Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noile coduri CAEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Noile coduri CAEN

despre coduri caen cod caen pentru servicii it
64 replies to this topic

#61 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 November 2013 - 11:08 AM

Cazier judiciar si cazier fiscal sunt doua lucruri diferite.

Daca are cazier fiscal, nu poate fi administrator. Daca are cazier judiciar (a facut un accident auto de ex.), atunci poate fi administrator.
Dar il poti anagaja ca director general :))

PS: Ce cauta la notar totusi?



#62 wmanole

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 November 2013 - 11:17 AM

Multumesc pentru raspuns. A fost la notar pentru ca intentiona sa isi deschida un SRL, deci in cazul in care a fost condamnat pt o infractiune si are cazier, poate fi administrator?




#63 techplus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2013 - 12:18 PM

As dori sa stiu ce taxe implica o microintreprindere?

1.impozit 3% ;

2.taxe pentru contabilitate (obligatorii sau nu)

3.taxa salubritate ( cat ii? )

altceva?



#64 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 December 2013 - 10:51 AM

Pentru o microintreprindere se plateste impozit de 3% pe venit. Se tine contabilitatea in partida dubla. Daca nu aveti persoane angajate cu contract de munca si aveti cunostintele de baza pentru a tine contabilitatea primara, atunci obligatoriu o sa va trebuiasca contabil doar la intocmirea si semnarea bilantului anual.
Taxa de salubritate(contract cu o firma de salubritate) nu e uniforma in toata tara asa ca trebuie sa intrebati la o firma de specialitate de la dumneavoastra din localitate.



#65 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2013 - 10:26 AM

Atentie, se mai plateste si impozit pe dividende 16%
Iar daca cel care primeste dividendele nu este angajat , mai plateste 5,5% cass si eventual 10,5% CAS (daca depaseste 3 sal.medii)

Toata lumea ignora acest impozit, inseamna ca toti fac suficienta evaziune ca sa iasa pe 0 sau pe pierdere :angry2:
Problema e ca majoritatea n-au macar bunul simt sa lase acolo 1000-2000 de lei profit, si uite asa cei care lucreaza corect (acei 1% sau cati or fi) sunt tratati ca niste hoti, la fel ca ceilalti.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL