Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scoatere evid clineti incerti si furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scoatere evid clineti incerti si furnizori


72 replies to this topic

#1 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:19 PM

Hello! Am si eu o mare nelamurire! Poate ma puteti ajuta!
In cazul in care o firma "desteapta" are in balanta furnizori restanti, dar care, in realitate, nu exista aceste restante, unii furnizori nu mai pot fi gasiti, de la altii nu se pot lua documente care sa ateste achitarea acestor restante, ele venind de undeva din urma, ce se poate face in aceasta situatie astfel incat sa nu mai apara aceste datorii? Cum pot fi sterse aceste datorii?
Si mai am o situatie cu un furnizor caruia i-am platit in avans o suma de bani, fara factura de avans, fara nimik si acum in 409 imi apar 8455.90 ron pe care nu o sa-i mai vad niciodata ( firma e din alt oras, nu mai stiu nimik de sediu, de administrator, nu pot lua leg sub nici o forma cu aceasta firma ), si as vrea sa nu mai apara in balanta, sa pot avea o balanta curata, ca oricum plimb banii astia de cativa ani in balanta.
In ceea ce priveste clienti incerti sa zicem ca am citit in codul fiscal si mai lamurit cat de cat, dar ce pot face cu furnizorii?



#2 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:24 PM

6581=408 CH.NEDEDUCTIBILA

ALTE PARERI? :lostit (13):

SCUZE, 409




#3 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 31 January 2008 - 10:00 PM

in ceea ce priveste furnizorii - 401 de plata - du-i linistita pe 754 . nimeni nu te va intreba vreodata de ce ai colectat venituri si ai platit impozit .
cat despre 409 , este o creanta , si daca nu ai nimic oficial ( ca este in faliment , ca ai titlu executoriu , etc ) il duci pe 654 nedeductibil . daca vei recupera vreodata suma , o repui ca si venit nedeductibil .
mai este o varianta . sa folosesti 473 , pe analitice , doar ca si asta presupune inventar , si carat ani de zile .
eu personal folosesc 654 ( nedeductibil ) si 754 din trei in trei ani .



#4 Burlacu Anusca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Romania- Botosani

Postat 01 February 2008 - 08:55 AM

401=%
1174
4427


654=4111



#5 Ianosbiro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 February 2008 - 06:15 PM

Am primit o notificare de la un client care ma anunta ca a prescris creanta pe care ne-o datora, fiind mai veche de 3 ani. Cum fac inregistrarea in 411 Clienti, trec suma la cheltuieli nedeductibile deoarece nu am intreprins masuri de recuperare a creantei in cei 3 ani, nici nu am constituit provizion. TVA-ul aferent l-am platit la stat cand am facut vanzarea acum 4 ani, desi nu am incasat. Acest TVA se mai poate recupera in acest caz, cum fac inregistrarile in contabilitate?



#6 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 01 February 2008 - 06:35 PM

Vezi postareaancamin, la Jan 31 2008, 10:00 PM, a spus:

in ceea ce priveste furnizorii - 401 de plata - du-i linistita pe 754 . nimeni nu te va intreba vreodata de ce ai colectat venituri si ai platit impozit .
cat despre 409 , este o creanta , si daca nu ai nimic oficial ( ca este in faliment , ca ai titlu executoriu , etc ) il duci pe 654 nedeductibil . daca vei recupera vreodata suma , o repui ca si venit nedeductibil .
mai este o varianta . sa folosesti 473 , pe analitice , doar ca si asta presupune inventar , si carat ani de zile .
eu personal folosesc 654 ( nedeductibil ) si 754 din trei in trei ani .


Multumesc pt raspuns. O sa fac asa. Sper sa fie ok.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 February 2008 - 07:23 PM

Anularea sau prescrierea datoriilor catre furnizorilor si a creantelor clientilor conform continutului si functiunilor conturilor contabile cuprinse in Planul de conturi general din Anexa la OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementararilor contabile conforme cu directivele europene:
furnizori
401=1171 si 4426=401 ?
sau
401=462
462=%
1171
4427
clienti
654=4111
4111=4427 ? (ajustare in cazul falimentului beneficiarului)

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 01 February 2008 - 07:25 PM




#8 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 02 February 2008 - 06:51 PM

Ati putea sa-mi explicati va rog de ce se foloseste contul 1171? Si nu inteleg ce se intampla cu tva-ul in aceasta situatie!
In cazul furnizorilor trebuie returnat tva-ul care a fost initial dedus? Si la clienti, daca eu nu mai incasez creanta tb sa platesc tva la stat?
De ex am de incasat 8950 ron de la un furnizor pe care l-am platit in avans. Si acum, dupa 3-4 ani nu mai dau de el sub nici o forma. Formula este 654=409 ? Eu nu am primit fact de la el, doar am pierdut banii. tb sa platesc Tva?

Si in cazul unor furnizori care sunt sigur achitati dar am restante in balanta si nu mai am cum sa le rectific - nu pot lua leg cu societatile respective, in cazul acesta ce se intampla cu Tva-ul?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 03:09 AM
citare mesaj anterior




#9 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 04 February 2008 - 11:20 PM

Vezi postareaIanosbiro, la Feb 1 2008, 06:15 PM, a spus:

Am primit o notificare de la un client care ma anunta ca a prescris creanta pe care ne-o datora, fiind mai veche de 3 ani. Cum fac inregistrarea in 411 Clienti, trec suma la cheltuieli nedeductibile deoarece nu am intreprins masuri de recuperare a creantei in cei 3 ani, nici nu am constituit provizion. TVA-ul aferent l-am platit la stat cand am facut vanzarea acum 4 ani, desi nu am incasat. Acest TVA se mai poate recupera in acest caz, cum fac inregistrarile in contabilitate?

654=% baza
411 total
4427 TVA(in rosu)
D8034 = baza
121=654 baza

Ti-am dat doar inregistrarea dar nu fac alte comentarii juridice sau fiscale.
%%%




***



#10 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 February 2008 - 09:22 PM

Daca e creanta din exercitiul anterior,se anuleaza prin contul 1174(vezi Ordinul 2374). :tongue:



#11 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 10:25 PM

nu sant sigura dar parca la furnizori se anuleaza prin 1174, mai gandim, mai vedem ,nu ne pripim pana intelegem si invatam noile modificari asa ca sa ne sfatuim
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#12 Ianosbiro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:54 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 12 2008, 10:25 PM, a spus:

nu sant sigura dar parca la furnizori se anuleaza prin 1174, mai gandim, mai vedem ,nu ne pripim pana intelegem si invatam noile modificari asa ca sa ne sfatuim
Am gasit pe forumuri ca la clienti se trece la cheltuieli nedeductibile, creanta pe care o am fiind de inainte de 2004, nu am provizioane constituite, nici nu am actionat in judecata. La prescriere furnizori se trece pe 117, dar nu inteleg daca se trece cu tot cu TVA?



#13 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 28 February 2008 - 01:10 PM

Ce se intampla apoi cu soldul lui 117?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns. De fapt 2: ce leg are TVA-ul la 401, si ce se intampla cu soldul lui 117?



#14 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2008 - 08:25 AM

Buna ziua. In contabilitatea firmei la care lucrez sunt inregistrati clienti incerti pentru care s-a deschis procedura de faliment in 2001. Pentru unul dintre acesti clienti s-a inchis dosarul, s-a trecut la lichidarea societatii.
Eu am primit de la lichidatorul judiciar raportul fondurilor obtinute din lichidare si planul de distribuire a debitelor. In acest plan este trecuta si societatea la care lucrez cu un procent de recuperare a creantelor de 18%.
Ce trebuie sa fac mai departe? Lichidatorul dispune din oficiu plata sumei (18% * val creantei) catre mine?

Multumesc.



#15 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 22 November 2008 - 02:04 PM

In balanta contul clienti prezinta sold de citiva ani.Sunt niste clienti de la care nu mai pot recupera creanta.Facturile sunt inregistrate, si tva -ul aferent. Cum fac sa scap de sold clienti?
Cu 117?Sau nu are nici o treaba?
Multumesc anticipat
Aceeasi situatie am si cu citiva furnizori.Nu mai am cui plati.



#16 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 November 2008 - 11:27 PM

Prin 654 -clientii si 754- furnizorii. Operatiunea nu influenteaza TVA.



#17 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 23 November 2008 - 05:40 PM

Multumesc frumos
Nu stiam



#18 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 November 2008 - 10:32 PM

Pentru clarificarea soldului faci un extras de cont, daca vine neconfirmat si au vechime mai mare de 3 ani te folosesti de prescriptia extintiva.
Cu aprobarea conducerii se trec pe cheltuieli.Soldurile tebuiau trecute in clienti incerti, facute provizioane, iar la trecerea pe cheltuiala se face venit din provizioane.Vezi cod fiscal-tva influentat de aceste operatiuni.
Este valabil si pentru furnizori.

Daca foloseai"cautare" gaseai despre acest subiect pentru ca a mai fost discutat.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 23 November 2008 - 10:36 PM




#19 licamirela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 November 2008 - 04:16 PM

Stie cineva sa ma indrume?!
Societate Comerciala cu sediul in bucuresti , - cum procedez pentru recuperarea unei creante certa lichida si exigibila pentru prestarea de servicii la o s.c. cu sediul in Constanta si punct de lucru pt care s-a prestat servicii in Turnu Magurele, Teleorman, Platforma U.V.C.P., nu sa incheiat contract dar au acceptat la plata, semnat si stampilat factura de 3 luni, dar nu vor sa plateasca. Nu sa perfectat contractul datorita unor neintelegeri care au intervenit, preluand Platforma UVCP noi deja faceam servicii de paza acolo, au trecut 5 zile invocand ca nu are timp apoi sa spuna ca a gasit alta firma de paza cu un pret mai convenabil. Ce trebuie sa fac? Pot sa ma adresez cu o cerere la Judecatoria Turnu Magurele unde are sc. punctul de lucru sau la Constanta? Pe ce cale legala? S-au transmis notificari prin fax,dar nu vor sa dea curs la negocieri. Multumesc celor care ma vor indruma, pentru timpul acordat.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 December 2008 - 07:30 PM

Se impune corectarea raspunsului:
Datoriile din anii anteriori, neachitate furnizorilor si prescrise se inregistreaza in contabilitate prin formula 401=1174, trecand toata valoarea prescrisa pe profit, fara a evidentia TVA-ul, deoarece operatiunea de prescriere nu este o operatiune impozabila, nefiind o livrare de bunuri sau o prestare de servicii efectuata cu plata. Deasemenea nu se colecteaza TVA, deoarece prescrierea sumelor nu reprezinta o operatiune cu caracter economic.
Se face declaratie rectificativa la 101, iar veniturile inregistrate in contul 1174 nu se pot repartiza, dar se folosesc pentru acoperirii pierderilor contabile.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL