Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERORI CONTABILE-CORECTII! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


ERORI CONTABILE-CORECTII!


225 replies to this topic

#201 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 23 March 2011 - 09:08 AM

multumesc foarte mult Dana, :thumbup:


tin neaparat sa va spun ce am gresit poate ca a mai facut si altcineva astfel de greseala si poate fi de ajutor.
am facut o reasociere de cont 635=635ned iar in 121 nu am avut aceste sume, deoarece sinteticul 635 = 0.

o zi buna



#202 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 March 2011 - 08:27 PM

Cu multa placere, Gabriela !
:thumbup:

Dana




#203 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 April 2011 - 05:37 PM

Cum ar trebui sa fac o corectie in cazul in care soldul ct 4423 = 2340 lei in balanta, iar in dec 300 e cu 179.3 mai putin?
Am verificat si e corect cum apare in dec 300.



#204 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2011 - 09:06 PM

Verifica notele contabile de regularizare a TVA-ului si vezi de unde provine greseala; TVA de plata/recuperat din Declaratia 300 trebuie sa corespunda cu soldul conturilor 4423/4424 din Balanta la perioada fiscala respectiva. Numai in acest mod vei putea face corectiile necesare.



#205 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 April 2011 - 10:27 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 5 2011, 10:06 PM, a spus:

Verifica notele contabile de regularizare a TVA-ului si vezi de unde provine greseala; TVA de plata/recuperat din Declaratia 300 trebuie sa corespunda cu soldul conturilor 4423/4424 din Balanta la perioada fiscala respectiva. Numai in acest mod vei putea face corectiile necesare.


Am preluat contab si am verif cat jurnalele.Cat apare in dclaratie ecorect.Ideea e ca fosta contabila a facut gresit inreg in balanta.Cum fac corectia?


Si mai am o problema tot aici.

Trezoreria a blocat conturile si si-a retras o suma de 6100 pt chirii din anul 2008. Firma a fost cumparata in 2009, iar in balanta nu apare nicaieri aceasta chirie datorata.M-am trezit ca apare in extras 6100 virati catre primarie. Cum inregistrez? Ar trebui sa institui chiria intai nu? Oare merge 635=446.08? Nu am niciun document justificativ pentru a inregistra aceasta taxa.



#206 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2011 - 08:45 AM

Am preluat contab si am verif cat jurnalele.Cat apare in dclaratie ecorect.Ideea e ca fosta contabila a facut gresit inreg in balanta.Cum fac corectia?


Si mai am o problema tot aici.

Trezoreria a blocat conturile si si-a retras o suma de 6100 pt chirii din anul 2008. Firma a fost cumparata in 2009, iar in balanta nu apare nicaieri aceasta chirie datorata.M-am trezit ca apare in extras 6100 virati catre primarie. Cum inregistrez? Ar trebui sa institui chiria intai nu? Oare merge 635=446.08? Nu am niciun document justificativ pentru a inregistra aceasta taxa.
[/quote]


Va r og dati-mi un sfat.

Multumesc anticipat!



#207 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 01 May 2011 - 08:26 PM

salut

cine ma poate ajuta
mi/a ramas sold in contul 401 firma de leasing, masina mi/a luat/o ca nu am platit 3 rate , din contabilitate am scos masina pe baza procesului verbal , iar in contul 401 mi/a ramas cele trei rate neachitate

am luat legatura cu firma de leasing si mi/a spus ca nu mai figuram cu sold la ei , deoarece a fost predat dosarul la recuperatori,

si deci eu am stins creditul lui 401 prin 758,bilantul este depus

nu cumva am facut greseala ca am inchis contul401,eu cred ca peste putin timp ma va cauta recuperatorii

ce pot face , este bine ce am facut?
sau trebuie sa rectific prin contul 1174?

rog mult vreau o parere



#208 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2011 - 06:23 PM

Stornezi in rosu inregistrarea, inchizi 758 prin 1174 si faci rectificativa la 101 ( asta daca ai depus-o ), astfel incat datoria fata de furnizor sa fie readusa la adevar ( sau au trecut 3 ani de la scadenta de l-ai inchis ? )



#209 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2011 - 08:27 PM

Buna seara,

Am preluat o conta si am sesizat ca ratele leasingurilor au fost inreg astfel:
2133=404
666=404
665=404
Nu s-a inreg deloc 2133=167.
Eu stiu ca ar fi trebuit inreg rata 167=404.

Ce fac? Acum sunt la rata nr.46.Ar trebui reglat din anii precedenti.

Si ma am o intrebare; am o factura cu rata leasing, dobanda si valoarea reziduala.Cum inreg valoarea reziduala?

Multumesc anticipat!



#210 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 May 2011 - 09:39 PM

Citeaza

Avdia : Ce fac? Acum sunt la rata nr.46.Ar trebui reglat din anii precedenti.
Da, asa este, trebuie reglat din urma, stornezi toate inreg. gresite si le inregistrezi corect.
Val.reziduala o inregistrezi tot asa : 167=404.

Dana




#211 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2011 - 10:17 PM

Daca e din anii precedenti fac 404=2133 sau fiind din urma folosesc alte conturi?
La val reziduala deduc tva-ul?

Multumesc mult!!



#212 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 07:52 AM

Ai de facut doua inreg.contabile : 2133=404 - X si 2133=167 + X, ratele inteleg ca au fost evidentiate corect.
In ceea ce priveste val. reziduala vezi aici : Fisier atasat  CIRCULARA_OUG34.pdf   219.86K   27 downloads si aici:
" Limitări speciale ale dreptului de deducere
ART. 145^1
(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și nici taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, cu excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către școlile de șoferi, transmiterea folosinței în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional;
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.
(2) Prin achiziție de vehicule, în sensul alin. (1), se înțelege cumpărarea unui vehicul din România, importul sau achiziția intracomunitară a vehiculului.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) nu se aplică pentru avansurile care au fost achitate înainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totală sau parțială a vehiculelor rutiere motorizate, dacă livrarea acestora intervine după data de 1 mai 2009 inclusiv.
(4) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2011 inclusiv."

Nu uita de evaluarea lunara a datoriei (167); daca datoria catre soc. de leasing este exprimata in lei si decontarea se face in functie de cursul unei valute, dif. de curs valutar se inreg. in ct. 668 si 768, nu 665 si 765.

Dana




#213 iuliadana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 June 2011 - 12:58 PM

Buna ziua,

Am preluat de curand o conta si am descoperit ca vechea contabila a mers cu subv. pentru investitii prin ct 131 asa incat la decembrie 2010 am sold in balanta in acest cont.Cum fac sa reglez la 2011 si sa duc suma din 131 in 4751? Va rog mult daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.....Multumesc anticipat!!



#214 anutza_2662

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2011 - 11:37 AM

Buna,
Am preluat de curand contabilitatea la o firma si am constatat ca s-a omis sa se inregistreze in contabilitate achizitia spatiului unde isi desfasoara activitatea. Tin sa precizez ca spatiul a fost cumparat in 2008 :(. Cum inregistrez acum in contabilitate achizitia constructiei si a terenului si amortizarea aferenta?
Va rog mult sa ma ajutati.



#215 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 July 2011 - 11:11 PM

Buna seara,

Am preluat o firma in care sld final debit 371=10256.82, iar sold final creditor 378=44812.06

Cum ar trebui sa corectez?

Multumesc mult!



#216 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2011 - 01:21 PM

Trebuie verificat cum sau facut descarcarile de gestiune.
Daca s-a tinut sau nu cont de 378 ( si se pare ca nu ( din cate banuiesc s-a incarcat la aprovizionare cu 378 , iar la descarcare a uitat de el )).



#217 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2011 - 04:51 AM

Cum ar trebui sa fac art cont, avand in vedere ca eroarea e din anii trecuti?



#218 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 09 August 2011 - 05:01 PM

Buna,

Stiu ca mai toata lumea este in concediu dar sper totusi sa mai gasesc pe cineva prin preajma!
Am urmatoarea problema:
- in 01.decembrie.2010 mi s-a facturat de catre un client o marfa deteriorata in timpul transportului si la randul meu am facturat aceeasi valoare catre transportatorul meu( sunt casa de expeditie).Am deci evidentiata aceeasi suma atat pe ct.6588 cat si pe 7588.
- in 24ianuarie 2011 primesc de la respectivul client o factura de storno avand data de emitere 31.12.2010(se storna fact de dauna emisa la 01.12.2010) si o inreg pe decembrie(ca sa evit probl cu D394),dar programul de facturare nu imi permite sa ma intorc in timp si sa emit fact.de storno tot in decembrie, asa ca sunt obligata sa stornez in ianuarie.
Si aici GRESESC flagrant!Am emis factura de storno fara sa tin cont ca, in spate,programul imi face nota ct 411=%7588,4427(in rosu)!!!
Greseala a iesit la iveala acum, la data bilantului 30.06.2011,cand la rd 10 din F20 imi apare suma cu minus(ct 758 are rulaj cumulat cu minus).N-am fost atenta cand am facut bilantul(imi statea capul la concediu)si ce e mai rau e ca l-am si depus. :smile:


Ce ma fac ? Cum o dreg?Ca e clar ca am comis-o!

P.S Am postat si in topicul "bilant 30.06.2011" din "Declaratii,..."dar ff succint.Aici am expus pe larg cazul pt ca mi s-a parut topicul potrivit



#219 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 August 2011 - 10:54 PM

in contul 658 “Alte cheltuieli de expoatare “ se inregistreaza :
sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit prevederilor legale in vigoare, reprezentand creante fata de clienti, debitori diversi etc. (411, 461 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze sumele prescrise sau anulate).
In loc de 411=7588 (-) ,faci corectia 411=7588 (+) si inregistrarea 6588=411 (+) si inchiderile prin 121



#220 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 August 2011 - 08:14 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 09 August 2011 - 10:54 PM, a spus:

In loc de 411=7588 (-) ,faci corectia 411=7588 (+) si inregistrarea 6588=411 (+) si inchiderile prin 121

Multumesc de raspuns
Eu m-am gandit ca se considera ca am stornat venituri aferente anului precedent si o sa fie nevoie de inreg prin cont 1174,ceea ce da nastere la alte cele...Unde gresesc in gandire?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL