Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#61 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2007 - 09:50 AM

bomba

am primit pentru luna octombrie de la o asociatie de proprietari un BON FISCAL cu plata intretinerii unui apartament in care functioneaza o firma.

Deci: daca in bloc functioneaza o firma asociatia trebuie sa cumpere casa de marcat?

nu a mai vazut nimeni asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:32 PM




#62 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 01 November 2007 - 09:42 AM

Societatea are ca obiect de activitate, Transporturi terestre de calatori, ocazionale.
Mentionez, ca pana acum (si in prezent) am emis Factura si Chitanta pe baza de comanda, pentru grupuri de calatori.
Am auzit ca nu mai este valabil sa emit pentru persoane fizice Factura si Chitanta.
De acuma, trebuie sa achizitionez casa de marcat electronic in acest caz? ce parere aveti?

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#63 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 02 November 2007 - 11:52 AM

Vezi postareastrumf007, la Oct 18 2007, 10:40 PM, a spus:

Septimiu, ai dreptate, nu stiu de ce contabilul meu m-a tot batut la cap cu asta .......

Cred ca avea el/ea un motiv sa te bata la cap... Si eu cam tot acelasi lucru il inteleg din lege. La art. 6 se spune " Obligatia op ec de a utiliza aparate de marcat.. ia nastere la data inceperii activitatii comerciale desfasurate in fiecare locatie"
Deci, daca desfasor o activitate care presupune achizitionarea unei case de marcat (adica prestez serviciul catre o persoana fizica), trebuie sa ma dotez cu casa din momentul in care prestez primul serviciu. Nu mai conteaza cum il incasez. Normal ca daca-l incasez prin banca nu mai scot bon fiscal, dar trebuie sa am casa, chiar daca n-o folosesc. Daca voi intelegeti altceva va rog sa-mi spuneti ca am si eu un caz asemanator.



#64 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2007 - 06:40 PM

Citind mai atent legea vad ca ai dreptate ca sunt obligat sa mi iau casa de marcat , desi clientul respectiv plateste prin banca si nu se justifica achizitionarea unei case de marcat.



#65 anronval

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 November 2007 - 11:19 AM

Si daca platile se fac in trei sau patru rate? ce scrii pe bonul fiscal? Avas 1, avans 2.............Adica factura este destul de mare ca valoare si clientul plateste esalonat. cu chitante era logic.



#66 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 13 November 2007 - 03:08 PM

Oameni buni spuneti va rog f frumos daca la o firma care aduce auto din import si vinde cam 2 autoturisme in medie pe luna catre persoane fizice este necesara achizitionarea casei de marcat? :smile:



#67 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 03:28 PM

Da.

Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuți la alin. (1), denumiți în continuare utilizatori, au obligația să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale și să le predea clienților. La solicitarea clienților, utilizatorii vor elibera acestora și factură fiscală. [...]
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerțul ocazional cu produse agricole efectuat de producătorii agricoli individuali în piețe, târguri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum și activitățile de jocuri de noroc desfășurate cu mijloace tehnice de joc ce funcționează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentație publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
c) Abrogat; (vânzarea de pâine și produse de panificație în magazine sau în raioane specializate)
d) vânzarea de ziare și reviste prin distribuitori specializați;
e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum și cu metroul;
f) activitățile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziții, târguri și oboare, grădini zoologice și grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc și altele similare;
g) activitățile de asigurări și ale caselor de pensii, precum și activitățile de intermedieri financiare, inclusiv activitățile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitățile de schimb valutar cu numerar și substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operațiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituțiilor de credit, aparținând acestor instituții, precum și cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;
i) vânzarea obiectelor de cult și serviciile religioase prestate de instituțiile de cult;
j) Abrogat. (vânzarea bunurilor de folosință îndelungată, definite potrivit legii)
k) comerțul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum și prin corespondență, cu excepția livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine și unitățile de alimentație publică, pe bază de comandă;
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agențiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice și termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poștă și curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
r) Abrogat. (vânzările de bunuri și prestările de servicii care nu se încasează integral cu numerar și/sau substituite de numerar)
s) Abrogat. (vânzările de bunuri și prestările de servicii care nu se încasează integral în momentul livrării bunului sau prestării serviciului)


In norma metodologica republicata in 25/04/2005 exista prevederea urmatoare:

Art. 4. - În sensul ordonanței de urgență, prin livrări de bunuri cu amănuntul și prestări de servicii direct către populație se înțelege acele activități desfășurate cu caracter permanent. Nu intră în această categorie eventualele livrări de bunuri și prestări de servicii direct către persoane fizice efectuate întâmplător de către agenții economici, alții decât comercianții cu amănuntul.

Dar, din practica, am constatat ca acest caracter ''intamplator'' - ca si ordin numeric - era tratat de catre GF in aceeasi maniera ''clara'' si ''precisa'' dupa cum ''precizeaza'' si actul normativ: Mai exact, pentru o societate care desfasura activitati de comercializare catre alte pers.juridice si ''intamplator'' catre pers.fizice - maxim 5/luna(la un total al clientilor de cca 100/luna), concluzia a fost ca este necesara casa de marcat. Si, desigur, nu este neaparat rea-vointa din partea organului de control, ci mai degraba gradul ridicat de interpretare al reglementarilor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:33 PM

Madalina



#68 alin_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:conta

Postat 13 November 2007 - 08:40 PM

multumesc madalina:) Firrma la care ma refer eu vinde doar catre persoane fizice.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:33 PM




#69 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 13 November 2007 - 09:21 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 13 2007, 05:11 PM, a spus:

In norma metodologica republicata in 25/04/2005 exista prevederea urmatoare:

Art. 4. - În sensul ordonanței de urgență, prin livrări de bunuri cu amănuntul și prestări de servicii direct către populație se înțelege acele activități desfășurate cu caracter permanent. Nu intră în această categorie eventualele livrări de bunuri și prestări de servicii direct către persoane fizice efectuate întâmplător de către agenții economici, alții decât comercianții cu amănuntul.
Eu am o agentie imobiliara care presteaza servicii persoanelor juridice pe baza de contract si plata se face numai prin banca.Deci, nu este o prestare de serv. efectuata intamplator, dar avand in vedere ca plata se face doar prin banca, la ce-mi foloseste casa de marcat??



#70 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 11:07 PM

Daca prestezi servicii doar catre persoane juritice, nu ai nevoie de casa de marcat indiferent de modalitatea de incasare.
Daca prestezi si catre persoane fizice trebuie sa ti iei casa de marcat chiar daca acea persoana a platit prin banca ( si logic nu prea se justifica achizitionarea casei de marcat )



#71 Cristy74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 November 2007 - 04:59 PM

Buna ziua,

Am o firma care se ocupa cu inchirierea de terenuri de tenis si minifotbal catre persoane fizice. Sunt obligata sa iau casa de marcat sau ma incadrez in prevederile art. 2, lit. f, adica folosesc bonuri cu valoare fixa? Voi ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de Cristy74: 21 November 2007 - 05:00 PM




#72 riuliana002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 January 2008 - 08:50 AM

sal all
am si eu o intrebare : daca am o firma de inchirieri auto imi trebuie casa de marcat....precizez ca inchiriez masinile aproape numai persoanelor fizice. si cat e amenda daca nu am avut casa de marcat pana acum (functionez de 4 luni)?
multumesc anticipat



#73 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 January 2008 - 10:34 AM

Vezi postareamonellu, la Jan 9 2008, 09:02 PM, a spus:

Am si eu o intrabare: am un magazin de electronice si un site - care tinde sa devina magazin virtual. In luna decembrie am facut o vanzare la un client persoiana fizica cu plata prin mandat postal si azi am primit banii. Cum se inregistreaza aceasta incasare? tai chitanta? o bat in casa de marcat? ce fac cu fc din decembrie cand chiar a plecat marfa?
Pai in coletul pe care l-ai trimis catre client, trebuia sa incluzi factura fiscala, certificat de garantie, manual de utilizare al produsului (in lb. romana) si chitanta sau bonul fiscal, dupa caz. De obicei se livreaza cu chitanta, iar in cazul ca se intoarce produsul inapoi, adica clientul nu accepta plata acestuia, atunci anulezi chitanta si factura aferenta produsului respectiv. :lostit (13):

Vezi postareariuliana002, la Jan 10 2008, 08:50 AM, a spus:

sal all
am si eu o intrebare : daca am o firma de inchirieri auto imi trebuie casa de marcat....precizez ca inchiriez masinile aproape numai persoanelor fizice. si cat e amenda daca nu am avut casa de marcat pana acum (functionez de 4 luni)?
multumesc anticipat
Da, iti trebuie casa de marcat, conf. OG 28/1999, actualizata.

Fisiere atasate





#74 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 10 January 2008 - 10:43 AM

buna
am auzit ceva de genul ca din luna octombrie anul trecut nu mai avem voie sa taiem chitante la persoane fizice indiferent de obiectul de activitate al firmei...de ex la mine e vb de proiectare case sau sedii de firme si am si pers fiz dar si juridice iar cind incasez le dau chitanta...pt ca oricum nu e vb de 5 lei ci de sute de lei...depinde de amploarea proiectului....mi se pare stupid sa le dau bon fiscal pers fiz pt ce prestez eu...are cineva o lege prin care sunt obligata sa iau casa de marcat si sa fac treaba asta ca si cum as fi comerciant? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2009 - 06:12 PM




#75 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 10 January 2008 - 11:41 AM

OUG 47/2007, stupid sau nu, asta este situatia
nu conteaza ca vinzi sau oferi servicii, de la persoane fizice nu poti incasa cu chitanta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:34 PM




#76 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 January 2008 - 12:16 PM

Cu acest subiect interminabil ma confrunt si eu. Am un magazin virtual, codul CAEN fiind "comert cu amanuntul prin corespondenta" nu am considerat necesar achizitionarea unei case de marcat. Majoritatea comenzilor sunt trimise prin posta, insa unii clienti prefera sa vina personal dupa marfa, atunci eu tai factura si chitanta omului, logic, nu? Credeti ca imi trebuie si mie casa de marcat?
Astept cu nerabdare raspunsul vostru. Merci.



#77 angelcontis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2008 - 02:02 PM

Daca un medic isi defasoara activitatea ca societate comerciala( este SRL conform legii 31) nu prin cabinet medical , trebuie sa foloseasca pt.aceste servicii casa de marcat???



#78 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 January 2008 - 10:07 AM

Buna,
Am o rugaminte mare-mare la voi. De cateva luni, nu am primit un raspuns concret la nimeni, nu stiu daca am nevoie de casa de marcat sau nu.
Am mai postat acum 2 zile intrebarea, o sa ma repet un pic: codul caen este comert cu amanuntul prin corespondenta deoarece am un magazin online. Majoritatea produselor sunt livrate prin posta. Pana aici e ok, in cazul livrarilor prin posta stiu ca nu am nevoie de casa deoarece incasez prin banca sau ramburs. DAR, ce fac cand clientul, pers.fizica, ridica personal marfa de la mine? Imi plateste cash, ii tai fact. + chitanta. E corect asa? Sau trebuie sa-i eliberez bon fiscal?
Multumesc anticipat!



#79 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 11:05 AM

Vezi postareaILDY77, la Jan 15 2008, 10:07 AM, a spus:

codul caen este comert cu amanuntul prin corespondenta deoarece am un magazin online. Majoritatea produselor sunt livrate prin posta. DAR, ce fac cand clientul, pers.fizica, ridica personal marfa de la mine? Imi plateste cash, ii tai fact. + chitanta. E corect asa? Sau trebuie sa-i eliberez bon fiscal?
Parerea mea e ca pentru cei care vin la magazin (si vor fi destui cei care vor sa vada produsele sau vor sa elimine taxa postala) este obligatorie casa de marcat. Poate ar trebui o separare de gestiuni a produselor trimisa prin posta de cele vandute direct (ca un magazin). Mai asteapta si alte pareri.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#80 ILDY77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 January 2008 - 11:26 AM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 01:05 PM, a spus:

Parerea mea e ca pentru cei care vin la magazin (si vor fi destui cei care vor sa vada produsele sau vor sa elimine taxa postala) este obligatorie casa de marcat. Poate ar trebui o separare de gestiuni a produselor trimisa prin posta de cele vandute direct (ca un magazin). Mai asteapta si alte pareri.

Multumesc pentru primul raspuns, asteptam mult. :-) Deci, problema e ca eu nu am magazin fizic, doar virtual. Aduc produse pe baza de comanda ferma. Clientii se uita pe site, imi comanda articolul, iar eu in termen de x zile, aduc articolele respective si le expediez.
Pe stoc tin doar cateva articole consumabile, in rest totul functioneaza pe baza de comanda. Mentionez ca, marfa este destul de fragila si din acest motiv unii prefera sa ridice comanda personal, stie toata lumea cum lucreaza posta romana, se calca peste pachete, se arunca toate gramada etc.
Astept si alte pareri, multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL