Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

243 replies to this topic

Poll: inregistrare pe firma a cheltuielilor personale ale asociatilor

cum inreg. chelt. personale ale asociatilor cand acestia NU au dividende disponibile de ridicat??

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

cum inreg. impozitul la chelt. personale ale asociatilor

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2009 - 01:39 PM

@piri :

ti-am mutat postul aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;hl=amenajare

vezi ca s-a discutat f mult despre tema ta (amenajare sediu (spatiu) inchiriat, fol. fct de cautare inainte de a pune o intrebare, e obligatoriu, altfel ramai fara mesaj.

cauta cu cuvantul "amenajare" si ai sa vezi ce mult s-a scris pe subiect :sad:



#82 tgh

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 May 2009 - 08:18 AM

Vezi postareaa.d.n., la Dec 18 2008, 02:54 PM, a spus:

As dori sa adunam intr-un topic (daca sunteti de acord) toate tipurile de cumparari facute "aiurea" de patroni si pe care trebuie sa le inregistram cumva ...
Am o factura pe care apare "echipament sportiv", 1buc * 2857.2 fara TVA, total factura 3400. E achitata cu bon fiscal pe care apare " snowboard 1*3400".
Firma n-are nicio treaba cu echipamentele sportive... :sad:
Cum ma sfatuiti sa inregistrez?Multumesc.
le inregistrezi pe cheltuieli de protocol nedeductibile. Poti deduce TVA acum dar la sfarsitul anului trebuie sa faci regularizare si sa ai TVA deductibil din total cheltuieli cu protocolul numai 2% din profit, restul il platesti la sfarsitul anului, si cum de regula sunt depasite, te sfatuiesc sa nu deduci nici TVA acum. Incarci tot pe 623.02.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:37 AM




#83 Hanna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 May 2009 - 08:56 PM

Toate chelt. facute de patroni, care nu au legatura cu activitatea economica, se pun pe nedeductibil, fara tva, si se calculeaza pt. aceste sume impozit pe.dividende, indiferent daca societatea este in profit sau pierdere.



#84 Hanna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 May 2009 - 09:07 PM

Vezi postareacmfarkas, la Mar 15 2009, 04:26 PM, a spus:

[...]S-a discutat de toate in acest topic in afara de urmatorele cazuri:
1. Sa presupunem ca ATV-ul este achizitionat de un administrator (cu/sau fara stirea asociatilor), el neavand dreptul la dividende.
2. Sa presupunem ca patronul care cumpara ATV-ul este persoana nerezidenta, detine mai mult de 25% din capital pe o perioada mai mare de 2 ani, deci nu i se retine impozit pe dividende.
Astept parerile voastre.
1. In cazul administratorului, este chelt. 100% nedeductibila, ( sumele neimputate salariatiilor sunt chelt. nedeductibile), dar trebuie sa ai in sris undeva ( fisa postului, contractul de ....), ca administratorul are dreptul sa achizitioneze ce vrea el.
2. Acum 15% - si in cazul acesta nu socotesti imp. dividende, conform. CF. - scrieti referate la orice inregistrare nu va este clara, justificati mai usor la un control.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:38 AM




#85 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 11 June 2009 - 11:39 AM

in legatura cu atv-ul si mobilierul:

partea fiscala a fost discutata si subscriu;

in ceea ce priveste legea contabilitatii si omfp 1752 am urmatoarea opinie:

un activ e recunoscut daca genereaza beneficii economice viitoare etc.

deci daca il "inregistram" extrabilantier in conturile "8" e ok.

pareri?



#86 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 04:29 PM

nu cred
m-am uitat pe functiunea conturilor clasei 8 (O.2374) si nu se incadreaza
cumpar atv si mobilier cu factura, achit din firma si il pastrez in custodie? sau gir?

dar pentru ca trebuie inregistrat si pentru a nu genera o diferenta prea mare intre profitul contabil(care ne afecteaza in multe, la banca, la accesarea fondurilor) si profitul fiscal cred ca ar trebui "imputat" celui care l-a cumparat (administrator, actionar) adica facuta vanzarea catre acesta. Cheltuiala este deductibila, venitul impozabil iar profitul meu contabil nu e afectat de tranzactii dubioase.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:38 AM




#87 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 31 July 2009 - 09:39 AM

Societate cu obiect de activitate transport de marfa (cu tirul). Patroana imi aduce o factura mare in care (sustine ea) a cumparat piese de schimb la Tir, de la o firma din Bucuresti. Cand incerc sa introduc factura, descopar ca TVA-ul este de 9%. Ulterior, patroana imi spune ca si-a facut o operatie de liposuctie si si-a pus plasa la stomac pentru ca i-au cedat muschii abdominali. Dupa denumirile reperelor de pe factura nu puteai sa iti dai seama de nimic, mai ales cu scrisul indescifrabil. Apoi imi spune ca asa cum eu nu mi-am dat seama de nimic, nici cei de la control nu vor sesiza nimic. Simplu, in vikziunea ei, daca merge, de ce nu?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#88 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 31 July 2009 - 01:43 PM

Manevra intre doi patroni. Primul doreste un transfer bancar in contul celui de al doilea si acesta sa retrimita banii in contul primului. Patronul cu rugamintea promite ca suporta el comisioanele bancare aferente operatiunilor numai sa-l ajute. Se rezolva problema se ajunge la comisioanele bancare. Patronul cu rugamintea ii spune celuilalt sa-i factureze niste marfa in suma aceea. :lostit (13):



#89 jenny_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 August 2009 - 02:13 PM

Am primit si eu factura pentru cursuri LAMAZE !!!!



#90 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 28 August 2009 - 07:06 PM

Dar carucior pentru copil trecut pe cheltuieli, ati mai vazut? :lostit (13):



#91 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 07:30 PM

Mai in gluma mai in serios: In afara exista cluburi unde se ofera prezervative gratis. Oare unde inregistreaza ei cheltuielile cu prezervativele? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 31 August 2009 - 02:15 PM

__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#92 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 28 August 2009 - 07:34 PM

La protocol, oare? :lostit (13):



#93 farmec natural

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 January 2010 - 09:26 PM

la multi ani .... abia acum am citit acest topic!!!
ffffffffffffff interesant
eu ma aflu intr-o situatie extrema chiar: patronul a venit cu chitante si facturi, la care are anexate devize ce corespund obiectului de activitate, prin care imi cere sa ii scot banii luati din firma prin 455 si sa ii trec la achitarea .... suma e de peste 100.000 ron :pullhair: ce spuneti? eu nu am nici o dovada ca lucrurile stau altfel.... dar e prea suspect!!!
nu mai zic ca multi prieteni mi-au spus despre patronii lor lucruri mult mai dubioase!!!
:frusty: :smile:



#94 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 January 2010 - 09:31 PM

eu in locul tau as face o hartie cu patronul in care acesta isi asuma raspunderea pentru documentele aduse (tabel) si platite din 4551. si as inregistra in ctb. Vine controlul si i le scoate-treaba lui. Daca ti le imputa tie, ai hartia.



#95 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 03 February 2010 - 09:37 AM

Revin la cazul cu ATV-ul. Daca chiar nu se poate justifica aceasta achizitie si nu sunt dividende de distribuit, propun inregistrarea:

461 = 401

Cand se vor distribui dividende:

457=461


Eu consider ca nerealiste unele afirmatii cum ca inregistrarea unor cheltuieli nedeductibile ar fi deturnare de fonduri. Spiritul acelui articol din Condul Penal este altul. Codul fiscal din Romania permite inregistrarea cheltuielilor nedeductibile, deci nu se poate spune ca acesta accepta infractiunile.

Oricum, eu cred ca trebuie incercat si gasirea unor solutii la limita legalului. De exemplu, eu voi incerca, in cazul ATV-ului sa ofer solutia de a factura cateva luni sume mici sub forma de inchiriere ATV catre diverse persoane fizice apropiate care chiar sa imi semneze facturile. Si atunci pot spune ca amortizarea si TVA-ul sunt deductibile. O sa spuneti ca este infractiune pentru ca mi-am marit fictiv veniturile. Cum se poate dovedi aceasta in cazul descris aici?

Sau mai stiu un caz in care patronul si-a cumparat o salupa. A avut o justificare, tinea contabilitatea la o firma cu sediul in Delta. Deci putea spune ca mergea la sediul acelei firme pentru ridicarea actelor si pentru alte activitati cu salupa proprie.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 03 February 2010 - 09:44 AM




#96 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 February 2010 - 09:16 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 10 2009, 03:08 PM, a spus:

observ ca multa lume face repede apel la nedeductibilitatea unor chelt. "neortodoxe", insa, ca principiu, nu va refugiati pt. orice in "nedeductibil" fiindca aceste chelt. cu probleme presupun si achitarea lor (diminuari de numerar fie prin casa fie prin cont) si asta poate insemna deturnare de fonduri care, Conform art. 302^1 Cod Penal, reprezinta schimbarea destinatiei fondurilor banesti sau a resurselor materiale, fara respectarea prevederilor legale, daca fapta a cauzat o perturbare a activitatii economico-financiare sau a produs o paguba unui organ ori unei institutii de stat sau unei alte unitati dintre cele la care se refera art. 145 (vezi Public), se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani. Daca aceasta fapta a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

sigur ca la cateva zeci de ron nu se va pune problema asa, insa la sume mari, de mii de euro ... cum era acel atv sau mobila ...

M-am uitat in vechiul Cod Penal si nu am gasit textul respectiv la articolul 302^1.
Ma uit in cel actual si am gasit ceva asemanator la art. 307:
ART. 307
Deturnarea de fonduri
(1) Schimbarea destinatiei fondurilor banesti ori a resurselor materiale alocate unei autoritati publice sau institutii publice, fara respectarea prevederilor legale, se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si schimbarea, fara respectarea prevederilor legale, a destinatiei fondurilor provenite din finantarile obtinute sau garantate din fonduri publice.
(3) Tentativa se pedepseste.


Doamna Alupei,
chiar daca plecam de la textul articolului 302^1 scris de dumneavoastra, eu nu cred ca este posibil ca acesta sa se aplice societatilor comerciale private care au inregistrat cheltuieli nedeductibile. Mi se pare ca exagerati. Credeti ca poate fi cineva inchis de la 5 la 15 ani pentru ca a cumparat un ATV pe firma si cheltuiala nu este deductibila, firma respectiva platind impozitul pe profit?
Iar temerea dumneavoastra din alte posturi cum ca oferirea unor sfaturi pentru evaziune fiscala este riscanta pentru ca sta "organul" si citeste ce scriem pe forum si o sa vina sa ne ridice din fata calculatorului, mi se pare neintemeiata. In primul rand, evaziunea fiscala, in acceptul legii, nu este neaparat gasirea unei portite legale de a transforma o cheltuiala nedeductibila intr-una deductibila, asa cum a am sugerat eu mai sus cu ATV-ul.
Nu vreau sa va supar, apreciez efortul pe care il faceti pe acest forum, dar nici sa cadem in extreme.



#97 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 04 February 2010 - 10:01 AM

deturnare de fonduri??

fondurile cui?

fiscul nu e prejudiciat, actionarii/asociatii nu sunt (daca sunt, vor plange), salariatii-nu se pune problema...

iar "imaginea fidela" - nu participi pe piata de capital, bilantul se rezuma la o declaratie informativa la anaf.

deci pe partea civila nu plange nimeni si sa se sesizeze cineva pe partea penala? foarte foarte improbabil.



#98 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2010 - 05:22 PM

Desi asa vi se pare, va asigur ca nu este nici o exagerare ce v-am zis, nici cu deturnarea de fonduri (de ex. neplata datoriilor la stat vs. achitarea unui mijl. fix ce nu fol. obtinerii de venituri in firma, deci nu e deduductibil in cel mai bun caz, daca nu cumva e o chelt. in favoarea patronului, am mai vb despre aceste cazuri si tratamentul lor fiscal), nici cu portite pt. evaziunea fiscala si nu atat pt. ca ne-ar ridica "organul" de la calculator (desi identificarea celor ce indeamna si ofera solutii pt evaziune fiscala pe internet este floare la ureche in ziua de azi - daca chiar se doreste gasirea persoanei resp.) ci pt. ca nu e deloc recomandabil sa promovam o asemenea abordare economica ce poate duce la actiuni platite scump cu ocazia unui control fiscal corect. De altfel, nici nu cred ca am zis de ridicat de la calc., dar o sa recitesc ... cred ca aici ai exagerat tu, draga flo8200.
Oameni buni, sunt sigura ca daca ati vedea ca un datornic al vostru nu va plateste la timp, in schimb isi cumpara si plateste ceva care nu are leg. datoria la voi - asta nu v-ar conveni deloc, nu-i asa? Adica, sa vedeti ca in loc sa va dea cei 1000 euro pe care vi-i datoreaza si care au termen scadent depasit, el se duce in vacanta cu banii aia si pe voi va lasa cu ochi-n soare ... intr-o maxima bataie de joc fata de voi ... hmm ? cum v-ar place ? Cam asa e si cu datoriile la stat, cand vb de diminuarea unor sume fie prin casa fie prin cont, diminuare care "a produs o paguba unui organ ori unei institutii de stat " ...

Stiu ca va doriti mult sa gasiti cai de eludare a impozitelor datorate statului in urma desf. activitatii firmelor la care lucrati sau ai caror patroni sunteti, insa linia de demarcatie intre corectitudine fiscala si evaziune fiscala este f subtire, cel mai adesea aveti impresia ca ati ramas in cadrul legii cand, de fapt, ati eludat-o deja si nu v-ati dat seama de asta fiindca nu ati coroborat inca vreo cateva articole de lege pe care le-ati uitat sau chiar nu ati stiut ca exista. Ce vreti voi sa faceti este periculos si eu-una n-o sa va sustin niciodata in acest demers. Daca asta vi se pare o exagerare, atunci sunt ingrijorata pt. voi ... daca aveti impresia ca sunteti tari pe acesta felie, atunci sa stiti ca si celor mai experimentati juristi de drept comercial le este greu sa tina pasul si sa fie puternici intr-un proces cu fiscul, fara sa mai vb de costurile aferente.

Pana la urma - vb. proverbului " fiecare pasare pe limba ei piere" . Desigur ca sunteti liberi sa faceti ce va taie capul, in final voi raspundeti, dar e pacat sa va riscati pielea ... fiecare cu prioritatile lui, pt. mine sunt nepretuite siguranta si linistea ce mi le aduc lucrul cat mai corect si eliminarea la maxim posibil a gandirii de tipul infractiunii economice in firmele la care tin conta - iar asta nu e deloc usor de facut in mod constant.
Vreti sa credeti si, mai ales, sa-mi acceptati avertizarile oneste - bine, nu vreti - asta e, eu mi-am facut datoria profesionala si amicala de a va fi prevenit si va asigur ca nu mi-am propus nimic mai mult de-atat !


Numai bine. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 February 2010 - 05:51 PM




#99 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 12 February 2010 - 11:17 AM

Vezi postareaDYDY, la May 24 2009, 10:04 PM, a spus:

Vezi postareaa.d.n., la Dec 18 2008, 03:54 PM, a spus:

As dori sa adunam intr-un topic (daca sunteti de acord) toate tipurile de cumparari facute "aiurea" de patroni si pe care trebuie sa le inregistram cumva ...
Am o factura pe care apare "echipament sportiv", 1buc * 2857.2 fara TVA, total factura 3400. E achitata cu bon fiscal pe care apare " snowboard 1*3400".
Firma n-are nicio treaba cu echipamentele sportive... :smile:
Cum ma sfatuiti sa inregistrez?Multumesc.
daca ai si sold la 455 cu valoarea imprumutata de catre asociat poti inregistra direct pe 455 in loc de orice alta cheltuiala dedeuctibila sa nu,in care sa incluzi si valoarea TVA, sau daca ar avea dividende de primit le poti diminua cu aceste "cheltuieli" care nu sunt pentru desfasurarea activitatii societatii ci in folosul personal al asociatului...
am dat un reply acestui post cu rugamintea sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns...
daca asociatii au imprumutat firma in decursc de 3 ani cu diverse sume...si la un moment dat fac cheltuieli pt ei...de genul detergent...solutii parchet....hartie igienica...cu factura pe firma....se pot trece acestea pe firma?
ma complic daca le trec pe firma pe deductibile?in final....se poate evrifica daca au fost facute pt firma sau asociati?exista o cantitate limitata de solutii de curatat, lustruit...hartie igienica pe care sa le punem la deductibile?

si cum as putea face cand se cumpara ceva..sa se miscoreze suma din 455....?



#100 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 12 February 2010 - 09:34 PM

Otilia Alupei> am citit ce ai scris, dar nu imi doresc sa continui sa ne contrazicem, nu am suficient timp pentru aceasta conversatie.

imagegrup> asta ar mai trebui, sa vina statul sa ne numere sulurile de hartie igienica consumate pe firma. Daca firma are parchet, are angajati si un sediu cu toaleta, cred ca poti lejer sa le inregistrezi pe firma. Daca este o factura pe care nu vrei sa o treci pe cheltuieli, eu as face astfel:

461asociat=401 inclusiv TVA
455=461
Vezi ca factura trebuie inclusa in declaratia 394.

Referitor la snowboad, eu cred ca poti sa o consideri cadou acordat unui client important al firmei. Dar daca respectivul patron are un magazin de vanzare cu amanuntul, ne prea poate spune ca are un client important.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL