Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare stocuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

reglare stocuri

diferente inventar stoc descarcare gestiune
86 replies to this topic

#81 p_orsyka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 July 2017 - 02:15 PM

Problema este ca operatorii de date au facut niste modificari/reglari de stoc, pe care eu nu le-am observat decat acum, si sunt inclusiv din luni anterioare. Nu stiu cum sa abordez situatia, eu zic sa faca o declaratie pe propria raspundere cum ca au reglat stocul, si pe baza la declaratiile respective si listele anexate eu il voi considera si trata fiscal ca si lipsa/plus de inventar. Nu mai am cum sa intocmesc documentatie de inventariere.
Ce parere aveti?



#82 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 14 February 2018 - 07:03 PM

Buna seara,
Un SRL constata la inventarierea anuala un stoc de marfa mult peste cel contabil - aproximativ 120.000 ron.
Am cercetat de unde provine diferenta si am constatat ca in anii anteriori reducerile de pret acordate de funizori au fost tratate gresit, adica s-a facut receptia la pretul de achizitie fara a include reducerea, iar aceasta a fost contata prin formula 767=401. astfel stocul de marfa fiind supradimensionat artificial.

Ce solutii ar fi pentru reglarea stocului ?




#83 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2018 - 01:23 PM

Inreg nu e invers ? adica 401=767 ... Nu cred ca inteleg inreg. 767 = 401 ... in plus ea ar genera si un sold fals la fz. (fz neachitati).
Se pare ca reducerea a fost tratata ca fiind una financiara. Cat este de corecta aceasta abordare ?
Reducerile financiare sunt sub forma de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor inainte de termenul normal de exigibilitate. Cele primite de la furnizor reprezinta venituri ale perioadei in care au primite, indiferent de perioada la care se refera (contul 767 ”Venituri din sconturi obținute”).

In cazul in care ai chiar o reducere financiara, inreg. e de fapt 401=767 si greseala deriva din vanzarea marfii la un pret sub cel de achizitie. Inreg. de corectie ar fi 607 = 371. Din pacate, aici pot interveni si aspecte fiscale de calc. a impozitului pe venit/profit, adica de ajustari per. cu per. - daca vrei rigurozitate. Daca nu e pbl. ca se face reglarea acum si au ramas venituri impozabile in plus in acele perioade sau ele nu schimba rezultatul fiscal al acelor per., atunci poti face inreg. de corectie acum, fara sa recalculezi rezult. financiare anterioare.

In cazul in care a fost vb de o reducere comerciala, ea diminua val. de achizitie a marfii si atunci inreg. 401 = 767 este gresita, trebuie stornata si refacuta in partida cu 371, adica 371 = 401 cu minus, tinand cont de abordarea de mai sus privind impozitarea facuta la acea vreme (sau nu).
Astfel ai stornari de rulaje la 401 (ceea ce ar corespunde realitatii) si stornare numai de Rd la 371 (val. de intrare mai mici) + scaderea soldului la 371.
Atentie si la tva !



#84 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 15 February 2018 - 07:55 PM

Multumesc pentru raspuns,

Da, asa este , 401=767 in rosu, nu am specificat.
So;utia cu storno cred ca este valabila pentru anul in curs. Dar pentru anii anteriori ma gandeam sa folosesc 1174 atat pentru reglarea soldului lui 371, cat si pentru 378 si 4428.

Care este parerea ta ?



#85 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2018 - 10:24 AM

E corecta folosirea ct. 1174. :smile:



#86 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 16 February 2018 - 02:22 PM

Daca cel putin doi gandesc la fel, atunci e de bine !

Multumesc ptr raspuns,



#87 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2018 - 02:33 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL