Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai pot fi micro ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


mai pot fi micro ?

80 replies to this topic

#61 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 06:50 PM

daca nu era schimbat vectorul fiscal, nu puteati depune 102 si 100 cu salarii. Dar e bine sa verificati.



#62 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 November 2009 - 02:44 PM

O idee: pentru microintreprinderile care vor sa suspende activitatea la registrul comertului, pentru a nu plati impozitul minim, se poate si fara a solicita de la finante aprobarea regimului derogatoriu pentru a nu depune declaratii. Si in felul acesta, nu trebuie sa incetati raporturile de munca cu salariatii, ii bagati in concedii fara plata pe perioada suspendarii, iar la finante depuneti declaratii cu zero, de asemenea si la celelalte institutii (casa de pensii, sanatate, somaj, ITM), asta ar fi dezavantajul, dar nu se mai plateste impozitul minim si ramaneti si microintreprinderi.
http://www.euroavocatura.ro/stiri/3079/Imp...mane_si_in_2010
Parerea mea.....




#63 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 18 December 2009 - 07:55 PM

Microintreprinderi nu mai exista din 2010. Si tb depuse 010 pt toate firmele care au fost pana in 2009 microintreprinderi



#64 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 December 2009 - 10:28 PM

nu se stie inca... poate trece "minunea" de propunere si dincolo de Senat

Speranta moare ultima!

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 18 December 2009 - 10:29 PM




#65 bunzi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 December 2009 - 01:05 PM

Pana la urma in 2010 vor mai fi societati cu impozit pe venit , a aparut vreun act normativ.... ceva ?



#66 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 December 2009 - 06:22 PM

Eu nu stiu sa fi aparut nimic, mai asteptam..........

Dana




#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2009 - 11:28 PM

In monitor nu am vazut nimic, deci mai asteptam.



#68 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 08 January 2010 - 11:20 AM

Am sunat la 021.319.97.59 -apoi am cerut asistenta contribuabili (nr tel din cadrul Mfinante ) si un domn a zis despre micro , citez : ''se discuta la nivelul guvernului si comisiilor din cadrul Ministerului si pana pe 15 ianuarie vom stiu daca mai ramanem micro sau nu ''
ocoleanui



#69 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 08 January 2010 - 02:11 PM

Da, cam asa se pare ca "este"... Asteptam, si, oricum, daca s-ar hotari ca nu ar mai fi micro in 2010, tot nu se pot recupera banii platiti in plus la impozit deoarece D. 101 se va completa de-abia in 2011. Asteptam... fara prea mari sperante...



#70 Dan Ene

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tirgoviste

Postat 27 January 2010 - 01:42 PM

Stie cineva de pe acest forum cum se procedeaza cu societatile care au micro pana 31.12.2009, trebuie sa depunem 010 pana pe data de 30 ianuarie si sa le trecem la profit? sau se trec ele de la sine ? Care stie va rog vreau urgent clarificare...

Multumesc,



#71 Dan Ene

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tirgoviste

Postat 27 January 2010 - 02:08 PM

Vezi postareagalboiu, la Nov 19 2008, 09:52 AM, a spus:

Nu trebuie sa modificati nimic in D010.
Pai nu trebuie sa treca la profit?



#72 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 03:06 PM

Pai de unde ai tras concluzia ca "trebuie sa treaca la profit" ? Nu scrie nicaieri asta. Necazul e ca inca nu au publicat ametitii astia din minister nimic legat de impozitarea micro in 2010. Sau macar sa scrie undeva ca nu mai exista statutul de micro in 2010, dar nici macar asta nu s-a hotarat. Durerea e ca unii au dat buzna deja sa schimbe vectorul fiscal prin 010. Ce vor face daca se mentin micro si in 2010 cu o cota rezonabila de impunere ? Ca daca ai optat in conditiile actuale sa devii platitor pe impozit pe profit cu 01.01.2010 nu mai poti da inapoi, asta e clar. Deci cine are noutati sa posteze aici, cred ca la momentul asta e cel mai hot subiect, ar trebui ca moderatorii sa-l faca sticky.
Si eu cu parerea ...



#73 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 05:13 PM

e facut sticky de mult, tu unde ai postat ?? aici se cheama "pinned", dar e tot aia :smile: si vezi ca se discuta despre a depune sau nu decl. 010 de modif. a vectorului fiscal, aici : http://conta.money.ro/forum/index.php?show...38934&st=20

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 January 2010 - 05:21 PM




#74 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 January 2010 - 05:51 PM

Este o "Informare de presa" a M.Finantelor din 27.01.2010, pe saitul lor la
http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/home...e_27012010.html
"...începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit"

Din asta eu as crede ca schimbarea este automata, in baza legii, si nu prea mai are importanta daca faci sau nu Declaratia 010.
Presupun ca (pe cale de consecinta) se schimba si perioada de raportarea a declaratiilor salariale si plata taxelor corespunzatoare, ceea ce e inca o problema.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#75 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 27 January 2010 - 06:15 PM

Vezi postareanopris, la Jan 27 2010, 05:51 PM, a spus:

Din asta eu as crede ca schimbarea este automata, in baza legii, si nu prea mai are importanta daca faci sau nu Declaratia 010.
exact asa mi-au raspuns astazi cei de la finante: "modificarea se face din oficiu si o sa fim instiintati prin adresa" :smile: .....la cate am citit pe forum despre raspunsurile primite de la administratiile din tara, nu putem spune decat: ”câte mării atâtea pălării”



#76 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 28 January 2010 - 09:16 AM

S-a transat problema asa cum era de asteptat
Ne-au lasat sa fierbem in suc propriu, sa ne obisnuim cu ideea si acum gata:

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/home...e_27012010.html
Sa dormim noaptea linistiti!!



#77 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2010 - 10:26 AM

da..nu sunt f sigur ca nu va trebui depusa Declaratia 010, ar trebui sa mai intrebam pe ici pe colo, pentru ca desi automat se incadreaza la platitoare de impozit pe profit, parca vad ca or sa zica : nu ati depus 010 pentru modificarile perioadei de declarare a salariilor, asa ca amenda!. Asta pina cand vor fi scosi salariatii de pe micro (ca vorba aia, ei au zis ca mai scot niste bani de la micro incadrandu-le la impozit pe profit, nu s-au gandit in schimb ca majoritatea micro vor scoate salariatii de pe firma si nu vor mai fi platite ipzotile aferente..)
Apropo, de cand tine un comunicat de presa loc de ordonanta/lege, care anuleaza un capitol din Codul Fiscal?

Aceasta postare a fost editata de romeodum: 28 January 2010 - 10:31 AM




#78 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 10:40 AM

Parerea mea e ca au mai dat-o in bara cu ceva in felul asta. Impozitul pe profit e o taxa ce se mai poate ajusta in diferite feluri legale sau care imbraca o forma legala. La micro era foarte clar si usor verificabil, aveai veniturile, taxarea era rezonabila si lumea nu se dadea inapoi de la plata, pe cand la impozitul pe profit de 16% pe diferenta intre veniturile impozabile si cheltuielile deductibile....hmmm....cam greu de acceptat, cred ca tentatia de a eluda fiscul va fi mai mare pentru multi din antreprenori. La asta se mai adauga si cei care probabil isi vor lichida microintreprinderile si nu vor mai accepta aceasta forma uneori ascunsa de salarizare pentru ca nu mai au nimic de castigat. Deci inca o masura pro-criza. Unde vom ajunge nu stiu...
Si eu cu parerea ...



#79 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 10:51 AM

va reamintesc :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 27 2010, 05:13 PM, a spus:

...se discuta despre a depune sau nu decl. 010 de modif. a vectorului fiscal, aici : http://conta.money.ro/forum/index.php?show...38934&st=20
:smile:



#80 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 January 2010 - 05:55 PM

cred ca topicul asta ar trebui inchis
nu mai poate fi nimeni micro :smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL