Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#61 tzushti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 April 2009 - 11:59 AM

Buna ziua,
Legat de suspendarea unei societati comericiale am si eu cateva nelamuriri.
Vreau sa suspend o societate comerciala, dar este posibil sa primesc dividende de la SIF-uri (pe langa activitatea de baza, comert, se mai vand/cumpara actiuni pe bursa), ce se intampla in acest caz, se considera ca trebuie sa imi reiau activitatea, intrucat am inregistrat un venit? Mentionez ca nu as vrea sa cer regim derogatoriu, ci doar suspendare de la registrul comertului.
Tot legat de acest lucru, ce se va intampla cu semnarea bilantului, intrucat administratorul nu este economist, deci nu va putea semna bilant, daca nu cer si regimul derogatoriu, pot sa angajez un economist sa semneze bilantul? Acesta solutie mi-a fost oferita de un functionar al finantelor, dar nu sunt foarte sigura ca este o solutie viabila, si nu as vera sa ma trezesc cu ceva amenzi pt ca unul de al lor, face diverse presupuneri.
Multumesc anticipat pt.raspunsuri!



#62 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 April 2009 - 03:12 PM

Buna Ziua,

Imipoate spune cineva cam cat sunt taxele la Registrul Comertului pentru suspendare activitate firma fara activitate??




#63 adavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 April 2009 - 03:58 PM

Sunt microintrep. cu plata impozit pe venit.
Neavand niciun client/contract in acest an intentionez sa suspend temporar activitatea societatii pana la vremuri mai bune.
As dori sa pastrez contractele individuale de munca cu cei 2 angajati, platindui-le salariu minim pe economie.
Singurul venit este cel din dobanzile bancare, venit financiar pt. care trebuie sa platesc impozitul de 3% daca suspend temporar activitatea ?
Am vreun avantaj sa suspend temporar activitatea in aceste conditii ?
Multumesc.



#64 tzushti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 April 2009 - 05:48 PM

In jur de 200lei , am intrebat chiar zilele trecute



#65 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 09 April 2009 - 06:02 PM

Multumesc,

Ca si noutate, eu pot sa transmit cererile catre registrul Comertului on line cu certificatul de la Cert Sign
cu celelalte documente necesare atasate.
Si nu am platit nimic in plus la Cert Sign.



#66 el-bi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2009 - 02:31 PM

Cum pot suspenda activitatea unei soc.agricole?



#67 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 23 April 2009 - 08:55 AM

Informatie de la Camera de Comert : Firmele cu activitatea suspendata nu trebuie sa plateasca impozit!
Suspendarea se face pe 3 ani, costa cam 160 lei, se completeaza o cerere si o declaratie , alaturi de hotatrarea asociatilor. Suspendarea se poate face cu maxim 15 zile anterior depunerii cererii. Lichidarea unei firme se ridica la 900-1000 lei. Pana una-alta asta ar fi varianta cea mai ieftina.



#68 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 23 April 2009 - 10:02 AM

Asta e singurul lucru mai normal,eu am facut la cateva firme de ale mele la Finante cu regim de derogare a declaratiilor,sa nu mai depun declaratii ca au suspendata activitatea pe 3 ani,dar cred ca nu e suficient,nu?Trebuie musai si la Camera de Comert,altfel nu e considerata suspendata?Voi ce ziceti?



#69 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 April 2009 - 11:02 AM

Intrebare: firma se poate dizolva in timpul suspendarii activitatii ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 April 2009 - 11:03 AM




#70 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 23 April 2009 - 02:48 PM

[quote name='iuli73' date='Apr 23 2009, 11:02 AM' post='199848']

Eu stiu ca la Finante se depune o copie dupa actele de la registru, respectiv suspendarea activitatii, vectorul fiscal 010 pentru scoatere din evidenta incepand cu data suspendarii si odata cu ele cererea de regim derogatoriu, la care se primeste raspunsul in 30 zile de la depunere.



#71 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2009 - 04:14 PM

Vezi postareadoiny, la Apr 9 2009, 07:02 PM, a spus:

Multumesc,

Ca si noutate, eu pot sa transmit cererile catre registrul Comertului on line cu certificatul de la Cert Sign
cu celelalte documente necesare atasate.
Si nu am platit nimic in plus la Cert Sign.

Cu certificatul Cert Sign transmiti si declaratiile fiscale? Poti sa-l folosesti ca sa inregistrezi declaratiile de la mai multe societati client?



#72 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 April 2009 - 07:56 AM

Eu am depus in Pitesti de mai multe ori pentru mai multe firme regim de derogare la Finante,fara a fi suspendata sau neavand alte acte de la Reg Comertului,mi-au acceptat cererea de regim de derogare si am suspendat astfel pe 3 ani firmele,adica nu am mai depus declaratiile la finante,doar bilanturi de 2 ori pe an.OK,pana acum a mers dar de acum in colo cu imp asta forfetar e mai incalcita treaba



#73 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 April 2009 - 08:10 AM

Si eu sunt interesata sa depun la reg Comertului actele pentru suspendari de firme si altele on-line,am deja certificat Certsign ,de un an depun la Finante pe net declaratiile,cum fac sa depun si la Reg Comertului?Eu sunt din Pitesti,oare merge?



#74 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2009 - 10:40 AM

Vezi postareaiuli73, la Apr 24 2009, 08:56 AM, a spus:

Eu am depus in Pitesti de mai multe ori pentru mai multe firme regim de derogare la Finante .......

cum se face o cerere pt regimul derogatoriu ? este vreun format anume ? se depune cumva si vector fiscal 010 ????

Vezi postareaadavid, la Apr 9 2009, 04:58 PM, a spus:

Sunt microintrep. cu plata impozit pe venit.
Neavand niciun client/contract in acest an intentionez sa suspend temporar activitatea societatii pana la vremuri mai bune.
As dori sa pastrez contractele individuale de munca cu cei 2 angajati, platindui-le salariu minim pe economie.
Singurul venit este cel din dobanzile bancare, venit financiar pt. care trebuie sa platesc impozitul de 3% daca suspend temporar activitatea ?
Am vreun avantaj sa suspend temporar activitatea in aceste conditii ?
Multumesc.

in primul rand, nu ai cum sa se suspenzi activitatea ..... Activitate suspendata inseamna sa nu ai nici un fel de activitate .... nici salariati, nici un fel de venit, cheltuiala etc .......

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 24 April 2009 - 10:44 AM




#75 ac.cristea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 April 2009 - 10:02 AM

Buna ziua

Azi am fost sa imi suspena activitatea la unul din SRL-uri. Mai jos va explic ce documente trebuie sa aveti si ce este de facut

Aveti nevoie de urmatoarele acte si formulare:

1. cerere si declaratie tip de la Reg comertului
2. hotarerea aga a sociatilor care sa precizeze ca se doreste suspendarea activitatii (dar atentie: se face in word dupa care se selecteaza si se alege din tools acel sa zic modul care contorizeaza semnele si caracterele). Trebuie neaparat sa aveti acea contorizare.
3.certificatele constatatoare pe care le aveti in original.
4. dosar cu sina
5.timbre fiscale de 0.15 lei (2 bucati)

Astea mi s-au cerut...azi ca maine nu stiu :good:

Acum ca si taxe...am platit 264 lei.

Ps. Nu stiu insa daca nu mai trebuie si altceva in caz ca nu aveti codul acen schimbat

Cozi foarte mari nu sunt (azi totul mi-a luat 1 ora)



#76 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 10:12 AM

Multumim pt.informatii ! In privinta cozilor la ORC, depinde de judet...sunt localitati unde este o adevarata nebunie.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 April 2009 - 10:12 AM

Dana




#77 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 29 April 2009 - 02:00 PM

Azi am fost la Registru in Bucuresti si mi-am suspendat firma. Acte necesare, pt. cei interesati:
- hotarare AGA de suspendare a activitatii (cu toate datele firmei, asociat sau asociati, mode de intrunire, conf. act constitutiv si legea 31 si precizarea perioadei de suspendare), realizata in Word, la care se anexeaza din Tools - Wordcount - nr. de caractere si spatii ce le cuprinde hotararea (subsemnatul... pt. firma... declar pe proprie raspundere ca ... (denumire act, nr. si data) contine ... caractere si spatii);
- cerere de inregistrare si declaratie de autorizare model 3 (ori de pe net ori de la biroul de informatii);
- cererile de autorizare in original care le aveti deja (in cazul ca ati declarat activitatile pe care le-ati desfasurat, daca firma nu a avut activitate - nu e cazul);
- dosar cu sina;
- timbre judiciare, atentie judiciare si nu fiscale, 2 buc. la 0,15 bani bucata;
- buletinul, daca merge cel indreptati sa semneze actele (administrator sau asociat);
- delegatie daca nu merge cel indreptati sa semneze (si aici copie dupa c.i.);
- 264 lei.
Era f. multa lume, in majoritate pt. suspendare, insa eu am avut noroc, am stat doar 40 minute cu totul. Sper sa va fie de ajutor aceasta informare.



#78 andreinic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 April 2009 - 11:06 PM

Vezi postareariquiqui, la Apr 29 2009, 03:00 PM, a spus:

Azi am fost la Registru in Bucuresti si mi-am suspendat firma. Acte necesare, pt. cei interesati:
...
- cererile de autorizare in original care le aveti deja (in cazul ca ati declarat activitatile pe care le-ati desfasurat, daca firma nu a avut activitate - nu e cazul);

Puteti fi mai explicit, despre ce e vorba in aceste cereri de autorizare? Despre ce cereri este vorba?

Vezi postareaac.cristea, la Apr 29 2009, 11:02 AM, a spus:

Azi am fost sa imi suspend activitatea la unul din SRL-uri. Mai jos va explic ce documente trebuie sa aveti si ce este de facut

Aveti nevoie de urmatoarele acte si formulare:

...
3.certificatele constatatoare pe care le aveti in original.

Despre ce certificat constatator este vorba? Puteti fi mai explicit?



#79 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 April 2009 - 11:56 PM

-Firmele care s-au inregistrat la Reg. Com. mai demult primeau o hartie verde cu multe stampile (sanatate, mediu, PSI, ITM...) prin care se autoriza functionarea lor;
- mai recent (in 2005 exista deja) se primeste un Certificat constatator emis de Reg. Com care autorizeaza functionarea firmelor.



#80 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 30 April 2009 - 08:29 AM

Intocmai cum a spus si Studenta IV, acest lucru in cazul in care ele exista, iar ac.cristea tot la acelasi lucru se refera.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL