Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
descarcare gestiune marfa, va rog, urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

descarcare gestiune marfa, va rog, urgent


88 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 11:35 AM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: o firma a fost neplatitoare de TVA pana la 01.07.2007, data la care a devenit platitoare de TVA. Va rog sa imi spuneti, stocul de marfa din 371 la 31.12.2007 continand atat marfa achizitionata fara TVA cat si cu TVA, mai pastreaza corelatia: 4428=sold371*19/119? cand am trecut la platitor de TVA, la stocul de marfa existent, fara TVA, trebuia calculata TVA aferenta?multumesc



#2 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 11:58 AM

Vezi postareamihaci, la Feb 26 2008, 11:35 AM, a spus:

Buna ziua, am urmatoarea situatie: o firma a fost neplatitoare de TVA pana la 01.07.2007, data la care a devenit platitoare de TVA. Va rog sa imi spuneti, stocul de marfa din 371 la 31.12.2007 continand atat marfa achizitionata fara TVA cat si cu TVA, mai pastreaza corelatia: 4428=sold371*19/119? cand am trecut la platitor de TVA, la stocul de marfa existent, fara TVA, trebuia calculata TVA aferenta?multumesc

Eu la data cand am devenit platitor de TVA, am calculat TVA si am inregistrat-o in 4428. Astefel, stocul meu de marfa, respectiv soldul debitor al lui 371 imi continea toate elementele (TVA, adaos comercial si pretul de achizitie). TVA se suporta din adaosul comercial care scade exact cu valoarea taxei. (378=4428 cu valoarea TVA aferenta soludului lui 371)




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 July 2008 - 04:57 PM

Stimata colega,
Faci o greseala grava confunzie CONTABILITATEA FINANCIARA CU CONTABILITATEA DE GESTIUNE, care cuprinde conturile din grupa 9..Dupa ce te informezi posteaza corect.



#4 LeeLoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 15 September 2008 - 04:29 PM

Buna,

Cu toata rusinea, imi poate spune si mie cineva ce inseamna exact descarcarea de gestiune? In ce consta ?

Multumesc mult,
Cami :biggrin:



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 12:18 PM

in ce calitate intrebi?
descarcare de gestiune = iesire din gestiune (marfa, produse finite, consumabile, etc.)
Madalina



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 September 2008 - 03:42 PM

"Descarcarea de gestiune" mai are si un alt sens, definind acea procedura prin care o adunarea generala aproba situatiile financiare anuale.
Notiunea mai este folosita si de Parlamentul European ca fiind procedura prin care acesta închide un ciclu bugetar.
http://www.europarl.europa.eu/news/public/.../default_ro.htm



#7 Olesea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 September 2008 - 08:20 PM

Buna tuturor! Am si eu nevoie de ajutor in ceea ce priveste descarcarea din gestiune a fructelor si legumelor vandute in piata. Am o firma care vrea sa cumpere fructe si legume in baza facturii si vrea sa le vanda in piata. In baza a ce se face descarcarea din gestiune? Sau e mai bine sa le vanda la o persoana fizica in baza facturii, si dupa aceea acea persoana fizica sa vanda in piata? :thumbup:



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2008 - 06:49 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 17 2008, 04:42 PM, a spus:

"Descarcarea de gestiune" mai are si un alt sens[...]
Tocmai in ideea asta am intrebat cu ce scop solicita informatia... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 06:50 AM

Madalina



#9 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2008 - 11:27 AM

Daca cumva esti autoritate publica descarcare de gestiune poti/sau nu primi in urma verificarii financiare intreprinse de Curtea de conturi (sauCamera de conturi) si este o certificare a faptului ca fondurile pubice au fost cheltuite pe destinatiile legale si urmand procedurile legale, bla bla bla....adica un fel de "premiul I cu coronita"



#10 LeeLoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 23 September 2008 - 11:42 AM

Pfaaaii, am uitat intr-adevar sa specific sensul pe care il doream la "descarcarea de gestiune" :thumbup: . Va multumesc mult, ma interesa partea cu iesirea din gestiune a marfii etc. :good:

Merci,
Cami



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 02:18 PM

atunci, ti-a rasp. Madalina, deja :biggrin:

Vezi postareamadalinab, la Sep 17 2008, 01:18 PM, a spus:

descarcare de gestiune = iesire din gestiune (marfa, produse finite, consumabile, etc.)




#12 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 11 October 2008 - 08:56 PM

am o prietena care-si tine singura contabilitatea;firma vinde masa lemnoasa,nu face productie,nici prelucrare.Vinde cu taxare inversa si procedeaza astfel: 371 = 401,411 = 707,iar desc de gestiune 607=371,calculand un CMP pe baza unui raport facut de ea.E corect sa nu foloseasca 378 pe motiv ca vinde doar cu taxare???



#13 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 October 2008 - 09:38 AM

378 se inregistreaza pentru unitatile care au vanzari cu amanuntul , ce nu vad eu in inregistrarile tale, pe facturile de cumparare se evidentiaza 4426=4427



#14 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 12 October 2008 - 05:49 PM

corect,am omis, se face 4426 =4427,e taxare inversa,dar ea nu foloseste nici ct 711.



#15 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 October 2008 - 06:33 PM

711 nu se utilizeaza decat in cazul productiei ..



#16 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 13 October 2008 - 06:45 PM

ok.mi-a spus ca e vorba de comert cu ridicata,cred ca e bine cum procedeaza



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 December 2008 - 10:36 AM

Salut !
Am si eu o situatie legata de descarcarea gestiunii la o societate comerciala, pe care am preluat-o acum (comert cu amanuntul) unde se lucreaza cu doua cote de TVA: 19% si 9%. Descarcarea gestiunii s-a facut printr-o singura nota contabila , iar in programul de gestiune s-a lucrat doar la receptii pe cote diferite, rap.fiscale nu sunt introduse decat in programul de contabilitate general iar vanzarile aferente cotelor distincte de TVA le-am identificat in jurnalul de vanzari, dupa ce am scazut din totalul vanzarilor sumele aferente facturile emise pt. prestarea unor servicii:
%371- debit ct.4111(9%)+ct.4111(19%)
378 - kx (credit707af.9%+credit ct.707 af.19%)
4428 - credit ct.4427 (9%)+ct.4427(19%)
607 - dif. (371-378-4428)
Intrebarea mea este urmatoarea: este corect sa se descarce gestiunea cumulat sau este corect sa se descarce gestiunea in mod distinct pe cele doua cote de TVA si sa se foloseasca analitice distincte pt.9% si 19% la toate conturile legate de aceste operatiuni ? Mie, personal, mi se pare corect sa se lucreze cu analitice iar descarcarea gestiunii sa se faca cu doua note contabile: una pt. operatiunile cu 9% si una pt.operatiunile de 19%. Am facut eu separat calcule cu niste exemple fictive si am constatat ca din punct de vedere fiscal D607 cumulat da diferente mari la rulaje mari fata de D607 pt.9% + D607 pt.19%. Persoana care a tinut evidenta contabila anterior sustine ca este corect cum a lucrat dansa si ca nu exista nici o prevedere legala care sa oblige evidentierea analiticelor la 371, 378, 4428 etc.pe cote diferite de TVA.
Va rog dati-va si voi parerea !

Dana




#18 ORMUS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 December 2008 - 07:04 PM

Buna ziua stimati economisti! am o mare rug ,la o SC s-au tiparit 10.000 buc de reviste in ideea ca se vor vinde lunar catre clienti pe baza de abonament ,au intrat in gestiune ca si marfa cu 8 lei buc.problema este ca nu a mers asa cum ne am dorit si s a intrerupt tiparirea lor si revistele din stoc au fost oferite clientilor drept bonus -cadou ,intrebarea mea este cum scap de ele din balanta pe ce baza ? bineinteles legal ? trebuie sa fac o factura sau cum? va rog sa ma ajutati pt ca e urgent adica reviste nu mai sunt dar stocul e mare,multumesc anticipat ! :thumbup:



#19 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 December 2008 - 08:36 PM

Inteleg ca SC a achizitionat cu factura, in baza unei comenzi, 10000 buc reviste, inregistrate pe stoc, ca marfa! Corect? Aceste reviste, pot fi considerate ca material publicitar, sau reclama? Daca da, as face o decizie a conducerii SC, in care precizez ca aceste reviste au fost tiparite in scop de reclama si vor fi oferite clientilor odata cu livrarea marfurilor! Deci, cheltuieli cu reclama, deductibile fiscal! Nu uitati de contract sau comanda cu furnizorul de reviste si bonul ( sau, bonurile de consum) pentru scaderea din gestiune!



#20 ORMUS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 December 2008 - 01:58 PM

Va multumesc f mult,am inteles si va intreb acum pe baza bonului de consum pot scadea si gestiunea adica 607,378.4428?

deci stocum meu pe 371=80.000 lei 378=45871.56 si 4428=6605.5 lei cum fac inreg contabile? pe 623 in loc de 607?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 December 2008 - 06:42 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL