Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subiecte redactate gresit decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


subiecte redactate gresit decembrie 2007


106 replies to this topic

#61 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 10 December 2007 - 12:27 PM

O noua umilinta, nesimtirea dusa la extrem. Cu cit tupeu au curaj sa ne spuna ca nu le vor afisa pe site....



#62 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 10 December 2007 - 12:36 PM

ronaldo, da-mi si mie te rog un mes pe mess pe adresa contabilinromania@yahoo.com, ca sa iti dau nr. meu de tel sa ma suni in caz ca se afiseaza subiectele, pt ca o sa fac cam o ora pana in poli, si sa nu merg degeaba.

Aceasta postare a fost editata de b_simona: 10 December 2007 - 12:38 PM




#63 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 December 2007 - 01:02 PM

am dat Add la mess la adresa aia dar nu mai imi raspunde nimeni !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#64 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 December 2007 - 02:02 PM

Vezi postareab_simona, la Dec 10 2007, 12:22 PM, a spus:

sunt afisate si grilele si raspunsurile in politehnica? daca sunt afisate enunturile ma duc eu si le copiez
Poate au fost afisate ! Acum ma intorc de la Politehnica si nu sunt afisate la nici un "avizier principal" din rectorat. Nimeni nu stie nimic. M-au trimis de la un avizier la altul si ... :smile:
oare unde o sa ajungem?



#65 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 December 2007 - 02:05 PM

Pai sa ii intrebam pe cei care au afirmat ca s-au afisat. Unde s-au afisat domnilor ca uitati Bibilica afirma ca nu s-au afisat?



#66 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 December 2007 - 02:11 PM

au afisat subiectele pe site
oare unde o sa ajungem?



#67 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 December 2007 - 02:16 PM

INCREDIBIL !
Fratilor, eu am avut sambata la rectorat laAN026 si am o prietena tot din TM care a avut duminica si ea ieri A VAZUT listele afisate cu subiecte si rezultate pt sambata acolo la intrarea in rectorat (aia cum vii de la METROU). Acum colega noastra de pe forum Simona_B este acolo, dar listele nu mai sunt ! E o nesimtire incredibila ! Trebuie sa luam atitudine rapid, dar nu stiu ce e de facut...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#68 DeliaMarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 10 December 2007 - 02:17 PM

Nu se poate asa ceva, chiar crezi ca le-au luat?



#69 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 December 2007 - 02:19 PM

S-au afisat variantele de examen pe site la CCF !!!! Nu-mi vine sa cred.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#70 GEOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 10 December 2007 - 02:24 PM

Statul a încălecat oficial profesia de consultant fiscal
de Cristian Ștefan (1757 afisari, 2007-05-21)
Daniel Chițoiu, șeful ANAF, va contribui la dezvoltarea ... Situație inedită, dar previzibilă la nou- înființata Cameră a Consultanților Fiscali. Președintele instituției este, din această săptămână, Daniel Chițoiu, nimeni altul decât șeful Fiscului (Agenția Națională de Administrare Fiscală). De asemenea, doi dintre cei cinci vicepreședinți sunt Bogdan Huțucă (vicepreședinte ANAF), respectiv Elena Dascălu (secretar de stat la Ministerul Economiei și Finanțelor).

În ultimul an, tot mai multe voci au atras atenția asupra fapului că statul încearcă să impună un monopol în organizarea profesiei (cu statut „liberal") de consultant fiscal. O hotărâre de guvern din august anul trecut stabilește că activitatea de consultanță fiscală poate fi exercitată numai de persoanele cu studii economice care au obținut certificatul de atestare emis de Ministerul Finanțelor, în urma promovării unui examen, și care sunt înregistrate la Camera Consultanților Fiscali.

Prin modul de organizare, opt din cei 15 membri ai Consiliului Superior al Camerei sunt reprezentanți ai Ministerului Finanțelor. Astfel, nu este o surpriză alegerea oficialilor de la Finanțe.

Dar situația este controversată, ridicând semne de întrebare privind conflictul de interese. Este ca și cum un judecător ar fi în conducerea baroului de avocați.

Confidențialitatea, în pericol?

„Așa cum se prezintă lucrurile acum, se pare că profesia de consultant fiscal nu este una independentă, ci controlată direct și nemijlocit de Ministerul de Finanțe atât prin conducerea Camerei, cât și prin obligația de raportare", spune Gabriel Biriș, de la firma de avocatură Biriș-Goran. El arată că în următoarele săptămâni trebuie definitivat conținutul raportului pe care consultantul trebuie să-l prezinte periodic Ministerului Finanțelor. „Sper că nu se va ajunge până acolo încât să se încalce confidențialitatea relației dintre consultant și client. Dacă raportarea va fi foarte detaliată, atunci clienții vor fi reticenți să lucreze cu o casă de consultanță fiscală".

Și consultanții admit că noua situație aruncă o lumină nefavorabilă asupra statutului profesiei. „Sigur că trebuie să colaborăm, consultanții-Fiscul, pentru respectarea legilor. Dar faptul că ajungi să fii legat ca imagine de cei din «echipa adversă» este pur și simplu o bătaie de joc la adresa profesiei noastre. Așa cum bătaie de joc au fost și exemenele date la minister - examene făcute nu pentru a arăta ce știi, ci pentru a te încurca", spune un consultant care a dorit să-și păstreze anonimatul. El face aluzie la primele exemene organizate de Finanțe, în care numai 30 de candidați au fost admiși. După o serie de schimbări în organizarea exemenului, în acest moment sunt recunoscuți circa 1.000 de consultanți.

Șeful ANAF nu a putut fi contactat pentru comentarii
sursa: Adevarul



#71 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:13 PM

Subiecte si raspunsuri gresite
In subiectele din 09.12. am gasit doua probleme gresite
1-antrepozitul care livreaza motorina rapsuns corect 3000 (parerea mea)
2-ce impozi se introduce pt nerezidenti din 01.01.2008- nicidecum venitul din lichidare



#72 leo_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 December 2007 - 03:24 PM

Vezi postareaAdél, la Dec 10 2007, 05:13 PM, a spus:

Subiecte si raspunsuri gresite
In subiectele din 09.12. am gasit doua probleme gresite
1-antrepozitul care livreaza motorina rapsuns corect 3000 (parerea mea)
2-ce impozi se introduce pt nerezidenti din 01.01.2008- nicidecum venitul din lichidare


Eu consider la raspunsul cu motorina 18000. Oricum, in nici un caz 14000, intrucat cei 11000 sunt scutiti pentru producerea de energie termica.
La fel, la intrebarea cu dreptul de deducere. Se deduce partial, intrucat nu a optat pentru leasing, nicidecum si pentru vanzare. Dreptul de deducere nu are nici o legatura cu vanzarea. La vanzare se aplica ajustare.
Va rog, raspundeti-mi daca este corect ce am spus, intrucat cu aceste doua intrebari as ajunge la 32 intrebari corecte.



#73 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 03:54 PM

Vezi postareaAdél, la Dec 10 2007, 05:13 PM, a spus:

Subiecte si raspunsuri gresite
In subiectele din 09.12. am gasit doua probleme gresite
1-antrepozitul care livreaza motorina rapsuns corect 3000 (parerea mea)
2-ce impozi se introduce pt nerezidenti din 01.01.2008- nicidecum venitul din lichidare

am pus 3000 la intrebarea cu antrepozitul si eram sigura ca-i bine pana acum cand am vazut pe ccfiscali

cat depre nerezidenti intrebarea e cu dus-intors se refera la venit obtinut in romania si este cf. modificarilor la art. 12; eu cand am citit intrebarea am cautat printre raspunsuri titlurile de valoare/ titluri de participare dar nu le-am gasit asa ca am pus asta cu lichidarea.



#74 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 04:09 PM

ati reusit sa printati subiectele de pe CCF?
pe mine nu ma lasa


am reusit
miri



#75 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 December 2007 - 05:48 PM

Subiectul cu veniturile nerezidentilor sigur nu este corect,Venitul din lichidare a fost introdus din01,01,2007



#76 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 05:48 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 10 2007, 04:16 PM, a spus:

INCREDIBIL !
Fratilor, eu am avut sambata la rectorat laAN026 si am o prietena tot din TM care a avut duminica si ea ieri A VAZUT listele afisate cu subiecte si rezultate pt sambata acolo la intrarea in rectorat (aia cum vii de la METROU). Acum colega noastra de pe forum Simona_B este acolo, dar listele nu mai sunt ! E o nesimtire incredibila ! Trebuie sa luam atitudine rapid, dar nu stiu ce e de facut...
si eu am dat duminica si erau subiectele afisate la recorat ... nu stiu daca erau si raspunsurile ca eu nu am avut taria sa ma uit



#77 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 December 2007 - 05:49 PM

Sa ne regrupam. In opinia mea problemele interpretabile sunt:
1) Marea Britanie care are livrarea si instalarea echipamentului la sediul sau (ceea ce nu este normal). Daca facea o livrare de echipament aceasta ar fi fost firesc sa fie facuta la sediul societatii B. De aici eroarea...
2) Persoana fizica care vinde auto nou iar operatiune neimpozabila in Romania in opinia mea insa raspunsul lor este de livrare scutita cu drept de deducere. Probabil datorita faptului ca persoana fizica poate solicita rambursarea TVA-ului platit la achitionarea auto nou.
3) livrarea de energie electrica catre Ucraina care ei spun ca este o livrare neimpozabila iar eu sustin ca este export scutit de TVA cu drept de deducere.



#78 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 10 December 2007 - 05:55 PM

este gresita si grila cu avizul de inspectie fiscala.are 2 raspunsuri corecte.pe langa rapunsul corect afisat de ei mai este si controlul de fond.
ARTICOLUL 102
Comunicarea avizului de inspecție fiscală


(1) Avizul de inspecție fiscală se comunică contribuabilului, în scris, înainte de începerea inspecției fiscale, astfel:
a) cu 30 de zile pentru marii contribuabili;
b) cu 15 zile pentru ceilalți contribuabili.
(2) Comunicarea avizului de inspecție fiscală nu este necesară:
a) pentru soluționarea unor cereri ale contribuabilului;
b) în cazul unor acțiuni îndeplinite ca urmare a solicitării unor autorități, potrivit legii;
c) în cazul controlului inopinat și al controlului încrucișat;
d) în cazul refacerii controlului ca urmare a unei dispoziții de reverificare cuprinse în decizia de soluționare a contestației.
(3) Pe durata unei inspecții fiscale pentru soluționarea unei cereri a contribuabilului, organul de inspecție poate decide efectuarea unei inspecții generale sau parțiale. În acest caz, prin excepție de la prevederile alin. (1), avizul de inspecție se comunică contribuabilului chiar în cursul efectuării inspecției pentru soluționarea cererii.


· APROBAREA NORMELOR METODOLOGICE PENTRU APLICAREA PREVEDERILOR ORDONANTEI GUVERNULUI NR. 70/1997 PRIVIND CONTROLUL FISCAL
Prin Hotararea Nr.1168 din 2 octombrie 2003 privind aprobarea normelor metodologice referitoare la controlul fiscal, se prevad urmatoarele:
o Controlul fiscal poate fi de fond, tematic sau inopinat.
o Controlul fiscal de fond se va efectua, de regula, pe ani fiscali incheiati.
o Inaintea inceperii actiunilor de control fiscal de fond, unitatea de control fiscal va proceda la instiintarea contribuabililor (persoanele fizice si juridice romane si straine, precum si asociatiile fara personalitate juridica) cu privire la selectarea si programarea lor in vederea controlului, prin transmiterea unui aviz de verificare.

ARTICOLUL 99
Comunicarea avizului de inspecție fiscală


(1) Avizul de inspecție fiscală se comunică contribuabilului, în scris, înainte de începerea inspecției fiscale, astfel:
a) cu 30 de zile pentru marii contribuabili;
b) cu 15 zile pentru ceilalți contribuabili.
(2) Comunicarea avizului de inspecție fiscală nu este necesară:
a) pentru soluționarea unor cereri ale contribuabilului;
b) în cazul unor acțiuni îndeplinite ca urmare a solicitării unor autorități, potrivit legii;
c) în cazul controlului inopinat.


Norme metodologice:
99.1. Avizul de inspecție fiscală se comunică contribuabilului în conformitate cu dispozițiile art. 43 alin. (2) din Codul de procedură fiscală.


Codul de procedură fiscală:



ce parere aveti?



#79 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2007 - 06:03 PM

Vezi postareaAdél, la Dec 10 2007, 05:48 PM, a spus:

Subiectul cu veniturile nerezidentilor sigur nu este corect,Venitul din lichidare a fost introdus din01,01,2007
asa este art. 115 (1) q
miri



#80 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 10 December 2007 - 06:05 PM

Eu cred ca subiectul cu inspectia fiscala este corecta.Pt ca inspectia fiscala poate fi generala sau partiala, cind se controleaza un anumit impozit sau taxa. Si in raspuns nu scria ca este vorba de rambusr de tva
In schimb problema cu Ucraina este export scutit cu drept de deducere , Ucraina nefiind membru UE






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL