Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare stocuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

reglare stocuri

diferente inventar stoc descarcare gestiune
86 replies to this topic

#41 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 09:42 PM

Vezi postarearimma, la Jul 2 2010, 08:04 AM, a spus:

cum calculezi stocul de marfa? pret de intrare sau de vanzare?

Ce tip de gestiune aveti ?
Cand puneti intrebari dati oameni buni si ceva detalii, ca sa stim si noi ce sa va raspundem ca sa nu va dam nici informatii eronate.



#42 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 22 July 2010 - 12:52 PM

Salutare. Poate cineva sa ma ajute
am preluat o societate si am gasit urmatoarea problma
stocul de marfa de 19% in balanta e mai mare decat stocul de marfa faptic, stocul de marfa de 9% e mai mic in balanta decat stocul de marfa fatic, adunate marfurile dau cat e in balanta.
eu as vrea sa reglez soldurile sa duc marfa care e in 19% mai multa in 9 % , problema e ca diferenta de tva ul neexigibil nu stiu cum sa l reglez .
as dori sa stiu cum as putea sa fac notele contabile




#43 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 July 2010 - 02:24 PM

Pentru orice modificare in contabilitate ai nevoie de un document primar legal, adica:
- fie reiei documentele de I/E din urma de la ultimul inventar corect si vezi care nu s-au introdus corect, putand face corectii;
- fie se face un inventar faptic, avand la fiecare produs pretul lui cu amanuntul si TVA-ul lui, cu PV al inventarierii, punand de acord contabilitatea cu inventarul, tinand cont de tratamentul contabil si fiscal al plusurilor si minusurilor la inventar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#44 dariusel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2010 - 09:05 PM

In ultima balanta,societatea este inregistrata cu un stoc de marfa foarte mare,cu mult peste valoarea reala a celui existent.Care ar fi cea mai ingenioasa metoda pentru a-l reduce (bineinteles exceptand vanzarile inregistrate)pana la sfarsitul anului cand se face obisnuita inventariere.Multumesc anticipat.



#45 adina_beb

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 April 2011 - 06:34 PM

Buna ziua

Am urmatoarea speta: In contul 371 am un apartament a carui valoare initiala a fost de 100.000 euro. Din cauza scaderii preturilor valoarea lui actuala este de 50.000 euro. Am vandut apartamentul cu suma de 50.000 euro avand si raport de evaluare care confirma aceasta suma. Ce note contabile se fac? Cum inreg ajustarea de pret?

Va multumesc!



#46 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 22 June 2011 - 10:32 PM

Vezi postareaadina_beb, la 13 April 2011 - 06:34 PM, a spus:

Buna ziua

Am urmatoarea speta: In contul 371 am un apartament a carui valoare initiala a fost de 100.000 euro. Din cauza scaderii preturilor valoarea lui actuala este de 50.000 euro. Am vandut apartamentul cu suma de 50.000 euro avand si raport de evaluare care confirma aceasta suma. Ce note contabile se fac? Cum inreg ajustarea de pret?

Va multumesc!

De ce ai inreg pe marfuri apartamentul? Cred ca era corect pe active fixe.



#47 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 22 June 2011 - 10:41 PM

Vezi postareadariusel, la 23 November 2010 - 09:05 PM, a spus:

In ultima balanta,societatea este inregistrata cu un stoc de marfa foarte mare,cu mult peste valoarea reala a celui existent.Care ar fi cea mai ingenioasa metoda pentru a-l reduce (bineinteles exceptand vanzarile inregistrate)pana la sfarsitul anului cand se face obisnuita inventariere.Multumesc anticipat.

N-ai spus ce tip de marfa ai;poti calcula perisabilitati,daca se preteaza la tipul de marfa.



#48 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2011 - 12:54 PM

Trebuia bagat pe mijloc fix nu pe marfa .



#49 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 June 2011 - 02:02 PM

Un apartament destinat vanzarii inca de la cumparare este corect sa fie inregistrat la marfuri si nu la imobilizari.
Iar in cazul marfurilor nu ai voie sa le vinzi sub pretul de cumparare, decat cu unele exceptii.
Trebuie sa vedeti daca va puteti incadra la acele exceptii (lichidare stoc, desfiintare punct de lucru etc.), dar oricum eu cred pierderea (diferenta) nu poate fi cheltuiala deductibila.
Daca stiati ca scade pretul sub costul de achizitie era bine sa-l inregistrati initial ca imobilizare (de ex. ca sediu social viitor, magazie), apoi sa-i faceti o reevaluare, apoi sa-l vindeti. Nu stiu care a fi acum cea mai buna solutie, in functie de care ar rezulta si contarea.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#50 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2011 - 08:14 AM

Stoc Scriptic mai mare decat in Realitate ? Cum vine asta ? Din ce cauza ?



#51 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 June 2011 - 09:33 AM

Stocul contabil (scriptic) e mai mare decat cel faptic (real) daca s-au intamplat cel putin una dintre urmatoarele:
- gestionarul sau administratorul sau vanzatorul au sustras marfa;
- s-a vandut fara acte de vanzare;
- nu s-au inregistrat complet sau corect in contabilitate iesirile.
Pentru rezolvare sunt doua posibilitati:
1) daca se doreste gasirea cauzei, se merge pe comparatie contabilitate-gestiune, pas cu pas, act cu act, de la ultima potrivire incoace si se corecteaza greselile gasite (daca se gasesc);
2) se face un inventar conform legii si marfa lipsa se inregistreaza ca minus la inventar (si e preferabil sa fie imputata vinovatului, daca exista vinovati).
Chiar daca exista perisabilitati, ele trebuie sa existe in gestiune pana in momentul casarii lor cu PV de casare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#52 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 12 July 2011 - 06:50 AM

Vezi postareadariusel, la 23 November 2010 - 09:05 PM, a spus:

In ultima balanta,societatea este inregistrata cu un stoc de marfa foarte mare,cu mult peste valoarea reala a celui existent.Care ar fi cea mai ingenioasa metoda pentru a-l reduce (bineinteles exceptand vanzarile inregistrate)pana la sfarsitul anului cand se face obisnuita inventariere.Multumesc anticipat.

Sa bata in casa in fiecare zi vanzare suplimentara pana la regl stocului



#53 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2011 - 07:14 PM

Vezi postareanopris, la 24 June 2011 - 09:33 AM, a spus:

Stocul contabil (scriptic) e mai mare decat cel faptic (real) daca s-au intamplat cel putin una dintre urmatoarele:
.............................
- s-a vandut fara acte de vanzare;
............................


Asta in niciun caz. In Romania nu se intampla asa ceva ... :smile:

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 12 July 2011 - 07:16 PM




#54 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 July 2011 - 10:54 PM

s-a adus marfa la negru



#55 vladiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2011 - 06:43 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 13 July 2011 - 10:54 PM, a spus:

s-a adus marfa la negru
Sau : marfa s-a achizitionat doar pe acte, dar s-a vandut si fara . Cum se poate rezolva elegant problema ? Se poate face un P.V. prin care sa se constate ca marfa s-a deteriorat fiind pastrata in conditii improprii si sa se impute persoanei responsabile ? Si daca da, cum se inregistreaza ?



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2011 - 11:17 PM

eu am inteles (gresit, mea culpa) ca problema sta invers, stocul fizic e mai mare ca stocul scriptic, deci plus de inventar...
da, p.vb. deteriorare 607=371 nedeductibil, 378=371, 635 =4427



#57 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 02 August 2011 - 08:01 AM

Vanzare catre o persoana fizica. Dar platesti tva



#58 maria_ct68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 November 2012 - 11:26 AM

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: un obiect de inventar aflat in contul 8035, aflat in gestiunea unui gestionar, cum poate fi transferat catre alt gestionar, tot in contul 8035. Care sunt documentele de transfer valabile pentru extrabilantier.



#59 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2012 - 07:31 PM

- bon de transfer (adica predare, transfer, restituire)
- nota contabila
- 8035.analitic

conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului Bon PTS este următorul:
  • denumirea unităţii;
  • denumirea, numărul si data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
  • predătorul;
  • primitorul;
  • numărul comenzii/codul produsului;
  • numărul curent, denumirea valorilor materiale (inclusiv sortimentul, marca, profilul, dimensiunea), U/M, cantitatea, preţul unitar, valoarea, după caz;
  • data si semnătura predătorului si primitorului.
:smile:



#60 maria_ct68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 November 2012 - 11:39 AM

Multumesc, bonul de transfer nu poate fi utlizat pentru 8035, programul nu permite asta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL