Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nedepunere bilant ORC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


nedepunere bilant ORC


75 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2010 - 01:57 PM

chiar daca a fost obtinut acest regim derogatoriu, bilantul anual = situatii financiare la 31.12 tot trebuie depus.
regimul derogatoriu scuteste mult pe parcursul anului, insa nu si bilanturile - ca sa le zicem cum ne-am obisnuit (desi titulatura lor oficiala e alta).

prin OPANAF nr. 1.221/2009, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 415/17.06.2009, a fost aprobată Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, fiind abrogate prevederile OMFP nr. 864/2005.

- formularul 100 „Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările și completările ulterioare;
- formularul 102 „Declarație privind obligațiile de plată la bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale,, cod 14.13.01.40 aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 300 „Decont de taxa pe valoarea adăugată”, cod 14.13.01.02, aprobat prin OPANAF 1746/2008.
- formularul 101 „Declarație privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 120 „Decont privind accizele”, cod 14.13.01.03, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare.
- formularul 130 „Decont privind impozitul la țițeiul din producția internă”, cod 14.13.01.05, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările și completările ulterioare

Regimul de declarare derogatoriu se solicită pentru toate obligațiile de declarare cuprinse în formularele menționate mai sus și care sunt înscrise în vectorul fiscal al contribuabilului.

Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii nu au obligația depunerii declarațiilor prevăzute mai sus, cu următoarea excepție:
- pentru fracțiunea de an fiscal aflată în afara perioadei de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligația depunerii următoarelor declarații la termenele prevăzute de lege:
a). – 101 „Declarație privind impozitul pe profit”;
b). – 120 „Decont privind accizele”;
c). – 130 „Decont privind impozitul la țițeiul din producția internă

ASADAR,
În perioada regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii sunt obligați să întocmească și să depună raportari contabile semestriale si situatii financiare anuale. (adica bilanturile la 30.06 si 31.12)
Contribuabilii care nu au solicitat aprobarea regimului de declarare derogatoriu dar au suspendat activitatea prin Oficiul Registrului Comerțului au, în continuare, obligația de a depune declarațiile fiscale corespunzător obligațiilor înscrise în vectorul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 January 2010 - 02:42 PM




#62 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 02 January 2010 - 02:58 PM

Multumesc, si scuze de greseala de mai sus.
Rog un moderator sa stearga/corecteze si post-ul meu de mai sus, nu vreau sa induc in eroare cumva pe cineva...




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2010 - 03:31 PM

nu e cazul, dragule, scuzele ti-au fost acceptate fara probleme, fiecare mai greseste, cine-i perfect ?? :pullhair:
daca iti sterg postul, al meu nu mai are nici o legatura ... si pica aiurea, desi sunt in el niste info utile. zic ca e bine sa ramana, nu ? :biggrin:



#64 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 02 January 2010 - 10:45 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 2 2010, 03:31 PM, a spus:

nu e cazul, dragule, scuzele ti-au fost acceptate fara probleme, fiecare mai greseste, cine-i perfect ?? :pullhair:
daca iti sterg postul, al meu nu mai are nici o legatura ... si pica aiurea, desi sunt in el niste info utile. zic ca e bine sa ramana, nu ? :biggrin:
Multumesc :) Intr-adevar, nimeni nu-i perfect :) si eu am invatat ceva din postul tau cu info...



#65 barserker711

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 March 2010 - 02:04 PM

Buna ziua tuturor,

Am si eu o problema cu aceste bilanturi nedepuse la orc. Am intrat pe adresa http://recom1-ssl.onrc.ro si iata ce am obtinut referitor la societatea comerciala in cauza:

- functiune
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2004
- Bilantul anual nedepus la Registrul Comertului pe anul 2005
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

Deci, desi nu are depuse bilanturile la ORC pe perioada 2004-2008 nu a primit nici o notificare de la ORC sau de la finante si inca apare ca fiind in functiune. As dori sa stiu daca se poate, ce este de facut pentru a rezolva problema. Mentionez ca toate bilanturile au fost depuse la administratia financiara in fiecare an in termenul legal dar la ORC nu. Credeti ca ORC-ul mai primeste aceste bilanturi fara sa-mi dea amenzi? Sa le depun pe toate odata cu cel aferent anului 2009?

Va multumesc pentru ajutor.



#66 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 March 2010 - 02:31 PM

Chiar saptamana trecuta am facut pentru cineva niste bilanturi pe 2004-2008 de depus la ONRC, care nu au fost depuse la timpul lor la ONRC dar au fost depuse la Admin.fiscala. Au fost primite la ONRC fara probleme. De fapt eu am facut doar discheta deoarece pentru bilanturi s-a facut copii dupa cele depuse la AF. Firma respectiva nu a primit amenda pentru intraziere, dar nici nu avea activitate in acea perioada. Eu nici nu stiu daca ONRC are dreptul de a da amenzi. Cred ca avea doar dreptul de radiere firma, dar daca nu a facut-o, atunci nu are de ce sa nu primeasca bilanturi restante.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 08 March 2010 - 02:34 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#67 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 March 2010 - 08:15 AM

Vezi postareatudorachee, la Jan 18 2008, 10:13 AM, a spus:

Am exact aceeasi situatie, intrebarea mea exte daca asociatul unic nu are ingradite drepturile de a deschide o noua societate sau in calitatea de administrator, noi am facul o alta firma micro. pe profit plateam tot la stat*impozit pe profit 16%, impozit pe dividend 16% si TVA 19% = 51%, plus comisioane la banca)


Daca dizolvati si lichidati voluntar o societate comerciala,si infiintati alta societate nu aveti nici o ingradire in drepturile d-voastra de admnistrator sau asociat in noua societate

Aceasta postare a fost editata de Costin Vina: 10 March 2010 - 08:19 AM




#68 George Vlas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 June 2010 - 02:47 AM

Salut.
Am o problema si vreau sa stiu care este calea de rezolvare.
Detin o firma, in calitate de asociat unic si administrator, preluata de la alti doi asociati din 2007. Firma nu are absolut nimic in proprietate si nici eu, decat niste datorii foarte mari la stat (impozit pe salarii), lucru de care am aflat dupa ce am dat la contabila actele ce mi-au fost inmanate de cei doi fosti asociati, care au si disparut de altfel din tara, definitiv. Iata-ma cu o firma plina de datorii si cu bilanturile nedepuse (la sfatul contabilei).
recom-ul spune asa
- functiune
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
Ce trebuie sa fac, sa scap odata de stresul asta de pe cap si sa inchid definitiv firma, in conditiile in care nu mai doresc vreodata sa mai aud de asa ceva?
Multumesc anticipat.



#69 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 June 2010 - 08:50 AM

Vezi postareaGeorge Vlas, la Jun 26 2010, 03:47 AM, a spus:

Salut.
Am o problema si vreau sa stiu care este calea de rezolvare.
Detin o firma, in calitate de asociat unic si administrator, preluata de la alti doi asociati din 2007. Firma nu are absolut nimic in proprietate si nici eu, decat niste datorii foarte mari la stat (impozit pe salarii), lucru de care am aflat dupa ce am dat la contabila actele ce mi-au fost inmanate de cei doi fosti asociati, care au si disparut de altfel din tara, definitiv. Iata-ma cu o firma plina de datorii si cu bilanturile nedepuse (la sfatul contabilei).
recom-ul spune asa
- functiune
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
Ce trebuie sa fac, sa scap odata de stresul asta de pe cap si sa inchid definitiv firma, in conditiile in care nu mai doresc vreodata sa mai aud de asa ceva?
Multumesc anticipat.
Daca aveti datorii firma nu se poate radia cel mult decat dizolva. Pentru ca ONRC va va da in judecata pentru nedepunere de bilanturi d-voastra nu va veti prezenta, vi se va dizolva societatea dar nu si lichida pentru ca atata timp cat sunt datorii cei de la finante se vor opune. Mergeti la finante platiti datoriile dupa ce vau dizolvat firma si depuneti actele pentru radiere dupa ce se publica in monitorul oficial dizolvarea societatii sau daca nu vreti sa mai asteptati pana la dizolvarea societatii din oficiu si daca nu aveti active pe societate mergeti la orc si cereti dizolvarea societatii simultan cu radierea dar nu trebuie sa aveti datorii la finante sau o alta cale gasiti pe cineva sa-i cesionati partile sociale si ati scapat de problema



#70 George Vlas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 June 2010 - 11:57 PM

Vezi postareaemiliacrstn, la Jun 26 2010, 09:50 AM, a spus:

Vezi postareaGeorge Vlas, la Jun 26 2010, 03:47 AM, a spus:

Salut.
Am o problema si vreau sa stiu care este calea de rezolvare.
Detin o firma, in calitate de asociat unic si administrator, preluata de la alti doi asociati din 2007. Firma nu are absolut nimic in proprietate si nici eu, decat niste datorii foarte mari la stat (impozit pe salarii), lucru de care am aflat dupa ce am dat la contabila actele ce mi-au fost inmanate de cei doi fosti asociati, care au si disparut de altfel din tara, definitiv. Iata-ma cu o firma plina de datorii si cu bilanturile nedepuse (la sfatul contabilei).
recom-ul spune asa
- functiune
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanțul anual nedepus la registrul comerțului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007
Ce trebuie sa fac, sa scap odata de stresul asta de pe cap si sa inchid definitiv firma, in conditiile in care nu mai doresc vreodata sa mai aud de asa ceva?
Multumesc anticipat.
Daca aveti datorii firma nu se poate radia cel mult decat dizolva. Pentru ca ONRC va va da in judecata pentru nedepunere de bilanturi d-voastra nu va veti prezenta, vi se va dizolva societatea dar nu si lichida pentru ca atata timp cat sunt datorii cei de la finante se vor opune. Mergeti la finante platiti datoriile dupa ce vau dizolvat firma si depuneti actele pentru radiere dupa ce se publica in monitorul oficial dizolvarea societatii sau daca nu vreti sa mai asteptati pana la dizolvarea societatii din oficiu si daca nu aveti active pe societate mergeti la orc si cereti dizolvarea societatii simultan cu radierea dar nu trebuie sa aveti datorii la finante sau o alta cale gasiti pe cineva sa-i cesionati partile sociale si ati scapat de problema

Multumesc pentru timpul acordat in a-mi raspunde, dar nu am de unde sa platesc atatia bani (este vorba despre aproape 600 de milioane), iar pana la capat, datoriile nu sunt ale mele. Deci? Cum s-ar putea proceda si cam unde se va ajunge totusi?



#71 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 June 2010 - 09:41 AM

In contractul de cesiune sau hotararea prin care ati preluat cesiunea se stipuleaza undeva ca preluati activele si pasivele? Daca da, atunci nu mai aveti ce face pentru ca se intelege prin asta ca ati luat la cunostiinta de datoriile firmei si va obligati sa le platiti.



#72 George Vlas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 June 2010 - 10:44 PM

Vezi postareaemiliacrstn, la Jun 28 2010, 10:41 AM, a spus:

In contractul de cesiune sau hotararea prin care ati preluat cesiunea se stipuleaza undeva ca preluati activele si pasivele? Daca da, atunci nu mai aveti ce face pentru ca se intelege prin asta ca ati luat la cunostiinta de datoriile firmei si va obligati sa le platiti.
Da, e adevarat. Asa scrie, dar incerc sa ma repet, fara a fi suparator: nu am posibilitatea sa platesc datoria, in plus, actele contabile mi-au fost predate, sub diverse pretexte, dupa plecarea din tara a fostilor asociati, care au stiut care este problema financiara a firmei. Greseala mea a fost ca am semnat pe incredere... mare prostie.... Aviz amatorilor!!!
Deci? Ce e de facut ?



#73 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:35 PM

Luati legatura cu un avocat si vedeti daca puteti rezolva ceva in instanta, desi sincer ma indoiesc atata timp cat ati semnat ca preluati firma asa cum e .



#74 emiliacrstn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 30 June 2010 - 12:11 PM

Vezi postareaGeorge Vlas, la Jun 29 2010, 11:44 PM, a spus:

Vezi postareaemiliacrstn, la Jun 28 2010, 10:41 AM, a spus:

In contractul de cesiune sau hotararea prin care ati preluat cesiunea se stipuleaza undeva ca preluati activele si pasivele? Daca da, atunci nu mai aveti ce face pentru ca se intelege prin asta ca ati luat la cunostiinta de datoriile firmei si va obligati sa le platiti.
Da, e adevarat. Asa scrie, dar incerc sa ma repet, fara a fi suparator: nu am posibilitatea sa platesc datoria, in plus, actele contabile mi-au fost predate, sub diverse pretexte, dupa plecarea din tara a fostilor asociati, care au stiut care este problema financiara a firmei. Greseala mea a fost ca am semnat pe incredere... mare prostie.... Aviz amatorilor!!!
Deci? Ce e de facut ?
Active aveti pe firma? Daca da introduceti actiunea de faliment, se scot la licitatie tot ce aveti pe firma si se platesc datoriile.Altceva nu se poate face. Sau stati 5 ani pana se prescriu datoriile, fiscul o sa va dea in judecata oricum, si daca au trecut cei 5 ani puteti invoca prescriptia. Prescriptia se invoca numai daca au trecut cei 5 ani neintreruptii fara suspendare. Sau cea mai simpla metoda gasiti pe cineva s-ai cesionati partile sociale ae societatii si ati scapat de griji



#75 George Vlas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 June 2010 - 10:19 PM

Vezi postareaemiliacrstn, la Jun 30 2010, 01:11 PM, a spus:

Vezi postareaGeorge Vlas, la Jun 29 2010, 11:44 PM, a spus:

Vezi postareaemiliacrstn, la Jun 28 2010, 10:41 AM, a spus:

In contractul de cesiune sau hotararea prin care ati preluat cesiunea se stipuleaza undeva ca preluati activele si pasivele? Daca da, atunci nu mai aveti ce face pentru ca se intelege prin asta ca ati luat la cunostiinta de datoriile firmei si va obligati sa le platiti.
Da, e adevarat. Asa scrie, dar incerc sa ma repet, fara a fi suparator: nu am posibilitatea sa platesc datoria, in plus, actele contabile mi-au fost predate, sub diverse pretexte, dupa plecarea din tara a fostilor asociati, care au stiut care este problema financiara a firmei. Greseala mea a fost ca am semnat pe incredere... mare prostie.... Aviz amatorilor!!!
Deci? Ce e de facut ?
Active aveti pe firma? Daca da introduceti actiunea de faliment, se scot la licitatie tot ce aveti pe firma si se platesc datoriile.Altceva nu se poate face. Sau stati 5 ani pana se prescriu datoriile, fiscul o sa va dea in judecata oricum, si daca au trecut cei 5 ani puteti invoca prescriptia. Prescriptia se invoca numai daca au trecut cei 5 ani neintreruptii fara suspendare. Sau cea mai simpla metoda gasiti pe cineva s-ai cesionati partile sociale ae societatii si ati scapat de griji
NU. Nu exista active. A fost o masina pe care am predat-o altei firme (in conditiile in care de fapt proprietarul era firma de leasing). Sa inteleg ca la sfarsitul acestui an pot invoca prescriptia? Am sa ma interesez sa vad cum se poate face acest lucru, daca este posibil.
Desi nu v-am multumit pt timpul acordat, sa stii ca ma bucur de fiecare data cand vad ca mi se raspunde si multumesc pt asta.




#76 chisian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 January 2011 - 12:23 PM

buna ziua,
a depus cineva recurs la dizolvare societate?
daca da, va rog un model de recurs.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL