Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noile coduri CAEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Noile coduri CAEN

despre coduri caen cod caen pentru servicii it
64 replies to this topic

#41 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 18 March 2009 - 06:28 PM

intrebare?
un srl cu cod caen 8299 poate presta pentru alte entitati economice servicii de introducere date in sisteme informatice, fara a face lucrari contabile ?
sau ce cod ar permite asa ceva?



#42 tzorrro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 April 2009 - 11:15 AM

Buna ziua si bine v-am gasit. Este primul meu post pe acest forum.

As dori sa stiu care sunt acele activitati de consultanta si management, si daca ele sunt specificate pe undeva. Ce ma intereseaza in special este serviciul de hosting pe care il ofer clientilor mei - Hosting de mail, site, si date.

Eventual un link catre codul fiscal unde sunt ele specificate mai in clar.

Va multumesc.




#43 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 April 2009 - 12:18 PM

Buna ziua
Poate nu am inteles intrebarea dar daca va intereseaza codul CAEN cred ca este 6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe



#44 qazqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 April 2009 - 05:01 PM

buna ziua. sunt actionar la o societate de constructii, amenajari interioare si vreau sa transport materialele de constructii la beneficiar contra cost si as vrea sa stiu daca acest Cod CAEN 6024 Transporturi rutiere de marfuri e bun, daca trebuie sa angajez un sofer pentru acest cod si daca se poate deduce tva-ul la benzina pt aceasta activitate. multumesc.



#45 lucian.m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 May 2009 - 10:03 AM

am urmatoarea nelamurire

urmeaza sa echipez un studio foto cu lumini si alte acesorii, pe care il voi folosi atat in interesul firmei cit si pentru inchiriere.
imi poate spune cineva ce cod caen ar trebui sa pun pentru inchiriere si daca ar trebui sa fac modificarea la registru ininte de a cumpara echipamentele ca sa pot da ceea ce cumpar pe cheltuiala.
mentionez ca in acest moment am autorizata activitatea 7420 activitati fotografice

multumesc anticipat



#46 lucian.m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 May 2009 - 03:40 PM

chiar nu poate nimeni sa ma ajute?



#47 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 May 2009 - 03:55 PM

6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate
7729 Activități de închiriere și leasing cu alte bunuri personale și gospodaresti n.c.a.
7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv

Aceasta postare a fost editata de nopris: 20 May 2009 - 04:00 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#48 florialex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 January 2011 - 07:33 PM

Daca o firma se ocupa de vanzari de consumabile pentru copiatoare (hartie, tonere, cartuse de imprimante) ce cod CAEN ii pot atribui pentru a inregistra aceasta activitate ca activitate principala/ secundara a acesteia. Va rog sa-mi raspundeti cat mai rapid ca firma sa poata sa se inregistreze corect la Registrul Comertului.



#49 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 09:01 AM

Cauta aici : Fisier atasat  Ordin_337_2007_CAEN.doc.doc   837K   25 downloads

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 January 2011 - 09:02 AM

Dana




#50 florialex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 January 2011 - 12:50 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 09:01 AM, a spus:


Ordinul il stiam, nu asta e problema, ideea e ca aceasta activitate nu stiu in care cod corespunzator comertului asi putea sa o incadrez, adica comertul cu hartie, consumabile nu este specificat in lista CAEN-urilor. Ma poti ajuta si sa-mi spui incadrarea



#51 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 02:29 PM

Florialex, chiar te-ai uitat in Ordin ? In primul rand, de unde sa stiu eu sau altcineva de aici, ce fel de comert vei face tu si unde ? Cu ridicata ? Cu amanuntul ? In magazin ? Prin Internet ? etc.
Sfatul meu este sa-ti treci cat mai multe coduri CAEN la infiintarea societatii ca obiecte de activitate si eventual sa intrebi la ONRC unde nu te descurci cu incadrarea.
La comertul cu amanuntul uita-te de pilda la codul 4719 "comert cu amanuntul in magazine nespecializate cu vanzare predominanta de produse nealimentare" si vezi daca te incadrezi aici.

Dana




#52 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 January 2011 - 02:39 PM

Cod CAEN 4778 Comerțcu amănuntul în magazine specializate pentru alte mărfuri



#53 florialex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 January 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 02:29 PM, a spus:

Florialex, chiar te-ai uitat in Ordin ? In primul rand, de unde sa stiu eu sau altcineva de aici, ce fel de comert vei face tu si unde ? Cu ridicata ? Cu amanuntul ? In magazin ? Prin Internet ? etc.
Sfatul meu este sa-ti treci cat mai multe coduri CAEN la infiintarea societatii ca obiecte de activitate si eventual sa intrebi la ONRC unde nu te descurci cu incadrarea.
La comertul cu amanuntul uita-te de pilda la codul 4719 "comert cu amanuntul in magazine nespecializate cu vanzare predominanta de produse nealimentare" si vezi daca te incadrezi aici.

Merci frumos pentru informatie, nici eu nu stiu prea multe detalii despre aceasta firma care urmeaza sa se infiinteze, nu este a mea, cineva apropiat m-a rugat sa ma interesez, stiu doar ca intentioneaza sa vanda hartie si consumabile la cateva firme ale caror echipamente (imprimante, copiatoare) o sa le faca si service, este vorba de vanzare cu amanuntul din cate am inteles, dar zicea ceva ca activitatea de service o sa fie mai mica decat cea de vanzare si nu stiam daca aceste tipuri de produse: hartie si consumabile in ce categorie pot sa le introduc la codurile CAEN corespunzatoare comertului.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2011 - 05:15 PM

n-am inteles care-i problema ta contabila .. nefiind vreo una pt ca ce intrebi ti tine de infiintarea societatilor comerciale si codurile CAEN sub care se poate face.

topic mutat si unit cu cel existent deja la "societati comerciale", + "noile coduri CAEN"



#55 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 03 October 2011 - 07:04 AM

Vezi postareaIaro, la 03 January 2008 - 06:22 PM, a spus:

Noile coduri Caen intrate in vigoare din 01 ianuarie 2008, vor duce la schimbarea Certificatelor de Inmatriculare eliberate de Oficiul Reg. Com.? Daca este asa, atunci cine va suporta cheltuiala generata de schimbarea vechilor certificate de inmatriculare? Firmele sau Statul? :lostit (13):
Va rog sa-mi spuneti ce CAEN este necesar pentru activitatea de vanzare pizza. Nu o produc, o cumpar si o revand.



#56 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 October 2011 - 08:33 AM

Depinde daca e un magazin specializat pe vanzare Pizza si similare sau e cu de toate alimentare.
Depinde si daca pizza e considerat produs de patiserie sau nu.
Depinde daca se vinde prin magazin sau la chiosc sau prin piete.
Depinde daca se vinde prin case de comenzi sau direct catre cumparatori.

Alegeti:
4711 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun;
4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase, în magazine specializate;
4729 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate;
4781 Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe;
4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#57 EduardP

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 April 2012 - 03:59 AM

Buna dimineata,

Numele meu este Eduard, sunt un tanar plin de imaginatie si zic eu cu un sprit inteprinzator dezoltat, cel putin asa imi place sa cred, olimpic national in informatica, pasionat de mediul online.

Doresc sa-mi creez un SRL-D, dupa care sa aplic pentru fondul nerambursabil START, mai exact pentru obtinearea acelei sune de 50% din planul de afaceri, pana la 10.000e ...

As dori daca s-ar putea sa imi sugerati ce cod/coduri caen imi sunt necesare pentru urmatoarele obiecte de activitate:

-Furnizare servicii pe internet( creere siteuri/promovare siteuri pe google.ro/retele de socializare )
-Vanzare de tipare offset personalizate (fly-ere, carti de vizita, bannere etc...), mentionez ca acestea vor fi tiparite pe hartie/platisc dupa care vor fi vandute.

Sunt destul de ambitios si as dori daca o sa pot,sa incerc sa fac toate aceste etape de la infiintarea SRL-D la optinerea acelui fond, prin propriile puteri... Insa, inainte as avea nevoie de informatia ce v-am cerut-o mai sus.
Mentionez ca am o baza in contabilitate, deoarece am urmat un liceu cu profil Contabilitate, insa am lipsuri destul de mari in domeniu.

Va multumesc pentru timpul acordat pentru citirea acestui post si totodata va multumesc anticipat pentru raspunsurile ce probabil le voi primi.
Va doresc o zi extraordinara. Numai bine.



PS: Doresc sa incerc prima data singur, sa-mi demonstrez ca pot face de unul singur(aproape), daca voi da gres cu siguranta voi apela la un contabil.



#58 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2012 - 03:04 PM

Coduri CAEN
http://www.rubinian...._1_sectiuni.php
mult succes, sa nu-ti pierzi optimismul si entuziasmul :smile:



#59 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2013 - 04:56 PM

imi poate spune cineva care ar fi costul estimativ al introducerii mai multor coduri caen in obiectul de activitate



#60 wmanole

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 November 2013 - 09:50 AM

Buna ziua, am tot cautat si intrebat prin multe locuri si inca sunt nelamurit.

O persoana cu cazier judiciar si antecedente penale/condamnare poate fi administrator la un SRL ?

Eu am primit multe raspunsuri cu NU, nu e nevoie de cazier judiciar etc... acea persoana a ajuns la notar unde i s-a pus in fata o declaratie pe care sa o completeze, iar in acea declaratie era ceva de genu:

\"declar urmtoarele:
Nu am cazier judiciar si condamnari penale, nu am cazier fiscal si datorii fiscale fata de statul român... \"

As dori sa stiu, poate fi administrator sau nu?

va multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL