Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


DECLARATIA 390

164 replies to this topic

#41 radulm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 28 November 2007 - 04:35 PM

Stiu corelatiile din programele de la Finante pt ca mi le-au spus la telefon:
-rd 1 decl 300 = suma livrari din decl 390 (programul lor de verificare nu ia inca in calcul insa regularizarile de pe rd3 din decont)
- rd 4 decl 300= suma achizitii intracomunitare din decl 390(programul nu ia in calcul regularizarile de pe rd5 din decont)
- rd 4.1 decl 300 = suma achizitii operatori cu coduri valide de tva (diferenta 4-4.1 este suma declarata in decl 390 fara cod de tva la operator)
Deci notificari putem primi si vor apare si datorate programelor lor inca nepuse la punct.



#42 valer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 29 November 2007 - 11:25 AM

Mersi , o sa incerc sa verific asa cum ai spus.
Numai bine




#43 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 22 January 2008 - 04:14 PM

Va rog sa-mi spuneti de unde listati anexa la Declaratia 390?
E prima oara cand trebuie sa o completez. Am 4 achizitii intracomunitare.
La "vizualizare/listare" imi scoate rezumatul cu codul de bare si atat.
Imi scapa ceva de oboseala?

Va rog sa-mi spuneti de unde listez ANEXA la D390. Am inteles ca trebuie sa depun rezumatul (cu codul de bare) si ANEXA listate. Rezumatul e clar, dar nu vad de unde sa listez anexa!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:39 PM




#44 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 January 2008 - 06:58 PM

daca apesi butonul vizualizare/listare decl 390 vies, inainte de listarea declaratiei cu cod de bare iti apare si o fereastra de vizualizare in notepad si aceea e anexa pe care o listezi



#45 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 January 2008 - 07:21 PM

Am si eu o intrebare.
Pentru bonurile de combustibil si taxa de autostrada achitate pe extern de catre sofer (transport intracomunitar), se depune 390????



#46 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 January 2008 - 08:05 PM

numai pt achizitii/livrari intracomunitare de bunuri



#47 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2008 - 11:48 AM

stiu ca m-am trezit cam tarziu dar eram ferm convinsa ca nu trebuia sa depun declaratia 390 pana azi. am o singura factura cu o licenta de soft cumparata de pe net din germania. trebuia sa depun declaratia? multumesc

va rog, nu stie nimeni daca trebuie sau nu sa-l trec

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:39 PM




#48 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 28 January 2008 - 03:06 PM

In luna dec/2007 firma romaneasca a facut o factura catre o firma din Germania pentru o prestare de transport-100 euro. Factura aceasta( este in afara facturierului, e scrisa in engleza si scrie invoce, banuiesc ca e cu taxare inversa cu drept de deducere) a ajuns in contabilitate dupa ce s-a raportat totul la dec (mai putin-bilant). Banii ii incaseaza in Ian/2007.E gresit daca acuma in Ian se va inregistra si raporta acesta livrare intracomunitara? Si trebuie facut D390 la trim1/2008?



#49 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 30 January 2008 - 12:13 PM

Buna ziua,
Am si eu o mare problema, am facut un import de carte din Anglia pe care am vandut-o in Romania, si un import de jucarii din America, pe care le vand tot in tara. Ce declaratii trebuie sa depun? 390,392?Nu am mai avut importuri pana acum.



#50 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 January 2008 - 12:27 PM

Vezi postarealucis, la Jan 28 2008, 04:06 PM, a spus:

In luna dec/2007 firma romaneasca a facut o factura catre o firma din Germania pentru o prestare de transport-100 euro. Factura aceasta( este in afara facturierului, e scrisa in engleza si scrie invoce, banuiesc ca e cu taxare inversa cu drept de deducere) a ajuns in contabilitate dupa ce s-a raportat totul la dec (mai putin-bilant). Banii ii incaseaza in Ian/2007.E gresit daca acuma in Ian se va inregistra si raporta acesta livrare intracomunitara? Si trebuie facut D390 la trim1/2008?
Am gresit la ce am afirmat mai sus, deci Banii se incaseaza in Ian/2008 nu in ian/2007.Scuze



#51 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 01:55 PM

Pt sasha:
-depui d 390 numai pt achizitii de bunuri din UE deci pt Anglia( nu si pt SUA)
-d 392 nu are nimic cu achizitiile intracomunitare,ci cu cifra de afaceri.
Vezi pe site MF declaratiile cu pricina si te vei lamuri.



#52 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 30 January 2008 - 02:17 PM

Iti multumesc mult de tot.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:40 PM




#53 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 22 February 2008 - 08:43 PM

imi puteti spune va rog daca factura de avans pt un client intracomunitar se declara in decl. 390???



#54 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 February 2008 - 10:35 PM

Declaratia 390 se refera strict la achizituii si livrari de bunuri intracomunitare (adica sa se si transfere bunul respectiv), fara servicii, fara avansuri ...etc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:39 AM




#55 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 February 2008 - 02:51 PM

corect, doar achizitii / livrari de bunuri intercomunitare,
insa si avansurile!!!

norme CF
161. (1) În sensul art. 1341 alin. (2) din Codul fiscal, în cazul livrărilor intracomunitare de bunuri scutite de taxă, exigibilitatea
intervine la data emiterii unei facturi înainte de a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator, indiferent
dacă factura a fost emisă pentru încasarea unui avans sau pentru contravaloarea integrală sau parțială a livrării.

(2) Exigibilitatea determină perioada fiscală în care livrarea intracomunitară scutită se înregistrează în decontul de taxă pe valoarea adăugată prevăzut la art. 1562 din Codul fiscal și în declarația recapitulativă prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal.
__________



#56 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 25 February 2008 - 09:19 PM

multumesc pt ajutor



#57 bebe nede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 04 March 2008 - 08:33 PM

Hello!
Am si eu o nelamurire referitoare la decl 390! Aceasta declaratie se intocmeste numai pt bunuri? O masina second hand achizitionata din Germania, trebuie declarata in 390? Acest activ fix este considerat bun?
Am inteles ca pt achizitii intracomunitare se depunne ac decl astfel:
achizitii intracomunitare de bunuri – se inscrie suma totala a achizitiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabila, care depune declaratia, este obligata la plata taxei conform art.151 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si pentru care exigibilitatea taxei intervine in trimestrul calendaristic;
Pt aceasta masina nu am platit TVA, ambele firme fiind inreg in scop de TVA.
In concluzie, depun 390? Ma incadrez la art 151, sunt obligata la plata taxei? Care taxa?



#58 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 March 2008 - 09:59 AM

se intocmeste pentru bunuri achizitionate intracomunitar, indiferent daca este marfa sau mijloc fix, se inscrie firma, cod scop TVA, suma achiz, se declara trimestrial - si se face taxare inversa , deci pt masina nu platesti TVA (cu taxa inmatriculare e alta poveste), numai in cazul in care vinzi masina si colectezi TVA.

atentie sa fie corelata si cu D 300 la achizitii intracomunitare.



#59 kra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2008 - 12:20 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare:
am achizitionat din Germania niste produse. Initial furnizorul a facut o factura de avans 30% din valoarea comenzii pt care noi am facut plata apoi ei au trimis produsele. Cum inregistrez aceasta prima factura? 471=401 si 4426=4427 ? declar in 390? ce? cand?



#60 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 12 March 2008 - 12:47 PM

inregistrezi pe avans furnizori, 409 - 401 (404 daca sunt imobilizari) si 4426-4427 daca e fara tva si ambele firme platitoare de tva;

declari factura de avans in 390 aferent trim in care e factura, de asemenea si in 300






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL