Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nedepunere bilant ORC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


nedepunere bilant ORC


75 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2008 - 04:24 PM

RMD, in topic se discuta despre dizolvarea societatii, dar inteleg ca nu asta este problema ta...te rog sa postezi cu mai multa atentie.

Referitor la problema expusa: varianta corecta este sa se refaca contabilitatea...incepand cu anul 2007 daca tot s-au depus declaratii de inactivitate pana la acea data, contabilitate care sa includa toate operatiunile de care ai amintit: cheltuielile de constituire, amenda, facturile emise, masina achizitionata in 2005 cu amortizare din 2007 pe motiv de neutilizare/nefunctionare a societatii...cam trasa de par treaba cu nefunctionare in 2005 desi s-a cumparat auto, dar acum faptul e consumat. Si, la final, intocmirea declaratiilor, eventual declaratie de inactivitate la iunie 2007 (nu stiu cat de corect este - ca si pentru anii trecuti, dar macar te scuteste de amenzi mai mari), bilant la dec 2007...
RMD, pe forum sunt mai multe topicuri in care a fost abordata problema firmei care desi nu desfasoara activitate are obligatii declarative atat la fisc cat si la ORC...In masura timpului disponibil incearca sa te mai documentezi si nu numai din forum dar si din legea contabilitatii, codul de procedura fiscala unde gasesti contraventii si sanctiuni pentru nerespectarea obligatiilor declarative, dar nu numai.
Cat despre ORC, verifica, de curiozitate, starea firmei pe site la sectiunea depunere situatii financiare si s-ar putea sa gasesti acolo altceva decat cele afirmate de tine...Cert este faptul ca neexistand inregistrata la ORC mentiune de suspendare a activitatii firmei, a existat si exista obligatia depunerii situatiilor financiare sau, dupa caz, a declaratiei de inactivitate (mai mult decat atat, in formularul de depunere exista bifa pentru aceasta declaratie)....ca, pana la urma, poate ai postat bine in sectiunea aceasta (e posibil ca firma sa fi intrat in lichidare).
Madalina



#22 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2008 - 01:00 AM

Multumesc pentru intelegere si pentru sfaturi!

mio



#23 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 30 October 2008 - 10:06 PM

Am o situatie mai deosebita,si va rog mult de tot daca sunteti in cunostiinta de cauza sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Este vorba despre un SRL care a fost dizolvata in baza legii 359/2004, conform careia nu a fost preschimbat certificatul de inmatriculare. A fost pronuntata incheierea de catre judecatorul delegat la ONRC si a fost numit un lichidator din oficiu.
Mentionez ca de la data pronuntarii dizolvarii nu am mai depus nicio declaratie (100,300) si niciun bilant.
Cei de la Administratia Financiara imi solicita depunerea declaratiilor restante...bineinteles ca asta ar atrage dupa sine o amenda...Societatea nu are niciun activ,in aceasta situatie cine este responsabil pentru plata amenzii?Dar a datoriilor fata de administratia financiara nascute anterior dizolvarii?
Reamintesc ca este o societate cu raspundere limitata,asadar asociatii vor raspunde in limita capitalului social,nu?
Se va cere deschiderea procedurii insolventei de catre lichidator?
VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI DACA STITI,ORICE SFAT E BINEVENIT!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 04:32 PM
dublare mesaj




#24 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 02 November 2008 - 11:21 AM

Am primit o citatie cum ca firma se va dizolva pentru ca nu a depus sit financ. pe anul 2006.Activitatea firmei a fost suspendata pana pe 20.04.2007.Am cautat prin dosarele soc. vreo declaratie de inactivitate depusa la finante sau ONRC dar nu am gasit. Ce trebuie sa fac ? Finantele nu s-au sesizat ca doar Onrc a dat firma in judecata? Exista vreo modalitate sa aflu daca la finante a fost depusa acea declaratie de inactivitate ? Va rog sa ma ajutati.



#25 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 November 2008 - 03:53 PM

Am o situatie mai deosebita,si va rog mult de tot daca sunteti in cunostiinta de cauza sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Este vorba despre un SRL care a fost dizolvata in baza legii 359/2004, conform careia nu a fost preschimbat certificatul de inmatriculare. A fost pronuntata incheierea de catre judecatorul delegat la ONRC si a fost numit un lichidator din oficiu.
Mentionez ca de la data pronuntarii dizolvarii nu am mai depus nicio declaratie (100,300) si niciun bilant.
Cei de la Administratia Financiara imi solicita depunerea declaratiilor restante...bineinteles ca asta ar atrage dupa sine o amenda...Societatea nu are niciun activ,in aceasta situatie cine este responsabil pentru plata amenzii?Dar a datoriilor fata de administratia financiara nascute anterior dizolvarii?
Reamintesc ca este o societate cu raspundere limitata,asadar asociatii vor raspunde in limita capitalului social,nu?
Se va cere deschiderea procedurii insolventei de catre lichidator?
VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI DACA STITI,ORICE SFAT E BINEVENIT!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!



#26 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 November 2008 - 04:41 PM

Poate iti solicita sa depui Declaratii pe 0 daca firma nu a avut activitate, si este posibil sa nu primiti amenda.
In cazul in care trebuie sa platiti amenda, pentru declaratii fiscale amenda e de 500 ron , pentru Bilant, ...... poti face un memoriu la Seful Administratiei precum ca societatea nu a avut activitate , si vezi ce motive mai gasesti, si poate i-ti primeste si Bilantul doar cu soldurile initiale (daca societatea a avut activitate candva)
Ce datorii ar putea avea societatea dupa dizolvare?
Daca societatea a avut datorii vechi, situatia se complica...
Cred ca este o viziune gresita ca Administratorul raspunde in limita Capitalului social.
Eu am citit ca Administratorul poate raspunde si cu bunurile pe care le are :thumbup:



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 November 2008 - 06:03 PM

raspunderea administratorului a luat-o lichidatorul



#28 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 November 2008 - 08:44 PM

Va multumesc pentru pareri...raspunderea lichidatorului nu apare odata cu depunerea specimenului de semnatura la ONRC sau unde tre sa il depuna?... mentionez ca lichidatorul nu a facut acest lucru...



#29 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 05 November 2008 - 11:03 PM

Lichidatorul raspunde din momentul in care a primit numirea. Nu are legatura cu specimenul de semnatura. Exista situatii in care specimenul de semnatura se da la final cand se cere radierea.

Cel mai bine ar fi sa asteptati sa va contacteze lichidatorul.



#30 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 12 November 2008 - 06:11 PM

Am contactat lichidatorul,dar acesta mi-a spus ca administratorul este cel care raspunde pana in momentul depunerii specimenului de semnatura.
Stie cineva care este baza legala pt.cele afirmate de lichidator?
In legea 85/2006 a insolventei nu am gasit nimic cu privire la raspunderea lichidatorului.
Va multumesc.



#31 leyadra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2008 - 11:48 PM

As vrea sa adresez si eu cateva intrebari . Va rog sa ma ajutati este o probelma grava nu aici nu pot sa vorbesc cu nimeni
O societate a unui prieten cetatean stain si-a inchis activitatea pentru3 ani la camera de comert dar intre timp avea de plata la tva 800 . Fiind strain nu a stiut cum sa gestioneze problema deoarece acel tva provenea dintr-o fatura neincasata si el fiind mai mult plecat afara. A fost anuntat prin martie de catre fisc ca in momentul respectiv firma are o datorie de 8000 ron .dar in acelasi timp este anuntat de catre camera de comert ca firma sa este lichidata la ordinul Directiei de Finante Suceava si numit un lichidator. Problema este ca in spatiul de productie era deja o firma cu un contract de inchiriere valabil pana in ian 2009 iar in urma discutiilor avute erau in intentia sigura de a cumpara terenul si spatiul de productie. Lichidatorul a luat legatura cu administratorul firmei deja dizolvate si acesta a achitat ieri suma debitoare la trezorerie. acestia au mai cerut inca un comision care se pare ca afost stabilit initial in urma sentintei.
Intrebarea mea este : mai poate vinde cetateanul strain terenul si cladirea chiriasilor sai daca firma este dizolvata?
De ce finantele au acceptat practi si incasat acea suma daca firma este dizolvata si a fost numit acel lichidator?



#32 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 16 November 2008 - 10:49 PM

NU trebuie sa confunzi dizolvarea cu radierea. Pana la radiere se va lichida patrimoniul societatii. Asta face acum lichidatorul. Adica va achita datoriile societatii si va distribui capitalurile societatii. Terenul se va vinde si el, daca asta e dorinta patronului si daca acesta nu doreste sa il pastreze. Asa ca nu inteleg care e problema. Suma resprectiva trebuia sa fie achitata, fiind o datorie a societatii. Societatea nu se radiaza daca are datorii si active din care se pot acoperii datoriile.



#33 Neinhalt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 January 2009 - 03:35 PM

Ma intereseaza si pe mine subiectul, cum pot sa fortez o dizolvare din oficiu a firmei, din moment ce suntem 3 asociati (eu sunt adm) iar unul din asociati refuza sa-si cedeze partea sau sa semneze vreun act. Ce pot sa fac in conditiile astea, daca nu am acordul lui pentru orice modificare as vrea sa fac? pot declara firma pe inactivitate? e o optiune sa sar bilantul anual ca sa fortez dizolvarea firmei? Firma a avut activitate si nu are datorii dar din moment ce sunt dispute intre asociati as vrea sa stiu cum pot sa rezolv situatia asta.



#34 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 28 January 2009 - 09:03 PM

Eu mi-am prins urechile la alt subiect, pe aceeasi tema: am aflat de la Registrul Comertului ca voi fi chemat in judecata in data de 28.01.2009 (adica astazi, si am aflat in seara asta) pentru nedepunerea bilanturilor. In cazul in care depun bilanturile in zilele urmatoare, stie cineva care este procedura ce trebuie urmata pentru a pastra societatea?

Multumesc!

Vezi postareaNeinhalt, la Jan 13 2009, 04:35 PM, a spus:

Ma intereseaza si pe mine subiectul, cum pot sa fortez o dizolvare din oficiu a firmei, din moment ce suntem 3 asociati (eu sunt adm) iar unul din asociati refuza sa-si cedeze partea sau sa semneze vreun act. Ce pot sa fac in conditiile astea, daca nu am acordul lui pentru orice modificare as vrea sa fac? pot declara firma pe inactivitate? e o optiune sa sar bilantul anual ca sa fortez dizolvarea firmei? Firma a avut activitate si nu are datorii dar din moment ce sunt dispute intre asociati as vrea sa stiu cum pot sa rezolv situatia asta.
Dar are si o motivatie pentru care nu semneaza? Nu ar fi o idee mutarea activitatii pe alta firma, fara el?



#35 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2009 - 11:18 PM

:sad: Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste pareri

Un SRL( microintreprindere) - are doi asociati, au hotarat sa se desparta (unul din iei sa iasa din societate), dar cum nu au ajuns la o intelegere, au hotarat de comun acord sa nu depuna bilantul pentru 2007 si societatea sa se dizolve , fiecare dintre ei deschizandu-si separat cate o alta afacere.
Pana aici totul e ok, dar acum vine problema :

-in 2008 societatea a functionat si are un profit de 198.000lei.


-societate nu va mai avea activitate deloc in 2009,
-nu are datorii la stat,
- toate declaratiile la adm. fin. au fost depuse la zi.


Intrebari:
1-ce se intampla cu acel profit pe care eu in ian. 2009 l-am trecut in 117?
2-rame acolo sau va trebui sa repartizez dividendele si sa calculez impozit pe dividende?
3-va veni cineva sa ma oblige sa fac aceasta operatiune?

:frusty:

Multumesc anticipat.



#36 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 02 February 2009 - 01:03 AM

Pentru Cristian Mazilu,1 depune urgent bilantul si apoi o copie dupa dovada depunerii o inaintezi urgent la judecatorul delegat care a prezidat sedinta. E posibil sa pastrezi societatea.
2 Ai dovada ca ai primit citatia cu intirziere (stampiaa postei)? vrei sa pastrezi firma? depune bilanturile la ONRC si intreaba un avocat.
3 Mai exista si alta varianta - dar trebuie sa te intelegi cu lichidatorul. Depui bilanturile neaparat. Depui si la judecatorul delegat. Daca totusi se numeste lichidator, ii platesti onorariul si cu dovada de la adm financiara ca nu ai datorii, cu dovada depunerii bilanturilor, e posibil ca lichidatoruls a salveze societatea. Depinde de bunavointa lui.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 02 February 2009 - 01:04 AM




#37 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 02 February 2009 - 01:10 AM

Multumesc mult!

Am verificat, inca nu am dosar la Tribunal cu numele firmei, deci se pare ca inca sunt oarecum 'in grafic'. Dimineata la prima ora ma duc cu bilanturile la Registru, inclusiv 2008, ca sa nu comenteze... nu am primit nici un fel de citatie acasa, am aflat de chemarea in instanta intamplator, de pe site-ul ONRC, cautand, evident, altceva :)

Probabil va fi nevoie sa depun si intampinare la instanta, daca totusi a ajuns acolo chemarea mea in judecata... vreau sa pastrez firma, momentan nu fac nimic pe ea, dar nu se stie niciodata.. si daca tot e infiintata, s-ar scuti alte costuri.

Mai am un noroc (poate): sunt asociat unic, deci nu e vorba de lichidator. Va tin la curent cu ce zic cei de la Registru dimineata :)


Vezi postareaana68, la Jan 30 2009, 12:18 AM, a spus:

:sad: Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste pareri
Un SRL( microintreprindere) - are doi asociati, au hotarat sa se desparta (unul din iei sa iasa din societate), dar cum nu au ajuns la o intelegere, au hotarat de comun acord sa nu depuna bilantul pentru 2007 si societatea sa se dizolve , fiecare dintre ei deschizandu-si separat cate o alta afacere.
Pana aici totul e ok, dar acum vine problema :
-in 2008 societatea a functionat si are un profit de 198.000lei.
-societate nu va mai avea activitate deloc in 2009,
-nu are datorii la stat,
- toate declaratiile la adm. fin. au fost depuse la zi.
Intrebari:
1-ce se intampla cu acel profit pe care eu in ian. 2009 l-am trecut in 117?
2-rame acolo sau va trebui sa repartizez dividendele si sa calculez impozit pe dividende?
3-va veni cineva sa ma oblige sa fac aceasta operatiune?

:frusty: Multumesc anticipat.
In primul rand, Registrul Comertului va proceda la actionarea in instanta pentru dizolvare. Conform procedurilor de dizolvare/lichidare, dupa ce se aproba de catre judecator dizolvarea, se va numi un lichidator, si se incepe procedura conform Legii 85/2006.
Parerea mea este ca ar trebui (pentru simplificare) repartizate dividendele, platit impozitul pe dividende, si apoi inchisa firma prin hotararea asociatilor. Sau nu ar fi de acord sa iasa unul din ei din firma, si sa continue celalalt cu asociat unic?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:37 PM
citare mesaj anterior




#38 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 02 February 2009 - 01:18 AM

Vezi postareaana68, la Jan 29 2009, 11:18 PM, a spus:

Un SRL( microintreprindere) - are doi asociati, au hotarat sa se desparta (unul din iei sa iasa din societate), dar cum nu au ajuns la o intelegere, au hotarat de comun acord sa nu depuna bilantul pentru 2007 si societatea sa se dizolve , fiecare dintre ei deschizandu-si separat cate o alta afacere.

Nu inteleg. Daca ei nu au ajuns la o intelegere, cind se lichideaza societatea ce vor face? ca vor trebui sa imparta activele societatii si iar se vor certa. Sau le va imparti egal lichidatorul si asta pot si ei sa o faca de pe acum.
In ce priveste profitul, tu nu ai de unde sa stii teoretic despre lichidarea firmei, contabilitatea foloseste principiul continuitatii activitatii. Deci vei propune ca solutie repartizarea profitului la rezerve, ei nu platesc impozit, iar la lichidare vor trebui sa se lamiureasca oricum intre ei.
Acest lucru tu il vei propune asociatilor, pentru ca doar ei au dreptul sa hotarasca. Daca ei vor dividende, da, ei te pot obliga sa le dai dividende. Deci le vei retine impozitul aferent. Datorita pricipiului separarii exercitiilor, anul acesta poate sa nu miste un pai, pentru anul trecut tot trebuie depus bilant la Administratie, insotit de o hotarire a asociatilor privind repartizarea porfitului. Dupa ce vei primi aceasta hotarire de la ei, si vei inregistra bilantul, abia atunci poti sa operezi in contabilitate transferul profitului 2008 din 1171.
Obs: Daca nu depun bilantul pe 2007 si il depun pe cel 2008 la registru, slabe sanse sa se lichideze. Dar cu ambele nedepuse sigur nu scapa. Si sfatul meu personal este sa nu faci nimic fara sa ii pui sa semneze amindoi de acum inainte.

Vezi postareaCristian Mazilu, la Feb 2 2009, 01:10 AM, a spus:

Parerea mea este ca ar trebui (pentru simplificare) repartizate dividendele, platit impozitul pe dividende, si apoi inchisa firma prin hotararea asociatilor. Sau nu ar fi de acord sa iasa unul din ei din firma, si sa continue celalalt cu asociat unic?

Si daca se inchide prin hotarirea asociatilor, tot se numeste lichidator. Deci la lichidator e finalizarea si ana nu trebuie sa isi mai bata capul ulterior. pina acolo e problema :frusty:



#39 aandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 February 2009 - 09:06 AM

salutare la toti

Am si eu o problema asemanatoare. am o firma care a fost dizolvata de catre ORC pentru nedepunerea situatiilor financiare anuale (- Dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990), sa spunem ca oarecum s-a dorit a se ajunge la aceasta sitatie (de a fii lichidata din oficiu). Firma are asociat unic, si nu are datorii, situatiile la Finante au fost depus la termen.
Intrebarea mea este: pentru a aparea si pe site-ul celor de la Finante ca si radiat, ce trebuie facut? Se duce o copie a sentintei de dizolvare, sau trebuie asteptat pana cei de la ORC informeaza Finantele?

Multumesc !



#40 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2009 - 02:13 PM

Ultima etapa este radierea. Abia atunci va fi instiintat fiscul chiar de ctare ONRC. Dar, pana atunci, depune la fisc tot ce este necesar, asa cum depuneai si pana acum. Este posibil a dureze chiar si un an...
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL