaza pe durata prevazuta de utilizare care nu poate depasi 5 ani
Contabilitatea cheltuielilor de constituire
Inregistrarea cheltuielilor de constituire (inscriere, prospectare, emitere actiuni, etc)
201 = 5121/5311/401
Amortizarea cheltuielilor
6811 = 2801
Dupa recuperarea integrala se inchid conturile
2801 = 201
Contabilitatea cheltuielilor de cercetare-dezvoltare
Lucrari de cercetare-dezvoltare efectuate de societate si finalizate
203 = 721
Amortizarea cheltuielilor
6811 = 2803
Scoaterea din gestiune dupa amortizarea completa
2803 = 203
Contabilitatea concesiunilor brevetelor si altor valori similare
Intrarea brevetelor
205 = %
131 prin donatie
721 din productie proprie
404 prin cumparare
Amortizarea brevetelor
6811 = 2805
Inchiderea conturilor
2805 = 205 Concesiunile
Contabilitatea concesiunilor are efecte in contabilitatea concedentului, privind redeventele si amortizarile si in contabilitatea concesionarului privind intrarea in gestiune, cheltuielile cu redeventele si restituirea bunului concesionat.
La proprietar
Iesirea bunului nu se inregistreaza
Inregistrarea redeventei 461 = 706
Incasarea redeventei 5121 = 461
Inregistrarea amortizarii 6811 = 2805
Restituirea bunului nu se inregistreaza
La concesionar
Intrarea bunului 205 = 167
Inregistrarea redeventei 612 = 462
Plata redeventei 462 = 5121
Inregistrarea amortizarii nu se inregistreaza
Restituirea bunului 167 = 205

Investitii la mijloacele fixe luate cu chirie sau concesiune
La proprietar
Cheltuieli in regie proprie nu
Receptia investitiei nu
Amortizarea investitiei nu
Transmiterea odata cu restituirea bunului a investitiei amortizate
212=281
Transmiterea investitiei neamortizate
%=404
212
4426
La chirias (concesionar)
Receptia investitiei
212=722
Amortizarea investitiei
6811=281
Transmiterea odata cu restituirea bunului a investitiei amortizate
%=212
281
6583
Transmiterea investitiei neamortizate
461=%
7583
4427
Madalina



#2 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 November 2007 - 03:43 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 9 2007, 12:38 AM, a spus:

2. Cheltuielile de cercetare-dezvoltare - se amortizeaza intr-o perioada de cel mult 5 ani

Dupa reglementarile contabile cf cu directivele europene, ch de dezvoltare se amortizeaza pe perioada contractului sau de-a lungul perioadei de utilizare, dupa caz. Daca imobilizarile la care se refera au durata de utilizare 10 ani, si ch de dezvoltare tot in 10 ani le amortizezi. Mi s-a spus insa ca perioada maxima este de nu mai mult de 20 de ani. Asta nu stiu exact unde scrie, insa a fost confirmata de 2 experti cu vechime in lucru de cam 20 de ani.

si inca o chestie: tot in reglementari zice ca
"daca che de dezv nu au fost integral amortizate, nu se face nici o distribuire de profituri cu exceptia cazului in care suma rezervelor disponibile pt distribuire si a profitului reportat este cel putin egala cu cea a chelt neamortizate. Intrucat legislatia nationala nu defineste rezervele distribuibile, se vor avea in vederea rezervele care pot fi utilizate, potrivit legii"

In primul rand, care sunt rezervele la care se refera ei? Intra oare in "rezerve care pot fi utilizate, potrivit legii", si rezerva legala sau nu?
Lasand rezervele la o parte, daca am ch de dezvoltare pe 10 ani, timp de 10 ani trebuie sa las profit nerepartizat cel putin egal cu valoarea neamortizata asa deduc, nu?
Mi se pare putin fortat. Ca pe de alta parte nici nu ma lasa sa amortizez mai repede cheltuielile de dezv. Ma gandesc ca daca le-as amortiza totusi mai repede, cu certitudine amortizarea nu ar fi deductibila fiscal, asa ca nu rezolv nimic. Deci trebuie sa tin profit nerepartizat (sau rezerve) pana le amortizez integral cf duratei de folosinta a imobilizarilor corporale la care se refera.

Aveti alta alternativa?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 12:27 PM




#3 andreeaanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 December 2008 - 11:10 AM

:thumbup: scuze, dar eu sunt incepatoare tare.. si vreau si eu sa stiu daca aceste cheltuieli de constituire sunt acele cheltuieli de contituire ale firmei (un srl - microintreprindere), respectiv toate comisioanele si taxele care le-am platit ca persoana fizica la Oficiul Registrului Comertului, si ma gandem daca as putea sa mi le recuperez, caci totusi sunt vreo 5-6 mil.
daca se poate, inregistrarile sunt 201=5311, si apoi 6811=2801 (ma gandeam pe o perioada de 12 luni, dar mi-ar conveni si 1 luna :biggrin: ), iar apoi 2801=201? dar pentru acea inregistrare 201=5311 nu imi trebuie si un decont, ceva?
scuze ca pun poate intrebari foarte simple, dar chiar daca avem dreptul sa fiu contabil de multi ani, pana cand sotul meu nu si-a deschis firma, nu m-a atras domeniul.. nici acum extrem de mult, dar e vorba de bani... asa ca trebuie :frusty:
multumesc pentru raspunsuri, daca vor fi...



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2008 - 12:39 PM

Se pot trece toate acele chitante in 201 dar asta inseamna ca se imobilizeaza cheltuielile de constituire iar trecerea pe cheltuieli se face prin amortizare. Parerea mea este ca in cazul micro, in general, nu are rost sa va incarcati cu cheltuieli pentru ca in acest caz nici profitul nu va fi mare. Dar, desigur, nu este o suma mare, ati mentionat 5-6 mil...
OMF 1752/2005 mentioneaza ca se pot imobiliza, deci nu este obligatoriu, astfel incat puteti inregistra aceste sume direct pe cheltuieli. Daca totusi le imobilizati puteti alege ca perioada de amortizare cat considerati necesar pana la maxim 5 ani...(eu asa am citit in OMF/daca este cineva care are alta baza legala pt o perioada mai mare, dupa cum s-a postat anterior...). In cazul amortizarii tb. sa tineti cont de prevederile din Codul Fiscal referitoare la amortizare, precederi care sunt obligatorii si pt. micro.

Daca veti conta 201 = 5311 inseamna ca veti avea acei bani in casierie. Daca nu-i aveti veti credita firma prin 455. Desigur ca puteti face un decont cu toate chitantele mai ales ca ele dateaza anterior infiintarii firmei.

Atentie! Sper ca nu faceti confuzie intre recuperarea banilor si recuperarea cheltuielii.
Madalina



#5 andreeaanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 December 2008 - 12:43 PM

multumesc de raspuns.
numai ca acum mai am o nelamurire.. nu stiu cum pot trece acele chitante pe cheltuieli, avand in vedere ca dateaza de inainte de constituirea firmei
as avea 622=5311 (indrumare)
635=5311 (taxa inmatriculare, cazier fical, timbru)
626=5311
623=5311 (monitorul oficial)
problema e ca da, la acea data, nu exitau banii in casa..
iar un decont nu prea inteleg cum se face. 4551 - asociati conturi curente nu stiu cum sa il folosesc. aceste 622,635,626,623 = 4551 sau 4558?? iar apoi cu o data ulterioara 4551 = 5311, dupa ce am scos niste bani din banca? asa as recupera banii. ok, i-as putea scaote la sfarsitul anului ca dividente (impozitul de venit e la fel), care nu e foarte departe, dar acolo mai apare si impozitul pe dividente, si daca totusi exista aceste cheltuieli... cativa bani in plus in casa.
iar decontul in mod normal asa se inregitreaza? chelt=4551 si apoi 4551=5311? am mai facut si alte cheltuieli pentru firma din banii nostri (sotul meu e administrator, iar eu incerc sa ii tin contabilitatea), pana au intrat ceva bani in banca din serviciile prestate, si ca sa nu apara diferenta de data... ma gandeam ca ar fi mai sigur cu un decont.
si mai e o chestie.. pentru dosar ar mai trebui intocmit ceva? ceva cum e ordinul de deplasare.. of, sunt sigura ca luni ma duc sa scot bani din banca sa ii tin in 5311 sa nu mai apara problema decontului... dar cu ce a fost pana acum tot trebuie rezolvat :thumbup:
daca ma mai puteti ajuta cu un raspuns... v-as fi foarte recunoscatoare :frusty:



#6 onitagabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 February 2009 - 01:30 PM

:frusty: va rog frumos sa ma ajutati.
am achizitionat un program contabil pe baza de contract. Contractul este pe o perioada de 1 an , iar acum expira si am platit o prelungire de inca 1 an. Rog sa-mi spuna cineva cum inregistrez aceste operatii ca nu stiu cum sa fac.Va multumesc !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL