Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate Firma transport marfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate Firma transport marfa

4 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 27 November 2007 - 11:49 AM

Salutare. Poate stie cineva cum se face. Am o firma care face transport marfa cu masini inchiriate de la alta firma(transport din Romania in Rusia.
Firma platitoare de Tva. Pe drumul soferi mai platesc diferite taxe la iesirea din tara (parcare, autostrada etc) Se mai alimenteaza cu benzina masinile. As vrea sa stiu cum inregistrez aceste bonuri cu Tva si care Tva. Si daca eu trebuie sa facturez serviciul prestat cu tva?



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 27 November 2007 - 01:16 PM

De unde ai inchiriat masinile, societatea este din Romania? Din explicatiile tale nu am inteles decat ca se face un transport Romania- Rusia. :smile:




#3 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 27 November 2007 - 01:35 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Nov 27 2007, 11:16 AM, a spus:

De unde ai inchiriat masinile, societatea este din Romania? Din explicatiile tale nu am inteles decat ca se face un transport Romania- Rusia. :smile:
Masinile sunt inchiriate din Romania. Firma de la care le am inchiriat imi fcatureaza chiria pentru masini



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 27 November 2007 - 02:03 PM

Nu se factureaza cu TVA transportul.Rusia nu e membra UE. Vezi codul fiscal art.143. cu modificari.



#5 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 November 2007 - 08:29 AM

Si eu lucrez la o firma de transport.
Cand vine din cursa ii fac soferului un decont in care prind toate bonurile de care amintesti.
Bonurile din afara tarii le dau direct pe cheltuiala, fara a mai deduce tva.
Asa cum spune si claudia facturezi fara tva (cu mentiunea scutit cu drept de deducere pentru export sau import).
Asa fac eu.
Poti inschimb recupera tva-ul extern.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL