Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


contributii 2008


65 replies to this topic

#21 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 11 January 2008 - 02:04 PM

Vezi postareaOlguta, la Jan 10 2008, 04:57 PM, a spus:

390:19*NZCM*19,5%=CAS baza FNUASS
unde NZCM=nr total de zile de concediu medical

si daca NZCM = 0?
atunci?!!!!!! nu e corect asa, sa imparti la 19, ce afli?Lamureste-ma si pe mine te rog

orice numar inmultit cu zero ne da zero , unde e greseala ?
390:19*0*19,5%=0
TotalSal - un program complet de salarii!



#22 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 11 January 2008 - 02:05 PM

Daca NZCM=0 adica in toata luna n-ai avut nici un salariat in concediu medical toata socoteala aia da 0, adica n-ai nimic de plata la contributia asta, ce e neclar?

390:19=20,52
20,52*0=0
0*19,5%=0




#23 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 11 January 2008 - 05:10 PM

Vezi postareapolymer, la Jan 11 2008, 02:05 PM, a spus:

Daca NZCM=0 adica in toata luna n-ai avut nici un salariat in concediu medical toata socoteala aia da 0, adica n-ai nimic de plata la contributia asta, ce e neclar?

390:19=20,52
20,52*0=0
0*19,5%=0
Eu opresc in fiecare luna 0.85% FNUASS aplicat la fondul de salarii. Si il si platesc. Asta mi-e neclar. Ce e cu socoteala asta si, ca seamana cu un iepuras scos din palarie....sper sa nu fiu eu pe afara, pe langa subiect adica



#24 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 12 January 2008 - 08:27 AM

Vezi postareaOlguta, la Jan 11 2008, 05:10 PM, a spus:

Vezi postareapolymer, la Jan 11 2008, 02:05 PM, a spus:

Daca NZCM=0 adica in toata luna n-ai avut nici un salariat in concediu medical toata socoteala aia da 0, adica n-ai nimic de plata la contributia asta, ce e neclar?

390:19=20,52
20,52*0=0
0*19,5%=0
Eu opresc in fiecare luna 0.85% FNUASS aplicat la fondul de salarii. Si il si platesc. Asta mi-e neclar. Ce e cu socoteala asta si, ca seamana cu un iepuras scos din palarie....sper sa nu fiu eu pe afara, pe langa subiect adica

"Socoteala asta" este modul de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru perioada de concediu medical:
390:19=20,52
20,52*nr_zile_CM(zile lucratoare)=baza calcul CAS
baza calcul CAS * 9,5% =CAS angajat aferent CM
baza calcul CAS * 19,75%=CAS angajator aferent CM.



#25 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 12 January 2008 - 09:37 AM

Vezi postareaMarinica, la Jan 12 2008, 08:27 AM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Jan 11 2008, 05:10 PM, a spus:

Vezi postareapolymer, la Jan 11 2008, 02:05 PM, a spus:

Daca NZCM=0 adica in toata luna n-ai avut nici un salariat in concediu medical toata socoteala aia da 0, adica n-ai nimic de plata la contributia asta, ce e neclar?

390:19=20,52
20,52*0=0
0*19,5%=0
Eu opresc in fiecare luna 0.85% FNUASS aplicat la fondul de salarii. Si il si platesc. Asta mi-e neclar. Ce e cu socoteala asta si, ca seamana cu un iepuras scos din palarie....sper sa nu fiu eu pe afara, pe langa subiect adica

"Socoteala asta" este modul de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru perioada de concediu medical:
390:19=20,52
20,52*nr_zile_CM(zile lucratoare)=baza calcul CAS
baza calcul CAS * 9,5% =CAS angajat aferent CM
baza calcul CAS * 19,75%=CAS angajator aferent CM.
am inteles, nu imi dadusem seama, merci frumos



#26 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 12 January 2008 - 01:44 PM

Vezi postareaOlguta, la Jan 12 2008, 09:37 AM, a spus:

am inteles, nu imi dadusem seama, merci frumos

Cu placere.



#27 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 12 January 2008 - 05:04 PM

Vezi postareaMarinica, la Jan 12 2008, 10:27 AM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Jan 11 2008, 05:10 PM, a spus:

Vezi postareapolymer, la Jan 11 2008, 02:05 PM, a spus:

Daca NZCM=0 adica in toata luna n-ai avut nici un salariat in concediu medical toata socoteala aia da 0, adica n-ai nimic de plata la contributia asta, ce e neclar?

390:19=20,52
20,52*0=0
0*19,5%=0
Eu opresc in fiecare luna 0.85% FNUASS aplicat la fondul de salarii. Si il si platesc. Asta mi-e neclar. Ce e cu socoteala asta si, ca seamana cu un iepuras scos din palarie....sper sa nu fiu eu pe afara, pe langa subiect adica

"Socoteala asta" este modul de calcul al contributiei de asigurari sociale pentru perioada de concediu medical:
390:19=20,52
20,52*nr_zile_CM(zile lucratoare)=baza calcul CAS
baza calcul CAS * 9,5% =CAS angajat aferent CM
baza calcul CAS * 19,75%=CAS angajator aferent CM.
vezi ca aici e numai 19,5% nu 19,75%



#28 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 12 January 2008 - 10:42 PM

Vezi postareaDinuC, la Jan 7 2008, 10:25 PM, a spus:

pt declaratiile (cas,cass,somaj) din decembrie 2007 folosim programele existente...sau asteptam sa apara programele noi pt 2008?


Eu le-am depus la CAS si ITM de pe 10 ian si au fost OK



#29 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 15 January 2008 - 01:24 PM

In legatura cu contributia pentru accidente de munca, ieri am aflat ca pe situl ministrului muncii este un proiect de hotarare pentru modificarea procentului in functie de noile coduri CAEN.
La casa de pensii mi-au spus ca incepand cu ianuarie 2008 se vor folosi aceste procente.
Nu a aparut in MO dar sunt siguri ca va fi aprobat.
Iata link:
http://www.mmssf.ro/...ro/proiecte.jsp



#30 otet

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2008 - 11:29 AM

Vezi postarealenuta.pop, la Jan 15 2008, 03:24 PM, a spus:

In legatura cu contributia pentru accidente de munca, ieri am aflat ca pe situl ministrului muncii este un proiect de hotarare pentru modificarea procentului in functie de noile coduri CAEN.
La casa de pensii mi-au spus ca incepand cu ianuarie 2008 se vor folosi aceste procente.
Nu a aparut in MO dar sunt siguri ca va fi aprobat.
Iata link:
http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte.jsp
Am si eu o nelamurire. Cum adica sanatate asigurat 6.5% pe perioada 01.01-01.11 2008 si 5.5 incepand cu 01.07.2008?



#31 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 18 January 2008 - 07:45 AM

Vezi postareaotet, la Jan 17 2008, 01:29 PM, a spus:

Vezi postarealenuta.pop, la Jan 15 2008, 03:24 PM, a spus:

In legatura cu contributia pentru accidente de munca, ieri am aflat ca pe situl ministrului muncii este un proiect de hotarare pentru modificarea procentului in functie de noile coduri CAEN.
La casa de pensii mi-au spus ca incepand cu ianuarie 2008 se vor folosi aceste procente.
Nu a aparut in MO dar sunt siguri ca va fi aprobat.
Iata link:
<a href="http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte.jsp" target="_blank">http://www.mmssf.ro/website/ro/proiecte.jsp</a>
Am si eu o nelamurire. Cum adica sanatate asigurat 6.5% pe perioada 01.01-01.11 2008 si 5.5 incepand cu 01.07.2008?

A corectat numai o parte acolo, de fapt e:
sanatate asigurat 6.5% pe perioada 01.01-01.07.2008 si 5.5 incepand cu 01.07.2008



#32 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 18 January 2008 - 08:15 PM

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!

Fisiere atasate


Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#33 apri68/

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2008 - 10:30 AM

nu gasesc niciaieri noile % la fondul de rist pe coduri CAEN...in speta pt 7310
de unde le iau?



#34 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!

Lipseste la sanatate modificarea (si modificarea modificarii :lostit (13): ) referitoare la veniturile din salarii neimpozabile (programatori, handicapati ...)

Ordin 903 din 19.11.2007

2. La articolul 5, alineatul (6) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(6) Persoanele care realizeaza exclusiv venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, au obligatia platii contributiei lunare calculate la un salariu de baza minim brut pe tara. Contributia pentru aceste persoane se retine de catre angajator si se vireaza prin organele fiscale teritoriale. In acest caz, angajatorul are obligatia de a calcula si vira contributia angajatorului in conditiile art. 3 si 4."
3. La articolul 5, dupa alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (7), cu urmatorul cuprins:
"(7) Persoanele care realizeaza in acelasi timp atat venituri din salarii neimpozabile, cat si venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. b) - f) din lege, platesc contributia numai la acestea din urma in conditiile art. 6 - 17. In acest caz, angajatorul nu are obligatia retinerii si virarii contributiei individuale aplicate la veniturile din salarii neimpozabile, cu mentinerea obligatiei de virare a contributiei angajatorului, calculata in conditiile art. 3 si 4."



#35 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 January 2008 - 01:46 PM

O chestie cu impozitul.
N-am gasit nicaieri sa fie vreo modificare pt anul asta, chiar si deducerile au ramas inghetate ca acu 4 ani (magarie).

Insa in monitorul 866 din 18.dec.2007 apare modelul si continutul fisei fiscale pt 2008, aplicabil cu 01.01.2008.
Reapare coloana venit, cea din care se scad deducerile, insa nu-i mai zice "venit net" ca inainte ci "venit brut", definita ca suma venirilor brute realizate lunar. Adica as intelege eu, fara sa se scada contributiile somaj, cias si sanatate.

De aici urmatoarele variante:

1) Impozitul se calculeaza tot ca pana acu, scazand contributiile apoi deducerile personale, cea ce inseamna ca in fisa fiscala nu va exista nici o corelatie cu baza de aplicare a cotei de 16%. Deci inca o tampenie rotitpica

2) S-a schimbat modul de calcul (contributiile nu se mai scad), da nu scrie nicarieri chestia asta, adicatele avem o magarie + tampenie rotipica.

3) Imi lipseste o informatie de prin partile esentiale.

Cu speranta in varianta 3, rog help.



#36 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2008 - 08:54 AM

Vezi postareavics, la Jan 23 2008, 01:46 PM, a spus:

O chestie cu impozitul.
N-am gasit nicaieri sa fie vreo modificare pt anul asta, chiar si deducerile au ramas inghetate ca acu 4 ani (magarie).

Insa in monitorul 866 din 18.dec.2007 apare modelul si continutul fisei fiscale pt 2008, aplicabil cu 01.01.2008.
Reapare coloana venit, cea din care se scad deducerile, insa nu-i mai zice "venit net" ca inainte ci "venit brut", definita ca suma venirilor brute realizate lunar. Adica as intelege eu, fara sa se scada contributiile somaj, cias si sanatate.

De aici urmatoarele variante:

1) Impozitul se calculeaza tot ca pana acu, scazand contributiile apoi deducerile personale, cea ce inseamna ca in fisa fiscala nu va exista nici o corelatie cu baza de aplicare a cotei de 16%. Deci inca o tampenie rotitpica

2) S-a schimbat modul de calcul (contributiile nu se mai scad), da nu scrie nicarieri chestia asta, adicatele avem o magarie + tampenie rotipica.

3) Imi lipseste o informatie de prin partile esentiale.

Cu speranta in varianta 3, rog help.
Deocamdata din cate am dedus se pare ca se introduce la "Venitul brut" venitul brut din salarii din care nu este scazut nimic.
Iar calculul impozitului se face la fel ca pina acum

In ordinul 2293/2007 (din MO 866/2007) privind fisele fiscale scrie:
"col. 1 "Venit brut" - se înscrie suma reprezentând venitul brut lunar din salarii realizat de angajat;
col. 4 "Venit baza de calcul" - se înscrie venitul baza de calcul din salarii, determinat astfel:
a)pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza, ca diferenta între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita în luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului sa nu depaseasca echivalentul în lei a 200 euro;
b)pentru veniturile obtinute în celelalte cazuri, ca diferenta între venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora"

la ce ii ajuta pe cei de la finante totalul brut nu stiu, eventual la calculul deducerilor.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 24 January 2008 - 08:59 AM




#37 cristty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 January 2008 - 07:34 AM

Vezi postareaars_alina, la Jan 7 2008, 04:06 PM, a spus:

Buna Ziua si La Multi Ani!
in urma "cercetarilor" facute am ajuns la urmatoarea concluzie: CAS angajat 9,5% si 19,5% angajator; Somaj 1% angajator si 0,5% angajat; CASS 6,5% angajat si 5,5% angajator, iar din 9,5% cas angajat se scade 2% pensia privata...alte pararei?
In legatura cu legea 448/2006 privind protectia si promovarea persoanleor cu handicap sa inteleg ca nu mai poti face cerere la fortelel de munca si sa platesti doar in eventualitatea in care nu angajezi...... Inainte daca nu erau persoane cu handicap pe raza localitatii unde iti desfasori activitatea si aveai raspuns de la fortele de munca nu mai era necesar sa platesti nimic
Multumesc



#38 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 25 January 2008 - 08:12 AM

Vezi postareacristty, la Jan 25 2008, 09:34 AM, a spus:

In legatura cu legea 448/2006 privind protectia si promovarea persoanleor cu handicap sa inteleg ca nu mai poti face cerere la fortelel de munca si sa platesti doar in eventualitatea in care nu angajezi...... Inainte daca nu erau persoane cu handicap pe raza localitatii unde iti desfasori activitatea si aveai raspuns de la fortele de munca nu mai era necesar sa platesti nimic
Multumesc
Corect, daca ai peste 50 angajati trebuie sa platesti, sau sa achizitionezi produse de la unitati protejate (vezi pe site-ul anph).
Normal ca o sa achizitionezi produse daca gasesti ceva care-ti trebuie. Faci un contract de parteneriat cu firma respectiva, din pacate cele mai multe fac ambalaje de carton sau alte chestii de care n-ai nevoie, dar mai e cate unul cu birotica, componente de calculatoare, software si cu astea mai iesi (ceva mai scump decat pe piata, dar decat sa platesti cotizatia si sa nu te alegi cu nimic mai bine dotezi unitatea cu calculatoare si licentze nu?).



#39 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 28 January 2008 - 08:57 AM

Vezi postareaDinu George, la Jan 24 2008, 08:54 AM, a spus:

col. 4 "Venit baza de calcul" - se înscrie venitul baza de calcul din salarii, determinat astfel:
a)pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza, ca diferenta între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita în luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului sa nu depaseasca echivalentul în lei a 200 euro;
b)pentru veniturile obtinute în celelalte cazuri, ca diferenta între venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora"

la ce ii ajuta pe cei de la finante totalul brut nu stiu, eventual la calculul deducerilor.

Merci, n-am citit atent. Inseamna ca nu s-o schimbat nimic.

Corelatie ar fi, avand si somajul aplicat la brut, nu la incadrare. Din brut aplici 0,5+9,5+6,5 =16,5% , apoi scazi deducerile si tre' sa pici pe baza de calcul. Doar c-o sa iasa numai pe brut curat, fara sume provenite din concedii medicale.
Om vedea cand apare programul daca urmaresc sau nu vreo corelatie, deocamdata tre'sa fisam fiscalele pe 2007.



#40 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 January 2008 - 03:33 PM

Vezi postareaBANKER, la Jan 18 2008, 08:15 PM, a spus:

Sinteza contributii 2008.

Sper sa va fie de folos!
Multumim!
Am o mica nedumerire: nu am vazut nici o explicatie la reducerea somaj angajator cu procentul 0.25% Fond de garantare.

Anul trecut in ianuarie au facut precizari! Acum neavand nici o explicatie somajul angajator devine 0.75% din ianuarie!!!?






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL