Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

243 replies to this topic

Poll: inregistrare pe firma a cheltuielilor personale ale asociatilor

cum inreg. chelt. personale ale asociatilor cand acestia NU au dividende disponibile de ridicat??

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

cum inreg. impozitul la chelt. personale ale asociatilor

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#101 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2010 - 09:40 PM

Image, factura este pe firma, produsele sunt pentru igiena si curatenie, nu exista o cantitate limitata legal, normal ca se achiz. in limita bunului simt; nu o sa cumperi hartie igienica sau detergent pe o factura de 50 mil., nu ? Poti linistit, sa le consideri deductibile, eventual le poti receptiona si le dai in consum lunar, daca consideri ca nu se consuma intr-o luna integral. Plata se face prin ct.5311, nu prin 4551. In cazul in care ai in "Casa" sume in sold, disponibile mai mari , faci o disp. de plata pt. restituirea a X lei, asociatului Y. Ce te sperie in acest caz ? Sunt sume f. mari pe aceste facturi ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 February 2010 - 09:41 PM

Dana




#102 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2010 - 09:54 PM

Otilia, ai perfecta dreptate ! Felicitari pentru bunele intentii :good:

Dana




#103 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2010 - 08:55 PM

flo8200, :notworthy: zau asa ... acum chiar faci misto fiindca eu nu vb de hartia igienica cumparata pe firma (desi Dana a sesizat corect ca la cativa angajati nu poti consuma cat pt zeci, e logic, adica se vede clar daca ti-ai bagat pe firma hartia de la tot neamu'), ci vb in special de sume mari platite - de zeci de mii de euro, gen ATV, gen mobila scumpa.
daca mici chelt. banale/uzuale mai pot fi "bagate" tocmai fiindca se pot asimila activitatii firmei, la cele consistente si care nu sunt aducatoare de venituri in firma trebuie avuta grija mare cum le inreg.

ms. mult, Dana, pt. mesaj :smile: , ma bucur ca si alti oameni cu multa experienta in conta si in controale ale fiscului gandesc ca mine, bine ar fi ca si ceilallti sa ia aminte fiindca nu-i de gluma cu astfel de lucruri.

o seara buna :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 February 2010 - 09:15 PM




#104 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 24 February 2010 - 03:34 PM

Nu fac "misto", Doamna Alupei . User-ul IMAGEGRUP chiar a intrebat de o factura pe care aparea si hartia igienica.


Si revenind la ATV-ul de cateva mii de euro. Vad ca nu ati combatut propunerea mea. Sa zicem ca vin cu cateva facturi infime cu servicii inchiriere ATV catre persoane fizice. Pot spune in acest mod ca am cumparat acel ATV pentru desfasurarea de activitati aducatoare de venituri si sa nu mai consider in acest mod ca plata ATV-ului este o distributie de dividende? Scrie undeva ca veniturile din inchirierea acelui ATV trebuie sa fie in total peste valoarea de achizitie a ATV-ului?

Sper sa nu fiu inteles gresit. Aduc in discutie o posibila solutie despre care nu sint sigur 100% ca ar merge.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 24 February 2010 - 03:34 PM




#105 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 06:21 PM

solutia e f buna atata timp cat exista in actul constitutiv acest ob. de activitate = inchiriere mijl. de transport.
nu stiu sa scrie undeva ca trebuie acoperita, astfel, toata val. ATV-ului, dar sigur se va prinde organu' de miscare daca sumele facturate nu sunt semnificative, altfel de ce ai tine mijl. fix daca nu aduce venituri macar cat sa acopere chelt. pe care le implica fct. lui ?
eu l-as da spre fol. cu factura, lunar (daca am cui), cu val. macar cat e amortizarea si asa ar sta in picioare totul. parerea mea ...

numai bine.

ps : am vazut ca userul a ?? de hartie, insa mi s-a parut ca felul in care ai rasp. e la misto si ma vizeaza, te rog sa ma ierti daca m-am inselat, a fost "an onest mistake", pe bune



#106 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 February 2010 - 06:24 PM

bineinteles ca atunci atv ul aduce venituri si cheltuiala cu atv-ul, tva-ul sunt deductibile.
Poti sa il inreg la inceput 214, 4428=404 si calculezi amortiz din luna punerii in functiune, odata cu 4426=4428



#107 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 25 February 2010 - 10:05 AM

Si eu stiam de necesitatea existentei in actul constitutiv a obiectului de activitate "inchiriere mijloace de transport", dar ce se intampla daca facturezi un serviciu pe care nu il ai in obiectul de activitate?



#108 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 10:14 AM

la primul control al garzii financiare iei amenda si iti confisca veniturile obtinute din acea activitate :smile:



#109 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 26 February 2010 - 09:50 AM

Unde este prevazuta aceasta pedeapsa?
Nu am prea auzit ca la fiecare control GF sa verifice actul constitutiv si toate serviciile facturate, dar probabil ca se poate intampla.
Este si cazul meu, am firma inregistrata la CECCAR si nu am voie decat anumite coduri CAEN. Acum 2 ani am cumparat pe firma un apartament cu gandul sa il fac sediu de firma, dar m-am razgandit. Ca sa obtin un venit am inchiriat pe cateva luni acest apartament si am avut facturi emise pentru chirie.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 26 February 2010 - 09:53 AM




#110 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2010 - 11:17 AM

eu stiu ca de multi ani nu se mai confisca veniturile. Este o lege in acest sens (nu imi amintesc acum care) Se da amenda.



#111 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 11:31 AM

la repezeala, cred e vb de L12/1990, dar nu mai sunt sigura - am avut un caz in 2002, au trecut ceva ani de atunci, daca mai gasesc PV al garzii financiare va spun exact, insa la vremea aia am verificat si confiscarea era legala.



#112 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2010 - 11:53 AM

cam pe atunci imi amintesc si eu ca s-a scos legea. 2002-2003. Tot dintr-un caz asemanator.



#113 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 12:06 PM

ce bine ar fi s-o fi scos !! mia culpa daca asa stau lucrurile :smile: desi... nu prea cred sa fi facut fiscul asa un favor contribuabilului si sa renunte la banuti ...

later : am gasit pe net, art. 2, alin. 6 din L 12/1990, mai era in vigoare in 2007 ... cred ca si acum mai e, ma uit imediat direct in lege.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 February 2010 - 12:12 PM




#114 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2010 - 12:12 PM

Flo, sunt dezamagita si siderata...sunt chestiuni elementare...ma refer la desfasurarea de activitati care nu sunt cuprinse in obiectul de activitate...si zici ca ai firma inregistrata la CECCAR ????? Ma abtin cu greu de alte comentarii...

Ai dreptate Otilia, L.12/1990, nu am vazut sa se fi abrogat nimic :
"ART. 1
Constituie activități comerciale ilicite și atrag răspunderea contravențională sau penală, după caz, față de cei care le-au săvârșit, următoarele fapte:
a) efectuarea de acte sau fapte de comerț de natura celor prevăzute în Codul comercial sau în alte legi, fără îndeplinirea condițiilor stabilite prin lege;
……………………
ART. 2
(1)Constituie contravenții faptele prevăzute la art. 1 lit. a) - k) și se sancționează după cum urmează:
……………
f) faptele prevăzute la lit. a), b), e), g), i), j) și k), în cazul în care au fost săvârșite de persoane juridice, cu amendă de la 6.000 lei la 20.000 lei.
(3) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de către funcționarii din aparatul de specialitate al primarului, organele Gărzii Financiare, organele controlului financiar și de personalul Poliției Române, Jandarmeriei Române și Poliției de Frontieră Române.
ART. 4
………………………
(2) Veniturile obținute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activitățile prevăzute la art. 1, precum și încasările în întregime din vânzarea mărfurilor a căror proveniență nu este dovedită se confiscă și se fac venit la bugetul administrației publice centrale.

Dana




#115 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 12:14 PM

saru' mana, Dana :smile:



#116 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 26 February 2010 - 12:50 PM

Dana42> esti libera sa fii "dezamagita si siderata" si chiar te rog sa nu te abtii de la comentarii daca asta te face sa te simti mai bine sau superioara din punct de vedere profesional.

Acum revenind la subiectul nostru si facand abstractie de afirmatiile user-ului Dana42 care incalca regulamentul acestui forum ("Nu este permis atacul la persoana") , pun si eu intrebarea: legiuitorul s-a gandit prin exprimarea "venituri obtinute ilicit" si la faptul ca nu ai codul CAEN respectiv in obiectul de activitate? Sa zicem ca eu am activitatea principala de evidenta contabila, am venituri anuale de 200.000 RON din aceasta activitate si facturez lunar suma de 1000 RON. Este totusi o diferenta fata de o firma care are ca obiect de activitate agentie imobiliara, de exemplu, si a deschis un bar.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 26 February 2010 - 12:53 PM




#117 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2010 - 12:59 PM

Nu ma simt superioara, doar cum am scris : dezamagita si siderata.
Si care ar fi atacul la persoana ? Cu ce am incalcat Regulamentul ? Fa o plangere, moderatorii forumului sa constate daca este sau nu atac la persoana ! Nu ma deranjeaza nici o sanctiune, daca am gresit cu ceva.

Dana




#118 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 26 February 2010 - 01:05 PM

Nu comentez.



#119 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 26 February 2010 - 01:44 PM

Am vorbit cu cineva de la Garda Financiara si in principiu v-a dat dreptate in privinta confiscarii veniturilor daca este necesara o autorizatie speciala pentru activitatea respectiva. Teoretic e posibil si daca nu ai inscris acel obiect de activitate in actul constitutiv, dar asta numai daca au ceva cu tine personal, dupa cum s-a exprimat.

Pentru a intelege mai bine spiritul L12/1990 eu cred ca este important si titlul "privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite".
Probabil ca daca nu am autorizatie de la DSV pentru deschiderea unui bar/fast-food, atunci veniturile imi pot fi confiscate, motivul ca am pus in pericol sanatatea populatiei fiind subiectul L12/1990.



#120 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 01:55 PM

nu e doar ac. interpretare, de ex. cazul despre care vb - cel din 2002 viza un imprumut intre firme cu asociat comun, nu avea treaba cu populatia sub nici o forma, crede-ma, si totusi i-au "executat" ... bani multi, ce sa-ti spun ! S-au dus in instanta, insa eu nu mai stiu cum s-a terminat, primul termen il castigase garda, apoi nu mai stiu si nici nu mai am de unde afla, din pacate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL