Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noile coduri CAEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Noile coduri CAEN

despre coduri caen cod caen pentru servicii it
64 replies to this topic

#21 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 10 December 2008 - 10:09 AM

Va rog, ma poate ajuta cineva cu o descriere a codului Caen 3312 "Repararea utilajelor"?
Multumesc anticipat.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#22 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2008 - 11:33 AM

Extras din: NACE Rev. 2 - Structure and explanatory notes
33.12 Repair of machinery
This class includes the repair and maintenance of industrial machinery and equipment like sharpening or
installing commercial and industrial machinery blades and saws; the provision of welding (e.g.
automotive, general) repair services; the repair of agricultural and other heavy and industrial machinery
and equipment (e.g. forklifts and other materials handling equipment, machine tools, commercial
refrigeration equipment, construction equipment and mining machinery), including machinery and
equipment of division 28.
This class includes:
- repair and maintenance of non-motor vehicle engines
- repair and maintenance of pumps, compressors and related equipment
- repair and maintenance of fluid power machinery
- repair of valves
- repair of gearing and driving elements
- repair and maintenance of industrial process furnaces
- repair and maintenance of lifting and handling equipment
- repair and maintenance of industrial refrigeration equipment and air purifying equipment
- repair and maintenance of commercial-type general-purpose machinery
- repair of power-driven hand-tools
- repair and maintenance of metal cutting and metal forming machine tools and accessories
- repair and maintenance of other machine tools
- repair and maintenance of agricultural tractors
- repair and maintenance of agricultural machinery and forestry and logging machinery
- repair and maintenance of metallurgy machinery
- repair and maintenance of mining, construction, and oil and gas field machinery
- repair and maintenance of food, beverage, and tobacco processing machinery
- repair and maintenance of textile apparel, and leather production machinery
- repair and maintenance of papermaking machinery
- repair and maintenance of plastic and rubber machinery
- repair and maintenance of other special-purpose machinery of division 28
- repair and maintenance of weighing equipment
- repair and maintenance of vending machines
- repair and maintenance of cash registers
- repair and maintenance of photocopy machines
- repair of calculators, electronic or not
- repair of typewriters
This class excludes:
- installation, repair and maintenance of furnaces and other heating equipment, see 43.22
- installation, repair and maintenance of elevators and escalators, see 43.29
- repair of computers, see 95.11

Madalina



#23 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 10 December 2008 - 12:06 PM

Cu engleza mea de balta sper sa ma descurc, multumesc tare mult. :thumbup:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#24 gabi rosu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2009 - 02:51 PM

MA POATE AJUTA CINEVA SA GASESC O CORESPONDENTA IN COD CAEN A ACTIVITATII : SERVICII DE REPARARE SI INTRETINERE A ECHIPAMENTULUI DE DISTRIBUTIE ELECTRICA ( COD 50532400-7 in

Regulamentul (CE) NR. 2151/2003 al Comisiei

din 16 decembrie 2003

de modificare a Regulamentului (CE) nr. 2195/2002 al Parlamentului European și al Consiliului privind Vocabularul comun privind achizițiile publice (CPV)

(Text cu relevanță pentru SEE) :thumbup:



#25 Viorel R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 24 January 2009 - 12:47 PM

Buna ziua,
as dori sa stiu care este pretul pentru adaugare unui nou cod de activitate.

Va multumesc



#26 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 January 2009 - 10:36 AM

Buna ziua

Vin si eu in atentia vostra cu cateva probleme:
1. daca o firma are activitati preponderente de consultanta si afaceri in management mai poate fii microintreprindere? am auzit la un moment dat ca nu
2. din cate stiu ca sa tii contabilitatea unor firme sau sa infiintezi firme trebuie ca firma sa fie autorizata ceccar/barou avocati; in cazul in care o firma de consultanta in afaceri si management neautorizata pentru activitatile de mai sus totusi presteaza aceste servicii ce implicatii legale pot aparea in urma unui control?
3. o firma poate sa intermedieze servicii de contabilitate in urmatorul fel?: incheie contract cu clientii pentru servicii contabile; nefiind autorizata sa faca astfel de servicii incheie si contract cu o firma de contabilitate sa tina ea contabilitatea clientilor; clientii primesc factura de la firma cu servicii de contabilitate; firma primeste factura de la cealalta firma de contabilitate pentru servicii de contabilitate; astfel se considera cheltuieli cu serviciile de contabilitate de la firma de contabilitate si venituri pentru facturile ce le taie clientilor; nu ma gandesc la contracte de comisionare

Va multumesc anticipat



#27 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 25 January 2009 - 10:38 AM

avocatul la care am fost eu, pe langa taxele de la ONRC, pentru orice modificare a actului constitutiv lua 1000lei + tva



#28 Viorel R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 January 2009 - 11:49 AM

Vezi postareamirelan, la Jan 25 2009, 10:38 AM, a spus:

avocatul la care am fost eu, pe langa taxele de la ONRC, pentru orice modificare a actului constitutiv lua 1000lei + tva

alte preturi ??? mi se pare extrem de mult ... atat costa infiintarea srl - ului ...

Aceasta postare a fost editata de Viorel R: 25 January 2009 - 11:51 AM




#29 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 25 January 2009 - 03:21 PM

1.daca veniturile din consultanta depasesc 50% din cifra de afaceri totala obtinita nu mai mpoate fi microintreprindere. daca e sub 50% atunci poate fi. daca activitatea principala e consultanta dar se obtin venituri mai mari din alte activitati (autorizate) ex: servicii de secretariat etc - poate fi micro pt nu e nici o lege care sa te oblige sa-ti schimbi ob princiapal de activitate sau sa obtii majoritatea veniturilor din activitatea principala. deci daca vrei sa faci conta la negru si sa dai factura de consultanta... poti. dar clientii tai trebuie sa aiba si director economic angajat cu studii superioare sau contract de prestari servii cu sc sau pf autorizat ceccar



#30 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 01:18 PM

Pai costa, e normal sa-si tarifeze si serviciile lui...Trebuie sa rescrie actul constitutiv, sa completeze niste formulare, drumuri si stat la cozi, etc.
Daca doriti tarife minime (doar taxele de registru) faceti singur lucrarea.
Madalina



#31 gabiandreicristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 February 2009 - 09:26 AM

Stie cineva EXACT cu ce documente trebuie sa merg la Registrul Comertului pentru schimbarea codului CAEN?
As dori un raspuns de la cineva care a fost pe acolo si daca se poate si ceva detalii despre surprizele ce te pot astepta

Ca administrator,mai trebuie procura sau altceva?
Chiar e gratis?
Inteleg ca se cere schimbarea codului ,,de baza''.
Codul meu (4521) se imparte in vreo sase coduri.
Eu aleg unul reprezentativ.
Cu celelalte,ce se intampla??
Dar cu cele scrise in statut?



#32 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2009 - 03:01 PM

Despre recodificare s-a tot discutat in forum. Te rog sa dai cautare.
Multumesc pt intelegere.

TOPIC INCHIS.
Madalina



#33 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 March 2009 - 06:38 PM

am si eu o rugaminte cine ma poate ajuta in legatura cu codul caen la firma pentru organizari evenimente, vanzari invitatii, inchirieri mese scaune huse etc., organizare spectacole
Va multumesc din tot sufletu!

se pare ca nam noroc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 March 2009 - 11:32 AM




#34 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 March 2009 - 10:57 AM

vezi in declaratii fiscale, acolo sunt toate codurile CAEN
uita-te la 8230, 9002, 9004



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 March 2009 - 11:31 AM

Ordinul 337/2007 se refera la actualizarea CAEN, sectiunea R este pt. "Activitati de spectacole, culturale si recreative". Nu am timp sa caut acum in forum dar probabil ca exista acest ordin postat de Septimiu, daca nu te descurci, scrie si il atasez eu.

Dana




#36 accserv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 March 2009 - 03:00 PM

VA MULTUMESC MULT



#37 m09ny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 March 2009 - 10:21 PM

Buna ziua,

Fiti amabili, am si eu cateva nelamuriri, daca se poate sa ma ajutati:

Doresc sa infiintez o microintreprindere cu sotul meu pentru a deschide un magazin mixt - alimente, tutun, bauturi si produse nealimentare si as dori, intrucat imi place sa confectionez coliere, cercei, bratari din margele as dori sa le pun si pe acestea la vanzare in magazin.
Nedumerirea mea este: eu cumpar margelele pe baza unei facturi, confectionez seturile de coliere, cercei, bratari din acestea si apoi doresc sa le vand in aceasta forma, nu ca margele simple asa cum le-am achizitionat, insa nu stiu ce coduri CAEN trebuie sa autorizez, pe langa:

4781 Comert cu amanuntul al produselor alimentare, bauturilor si produselor din tutun efectuat prin standuri, chioscuri si piete
4782 Comert cu amanuntul al textilelor, imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri, chioscuri st piete
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse.

Multumesc,
Monica
________________________________________________________________________________

www.reclama.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 March 2009 - 04:45 PM




#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2009 - 04:48 PM

Monica, ti-am editat mesajul intrucat ai postat adresa unui site in scop de reclama iar Regulamentul interzice orice forma de reclama fara acordul expres al administratorului.
Te rog sa fii mai atenta.
Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#39 m09ny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 March 2009 - 05:37 PM

Vezi postareamadalinab, la Mar 14 2009, 04:48 PM, a spus:

Monica, ti-am editat mesajul intrucat ai postat adresa unui site in scop de reclama iar Regulamentul interzice orice forma de reclama fara acordul expres al administratorului.
Te rog sa fii mai atenta.
Multumesc pt. intelegere.


Multumesc si imi cer scuze, nu am stiut ce as putea trece la semnatura si am trecut un site.

Nu ma puteti ajuta, cumva, cu problema mea?



#40 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2009 - 05:53 PM

Coduri CAEN posibile:
- 3212 Fabricarea bijuteriilor și articolelor similare din metale și pietre prețioase
- 3213 Fabricarea imitațiilor de bijuterii și articole similare
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 3240 Fabricarea jocurilor și jucăriilor
- 3311 Repararea articolelor fabricate din metal
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL