Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#161 docnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 March 2009 - 11:58 AM

Vezi postareaSANDA-MARIA, la Feb 13 2009, 11:59 AM, a spus:

BUNA ZIUA!
LA O SOCIETATE COMERCIALA CARE ARE CAEN - SCOALA DE SOFERI - TB CASA DE MARCAT? STIU CA O 28/1999 REPUBL. ZICE " PRESTARI DE SERVICII DIRECT CATRE POPULATIE " , DAR IN NORME -H 479/03 REPUBL- ART. 4 ZICE "PRIN PRESTARI DE SERVICII DIRECT CATRE POPULATIE SE INTELEGE ACELE ACTIVITATI CU CARACTER PERMANENT, NU INTRA IN ACCEASTA CATEG. EVENTUALELE PRESTARI DE SERV. DIRECT CATRE PERS. FIZICE EFECTUATE INTAMPLATOR DE AG. EC. , ALTII DECAT COMERCIANTII CU AMANUNTUL"
VOI CE PARERE AVETI? MA INCADREZ LA ART. 4 DIN NORME?
MULTUMESC !
Va salut
este clar ca activitatea Dvs are caracter permanent de vreme ce ati inregistrat-o la Reg Com. Din aceasta activitate realizati venituri, chiar daca sa spunem ca "nu prea aveti musterii". Achizitia casei de marcat va usureaza de 1500 lei maxim dar in lipsa ei va usurati de 8000 lei. Ce ati alege? :frusty:
Cu stima



#162 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 02 March 2009 - 11:11 PM

Buna seara!
Am o intrebare pt cine e dragut(a) ca sa-mi raspunda:se pot emite factura si chitanta unei persoane fizice reprezentand vanzarea de faina in valoare de peste 10 000 ron?(de chitanta stiu ca valoarea maxima/client intr-o zi nu trebuie sa depaseasca 5000 ron parca).Mentionez ca vanzarile catre persoane fizice sunt mai rare si nu a fost achizitionata pana in prezent o casa de marcat.Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat.




#163 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 March 2009 - 11:28 PM

Vezi postareaLigia Georgescu, la Feb 26 2009, 10:27 AM, a spus:

Dar daca vinzi pe internet, cum incasezi banii efectiv?
Ca daca e virament bancar, iar nu-ti trebuie BF.


sa inteleg ca daca plata se face exclusiv prin virament bancar nu mai trebuie casa de marcat?



#164 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 March 2009 - 12:03 AM

Buna seara,

Am si eu nevoie de un pic de ajutor. Am o firma nou infintata, care, cel putin momentan, se ocupa cu vanzarea de articole prin intermediul internetului. Imi puteti spune daca, pentru toate produsele, incasez banii prin virament bancar si trimit produsele la destinatar cu curier, mai am nevoie de casa de marcat?
Si daca nu am nevoie, trebuie sa anunt cumva/undeva asta? Sau pur si simplu imi vad de vanzari linistita?

Va multumesc anticipat.



#165 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 March 2009 - 12:22 AM

Vezi postarea_diana, la Mar 3 2009, 12:03 AM, a spus:

incasez banii prin virament bancar si trimit produsele la destinatar cu curier, mai am nevoie de casa de marcat?
Pentru incasari prin banca nu e necesara casa de marcat; nu trebuie anuntat nimeni. :frusty:



#166 _diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 March 2009 - 01:00 AM

Multumesc mult pentru raspuns. Imi poti face si o trimitere la o lege/ordonanta pe care sa o pasez contabilului? Multumesc inca o data.



#167 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 04 June 2009 - 08:05 PM

Firma face lucrari de constructi la persoane fizice. Se taie factura azi si imi achita peste 3 zile. Cand intocmesc bonul fiscal?



#168 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 June 2009 - 08:59 PM

"blocurile" sunt proprietari persoane fizice, vanzarea este ocazionala sau nu...lamuriri pls



#169 corina_o2323

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 June 2009 - 03:52 PM

Buna, sunt noua in domeniu si vreau sa stiu daca un cabinet de avocatura are obligativitatea detinerii unei case de marcat, avand in vedere ca lucreaza si cu persoane fizice. Daca da, in baza carui temei legal? Momentan emite factura + chitanta. Va multumesc!



#170 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 09 June 2009 - 06:49 PM

Profesiile liberale sunt trecute la exceptii. Deci nu-ti trebuie casa de marcat

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:40 AM




#171 corina_o2323

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 June 2009 - 09:27 AM

Multumesc mult Ivy!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2009 - 08:40 AM




#172 Irina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2009 - 09:42 AM

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca sunt Intreprindere familiala si desfasor activitate de cazare turisti la domiciliu imi trebuie casa de marcat?



#173 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 29 June 2009 - 12:06 PM

poate sa-mi spuna cineve daca pot sa vand un autoturism la o pres.fizica ,daca nu am casa de matcat



#174 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 29 June 2009 - 12:25 PM

Masina este un bun cu folosinta indelungata, deci nu, nu ai nevoie de casa de marcat.

Poti sa-i sugerezi cumparatorului sa faca virament bancar in contul tau si asa scapi de orice indoiala ;)



#175 miha_m77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2009 - 12:29 PM

Cred ca poti merge cu clientul la banca ta si pe baza unui "Acord" scris cu banca in care mentionezi ca doresti depunerea banilor numerar in contul tau de la perosoana fizica... conform facturii.... si bineinteles supoti comisionul de depunere si sa eviti incasarea banilor cash



#176 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 June 2009 - 08:14 AM

Pt.Irina:
Hot.479/2003 :
" ART. 1
(1) În sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, denumită în continuare ordonanță de urgență, prin agenți economici se înțelege persoanele fizice și juridice, asociațiile familiale, precum și orice alte entități care efectuează cu plată, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, livrări de bunuri cu amănuntul și/sau prestări de servicii direct către populație, cu excepția instituțiilor publice."

Raspunsul este da.

Dana




#177 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 30 June 2009 - 02:16 PM

Dana, te contrazic.

http://www.itc.ro/ro.../ord28_rep.html


Art. 2. Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):

a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;

c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;

d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;

e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;

f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;

g) activitatile de asigurari, precum si activitatile financiare si bancare, cu exceptia caselor de schimb valutar apartinand persoanelor juridice autorizate;

h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;

i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;

j) vanzarea bunurilor de folosinta indelungata, definite potrivit legii;

k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;

l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;

n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;

o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;

r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerer si/sau substituite de numerar;

s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.



#178 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 June 2009 - 03:07 PM

Mirela, ma poti contrazice oricand, dar sa fie la obiect; raspunsul meu este la intrebarea Irinei.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 June 2009 - 03:08 PM

Dana




#179 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 June 2009 - 09:10 PM

Vezi postarea&&&&&, la Jun 29 2009, 01:06 PM, a spus:

poate sa-mi spuna cineve daca pot sa vand un autoturism la o pres.fizica ,daca nu am casa de marcat
Nu este obligatorie utilizarea casei de marcat de catre firmele care nu desfasoara permanent activitati de vanzare cu amanuntul
Norme de aplicare a O.U.G. nr. 28/1999 aprobate prin H.G. nr. 479/2003 republicata in MO 348 din 25 aprilie 2005:
Art. 4 In sensul ordonantei de urgenta, prin livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie se intelege acele activitati desfasurate cu caracter permanent. Nu intra in aceasta categorie eventualele livrari de bunuri si prestari de servicii direct catre persoane fizice efectuate intamplator de catre agentii economici, altii decat comerciantii cu amanuntul.



#180 adalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 July 2009 - 06:13 PM

am un srl si vreau sa imi deschid o consignatie intrebarea mea este am nevoie de casa de marcat sau pot sa vand si pe facturi.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL