Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#181 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2009 - 03:23 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Oct 27 2009, 07:06 PM, a spus:

Nu platesti impozit minim de la data inregistrarii cererii de mentiuni, dar nu cred ca poti optine si regimul derogatoriu, deoarece nu cred ca poti optine extrasul de registru de la Reg.com in care sa fie precizata suspendarea activitatii conform Ordinul ANAF nr. 1221/2009 - Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu:
A. Aprobarea regimului de declarare derogatoriu
6. in cazul societatilor comerciale, odata cu cererea de acordare a regimului de declarare derogatoriu, se depune dovada inscrierii inactivitatii temporare la registrul comertului, respectiv o copie a extrasului de registru emis de catre oficiul registrului comertului privind starea societatilor comerciale, referitoare la suspendarea temporara a activitatii acestora.
Este super!
Deci e valabila data depunerii cererii de suspendare
Nu vreau sa obtin derogare, nu ma intereseaza, le depun cu zero.
Dar acum ce fac , depun vectorul fiscal 010? cu suspendarea?
Sau cum justific neplata impozitului forfetar?
Multumesc



#182 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2009 - 08:13 PM

Incearca sa expui situatia celor de la administratie si vezi ce te sfatuiesc sa faci in continuare, suspendarea activitatii va fi cu data pe care ai specificat-o tu in Declaratia de mentiuni.




#183 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 October 2009 - 02:36 PM

Pt. Handa76

Nu trebuie depus 010. Cei de la registrul comertului transmit informatiile celor de la finante.

Eu am avut 3 societati cu activitatea suspendata si am crezut ca se depune 010, dar la finante mi-au spus ca nu e cazul. Au verificat in calculator si, intr-adevar, firmele apareau cu activitate suspendata.

(Este vorba de Timisoara)



#184 motzochina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 October 2009 - 04:11 PM

Buna ziua,
Daca am facturi de la o firma care ulterior si-a suspendat activitatea (3 ani), e vorba de cheltuieli in avans, cum imi pot inchide facturile respective? le pot lasa in 471 pana isi reincepe firma activitatea ?



#185 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2009 - 07:51 PM

da, dar mai depinde si ce fel de cheltuieli sunt.



#186 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2009 - 08:19 PM

O firma a fost inactiva fiscal pt ca nu adepus declaratii cateva luni de la infiintare si acum am reactivat-o.
a) Am inteles ca nu mai este platitoare de TVA si ca trebuie sa se inscrie din nou in scopuri de TVA?
b) Daca a fost inactiva fiscal la ANAF (deci nu suspendata activitatea la REg Com) pana in septembrie mai plateste imp minim pt trim II si III?



#187 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2009 - 08:42 PM

b). Da plateste forfetarul.



#188 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 02 November 2009 - 09:38 AM

Vezi postareaContabil100%, la Sep 13 2009, 08:56 PM, a spus:

Dragi colegi,

Va supun atentiei urmatoare situatie:
Am o societate comerciala cu activitatea suspendata din martie 2009 la care am obtinut si regimul de declarare derogatoriu de la Adminstratia Financiara, asa ca in acest moment nu mai am nici o grija... dar se pare ca la sfarsitul anului vor fi cateva intrebari la care nu le stiu raspunsul.

Conform art 59 din OMFP 1752/2005:
"1) La fiecare data a bilantului:
a) Elementele monetare exprimate in valuta (disponibilitati si alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele si
depozitele bancare, creante si datorii in valuta) trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat
de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar. Diferentele de curs valutar,
favorabile sau nefavorabile, intre cursul de la data inregistrarii creantelor sau datoriilor in valuta sau cursul la care
au fost raportate in situatiile financiare anterioare si cursul de schimb de la data incheierii exercitiului financiar, se
inregistreaza, la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz."

Conform Ordinului 1221/2009 privind Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu am declarat pe propria raspundere ca nu obtin venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;

Ce se intampla cand voi inregistra aceste diferente de curs din evaluare la venituri din diferente de curs? O sa pierd regiumul derogatoriu, societatea ramanand cu activitatea suspendata, urmand ca apoi sa fac o noua cerere pt acordarea regimului de declarare derogatoriu???


Va multumesc mult!

Stie cineva niste raspunsuri la intrebarile mele? Mai e cineva in situatia mea? Ce ar trebui sa fac?

Multumesc!



#189 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 November 2009 - 04:28 PM

Nu stiu raspunsul oficial sau exact, dar gandind logic iti spun ce as face eu:as inregistra dif.curs valutar la 31.12 si as depune bilantul corect.
Suspendarea activitatii nu presupune incetarea tuturor operatiilor, ci a nu avea activitate economica ordinara aducatoare de venituri. Dar pot sa vand/lichidez bunurile din patrimoniul afacerii (activ extraordinara), platesc comisioane bancii pt ct. deschis, depun bilant la ONRC (taxa 12.5lei), inreg dif curs val care sunt ch/venit fin. sau de expl (contracte in moneda straina cu PJ romane), ca nu am facut plasamente financiare sau depozit bancar.
Vedeti definitia activitatii /activitatii economice din Codul fiscal.
S-a mai discutat si aici pe forum-ceilalti nu au parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 02 November 2009 - 04:29 PM




#190 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2009 - 04:32 PM

pt Contabil100%

Suntem mai multi in aceeasi situatie si nu stim ce ar trebui sa facem.

Eu am sunat la MFP la Directia de Reglementari contabile la o dna care ne-a lasat nr de telefon la un seminar de fiscalitate, i-am expus problema, a fost foarte amabila doar ca m-a rugat sa revin in 5 min ca sa se consulte cu colegii. Dupa cele 5 min nu mi-a mai raspuns la tel. Din pacate e telefonul dansei mobil, nu stiu daca e de serviciu ca sa pot sa-l postez aici.

A apucat doar sa-mi spuna la primul telefon ca ar trebui sa scriu la Dir de regl fiscale sau asa ceva.



#191 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2009 - 01:28 PM

Am o firma cu activitatea suspendata. Masina care apartine societatii a fost avariata, s-a dat dauna totala.
Firma de asigurari trebuie sa imi plateasca despagubirea. Epava (ceea ce a ramas din masina) se vinde de pe societatea mea, prin societatea de asigurari, catre o terta societate comerciala (asa este procedura de la asigurari).

Intrebare: in conditiile in care registrul comertului imi va reactiva firma peste 6 luni (ca asa sunt termenele acum la rgistru) - eu cum pot face vanzarea epavei?
Cum pot incasa despagubirea?

Firma de asigurari a gasit deja un cumparator pentru epava, si m-a anuntat ca trebuie sa le trimit contractul de vanzare-cumparare cu terta societate ca sa imi incasez si restul despagubirii.

Am intrebat si la Administratia Financiara si mi s-a spus ca trebuie sa astept pana in iunie - si eu chiar nu pot sa cred ca nu se poate face nimic.

Orice sugestie va fi extrem de apreciata.

Multumesc anticipat.



#192 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2009 - 02:56 PM

[quote name='Dory' date='Nov 3 2009, 02:28 PM' post='213271']
Daca societatea a avut activitatea suspendata, cum s-a avariat masina?? cineva se face raspunzator, cred ca ar trebui sa faci un contract de comodat intre societate si patron ( banuiesc) cu o data anterioara accidentului, in care sa specifici acolo niste termeni juridici in care cel ce foloseste si avariaza este responsabil ... si cade in sarcina sa toate ... asa incat ( cred) ca in final sa poti sa incasezi dauna. Poate cineva stie mai multe referitor la acest aspect ( cel mai bine juridic )



#193 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 06 November 2009 - 10:37 AM

Vezi postareaDory, la Nov 3 2009, 01:28 PM, a spus:

Am o firma cu activitatea suspendata. Masina care apartine societatii a fost avariata, s-a dat dauna totala.
Firma de asigurari trebuie sa imi plateasca despagubirea. Epava (ceea ce a ramas din masina) se vinde de pe societatea mea, prin societatea de asigurari, catre o terta societate comerciala (asa este procedura de la asigurari).

Intrebare: in conditiile in care registrul comertului imi va reactiva firma peste 6 luni (ca asa sunt termenele acum la rgistru) - eu cum pot face vanzarea epavei?
Cum pot incasa despagubirea?

Firma de asigurari a gasit deja un cumparator pentru epava, si m-a anuntat ca trebuie sa le trimit contractul de vanzare-cumparare cu terta societate ca sa imi incasez si restul despagubirii.

Am intrebat si la Administratia Financiara si mi s-a spus ca trebuie sa astept pana in iunie - si eu chiar nu pot sa cred ca nu se poate face nimic.

Orice sugestie va fi extrem de apreciata.

Multumesc anticipat.
Orice act patrimonial care au drept urmare realizarea de venituri determina "de jure" plasarea persoanei juridice - societate comerciala - din categoria CU ATIVITATE SUSPENDATA si regim fiscal declarativ derogatoriu, in categoria ACTIVITATE RELUATA. Faptul ca reglementarea prin ORC si AFP dureaza are tangenta numai referitor cu reinmatricularea ca sociatate cu activitate NESUSPENDATA si deci efectuarea inscrisurilor in Registrul Comertului si cu reluare regimului fiscal declarativ normal, modificarea vectorului D010.
Asa ca a nu se uita faptul ca actiunile de reincadrare NU TREBUIE SI NICI NU POATE SA IMPIEDICE SI SUB NICI O FORMA EXERCITAREA DREPTULUI INALIENABIL AL SOCIETATII COMERCIALE DE A DERULA ACTIVITATI COMERCIALE.
De altfel, nederularea tranzactiilor patrimoniale amintite si nedeclararea lor la timpul producerii lor constitue incalcari ale prevederilor Codului Comercial si ale Codului Fiscal.
Dupa derularea acestor activitati socieatea poate fi trecuta intr-ujn nou regim SUSPENSIV si Declarativ derogatoriu.
Succes!



#194 ioanatodi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2009 - 12:08 PM

Am o firma care nu mai are activitate de ceva timp insa exista un angajat cu 2 ore (contabilul ) .

V-as intreba care din cele 2 proceduri (suspendare sau insolventa) pentru evitare platii impozitului forfetar este mai convenabila ( mai putine drumuri , mai mici costurile , rezolvare in timp scurt ) si daca se poate eventual si cu cateva detalii cu privire la pasi ptr fiecare procedura .


Trebuie sa ii fac incetare de contract de munca angajatului inainte de a incepe oricare procedura , nu?



#195 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 November 2009 - 12:32 PM

Ce intelegeti prin Insolventa?
Insolventa reprezinta incapacitate de plata,cititi L 85/2006 , exista si un plafon peste care se poate declara .
Suspendarea activitatii, din pacate, daca depuneti o cerere la registrul comertului , si daca sunteti din Bucuresti,
cererea intra in sedinta peste 6 luni, acestea sunt termenele la Registrul Comertului.



#196 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 November 2009 - 11:53 PM

Pt. ioanatodi : vezi in acest topic, la pag.9, este postat de Brigante art. din Hot. 488 in care scrie ca NU se plateste imp. forfetar de la data inreg. cererii de suspendare, in cazul in care hotarati suspendarea. Si da, angajatului va trebui sa-i incetati ct. de munca.

Dana




#197 rony

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 November 2009 - 10:25 AM

Vezi postareaDana42, la Nov 16 2009, 01:53 AM, a spus:

Pt. ioanatodi : vezi in acest topic, la pag.9, este postat de Brigante art. din Hot. 488 in care scrie ca NU se plateste imp. forfetar de la data inreg. cererii de suspendare, in cazul in care hotarati suspendarea. Si da, angajatului va trebui sa-i incetati ct. de munca.

Ma intreb de ce in perioada suspenadarii daca societatea nu are regim de declarare derogatoriu nu poate face cheltuieli cu salariul unui contabil care sa ii faca toate cele,bilant,declaratii,etc



#198 costi61

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 November 2009 - 11:30 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 14 2009, 08:01 PM, a spus:

Poate cineva sa imi spuna si mie definitia "suspendarea activitatii", din punct de vedere legal?
Parerea mea este ca a avea activitate inseamna sa am acte si fapte de comert, in final sa am venituri.

Faptul ca inregistrez operatiuni (nu de venituri) in timp ce am activitatea suspendata nu inseamna ca am activitate.
Adica am cont bancar unde platesc comision de administrare, am contracte in derulare a caror reziliere fie nu pot sa o fac, fie ma costa prea mult (300 eur la Vodafone, de ex.). Am leasing in derulare de 3 ani...

Fac bilant ca sunt obligat, chiar daca suspend activitatea, deci platesc contabil sa faca bilantul (cu contract, factura, chitanta sau CIM partial) si sa il depun (cu chitanta) la ONRC. Atunci celelalte de ce nu as avea voie sa le fac si astea nu?

Am fost oare clara?

Nu ma trimiteti la "cautare" ca am cautat, si nu numai aici, ci si pe alte site-uri, la juristi.
Buna ziua, daca ati gasit raspuns la aceste probleme sunt interesat si eu.realtsrl@yahoo.com.Multumesc!



#199 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 November 2009 - 04:57 PM

nu, sorry.
Trebuie actionat in judecata. Aveti nervi?



#200 staicucristina78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:galati

Postat 28 November 2009 - 02:06 PM

Vezi postareamicha, la Nov 13 2007, 09:08 PM, a spus:

Suspendarea se acorda pe o perioada de maxim 3 ani si se face la Registrul Comertului. Trebuie sa te duci acolo si sa ceri formularele pe care trebuie sa le completezi.
Apoi ar tebui sa te duci la finante si sa faci o cerere pentru acordarea regimului derogatoriu care iti da dreptul sa nu mai depui declaratiile 100 si 300. In caz contrar trebuie sa le depui trimestrial cu valoare 0. Sa urmaresti aporbarea regimului derogatoriu sa nu te trezesti ca nu ti l-au aprobat si iti dau amenda ca nu ai depus declaratiile. Nu de alta dar nu intotdeauda circula informatiile dintre Registrul Comertului si finante, iar finantele nu aproba pana nu primesc de la Registru suspendarea activitatii.
Situatiile financiare semestriale si anuale esti obligat sa le depui. In ca contrar te trezesti cu amenda. Chiar daca firma are activitatea suspendata scoti o balanta la 6 luni si faci bilantul.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa....
DAR IN MOMENTUL CAND DEPUI SITUATIILE FINANCIARE ANUALE, ADMINISTRATORUL DA O DECLARATIE, IN CARE, LA LITRERA c)., ACESTA TREBUIE SA MENTIONEZE CA PERSOANA JURIDICA ISI DESFASOARA ACTICITATEA IN CONDITII DE CONTINUITATE. IN CAZUL SUSPENDARII NU SE MAI PUNE PROBLEMA ASA, SI IN ACEST CAZ CE SE DECLARA?
cuca78

Citeaza







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL