Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprire salariu -neplata credite banca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


poprire salariu -neplata credite banca


61 replies to this topic

#21 anamaria.g

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2009 - 04:16 PM

Vezi postareagsli, la Nov 16 2009, 08:58 PM, a spus:

acuma cateva zile am primit telefon de la cei de la banca si a inceput s tipe la telefon ca io cand am degand sa platesc... si iam zis ca mi sa facut poprire pe salariu pentru ce sa mai platesc daca mi sa facut poprire...si mia zis ca daca nu platesc sapt asta imi pune sechestru pe casa sau pe tot ce este trecut pe numele meu sau la giranti mei...este corect ce mia zis ...odata ce mia facut poprire pe salariu pentru ce sa mai platesc la banca....ast un raspuns



inca un aspect-daca ai giranti la credit -sunt si ei buni de plata - asa cum spune si florin 76 poprirea nu poate curge decat atunci cand exista o hotarare judecatoreasca, si s-a ajuns la hotarare judecatoreasca pentru ca restantele au ceva vechime.



#22 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 November 2009 - 02:49 PM

A facut tatal meu un credit la creditcoop si lam girat eu. are 20 de zile intarziere si deja miau trimis la servici poprire pe 86ron din salariu ....cum procedez!! este corect?




#23 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 November 2009 - 07:14 PM

Sa trimita adresa de instiintare ca nu a fost achitat debitul este corect. Dar societatea nu are dreptul sa retina din salariul tau fara sa existe o hotarare judecatoreasca. Asa scrie in Codul muncii si societatea trebuie sa respecte. Sigur ca bancilor le-ar conveni sa nu mai cheltuie bani pentru obtinerea unei hotarari dar unde e lege nu-i tocmeala.



#24 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2009 - 08:41 PM

Fara hotarare judecatoreasca nu va poate opri bani din salariu.



#25 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 November 2009 - 09:03 PM

In Aceea foaie pe care au trimiso la mine la munca invoca codul de procedura civila pe drepturile banesti art 452-460 .....dar nu are nici o hotarare judecatoreasca!!!



#26 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 November 2009 - 10:17 PM

va rog sa imi spuneti la cate luni sau de zile de neplata se cere poprire pe salari sau pe pensi..conform legi in vigoare si cat la suta din pensie sau salariu se poate face poprire !!!!!!111



#27 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2009 - 11:03 PM

Vezi postareagsli, la Nov 26 2009, 09:03 PM, a spus:

In Aceea foaie pe care au trimiso la mine la munca invoca codul de procedura civila pe drepturile banesti art 452-460 .....dar nu are nici o hotarare judecatoreasca!!!
In acest caz nu stiu daca codul de procedura civila are prioritate fata de codul muncii ( desi nu cred ca ar avea, si daca nu are prioritate se loveste de codul muncii care spune clar ca pentru popriri e necesara hotarare judecatoreasca )



#28 gsli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 December 2009 - 09:34 PM

Va rog sa imi raspundeti la urmatoare problema...am o pensie de 916Ron mi sa oprit 265 ron..pentru o rata iar luna aceasta mi sa mai retinut inca 140ron pt alta banca in afara de prima banca...mi sa spus ca aja este codul civil pentru popriri pentru pensie..la prim 1/3 la suta iar la a 2 banca 1/2 suta ...invocand legea..nu era normal sa mi se opreasca 30% din 916ron chiar daca mai am si alte rate..chiar daca pe numele meu mai vin si alte popriri....



#29 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2010 - 04:25 PM

Iar daca debitorii sunt mai multi, retinerile cumulate nu pot depasii 1/2 din salariu.
Dragos



#30 FinZoom

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 January 2010 - 11:30 AM

Vezi postareagsli, la Nov 27 2009, 12:17 AM, a spus:

va rog sa imi spuneti la cate luni sau de zile de neplata se cere poprire pe salari sau pe pensi..conform legi in vigoare si cat la suta din pensie sau salariu se poate face poprire !!!!!!111

Pentru a afla care este termenul in care banca va demara procesul de recuperare a banilor, sfatul nostru este sa cititi cu atentie contractul de credit pe care l-ati semnat.

Limita legala in baza careia se poate face poprire pe salariu este de 1/3.

Daca mai aveti si alte intrebari, www.FinZoom.ro, va sta la dispozitie prin intermediul serviciului de consultanta gratuita.



#31 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2010 - 12:18 AM

Vad ceva reclama pe aici , rog moderatorii sa verifice daca intradevar e gratuit sau nu .( stergerea linkului nu e o solutie, daca scriu sau copiez adresa pot intra pe site-ul lor ).



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 01:22 PM

FinZoom e in parteneriat cu money.ro, cu care avem si noi parteneriat :smile: , asa ca pana la noi ordine, ii lasam "reclama" :biggrin:

Data: 13-01-2010 | Sursa: F5 – compania new media, Realitatea-Catavencu
Money.ro si FinZoom.ro au dezvoltat Credite.Money.ro, un serviciu pentru compararea produselor financiare

Saptamana aceasta, MONEY.ro a semnat un parteneriat cu FinZoom.ro prin intermediul caruia pune la dispozitia utilizatorilor un serviciu complex de cautare si identificare a celor mai bune oferte de creditare, accesibil la adresa Credite.MONEY.ro.

"Parteneriatul cu FinZoom.ro vizeaza in primul rand cresterea spectrului de servicii asociate pe care le oferim cititorilor nostri. Aplicatia de selectare a tipului de credit potrivit fiecarui client, dezvoltata impreuna cu partenerii nostri, este user-friendly si cuprinde oferte actualizate zilnic ale tuturor institutiilor financiare de pe piata din Romania", a declarat Alexandru Cerchez, publisher MONEY.ro (portal editat de F5 Realitatea-Catavencu).



#33 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 03:52 PM

Dar nu s-ar putea sa-si faca reclama in topice speciale, pe mine personal ma agaseaza genul asta de reclama.
Raspunsul dat este incomplet, linkul oferit n-are nicio legatura cu subiectul, deci scopul raspunsului este de fapt reclama...
Dragos



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 08:12 PM

pai, a zis userul :

Vezi postareaFinZoom, la Jan 15 2010, 11:30 AM, a spus:

Pentru a afla care este termenul in care banca va demara procesul de recuperare a banilor, sfatul nostru este sa cititi cu atentie contractul de credit pe care l-ati semnat.

Limita legala in baza careia se poate face poprire pe salariu este de 1/3.
doar nr./data legii mai lipseste din ceea ce s-a cerut ... si oricum a rasp. bine.
ca link-ul nu fct., asta e adevarat, dar cine are un pic de minte se poate orienta dupa denumire si intra in site-ul lor altfel, daca direct din link nu merge... nu-i nici o "filosofie" :thumbup: zic sa luam partea plina a paharului, deocamdata, dragilor ? si decat sa ne suparam, mai bine un cantec vesel sa cantam :smile:



#35 purpple_dizzy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2010 - 12:04 PM

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Am facut acum doi ani un credit din care am luat 80 de milioane de lei vechi, timp de 2 ani am avut la dispozitie sa ii dau inapoi, iar daca nu reuseam plateam dobanda in fiecare luna. Asa s-a si intamplat, am platit dobanda in fiecare luna dar nu am pus banii care i-am imprumutat. Luna trecuta mi s-a pus poprire pe salar 4 milioane de lei vechi, iar luna aceasta mi s-a blocat tot salariul pe motiv ca nu am platit creditul. Tin sa mentionez ca, cardul pe care imi intra salariul este la banca de la care am luat creditul. Nu am primit nici o instiintare acasa si nici la servici. am mers la banca si de acolo mi s-a spus ca 4 luni banca isi opreste tot salariul meu pentru a acoperii suma imprumutata. Este legal ce se intampla? Pentru ca eu am datorii si la alte banci si nu cred ca este normal.



#36 vildangafar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Agigea, Constanta

Postat 09 March 2010 - 10:13 AM

Vezi postareapurpple_dizzy, la Feb 18 2010, 12:04 PM, a spus:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Am facut acum doi ani un credit din care am luat 80 de milioane de lei vechi, timp de 2 ani am avut la dispozitie sa ii dau inapoi, iar daca nu reuseam plateam dobanda in fiecare luna. Asa s-a si intamplat, am platit dobanda in fiecare luna dar nu am pus banii care i-am imprumutat. Luna trecuta mi s-a pus poprire pe salar 4 milioane de lei vechi, iar luna aceasta mi s-a blocat tot salariul pe motiv ca nu am platit creditul. Tin sa mentionez ca, cardul pe care imi intra salariul este la banca de la care am luat creditul. Nu am primit nici o instiintare acasa si nici la servici. am mers la banca si de acolo mi s-a spus ca 4 luni banca isi opreste tot salariul meu pentru a acoperii suma imprumutata. Este legal ce se intampla? Pentru ca eu am datorii si la alte banci si nu cred ca este normal.

eu zic sa te duci sa faci plangere deoarece conf legii trebuie sa existe o adresa de infiintare poprire , iar valoarea retinerilor din salariu net trebuie sa fie de 1/3 , maxim 50% in situatia in care salaariatul are infiintate mai multe popriri. pentru moment nu mai vira salariul pe card si pe viitor evita descoperite de card deoarece sunt cea mai mare hotie a bancilor

Vezi postareagsli, la Dec 10 2009, 09:34 PM, a spus:

Va rog sa imi raspundeti la urmatoare problema...am o pensie de 916Ron mi sa oprit 265 ron..pentru o rata iar luna aceasta mi sa mai retinut inca 140ron pt alta banca in afara de prima banca...mi sa spus ca aja este codul civil pentru popriri pentru pensie..la prim 1/3 la suta iar la a 2 banca 1/2 suta ...invocand legea..nu era normal sa mi se opreasca 30% din 916ron chiar daca mai am si alte rate..chiar daca pe numele meu mai vin si alte popriri....


valoarea retinerilor poate sa fie de maxim 1/2 din salariu net



#37 bibistrocel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2010 - 08:01 PM

cazul tatalui meu e asemanator cu cel al lu purple dizzy.la fel si el are salariul virat pe card si ...cardul e facul la banca la kre are restantza
as dorii sa stiu doar daca banca poate retine tot salariul pentru achitarea datoriilor



#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 12:25 AM

si atunci de ce ai mai deschis topic nou?!



#39 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2010 - 09:25 AM

topicuri unite



#40 marinela2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 March 2010 - 03:31 PM

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca, in cazul in care lucrez, am o poprire pe salariu pe care o platesc, nu este nici-o problema.......acum sunt insarcinata in luna a 5-a....mi se va mai opri din salariu (poprirea)pe perioada concediului pre-natal si maternal?

Va multumesc frumos!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL