Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#161 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 14 September 2009 - 12:34 AM

Daca ai suspendat activitatea nu ai cum sa mai amortizezi pentru ca asta inseamna ca activele nu mai functioneaza !



#162 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 September 2009 - 10:26 AM

Dar la ce datorii si creante va referiti care le mai aveti la sfarsitul anului?
Daca aveti leasing in derulare , datorie care se reevalueaza la 31.12 . nu este corect sa -l mai aveti , daca activitatea va este suspendata.




#163 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 15 September 2009 - 12:00 AM

Ma refer la conturile bancare in valuta care sunt cu sold 0 in realitate, dar in contabilitate am sold negativ. Am schimbat valuta in februarie cand am platit dividendele si a rezultat un sold negativ, iar la 31.12.2009 urmeaza sa le reevaluez si voi obtine un venit:
5124 = 765

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 October 2009 - 02:49 PM




#164 angy83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 September 2009 - 02:26 AM

Buna seara,
Am o firma cu activitatea suspendata din 01.09 si am depus cerere pentru derogatoriu dar mai am facturi emise si neincasate.Intrebarea mea este daca mai pot incasa aceste restante(daca mai pot emite chitante) dupa data suspendari?



#165 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 September 2009 - 09:33 AM

Pt. Angy: Da, poti emite chitante dupa data suspendarii pt. incasarea creantelor restante.

Dana




#166 tziviker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 October 2009 - 04:24 PM

O societate comerciala are un anumit sold de marfa. Aceasta marfa nu mai poate fi vanduta, deoarece nu mai este cautata.

Intrebare: Ce demersuri se pot face pentru ca firma sa isi inceteze activitatea timp de 3 ani, in ideea de a nu mai plati taxe si impozite si de a-si lichida soldul de marfa?

Multumesc anticipat!



#167 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2009 - 06:24 PM

N-au nici o legatura stocurile de marfa cu suspendarea activitatii pe o perioada de trei ani. Ideea este sa nu ai datorii de nici un fel ( la stat, furnizori,) se merge la registrul comertului, se depune o cerere pentru suspendare. Exista un topic in care se specifica cum se procedeaza, da o cautare , sigur gasesti, daca nu , am sa mai caut si eu si-ti spun in ce topic se gaseste.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 October 2009 - 02:49 PM




#168 robertutzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 October 2009 - 06:02 PM

buna ziua

Am o mare nelamurire. Incepand cu luna februarie 2009 societatea nu mai are salariati si nici nu a mai realizat venituri. Pot sa suspend activitatea pe 3 ani, societatea avand in acest moment , in derulare , un leasing ?



#169 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 06:05 PM

Si ce faceti cu leasingul ?
deoarece daca suspendati activitatea numai puteti avea niciun fel de activitate , nici venituri nici cheltuieli.
Rezolvati intai problema cu leasingul si apoi puteti suspenda activitatea



#170 robertutzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 October 2009 - 06:24 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Oct 26 2009, 07:05 PM, a spus:

Si ce faceti cu leasingul ?
deoarece daca suspendati activitatea numai puteti avea niciun fel de activitate , nici venituri nici cheltuieli.
Rezolvati intai problema cu leasingul si apoi puteti suspenda activitatea
multumesc de raspuns



#171 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 06:27 PM

Va rog sa numai citati integral mesajul anterior , deoarece se presupune ca raspundeti ultimului care a postat.



#172 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2009 - 03:13 PM

Socul zilei:
AM fost la Registru pentru suspendarea unei firme (cam tarziu, e drept, am fost fraiera)
Si surpriza: termenul de judecata este peste 6 Luni
Da, adica in aprilie!!!
ca e greva, ca nu mai accepta judecatorii decat 3 firme pe zi (la suspendare), etc...
Asa ceva doar la noi se poate
Sau e noua directiva pentru a se intarzia suspendarea? si sa se mai incaseze nitel impozit...
Ca daca stiam, nu plateam taxele, si plateam impozitul forfetar,
Are cineva idee, daca merg la administratie cu bonul de depunere a dosarului, se poate lua in considerare ca a fost propusa spre suspendare? :pullhair:



#173 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 October 2009 - 03:45 PM

Trebuie sa ai Incheierea Jud., bonul de depunere a dosarului nu reprezinta nimic din punct de vedere legal...ce sa spun ?
Ca la noi, la nimenea...!!! Este incredibil...
Si daca termenul de judecata este peste 6 luni, oare cu ce data se va hotari suspendarea activitatii ? :pullhair:
Vezi totusi ce spun si cei de la Adm. Financiara, cu toate ca se poate presupune usor raspunsul.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 October 2009 - 03:51 PM

Dana




#174 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 October 2009 - 03:48 PM

Se considera ca termen de la care nu se datoreaza impozit minim data depunerii cererii de intrerupere temporara a activitatii la Oficiul Registrului Comertului.



#175 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 October 2009 - 03:53 PM

Brigante, care este baza legala ? Ca sa nu ma apuc acum sa caut, pt. ca este bine de stiut.

Dana




#176 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 October 2009 - 04:19 PM

HG 488/2009 pentru completarea normelor metodologice la Codul fiscal. La punctul 11.5.

115 . Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia in care contribuabilii intra in inactivitate temporara in cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplica pentru perioada cuprinsa intre inceputul anului si data cand societatea inregistreaza la oficiul registrului comertului cererea de inscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara inceteaza in cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) de la data incetarii inactivitatii temporare, corespunzator cu perioada din an ramasa pana la 31 decembrie.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 27 October 2009 - 04:22 PM




#177 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 October 2009 - 05:06 PM

Nu platesti impozit minim de la data inregistrarii cererii de mentiuni, dar nu cred ca poti optine si regimul derogatoriu, deoarece nu cred ca poti optine extrasul de registru de la Reg.com in care sa fie precizata suspendarea activitatii conform Ordinul ANAF nr. 1221/2009 - Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu:
A. Aprobarea regimului de declarare derogatoriu
6. in cazul societatilor comerciale, odata cu cererea de acordare a regimului de declarare derogatoriu, se depune dovada inscrierii inactivitatii temporare la registrul comertului, respectiv o copie a extrasului de registru emis de catre oficiul registrului comertului privind starea societatilor comerciale, referitoare la suspendarea temporara a activitatii acestora.



#178 ALINA TANASE

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:deva

Postat 27 October 2009 - 05:50 PM

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire referitoare la aceste suspendari de activitate. O societate si-a suspendat activitatea in iulie 2009, are o masina in patriomoniu si deoarece treaba oricum nu mai merge administratorul doreste sa vanda masina. Poate sa vanda masina cat timp societatea are activitatea suspendata? Nu este in regim derogatoriu, nu am depus cerere in acest sens. Eu ma gandeam ca vanzarea masini nu este activitate curenta ( obiectul de activitatea este instalari echipamente)si atunci poate sa faca aceasta operatiune fara probleme.
Gresesc?
Multumesc mult



#179 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 October 2009 - 05:55 PM

Pt. Brigante : multumesc :pullhair: !


Pt. Alina : nu se poate vinde masina in perioada suspendarii.

Dana




#180 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 06:17 PM

Daca cererea de suspendare s-a depus pe 06.10.2009 dar s-a cerut suspendarea cu 01.10.09 pt octombrie mai plateste imp minim?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL