Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nedepunere bilant ORC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


nedepunere bilant ORC


75 replies to this topic

#41 nutu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2009 - 04:51 PM

Buna ziua! Am o problema ceva mai complexa la care va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez! Impreuna cu un prieten detinem ca asociati cu parti egale un SRL,eu fiind si administrator, care functioneaza din 1993 si pina astazi cu multi ani cu profit dar si cu ani de pierderi, care la un moment dat au fost recuperate intrind din nou pe profit,am ajuns ca din 2006 sa avem din nou pierderi.In anul 2007 eu suferind un infarct miocardic destul de grav, in urma caruia medicul mi-a recomandat la modul cel mai serios, sa renunt la orice activitate care sa-mi provoace stres, iar colegul meu nedorind sa preia firma si sa continue activitatea singur, eu m-am pesionat cu drept de lucru 4 ore/zi si am continuat sa fiu administrator.Desi pe parcursul anului 2007 am incercat sa reducem stocurile de marfa blocind la maxim reaprovizionarea si facind discounturi, totusi din cauze diverse cum ar fi: concurenta acerba(comert electronice,electrocasnice),chiriile tot mai mari, dobinzi bancare(linie credit 100.000 Ron),vinzari in scadere si chiar a unor decizii manageriale nu tocmai cele mai "potrivite",am constatat spre sfirsitul anului ca pierderile se accentueaza,datoriile cresc (mai ales la finante,majorari ,penalitati,etc) si firma se decapitalizeaza rapid am hotarit sa grabim lichidarea firmei prin predarea spatiilor detinute cu chirie unei firme din domeniu care detinea o retea de nivel national si care cauta extindere si in zona noastra concomitent cu negocierea preluarii si a stocurilor de marfa detinute de noi.Firma respectiva a fost in principiu de acord cu negocierea preluarii stocurilor de marfa cu conditia preluarii rapide a contractelor de inchiriere, pentru a prinde vinzarile lunii decembrie 2007.Tot in decembrie 2007 gasind o firma client pentru apartamentul detinut de firma noastra unde era propriuzis sediul administrativ al firmei am vindut acest apartament facturindu-l in luna decembrie 2007 conform legislatiei in vigoare in sistemul de taxare inversa pentru TVA- ul aferent vinzarii. Deoarece conditia ceruta de client si acceptata de noi a fost ca sa se plateasca un avans la emiterea facturii iar diferenta de suma sa se achite esalonat in maxim 40zile actele notariale(contractul de vinzare-cumparare) au fost intomite si semnate in fata notarului la inceputul lunii februarie 2008 dupa achitarea ultimei transe din suma facturata.Suma a fost achitata in intregime prin viramente bancare,parte in contul nostru din trezorerie de unde au fost achitate in totalitate datoriile catre stat si diferenta in contul nostru din banca unde aveam linia de credit care afost deasemenea achitata in intregime. Incepind cu luna martie 2009 am ramas singurul angajat(4 ore/zi) al firmei, inclusiv colegul si asociatul meu gasindu-si alt job, eu trebuind sa incerc negocierea si lichidarea stocurilor de marfa si vinzarea unor active (mijloace auto)ale firmei, pentru a obtine sumele necesare achitarii datoriilor catre furnizori si alte obligatii(exclusiv stat si banci care erau la zi si au fost achitate la termen tot anul 2008). Legat de negocierile pentru preluarea stocului de marfa cu firma careia ii cedasem spatiile inchiriate,normal ca aceasta,dupa ce s-a vazut "cu sacii in caruta"(contracte de inchiriere pe numele ei),in cel mai neaos stil de afaceri romanesc a inceput sa negocieze din pozitii de forta(nu-ti convine,ia-ti marfa!)reusind in final sa impuna acordarea unor discounturi inrobitoare de circa 60% pe care am fost nevoiti sa le acceptam, in lipsa unor alternative viabile(marfa trebuia lichidata in bloc deoarece cca50%din ea era destul de greu vandabila,fiind mai veche de un an sau doi).Sper ca am procedat legal acceptind discounturi asa mari avind in vedere ca era o lichidare de stocuri. Prin luna mai 2008 am primit de la ORC o somatie ca firma va intra in proces de dizolvare daca nu depune in termen de 15 zile bilantul la 2006 la ORC. Bineinteles ca,avind in vedere intentiile noastre clare de a lichida firma, am hotarit sa nu depunem aceste documente iar in data de30.06.2008 Tribunalul a pronuntat sentinta dispunind dizolvarea societatii cu termen de recurs de 30 zile iar dupa data raminerii irevocabile pirita va intra in lichidare conf legii 31/1990 republicata.Aceasta sentinta a fost trimisa si la finante care avind in vedere ca eram cu datoriile achitate la zi nu a facut opozitie(recurs) Eu am mai ramas salariat cu 4ore/zi pina la sfirsitul lunii decembrie 2008. Mentionez ca in luna noiembrie 2008 a expirat concediul de 2 ani pentru cresterea copilului a unei angajate a firmei pe care am reangajat-o pentru o zi si apoi i-am dat decizie de incetare la cerere ea fiind mutata deja in alta localitate. Incepind cu luna ianuarie 2009 am si eu decizie de incetare,nemaifiind angajat al firmei deoarece nu mai pot sa suport cheltuielile cu salariu atit ale firmei cit si ale mele,lucru pe care il fac de prin luna iulie 2008 si care sunt aproape cit pensia firma nemai avind venituri. Mentionez ca in luna iunie 2008 cind conform intelegerii cu firma cumparatoare a apartamentului, trebuia sa eliberam acest spatiu am inpachetat toate documentele firmei aflate in bibliorafturi in saci de rafie si le-am dus intr-o casa de la tara aflata la circa 100km unde ni s-a oferit in conditii cit de cit rezonabile un loc de depozitare pentru cei circa 20mc de documente, facind acest lucru si datorita declararii dizolvarii firmei. SI ACUM VINE BOMBA!!! In data de 05.02.2009 pe adresa apartamentului colegului si asociatului meu (unde este si sediul social al firmei inca din 1993,fara sa fi functionat acolo vreodata)soseste o recomandata de la finante prin care firma e anuntata de serviciul control fiscal ca au deosebita placere sa ne anunte ca firma va fi,incepind cu data de 16.02.2009, obiectul unui control fiscal cu vreo trei obictive (TVA,declaratii)pe o perioada intre 01.07.2005 -30.06.2009(atentie la ultima data) INTREBAREA mea este:Cum pot face sa evit acest control fiscal? NUincerc sa-l evit pentru ca as fi constient ca am facut incorectitudini, pentru ca absolut toate operatiunile le-am facut de buna credinta cu consultarea sefului firmei specializate care ne tine contabilitatea de peste 14 ani. Motivele dorintei de a-l evita rezida din: Efortul extraordinar care-l presupune inchirierea unui microbuz deplasarea la 100km ,sortarea sacilor care contin documentele solicitate, cca 50 saci din cei 100 aflati acolo. Presupunind ca-i aduc unde-i descarc si unde-i primesc pe cei de la finante pentru control? Apoi mi-e teama de interpretarea pe care o vor da unor operatiuni efectuate conform relatarilor de mai sus(Vinzare apartament,vinzare marfuri cu discount mare in vederea lichidarii in bloc,find mare parte marfa greu vandabila altfel,etc) si sa nu intram intr-un proces caruia sa nu-i mai dam de cap in care ei ne scot datori si noi nu avem de unde plati avind in vedere ca tot ce am facut a fost sa incercam sa lichidam activitatea firme intr-un mod onorabil platind in primul rind datoriile la stat si la banci si apoi cele catre furnizori cu riscul ca nu mai ramine nimic pentru asociati. AVEAU dreptul sa mai ceara acest control avind in vedere ca li s-a comunicat ca firma a fost declarata dizolvata si ca sentinta a ramas irevocabila incepind cu 30.07.2008 nefiind facut nici un recurs in termenul legal? Mentionez ca firma are achitate la zi toate datoriile catre stat si a depus la finante toate declaratiile si bilanturile care trebuiu depuse pina astazi. I-mi cer scuze pentru timpul rapit cu lunga mea expunere dar am vrut fiu cit mai explicit si in asteptarea unor raspunsuri dela D-voastra va multumesc anticipat.



#42 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 08 February 2009 - 06:57 PM

Vezi postareaCristian Mazilu, la Feb 2 2009, 02:10 AM, a spus:

Mai am un noroc (poate): sunt asociat unic, deci nu e vorba de lichidator. Va tin la curent cu ce zic cei de la Registru dimineata :)

Am ramas dator cu un mesaj, poate va ajuta pe cineva :) Am fost la Registrul Comertului, am depus bilanturile pe anii 2005-2008 (intamplator, aveam gata si 2008), am primit confirmarile. Doamna de la Registru mi-a spus ca actiunea a fost formulata, deja, deci voi fi citat pentru dizolvare (cu toate astea, stiu multe cazuri care nu au fost citati, ci au primit hotararea finala). Mi-a spus ca in momentul cand primesc citatia, ma pot prezenta la judecatorie la data stabilita si pot prezenta judecatorului dovada depunerii, pentru a pastra firma. O alta varianta legala posibila ar fi depunerea dovezilor de la registrul comertului la Tribunal, cu intampinare, cu cel putin 5 zile inaintea termenului de judecata (care, termen, daca nu vine citatia, poate fi aflat de pe http://portal.just.ro )




#43 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 13 February 2009 - 12:37 PM

Pe site-ul Registrului sunt niste formulari din care nu pricep mare lucru! O firma aflata in procedura de dizolvare-lichidare radiere, pe care m-a rugat cineva s-o verific, apare astfel: "radiata:lichidata". Nu sunt alte mentiuni(recursuri sau altele). Am citit tot topicul si nu prea inteleg ce inseamna asta. Mai stiu ca firma are si un TVA de recuperat dar are si impozit de plata(mai mare decat TVA ul cu vreo 600 de lei). Are cineva idee ce inseamna asta?
iuliana



#44 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 07:11 PM

Intra si pe mfinante.ro si verifica acolo starea firmei. Daca ONRC a radiat firma a transmis acest lucru finantelor si ar trebui sa apara mentiunea respectiva, caz in care faceti o vizita la fisc si intrebati daca mai e ceva de facut (din experienta proprie, la acest moment firma nu mai exista nici cu datorii, nici cu creante). Daca firma nu este radiata, obligatiile fiscale curg in continuare...
Madalina



#45 conculting

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2009 - 08:05 PM

Vezi postareaanca_sys, la Nov 14 2007, 04:23 PM, a spus:

Am o firma la care nu am depus bilantul pe 2005 la registrul comertului, drept urmare am primit o atentionare ca daca nu il depun in 15 zile, se va proceda la dizolvarea societatii[...]
buna daca esti interesata sa vinzi firma trimite un mail la conctracte_it@yahoo.com
buna ziua sunt interesat de societatea dumneavoastra , avantajul e ca va rezolvati problema .........astept un mail la contrate_it@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 10:26 PM




#46 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 25 March 2009 - 08:42 PM

Am si eu o mare nelamurire: mergand azi la Finante si cerand o fisa pe platitor am constatat ca firma e radiata (asa aparea pe fisa) din luna a 10-a. Dar eu am emis facturi in luna a 12-a si am depus declaratiile aferente. Ce pot sa fac?



#47 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2009 - 11:09 PM

In primul rand aflati motivul radierii firmei.Si e ciudat cum a-ti putut depune declaratiile daca firma era radiata ?



#48 barta mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2009 - 12:53 AM

Vezi postareamucho dolor, la Mar 3 2008, 11:53 AM, a spus:

si pe mine ma intereseaza subiectul
eu am o firma cu 2 asociati pe care as vrea sa o inchid
oare nu-ti trimit ei lichiditatorul pe capul tau si tu ca firma sa-l platesti?
Poti face lichidare prin intelegerea asociatilor in legatura cu partajarea patrimoniului si cu lichidarea,daca nu inregistrezi datorii la stat.

Vezi postareaeu_cristina, la Jul 14 2008, 05:20 PM, a spus:

As dori si eu sa intreb ceva legat de subiect,firma (societate comerciala) nu a mai depus bilant din 2006,a primit citatie cu termen de depunere pana la 1 august ,altfel firma va fi lichidata prin hotarare judecatoreasca, problema e ca nu s-a mai platit nimic din datoriile firmei din jumatatea lui 2005, care ar fi consecintele lichidarii firmei pentru cei 3 angajati?(pt. care angajatorul nu a mai platit nimic din iunie 2005) :pullhair:
Realitatea este ca sunt sectoare de AFP varza la capitolul restante si executari silite si e f posibil ca administratia sa nu faca opozitie si sa fiti lichidati pur si simplu mai ales ca datoriile catre bugetul de stat se prescriu in 5 ani,incepand cu 01.01 a anului urmator inregistrarii,deci probabil mare parte sunt prescrise deja.In ce priveste salariatii,acestia nu vor avea vechime si drept la pensie pentru perioada in care nu au fost platite contributiile sociale.

In ce priveste declaratiile nedepuse,odata firma lichidata nu vad cui ii mai cere adm fin amenzile,intrucat societatea nu mai exista,iar administratorul nu o mai administreaza.Normal ar fi sa depuneti doar dovada lichidarii,restul e intimidare.

Vezi postareaNeinhalt, la Jan 13 2009, 03:35 PM, a spus:

Ma intereseaza si pe mine subiectul, cum pot sa fortez o dizolvare din oficiu a firmei, din moment ce suntem 3 asociati (eu sunt adm) iar unul din asociati refuza sa-si cedeze partea sau sa semneze vreun act. Ce pot sa fac in conditiile astea, daca nu am acordul lui pentru orice modificare as vrea sa fac? pot declara firma pe inactivitate? e o optiune sa sar bilantul anual ca sa fortez dizolvarea firmei? Firma a avut activitate si nu are datorii dar din moment ce sunt dispute intre asociati as vrea sa stiu cum pot sa rezolv situatia asta.
Intr-adevar,cel mai bun lucru ar fi sa nu depuneti 3 bilanturi consecutiv la ORC si va fi fortat lichidata,daca nimeni nu face opozitie in instanta.La fisc sa fiti mereu in regula cu depunerile,sa nu aiba de ce sa se opuna la lichidare la momentul respectiv.

Vezi postareaaandrei, la Feb 7 2009, 09:06 AM, a spus:

salutare la toti

Am si eu o problema asemanatoare. am o firma care a fost dizolvata de catre ORC pentru nedepunerea situatiilor financiare anuale (- Dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990), sa spunem ca oarecum s-a dorit a se ajunge la aceasta sitatie (de a fii lichidata din oficiu). Firma are asociat unic, si nu are datorii, situatiile la Finante au fost depus la termen.
Intrebarea mea este: pentru a aparea si pe site-ul celor de la Finante ca si radiat, ce trebuie facut? Se duce o copie a sentintei de dizolvare, sau trebuie asteptat pana cei de la ORC informeaza Finantele?

Multumesc !
Depune 010 completat la rubrica cu lichidarea si copie dupa sentinta de la ORC si cel mai bun lucru prin Posta cu confirmare de primire ,sa nu se uite crucis la tine cineva de la vreun ghiseu.

Vezi postareabibacj, la Mar 25 2009, 08:42 PM, a spus:

Am si eu o mare nelamurire: mergand azi la Finante si cerand o fisa pe platitor am constatat ca firma e radiata (asa aparea pe fisa) din luna a 10-a. Dar eu am emis facturi in luna a 12-a si am depus declaratiile aferente. Ce pot sa fac?
Declaratiile au fost primite datorita necorelarii dintre ORC si MFP.Partea f proasta este cu pers juridice carora le-ati emis facturile,deoarece sunt emise de o firma care nu exista juridic,deci nu se pot inregistra in contabilitate!Chelt.lor nu e deductibila,tva la fel neded!Nu am deocamdata nici o solutie,daca rasare ceva ,revin.
Nu ati fost niciodata notificati de ORC in legatura cu radierea?!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 March 2009 - 11:40 AM




#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2009 - 11:38 AM

Mihaela,

ti-ai oferit serviciile public - cu nr. de telefon facut public si din ac. cauza trebuie sa te avertizez pt. incalcarea regulamentului privind reclama pe acest forum.

te rog sa (re)citesti regulamentul pe care l-ai acceptat la inscriere si sa-l respecti, in caz contrar sanctiunile pot merge pana la desfiintarea contului tau si chiar blocarea IP-ului.

numai bine.



#50 mihaibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 April 2009 - 09:45 AM

Salut
Am primit o citatie pt nedepunere de bilant pt ani 2005, 2006 . Se cere dizolvarea firmei daca nu se depun bilanturile. Firma nu are activitate din 2005 si ne interesa sa se dizolve. Ce mi se poate intampla, amenzii?
A mai patit cineva asa ceva?



#51 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 13 April 2009 - 10:51 AM

daca firma nu a avut activitate inseamna ca s-a depus declaratia respectiva pe fiecare an. Trebuie sa mergi la Registrul comertului cu acele declaratii sa le depui si acolo dupa care cu dovada depunerii faci intampinare la Tribunal asta in situatia in care nu doresti sa se dizolve societatea.



#52 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2009 - 02:30 PM

dar de ce doar pe 2005 si 2006 ? 2007 si 2008....ce s-a intamplat ? ma gandesc ca ar fi trebuit sa pomeneasca si de anii astia....



#53 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 April 2009 - 03:34 PM

2007, 2008 urmeaza, deocamdata au in vedere anii 2005, 2006.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#54 mihaibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 April 2009 - 07:54 AM

Vezi postareagetw, la Apr 13 2009, 11:51 AM, a spus:

daca firma nu a avut activitate inseamna ca s-a depus declaratia respectiva pe fiecare an. Trebuie sa mergi la Registrul comertului cu acele declaratii sa le depui si acolo dupa care cu dovada depunerii faci intampinare la Tribunal asta in situatia in care nu doresti sa se dizolve societatea.
Pai ma cam intereseaza sa se dizolve firma, conta nu a stiut ca trebuie sa trebuie sa depuna bilanturile anuale. , iar apoi nu sa mai interesat de ea.
Sfaturi?



#55 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2009 - 10:38 AM

Din ce sfaturi am mai primit si am mai citit pe aici pe forum se poate sa ti-o dizolve ei. Te da Registru Com in judecata, nu te prezinti si se judeca in lipsa....dupa o anumita perioada de timp te declara dizolvat, apoi fac ei formalitatile de radiere....pana primesti ceva la mana ca esti dizolvat/lichidat/radiat pot trece si 2-3 ani. Faza e ca nu stii ce te asteapta in perioada asta.....cand fac ei formalitatile respective...sa nu ti se aplice vreo ordonanta de urgenta (vezi p'asta cu impozitul forfetar) si sa iesi ca ai datorii la stat....si te trezesti cu lichidatorul la usa....



#56 mihaibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 April 2009 - 05:27 PM

Vezi postareageniest, la Apr 14 2009, 11:38 AM, a spus:

Din ce sfaturi am mai primit si am mai citit pe aici pe forum se poate sa ti-o dizolve ei. Te da Registru Com in judecata, nu te prezinti si se judeca in lipsa....dupa o anumita perioada de timp te declara dizolvat, apoi fac ei formalitatile de radiere....pana primesti ceva la mana ca esti dizolvat/lichidat/radiat pot trece si 2-3 ani. Faza e ca nu stii ce te asteapta in perioada asta.....cand fac ei formalitatile respective...sa nu ti se aplice vreo ordonanta de urgenta (vezi p'asta cu impozitul forfetar) si sa iesi ca ai datorii la stat....si te trezesti cu lichidatorul la usa....
Daca nu ma prezint, o sa mai primesc inca o citatie?
In citatie scrie ca daca nu ma prezint se judeca in lipsa. Ma gandesc ca daca nu ma duc ei o sa mai imi dea un termen.



#57 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2009 - 08:10 AM

Vezi postareamihaibr, la Apr 14 2009, 05:27 PM, a spus:

Daca nu ma prezint, o sa mai primesc inca o citatie?
In citatie scrie ca daca nu ma prezint se judeca in lipsa. Ma gandesc ca daca nu ma duc ei o sa mai imi dea un termen.
se judeca in lipsa....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 01:55 PM




#58 anamaria.g

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2009 - 05:00 PM

Vezi postareaCristian Mazilu, la Feb 8 2009, 06:57 PM, a spus:

Vezi postareaCristian Mazilu, la Feb 2 2009, 02:10 AM, a spus:

Mai am un noroc (poate): sunt asociat unic, deci nu e vorba de lichidator. Va tin la curent cu ce zic cei de la Registru dimineata :)

Am ramas dator cu un mesaj, poate va ajuta pe cineva :) Am fost la Registrul Comertului, am depus bilanturile pe anii 2005-2008 (intamplator, aveam gata si 2008), am primit confirmarile. Doamna de la Registru mi-a spus ca actiunea a fost formulata, deja, deci voi fi citat pentru dizolvare (cu toate astea, stiu multe cazuri care nu au fost citati, ci au primit hotararea finala). Mi-a spus ca in momentul cand primesc citatia, ma pot prezenta la judecatorie la data stabilita si pot prezenta judecatorului dovada depunerii, pentru a pastra firma. O alta varianta legala posibila ar fi depunerea dovezilor de la registrul comertului la Tribunal, cu intampinare, cu cel putin 5 zile inaintea termenului de judecata (care, termen, daca nu vine citatia, poate fi aflat de pe http://portal.just.ro )
buna -as dori sa ma lamuresti si pe mine daca poti si daca nu cer prea mult-pentru ca am vazut ca te-ai confruntat cu problema bilanturilor nedepuse la ORC-am si eu aceeasi situatie -tre sa depuna 2 ani-2007-2008- dar acu nu stiu tre sa depun si la finante aceste bilanturi? mentionez ca firma si-a reluat activitatea acu in septembrie si s-a depus la finante si vectorul fiscal in acest sens(adica reluare acivitate)
merci anticipat



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 November 2009 - 11:30 PM

da, se depun la finante, de regula cu amenda (poate fi si avertisment, daca ii plac ochii dvs.)



#60 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 31 December 2009 - 01:16 AM

Vezi postareaanamaria.g, la Nov 26 2009, 05:00 PM, a spus:

buna -as dori sa ma lamuresti si pe mine daca poti si daca nu cer prea mult-pentru ca am vazut ca te-ai confruntat cu problema bilanturilor nedepuse la ORC-am si eu aceeasi situatie -tre sa depuna 2 ani-2007-2008- dar acu nu stiu tre sa depun si la finante aceste bilanturi? mentionez ca firma si-a reluat activitatea acu in septembrie si s-a depus la finante si vectorul fiscal in acest sens(adica reluare acivitate)
merci anticipat
Da, e obligatorie si depunerea la finante, daca nu a fost cumva regim derogatoriu obtinut la suspendarea activitatii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL