Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERORI CONTABILE-CORECTII! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


ERORI CONTABILE-CORECTII!


225 replies to this topic

#141 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 October 2010 - 08:56 PM

as vrea sa va prezint o situatie ce am patit-o la un control fiscal, poate cineva imi va sugera o solutie...
1.am avut control fiscal in oct. 2007. ultima luna verificata septembrie 2007
2. am control fiscal acum incepand din oct 2007 pana la zi
3. in luna noiembrie 2007 stornez cateva facturi din iulie 2007, intrucat au fost emise eronat (mai sigur s-au inregistrat in program, in iulie 2007 de 2 ori - acceleasi sume, cantitati, etc.).in noiembrie le-am stornat identic cum au fost emise in iulie.
4.organul de control nu vrea sa ia in considerare facturile stornate intrucat perioada respectiva (iulie cand au fost emise) a fost verificata, adica considera ca au fost emise corect.
5.le explic ca fact. x0/iulie2007 este anulata de fact. x01/noiembrie 2007(si nu au fost trimise clientului nici fact.x0 nici x01-deci cele 2 fact se anuleaza), nu mi se iau in considerare explicatiile, se face adresa la administratia de domiciliu a clientului pt control incrucisat
6.se verifica daca ... in contabilitatea clientului este inreg. fact. x01.
7.organul de control revine pt. a calcula diferente la mine. Asa stupizenie nici nu am auzit. Ce as putea face??
mutumesc,
ec_alin



#142 giny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 December 2010 - 10:32 PM

buna seara!
am si eu o problema :
- am facut niste reglari in contabilitate , reglari ce vin din anul 2006, 2007,2008,2009, prin contul 1174 si conturile de 3021,2131,281
- intrebarea mea este cand fac rectificativa la declaratia 101?
in asteptarea rasunsului dvs.,multumesc anticipat.




#143 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 December 2010 - 11:43 PM

In luna in care inregistrati corectiile, de regula. In nici un caz pe 25 ian, apr. iul sep cand sunt aglomerati!! :thumbup:
Fara gluma, nu exista termen pentru depunerea de rectificativa.



#144 giny

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 December 2010 - 03:56 PM

multumesc, dar nu asta am vrut sa intreb
va rog sa ma ierta-ti daca nu am pus bine intrebarea
sa reformulez: aceste reglari asa cum am scris vin din anii 2006,2007,2008,2009 . Declaratia 101 rectificativa o fac la anul 2009 sau fac rectificative la 101 pentru fiecare an in parte ? ( adica 101 R la 2006, 101 R 2007, 101 R 2008, 101 R 2009)
inca o data multumesc anticiat si astept rasunsul dvs.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:25 PM




#145 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 December 2010 - 06:41 PM

Metoda uzitată de majoritatea contabililor este de a face înregistrări în exercițiul curent privind exercițiile precedente , utilizănd în loc de conturile de cheltuieli 6xx, debitarea contului 117, respectiv în loc de conturile de venituri 7xx , creditarea contului 117. În consecință, nu sunt afectate profiturile exercițiului curent ,reflectate în contul 121.
Deci de regulă nu trebui să refacem contabilitatea pe toate exercițiile precedente ,potrivit documentelor justificative omise a fi înregistrate atunci, când trebuia ,potrivit datei întocmirii lor, și în consecință nici nu facem rectificative la D.101 , decât. de regulă pe ultimul exercițiu deja închis, raportat.
Deci în 2010 trebuie să depuneți obligatoriu cel puțin o rectificativă la D.101 pe anul 2009.
Însă legal, respectiv potrivit Codului de procedură fiscală puteți să depuneți din proprie inițiativă rectificative pe ultimii 5 ani, deci și pe 2006, 2007, 2008,respectiv după am mai spus pe 2009, după cum și fiscul poate verifica, de regulă și verifică activitatea desfășurată de la ultimul control fiscal, și celmult în ultimii 5 ani și modul ei de reflectare în contabilitate , respectiv modul în care au fost stabilite și declarate , pe de o parte, respectiv plătite, pe de altă parte impozitele și taxele datorate, , printre care și impozitul pe veniturile realizate sau/și impozitul pe profit.
Pentru că accesoriile , majorările și penalizările , se calculează de la data de la care datorați sumele respective stabilite cu titlu de impozit pe profit pe 2005, 2006, 2007, 2008 și 2009!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 03 December 2010 - 06:47 PM




#146 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 December 2010 - 02:24 AM

pentru reglari in ctb din anii 2006, 2007 etc depuneti rectificativ la 101 pentru fiecare din anii 2006, 2007 etc.
D-l Mares are dreptate ca se recalculeaza majorari de intarziere daca exista impozit profit suplimentar de plata si neplatit. Dar atentie in ce consta reglarea:
-primirea unor documente in 2010 aferente lui 2006 poate fi inreg.in 2010 pe baza dovezii datei primirii doc.
-corectii de note ctb ( ex. reinterpretarea ch.ded., corectarea scaderii de gestiune etc) trebuie facute in fiecare an 2006 , 2007...



#147 ionelidi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 December 2010 - 11:55 AM

Buna ziua!

Am si eu o mare problema .
Sunt administratorul unei societati de constructii care a fost infintata in anul 2005 ca neplatitor de tva.In anul 2008 contabila (nu am avut niciun fel de contract din pacate) m-a sfatuit sa imi schimb facturierul cu unul ca platitor de tva pe motivul ca am depasit cifra de afaceri 2 miliarde.Eu m-am comformat avand mare incredere in ea .Intre timp situatia nostra contabila a inceput sa se inrautateasca dramatic in sensul ca nu mai reuseam sa o contactez telefonic,nu imi raspundea la usa , email etc.Am hotarat sa imi iau actele si sa caut un alt contabil(dupa multe presiuni am reusit sa recuperez toate actele sper).Am gasit o firma de contabilitate care intentiona sa preia firma pe care o administrez insa din pacate m-au refuzat dupa ce au fazut situatia reala.Am inteles ca societatea noastra nici macar nu este inregistrata ca fiind platitoare de tva( cu toate ca eu am facturat 2 ani cu tva) bilantul nu a fost depus , lipsesc foarte multe acte , registre declarati etc.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sunt putin derutat si nu mai inteleg nimic . Cineva m-a sfatuit sa ma duc acum si sa fac o cerere cum ca as dori sa trec la statutul de platitor de tva, alcineva imi spunea sa inchid firma insa eu nu stiu situatia firmei am de platit impozite, taxe etc.si nici nu intentionez sa o inchid :thumbup: .
Multumesc .



#148 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 December 2010 - 12:21 PM

Vezi postareaionelidi, la Dec 17 2010, 01:55 PM, a spus:

Buna ziua!

Am si eu o mare problema .
Sunt administratorul unei societati de constructii care a fost infintata in anul 2005 ca neplatitor de tva.In anul 2008 contabila (nu am avut niciun fel de contract din pacate) m-a sfatuit sa imi schimb facturierul cu unul ca platitor de tva pe motivul ca am depasit cifra de afaceri 2 miliarde.Eu m-am comformat avand mare incredere in ea .Intre timp situatia nostra contabila a inceput sa se inrautateasca dramatic in sensul ca nu mai reuseam sa o contactez telefonic,nu imi raspundea la usa , email etc.Am hotarat sa imi iau actele si sa caut un alt contabil(dupa multe presiuni am reusit sa recuperez toate actele sper).Am gasit o firma de contabilitate care intentiona sa preia firma pe care o administrez insa din pacate m-au refuzat dupa ce au fazut situatia reala.Am inteles ca societatea noastra nici macar nu este inregistrata ca fiind platitoare de tva( cu toate ca eu am facturat 2 ani cu tva) bilantul nu a fost depus , lipsesc foarte multe acte , registre declarati etc.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sunt putin derutat si nu mai inteleg nimic . Cineva m-a sfatuit sa ma duc acum si sa fac o cerere cum ca as dori sa trec la statutul de platitor de tva, alcineva imi spunea sa inchid firma insa eu nu stiu situatia firmei am de platit impozite, taxe etc.si nici nu intentionez sa o inchid :thumbup: .
Multumesc .

"Erori contabile-corecții" pentru mine înseamnă că există o evidență contabilă cu erori, de corectat! Nicidecum o administrare incompetentă a unei firme, care ... nu a făcut ... nici un contract de prestări servicii sau CIM cu un oarecare contabil, care .... dacă am priceput eu , are telefon email, și ...poate fi găsit la o adică!
Dar , de fapt, de ce ar fi căutat ?
Pentru că este ocărât ...fără dovezi? Dacă a lucrat la negru , denunțați-l! Dacă este contabil autorizat reclamați-l publivc , să se știe cum își respectă clienții, ori cum își onorează comenzile!
Dar mai înțeleg că dvs. sau mai exact, firma dvs. a executat lucrări de construcții.
Pe bază de contracte de antrepriză încheiate cu fiecare beneficiar, client în parte, nu ?
Deci ați avut și salariați , muncitori cu CIM , înregistrate la ITM, precum și ștate de plată, salarii plătite și acaretuzrile aferente virate la bugetul consolidat al statului,nu ?
Iar acum , să sperăm că aveți chiar toate documentele primare, justificative, care așteaptă din 2008 să fie contabilizate.
Deci angajați-vă un contabil și vă va aduce și evidența contabilă la zi, și va depune și toate declarațiile fiscale reglementate, pe de o parte.
Iar pe de altă parte vă va lua cu dumnealui la finanțe, ITM; Casă de Pensii, ori CJAS, să semnați procesele verbale de constatare inclusiv a contravențiilor și să acceptați sau să contestați ...constatările lor. Oricum TVA colectată pe facturi este colectată și ,presupun eu, încasată!
Eu înțeleg că dvs. încă de atunci știați că TVA este o taxă colectată în numele statului.
Deci ... știați și despre Decont TVA , și mai știați că există și că ... ar trebui să aveți și Jurnale de vânzări și de cumpărări, cel puțin , dacă uită de evidență contabilă ...duceți lipsă ?
Deci... dați o adresă de email la care așteptați oferte pentru a vă pune ...în curat!
Fiscal.
Contabil.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 17 December 2010 - 12:28 PM




#149 andreidoina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 January 2011 - 10:36 AM

buna ziua,am o problema si nu stiu cum sa o rezolv: am preluat o firma si are inregistrate venituri eronate pe anul 2010 cum pot rectifica aceste erori?



#150 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 January 2011 - 11:47 AM

Vezi postareaandreidoina, la Jan 4 2011, 12:36 PM, a spus:

buna ziua,am o problema si nu stiu cum sa o rezolv: am preluat o firma si are inregistrate venituri eronate pe anul 2010 cum pot rectifica aceste erori?
Simplu: Stornați toate înregistrările eronate, și pe baza documentelor justificative valabile faceți înregistrările corecte.



#151 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2011 - 11:36 PM

Buna seara!

Cum sa rezolv urmatoarea situatie:

inregistrarea gresita a platii impozitului pe profit, adica 691=5311 in luna iulie, in loc de 441=5311

Multumesc anticipat!



#152 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 08:29 AM

Eu as efectua corectia in luna iulie daca se poate (daca nu iti este inchisa luna in prg. de contabilitate), adica as reface luna iulie + refacerea calculului imp. pe profit pt. trim. III 2010 si definitivarea imp. datorat pt. acest trimestru + rectificativa la D. 100, daca este cazul, pt. trim. III. Pt. lunile VIII-XI ar ramane de relistat balantele de verificare si fisele conturilor 121 si 4411.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 January 2011 - 08:30 AM

Dana




#153 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2011 - 08:51 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 09:29 AM, a spus:

Eu as efectua corectia in luna iulie daca se poate (daca nu iti este inchisa luna in prg. de contabilitate), adica as reface luna iulie + refacerea calculului imp. pe profit pt. trim. III 2010 si definitivarea imp. datorat pt. acest trimestru + rectificativa la D. 100, daca este cazul, pt. trim. III. Pt. lunile VIII-XI ar ramane de relistat balantele de verificare si fisele conturilor 121 si 4411.

Multumesc mult, dar deabia am preluat evidenta si nu am in program luna iulie.Oare cum ar trebui sa fac?



#154 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 09:10 AM

Atunci faci corectia in luna preluarii, nu poti sa faci altceva si verifici/refaci calculul impozitului pt. trim. III pe baza bal. listate si a Reg. de evid. fiscala.

Dana




#155 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2011 - 09:12 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 11:10 AM, a spus:

Atunci faci corectia in luna preluarii, nu poti sa faci altceva si verifici/refaci calculul impozitului pt. trim. III pe baza bal. listate si a Reg. de evid. fiscala.


691=5311 cu suma in rosu si apoi,
441=5311

E bine asa?

A platit impozit minim, deci nu modifica cu nimic impozitul, cred ca nu va mai trebui sa depun rectificativa.

Multumesc!



#156 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2011 - 09:34 AM

Da, este bine, dar sper ca inregistrezi corectiile in anul 2010, nu in 2011. Atentie la perioada 01.01.-30.09.2010 in care rezultatul contabil (ct.121) iti este denaturat cu inreg. ch. cu imp. pe profit/minim de 2 ori si la per. 01.10.-31.12.2010 in care faci corectia, pentru ca vei avea 2 declaratii 101 de depus pt. anul 2010.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 January 2011 - 09:34 AM

Dana




#157 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2011 - 02:33 PM

Vezi postareaDana42, la Jan 6 2011, 10:34 AM, a spus:

Da, este bine, dar sper ca inregistrezi corectiile in anul 2010, nu in 2011. Atentie la perioada 01.01.-30.09.2010 in care rezultatul contabil (ct.121) iti este denaturat cu inreg. ch. cu imp. pe profit/minim de 2 ori si la per. 01.10.-31.12.2010 in care faci corectia, pentru ca vei avea 2 declaratii 101 de depus pt. anul 2010.


Multumesc mult!!



#158 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 January 2011 - 09:59 PM

Am mai gasit o problema tot aici:
sold final creditor 2009 la ct 441=547
preluat sold initial 2010 creditor 441=547
declaratia 101 pe 2009 cu impozit de plata 550
achitat impozit in 26.01.2010 cu suma de 550, dar neinregistrata aceasta plata, deci ramas sold final creditor la 441 cu
suma de 547
cum inregistrez cele d e mai sus pt a corecta, fiindca chitanta exista cu suma de 550, deci impozitul a fost achitat

In afara de faptul ca pt chitanta m-am gandit sa fac un decont de cheltieli in decembrie, deci voi face dp cu suma de 550 si apoi decont de cheltuiala cu aceeasi suma, nu stiu cum ar trebui sa mai inregistrez restul.

Multumesc mult!!



#159 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 January 2011 - 12:19 PM

:biggrin: Avdia, ce este ct. 547 ?

Dana




#160 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 January 2011 - 12:28 PM

Suma. Soldul creditor al contului 441. Și final pe exercițiul precedent. Și de deschidere, ca sold inițial.
A fost achitat 550 .conform Declarației 101. deci 441 = 5311 cu 550 lei și concomitent 117 = 441 cu 3 lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL