Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


DECLARATIA 390

164 replies to this topic

#21 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 12:59 PM

Vezi postarealight_ocean, la Jul 19 2007, 11:23 PM, a spus:

buna,
am crezut ca sunt singura la care apare eroarea in momentul listarii...se pare ca nu !
la asistenta contribuabili sun maine dim la prima ora...azi am incercat de cateva ori si nu am reusit sa vb cu cineva de la IT

np

Incearca sa introduci fisierul cu date in versiunea anterioara a programului si sa listezi de acolo anexa. Eu asa am facut.



#22 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 July 2007 - 04:42 PM

Care versiune anterioara? Cand descarci o versiune noua o instalezi peste cea veche! Iar cea noua nu functioneaza!
Imbecilii de la fINANTE au facut-o lata din nou!




#23 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2007 - 06:27 PM

Are dreptate sdnr , nu o declara in 390 . Vezi ca am mai patit cu cei de la consultanta sa-mi raspunda in doi peri,numai sa scape de mine.



#24 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 July 2007 - 08:14 PM

Bine, bine, are cineva o varianta de Decl390 care sa functioneze?
Azi e deja data de 20.07, iar pana luni nimic nu se va schimba.
Sa tot fii angajat pe post de bou la mFINANTE!!!



#25 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 21 July 2007 - 01:21 PM

am sunat la finante brasov, si inafara ca m-au mutat cu legatura telefonica de la un birou la altul nu am reusit nimic.
au spus ca lucreaza la o noua versiune. si ca ei nu stiu nimic , vesnica ....vorba .

cineva mi-a dat un sfat : sa salvez si sa listez sub veche versiune, pe care nu o mai am.
mi-ar trebui vreo 2 calculatoare la birou , sa lucrez pe ele, sa experimentez soft-urile noi de finante ?
declaratia e cu extensie .txt, o listez pana la urma folosind un alt programel si o duc.

la F394 nu pot prelua nimic din programul de conta , asa ca programatorul care este un om " painea lui Dzeu " :lostit (13): a facut un upgrade la conta si scoatem de acolo, in rest : Doamne ajuta !

np



#26 Alfaman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2007 - 11:30 AM

Vezi postareafivefell, la Jul 20 2007, 12:01 PM, a spus:

Eu am o achizitie intracomunitara, cu factura in care e trecut si tva-ul si achitata, acolo, integral de catre delegatul nostru(inclusiv tva). O mai declar acum in 390 ? Chiar nu stiu... In decl de tva m-am gandit ca nu ar trebui trecuta. Cine poate sa imi spuna cum sa fac? :lostit (13):
Mie mi se pare ca de fapt factura nu a fost emisa pe numele firmei tale din Romania ci, eventual, pe numele delegatului. Daca factura ar fi fost emisa pe numele firmei din Romania atunci, furnizorul nu ar fi trebuit sa factureze tva si sa si inscrie pe factura codul sau de inregistrare in scopuri de tva si abia atunci ar fi fost o achizitie intracomunitara (chiar daca plata a fost facuta acolo de delegatul firmei). Ai facut bine ca nu ai dedus tva.
Cu stima, Alfaman



#27 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 23 July 2007 - 02:59 PM

A aparut si noua versiune. Functioneaza.

http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...11.htm#7_0_1EQ8



#28 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2007 - 11:42 AM

Ce am patit astazi. La sector 3 discheta se baga in PC si surpriza... trei coduri gresite ,numai din Italia:adica aveau 13 caractere
si noua versiune vrea doar 12.Aceleasi care au fost corecte in tr 1 si evident verificate cu vies.
D-na de la ghiseu draguta ,mi-a taiat cate un zero de la inceputul nr.lui si gata mi-a inregistrat-o.
Vin acasa si verific din nou cu vies -ul,cele initiale cu 13 caractere erau OK, cum le-am retezat un zero,nu mai sunt valide...
Dau telefoane la Mf /centrul de calcul ,nu raspunde nimeni....mai departe la s 3 ,aici s-au aratat mirati...si mi-au spus sa alertez MF tot eu...sa mareasca campul.
Deci atentie cei cei cu furnizori din Italia.



#29 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 July 2007 - 01:31 PM

Codurile din Italia sunt fixe: IT+11.
12 e numarul maxim de caractere de dupa codul de tara, deci lungimea campului nu poate depasi 12.

Vezi ghidul codurilor de TVA pt UE25: http://customs.hmrc.gov.uk/channelsPortalW...=HMCE_CL_001721

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:37 PM




#30 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2007 - 06:01 PM

Sa sti ca ai dreptate.. eu puneam si codul de tara atasat la numar ,daca-l tai este OK.



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 July 2007 - 08:17 PM

in instructiunile de complatare parca si spune ca la cod nu se trece tara :lostit (13):



#32 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 July 2007 - 04:15 PM

Ati mai avut careva triunghiulare (cod T)?
Mie la preluarea declaratiei mi-a dat eroare de corelare cu D300, desi am verificat si L+T din 390 = R1 apr + mai + iun din 300.
Cf OMF 273 la R1 in decont se trec si livrarile triunghiulare cu cod T, deci nu vad diferenta.



#33 grigore simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 October 2007 - 03:03 PM

buna!
am o problema mare de tot pe care va rog sa ma ajutati sa o rezol daca puteti.
cand am depus 390 de la administratie mi s-a zis ca e o diferenta intre ce am declarat in 390 si in decontul 300. diferenta vine din luna aprilie cand in 300 e declarat o suma iar declaratia intrastat e pe zero.
l-am sunat pe fostul contabil si mi-a zis ca trebuie sa corectez decontul 300 prin " erori materiale" dar eu pe decontul 300 nu vad nici un rand pe care sa scrie asa. mi-a mai zis ca pana la 15 aprilie si celelalte importuri din afara UE erau cu taxare inversa. asa e?
ce sa fac? cum sa rezol situatia asta?
va multumesc mult, mult!!!!!!!



#34 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 05 October 2007 - 05:10 PM

Daca e asa cum ai relatat ,intradevar ,Decontul 300 nu se poate depune rectificativ. Dar problema o poti rezolva in felul urmator. Depui la Administratia Financiara o cerere pt corectie a Decontului pt perioada respectiva. Acolo specifici ce sa gresit si ce sa corecteze . Eu am avut un caz asemanator si am depus o cerere dupa cum urmeaza, si a fost OK. Poate te ajuta.

SC ...........................
Sediu............................
Nr.68 din 07.05.2007


Catre ,
Administratia Finantelor Publice a Municipiului ................


Ca urmare a adresei D-voastra nr. 176/25.04.2007 cu privire la diferenta de TVA (104 RON) ceruta la rambursare de unitatea noastra si TVA-ul evidentiat in evidenta fiscala, dupa verificarea TVA –ului in evidentele noastre , va facem cunoscut urmatoarele:

- in trimestrul IV al anului 2004 s-a evidentiat gresit de catre unitatea noastra TVA deductibila in Decontul depus la D-voastra sub nr. 504016/25.01.2005 dupa cum urmeaza:

Nr. rd din Decont Declaratia depusa gresit – pt care cerem corectie Declaratia corectata
VALOARE (LEI) ROL TVA (LEI ROL VALOARE (LEI) RO TVA (LEI ROL)
Rd 8 76.544.968 14.543.544 70.971.309 13.515.468
Rd 12 14.543.544 13.515.468
Rd. 19 107.998.531 102.424.877
Rd 21 22.710.035 23.756.111
Rd 23 55.556.808 56.602.884
Rd 26 55.556.808 56.602.884


Avand in vedere, ca in evidenta contabila a unitatii sumele au fost inregistrate corect va rugam sa corectati decontul trimestrului IV al anului 2004 depus gresit , cu sumele corecte.

Pentru conformitate cu cele de mai sus va anexam xerocopii dupa:

- Decontul nr. 504016/25.01.2005 depus gresit;
- Model -Decont pe trim IV –2004 corect;
- Jurnal de Vanzari si Cumparari pe lunile 10,11,12, anul 2004;
- Centralizator Jurnal Cumparari –Trim IV –2004
- Balante de verificare – lunile 10,11,12 – 2004


Va multumim. ,



Administrator



#35 grigore simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 24 October 2007 - 03:13 PM

buna ziua!
imi cer scuze ca pun o astfel de intrebare dar eu chiar habar nu am care e problema. am fost la administratie si am vrut sa depun 390. mi-a zis ca e corelatie intre 300 si 390. despre ce corelatie vorbeste? eu am declarat in 390 suma achizitiilor intracomunitare din iulie, august si septembrie. adica suma valorilor care apar cu taxare inversa in decontul 300 in astea 3 luni. de ce nu mi-a primit-o? ce trebuie declarat de fapt?

va multumesc mult, mult!!!



#36 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 05:08 PM

Ti-au zis ca e corelatie sau ca nu e?ei verifica suma declarata in 390cu suma din deconturile de tva de la taxere inversa din ultimele 3 luni; eu am alta problema, vreau sa o depun online pt ca in ordin scrie ca daca am certificat digital o pot depune dar inca nu mi-am dat seama inca cum :smile: ...asa ca ma duc cu ea in mana desi 100si 300 le-am depus online...aberatii peste aberatii :sad:



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 October 2007 - 01:58 PM

in ordin nu scrie de 390 ca se depune online



#38 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2007 - 03:34 PM

.Declaratia recapitulativa se depune trimestrial, pana la data de 25, inclusiv, a lunii urmatoare incheierii trimestrului de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care au efectuat in trimestrul de raportare livrari si/sau achizitii intracomunitare, precum si livrari si achizitii in cadrul unei operatiuni triunghiulare asa cum sunt definite in Titlul VI din Codul Fiscal.

2.1.Declaratia recapitulativa se depune, in format electronic, astfel:
-la registratura organului fiscal competent,
-la posta, prin scrisoare recomandata,
-prin completare pe pagina de web a Ministerului Finantelor Publice.
-prin SEN, de catre marii contribuabili.

Eu prin completare pe pagina web asta inteleg, ca asa depun practic si 100 si 300...



#39 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 October 2007 - 07:25 AM

Următoarele declarații fiscale pot fi depuse prin mijloace electronice de transmitere la distanță: - Declarația privind obligațiile de plată la bugetul general consolidat, cod 14.13.01.01/a; - Declarația rectificativă, cod 14.13.01.00/r; - Declarația privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04; - Decontul de taxă pe valoarea adăugată, cod 14.13.01.02; - Decontul special de taxă pe valoarea adăugată, cod 14.13.01.02/s; - Decontul privind accizele, cod 14.13.01.03.



#40 valer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 28 November 2007 - 04:13 PM

Am si eu o problema referitoare la necorelarea intre cele declarate in decontul 300 si declaratia 390.
Poate sa-mi spuna cineva daca exista si alte corelatii in ceea ce priveste livrarile intracomunitare in afara
de
-suma de la randul 1-din declaratia 300 trebuie sa fie egala ca suma livrarilor din declaratia 390






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL