Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cosmetizare cheltuieli - FACTURI ... SUPERBE !

243 replies to this topic

Poll: inregistrare pe firma a cheltuielilor personale ale asociatilor

cum inreg. chelt. personale ale asociatilor cand acestia NU au dividende disponibile de ridicat??

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

cum inreg. impozitul la chelt. personale ale asociatilor

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 December 2008 - 09:04 PM

Vezi postareaCosma Violeta, la Dec 18 2008, 09:24 PM, a spus:

dar un atv in valoare de 23.161 lei :thumbup: ce parere aveti? achitat cu cec prin banca.

Offfff, si eu am facturi cu: plasma, masina de spalat vase, cabina de dus......si e musai sa bag intrega valoare a facturii de cand cu declaratia 394



#22 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 December 2008 - 08:35 AM

eu am o bucatarie de 30000 ron pe care am bagat-o impreuna cu tva la 658- chelt nedeductibile fiscal pentru ca este prea de tot

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 19 December 2008 - 08:36 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#23 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 09:27 AM

sunt o fericita ca....nu am intalnit astfel de facturi pana acum dar, nu este timpul trecut ! :biggrin:
imi place ideea topicului...uite asa mai aflam si noi ce le trece prin cap ...unor administratori ! :thumbup:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 09:56 AM

dragilor,

toate aceste chelt. despre care vorbiti, ce nu pot fi justificate prin activitatea desf. in firma, sunt chelt. facute in favoarea asociatului, prin urmare trebuie inreg. in 457 !!
daca nu are sold disponibil in 457 e problema lui, insa una f urata fiindca inseamna distribuire de dividende inainte de repartizare, ceea ce e penal.
dpv strict al impozitelor de plata, chiar daca faceti chelt. neded., asta nu rezolva lucrurile total fiindca diminuati profitul net de repartizat si, deci, imp. pe dividende aferent.

oricum vreti s-o "coafati", e aceeasi Marie ... si fiscul se va prinde imediat ca e o chelt. personala a patronului, bagata pe firma ilegal.
permiteti-mi sa va avertizez prieteneste ca inreg. de catre voi in conturi de tip protocol si alte alea va face partasi la evaziunea fiscala facuta de patron, deci mare atentie ca puteti pica in rahatul lui fara sa fi avut vreun beneficiu de pe urma "ghidusiei" asteia si nu merita sa va alegeti cu cazier fiscal !! organele de control atat asteapta : un motiv adevarat sa va "rupa oasele", mai ales in foamea vesnica in care se gaseste bugetul statului ...

nu dati curs oricaror cereri emise de patroni, protejati-va !!
cf. codului muncii, nici nu au dreptul sa va ceara sa comiteti ilegalitati. parerea mea e ca decat sa riscati un cazier fiscal (daca nu si mai rau), mai bine mergeti pana acolo incat schimbati-va serviciul !! nici un patron nu merita sa-ti bagi pielea-n saramura pt. el, ascultati-ma ca stiu ce vorbesc !! cred c-am mai discutat pe forum despre asta, acum vreo 2-3 ani, parca ...

o zi buna. :thumbup:



#25 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 09:57 AM

Vezi postareaCosma Violeta, la Dec 18 2008, 08:24 PM, a spus:

dar un atv in valoare de 23.161 lei :frusty: ce parere aveti? achitat cu cec prin banca.
Nicio noutate !!! Am si ctr. de leasing la ATV. :thumbup:



#26 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 10:05 AM

Aveti dreptate d-na Otilia. Problema e ca, dupa parerea mea, maxim 5% din patroni sunt constienti de toate implicatiile... Nu putem lucra toti la cei 5%, deci acceptam. Contabilul nu e consultat inainte. Se trezeste cu factura. Ce poti sa faci? (Intrebarea e retorica.)



#27 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 19 December 2008 - 10:57 AM

Vezi postareaa.d.n., la Dec 19 2008, 10:05 AM, a spus:

Aveti dreptate d-na Otilia. Problema e ca, dupa parerea mea, maxim 5% din patroni sunt constienti de toate implicatiile... Nu putem lucra toti la cei 5%, deci acceptam. Contabilul nu e consultat inainte. Se trezeste cu factura. Ce poti sa faci? (Intrebarea e retorica.)
Asa este a.d.n., ce poti face pt ca majoritatea patronilor sunt plini de ei si se cred a-tot-stiutori iar daca esti pus intr-o asemenea postura in care refuzi sa faci ceea ce iti cere ti se spun fraze de genul 'da eu pt ce te platesc" sau "daca nu faci cum spun eu te dau afara" etc.
O amica tine contabilitatea la un dealer de tel. mobila; aici patroana care este si reprezentant vanzare isi descarca pe firma facturi de la saloane de bronzat, cosmetica, extensii de par, bijuterii si multe alte chestii de genul acesta iar explicatia ei este ca "daca vreau sa imi atrag clientii trebuie sa arat bine, sa fiu prezentabila, altfel nu rezist". Cu alte cuvinte le ia ochii bietilor oameni cu "dichiseala" ei nu cu ofertele magazinului care sunt cam pe nicaieri.si culmea culmilor este ca a intrebat-o pe amica mea daca ar putea sa descarce pe firma o fact de 3500 euro reprezentand c/val implant mamar silicon.... aici chiar m-a scos pe mine din sarite, imaginati-va saraca contabila care trebuie sa ii suporte tot pt 150 ron/luna si a mai pus-o pe amica mea sa isi faca si contract part-time ca cica "patroana" viitoare siliconata nu semneaza nimic ca ea nu "se stie" cu contabilitatea .... ce ziceti de asta Imagine postata
DARLA2203



#28 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 11:51 AM

Eu zic sa plece cat mai repede, este inacceptabil sa porti raspunderea pentru niste acte care numai contabile nu sunt...pana la urma e vorba si de cum negociezi de la bun inceput, trebuie stabilite unele lucruri de la angajare... ei eu am mai auzit de factura de silicioane pe firma dar in nici un caz nu as inregistra astfel de ineptii...sa se descurce, e treaba lor.



#29 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 12:26 PM

Si eu zic la fel : sa renunte la o asemenea "contabilitate".
Eu nu discutam aici de o practica permanenta. Probabil ca are saptamanal sedinte la solar, coafor etc...
Poate fi o situatie de genul: totul merge bine, n-ai nimic "aiurea", esti contabil la firma de 2 ani... Mai ai pe ici pe colo cate o factura din Metro cu bere, carnaciori, seminte si ciocolata... O bagi pe protocol. Nu ajungi nici macar la jumatate din cat ne lasa 2%. Totul e in regula. ( :thumbup:) Si vine cu ctr. de leasing pentru ATV... Ce faci? Iti dai demisia?

Oricum, deja suntem un pic "off topic", desi discutia e interesanta.

Topicul s-ar fi dorit a fi exact cum a sesizat d-na Otilia, "un coafor" pentru astfel de situatii....



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 12:52 PM

Vezi postareaa.d.n., la Dec 19 2008, 12:26 PM, a spus:

Topicul s-ar fi dorit a fi exact cum a sesizat d-na Otilia, "un coafor" pentru astfel de situatii....
am inteles, dragilor, ca vreti solutii pt ascunderea unor astfel de chelt., sau "cosmetizarea" lor puternica, iar eu asta va spun : ca nu se poate "coafa", "cosmetiza" orice !!
asa cum a zis si a.d.n., o data la nu stiu cat timp sa mai vina o fact. de seminte, carnaciori ..., mai treaca-mearga, insa ce povestiti voi aici depaseste cu f. mult acest cadru ...

cat priveste atv-ul luat in leasing, daca activ. firmei n-are nimic comun cu el, nu se poate dovedi nicicum ca foloseste efectiv la obtinerea de venituri, atunci inreg. "chelt" pe 461 (cu tot cu comisioane, dobanzi, cu tot-tot) si sa aduca patronul bani de acasa in ziua in care s-a facut plata fact de leasing, ca sa acopere soldul lui 461. asta ca sa scape de dividende repartizate in avans !

dragilor, sa stiti ca si de noi depinde sa convingem patronii pt care lucram sa fie cat mai corecti posibil, mai ales sa NU se dedea la gogonate rau !! apoi, ganditi-va : ce e mai bine ? dosar penal pt. complicitate la evaziune fiscala sau plecarea la alt serviciu ?? merita sa va riscati statutul profesional si poate chiar libertatea pt. patron, avand in vedere ca evaziunea fiscala e infractiune direct ?? asa trebuie pusa problema !

sa stiti ca in ultimii ani sunt tot mai multi patroni care inteleg aceste aspecte legale si nu sar calul, pe acestia ii putem ajuta fara sa ne bagam in belele.

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 December 2008 - 01:22 PM




#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 01:17 PM

cred ca subiectul chiar este de larg interes, asa incat il mut la subiectul lunii si ii schimb titlul in "cosmetizare" chelt. / facturi ... superbe

las link valid la locatia initiala, pt. un timp ...

:thumbup:



#32 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 02:02 PM

Poate cineva (cu experienta mai mare decat a mea) sa sintetizeze care ar fi implicatiile in cazul in care refuzam sa inregistram o factura de genul celei pe care am aratat-o la inceputul topicului? Adica una platita prin casa, nu prin banca. Si nu ma refer la lipsa banilor din casierie.



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2008 - 02:21 PM

incerc eu sa-ti spun, draga a.d.n, desi nu sunt sigura ca am inteles ce vrei sa zici ... :biggrin:

implicatiile sunt ca nu se mai pupa clientul cu furnizorul in decl. 394 daca se face control incrucisat.
si ce daca ?? oricum 394 e decl informativa si fata de riscurile la care va supuneti inreg. fact. cu probleme, eu zic ca e preferabil cel cu decl 394 pe care oricum nu cred ca o verifica cineva bucata cu bucata.
fireste ca se pierde si tva-ul aferent fact. resp., dar si asa nu poti sa-l deduci decat daca bagi fact pe protocol, iar rulajul total anual al contului se incadreaza in cei 2% admisi la deducere.

sa nu uit, folosirea ct 658 in cazul bucatariei de 30.000 ron (300.000.000 lei vechi, ohooo) mi se pare nefireasca, nu te supara pe mine MARIANA, te rog :wink: , asta e parerea mea. mai bine o lasai pe mijl. fix, daca tot ai inreg., si o amortizai lunar fiindca pe 658 te dai in primire singurica la faptul ca ceva nu e in ordine cu bucataria aia. operatiunea ta tocmai i-a inlesnit patronului obtinerea unor dividende de 30.000 ron neimpozabile si ridicate in avans (banuiesc ca au achitat deja bucataria aceea, nu-i asa ?? )

v-am pupat. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 December 2008 - 02:24 PM




#34 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2008 - 08:12 PM

Cheltuielile reprezinta reduceri ale beneficiilor economice, generatoare de pierderi, si pot rezulta sau nu ca urmare a desfasurarii activitatii curente a entitatii – pct. 218 alin. (2) al Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene. Prin urmare, toate facturile emise pe numele societatii comerciale se inregistreaza in contabilitate, urmand ca respectivele cheltuieli sa fie tratate din punct de vedere fiscal cf. Codului fiscal, respectiv: cheltuieli deductibile - numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, cheltuieli deductibile limitat si cheltuieli nedeductibile - impozabile la calculul impozitului pe profit.
In privinta TVA-ului, conform art. 145.alin.(2) lit a) orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul realizarii operatiunilor taxabile.



#35 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 08:13 PM

Intre timp am mai cautat:
Contraventie prevazuta de Legea contabilitatii:
1. Deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate. Amenda 1.000-10.000 lei.

Deci nu merge sa i-o "refuzi". Ramane deci, partea aia cu " vezi tu unde o bagi..." :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 19 December 2008 - 08:21 PM




#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2008 - 04:10 PM

cateva consideratii legale, insa nu singurele
CF, art. 21
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile: ........................................
e) cheltuielile făcute în favoarea acționarilor sau asociaților, altele decât cele generate de plăți pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la prețul de piață pentru aceste bunuri sau servicii;
Norme metodologice: Art. 21 al. 4 e)
43. Sunt considerate cheltuieli făcute în favoarea participanților următoarele:
.....
b) bunurile, mărfurile și serviciile acordate participanților, precum și lucrările executate în favoarea acestora;
.....
d) alte cheltuieli în favoarea acestora.

DE ASEMENEA,
12. dividend - o distribuire în bani sau în natură, efectuată de o persoană juridică unui participant la persoana juridică, drept consecință a deținerii unor titluri de participare la acea persoană juridică, exceptând următoarele: ..............................................................................
Dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate către un participant la persoana juridică depășește prețul pieței pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferența se tratează drept dividend. De asemenea, dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui acționar sau asociat al persoanei juridice este efectuată în scopul personal al acestuia, atunci suma respectivă este tratată ca dividend.

Legea 31/1990 a societatilor comerciale este cea care incadreaza practicile ilegale in acest domeniu in sfera penalului. Astfel, art. 2721 arata ca:
“Se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 8 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care [...] incaseaza sau plateste dividende, sub orice forma, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, in lipsa de situatie financiara sau contrarii celor rezultate din aceasta”.

Pentru a raspunde neclaritatilor legate de acest aspect al avansului din dividende, Ministerul Finantelor Publice, prin Directia Generala de Politica si Legislatie Fiscala, a facut urmatoarea precizare prin intermediul adresei 216408/21.03.2003 :
“In acest context legal, mentionam ca in cursul anului nu pot fi ridicate dividende sub forma de avans, intrucat se incalca prevederile actelor normative mai sus mentionate”.

DECI, oricum o dati cu ascunderea chelt. facute in favoarea patronului, tot nu scapati de dividend decat, asa cum v-am mai spus, in cazul fol. f. stricte a lui 461, iar operatiunile (adica plata imediata din buzunarul patronului) sa arate clar ca nu a avut loc nici o repartizare de divid. in avans, nici macar pt. o zi.

L82 /1991 republ. : [/u]
Art. 43. - Efectuarea cu știință de înregistrări inexacte, precum și omisiunea cu știință a înregistrărilor în contabilitate, având drept consecință denaturarea veniturilor, cheltuielilor, rezultatelor financiare, precum și a elementelor de activ și de pasiv ce se reflectă în bilanț, constituie infracțiunea de fals intelectual și se pedepsește conform legii.

si inca ceva din Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale :
Art. 9
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
adica, o treceti pe chelt. neded., ascundeti sursa taxabila diminuand profitul net si, deci, imp. pe divid. aferent.
daca o treceti pe chelt deductibila e evaziune dubla (si la imp. pe profit si la cel pe divid.)
.....................................
c) evidentierea, in actele contabile sau in alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive;
bunurile luate pe firma si care nu gasesc la sediul, la pct de lucru sau in locul unde se desf. activ. firmei la un moment dat reprez. chelt. care nu au la baza operatiuni reale pt. firma, intrarea bunurilor in patromoniul firmei neexistand niciodata in realitate, acele bunuri fiind in fol. exclusiva a patronului.

apoi, in cazul exceptional in care la un control incrucisat se descopera lipsa fact. care include numai chelt. in favoarea asociatului, situatia se poate justifica prin aceea ca s-a comis o eroare la facturare si ca fact. resp. ar fi trebuit emisa pe numele pers. fizice. spuneti ca patronul nu si-a dat seama ca a dat numele firmei in loc de numele personal la client si ca a uitat sa mai schimbe fact., dar oricum ea nu e inreg. pe firma pt ca nu e chelt. a firmei, astfel incat sa nu se dea nastere unei evaziuni fiscale sau a unei repartizarii de dividende in avans. sunt absolut convinsa ca organul de control va aprecia aceasta pozitie, dar va sanctiona urat orice forma de evaziune fiscala facuta cu buna stiinta, cum e cea descrisa in sit. voastre.
pana la urma e vb de a accepta raul cel mai mic, cel mai usor de trecut cu vederea la un control...

sincer, sunt un pic surprinsa de dorinta voastra clar exprimata de a ascunde astfel de chelt. bagandu-va pielea-n saramura pt. patron. :thumbup: nu-mi spuneti ca o faceti pt. a va pastra serviciul fiindca riscul unui dosar penal cu pierderea temporara a libertatii este serios si f. real, iar daca asta se intampla tot va veti pierde serviciul si inca la modul urat de tot !
va rog din suflet sa ma iertati, nu vreau sa va jignesc, credeti-ma, dar nu am cum s-o spun altfel decat direct : sunteti inconstienti cei ce faceti asa ceva, dragilor !!

evident ca eu nu oblig pe nimeni sa-mi urmeze sfaturile, din partea mea puteti sa inreg. tot ce-i trece patronului prin cap, sa ascundeti toate chelt. lui personale ... insa asumati-va si consecintele !!
tot ce v-am zis aici a fost strict pt protectia voastra si va asigur ca organul de control va corobora legislatia in asa maniera incat sa va dovedeasca incalcarea legii. din pacate, nu-i lipseste baza legala pt. asta.

repet parerea mea expusa in unul din mesajele anterioare : NU SE POATE COSMETIZA ORICE !! :nono: si pana la urma e vb de a accepta raul cel mai mic, cel mai usor de trecut cu vederea la un control...

va doresc INTELEPCIUNE :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 December 2008 - 05:01 PM




#37 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 December 2008 - 03:43 PM

Va multumesc foarte mult, d-na Otilia, ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti atat de elaborat.

Eu inca mai am f.multe de invatat.



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2008 - 07:55 PM

cu mult drag, si sper sa fie de folos ce zic p-aici :biggrin:

si eu mai am multe de invatat ... zau ca da :frusty:

numai bine :thumbup:



#39 RUSLANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 December 2008 - 08:53 PM

Vezi postareaa.d.n., la Dec 19 2008, 09:13 PM, a spus:

Intre timp am mai cautat:
Contraventie prevazuta de Legea contabilitatii:
1. Deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar și alte drepturi și obligații, precum și efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate. Amenda 1.000-10.000 lei.

Deci nu merge sa i-o "refuzi". Ramane deci, partea aia cu " vezi tu unde o bagi..." :thumbup:





EU ZIC IN CT.604.................



#40 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 28 December 2008 - 05:45 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 19 2008, 08:12 PM, a spus:

Cheltuielile reprezinta reduceri ale beneficiilor economice, generatoare de pierderi, si pot rezulta sau nu ca urmare a desfasurarii activitatii curente a entitatii – pct. 218 alin. (2) al Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene. Prin urmare, toate facturile emise pe numele societatii comerciale se inregistreaza in contabilitate, urmand ca respectivele cheltuieli sa fie tratate din punct de vedere fiscal cf. Codului fiscal, respectiv: cheltuieli deductibile - numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, cheltuieli deductibile limitat si cheltuieli nedeductibile - impozabile la calculul impozitului pe profit.
In privinta TVA-ului, conform art. 145.alin.(2) lit a) orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul realizarii operatiunilor taxabile.

Uitati aici raspunsul de care aveti nevoie, insa ar trebui completat un pic. Daca patronul isi ia ATV din banii firmei, treaba lui. Contabilul trebuie sa inregistreze lucrul asta in contabilitate. Recunoasterea in bilant nu trebuie facuta dupa reguli fiscale. Alea-s altceva. Adica daca ii ATV ii mijloc fix. In planul de conturi nu exista conturi pentru cheltuieli deductibile si nedeductibile. Ele sunt clasificate la calcularea profitului impozabil. Asa ca atv-ul se inregistreaza ca mijloc fix si se amortizeaza normal, insa amortizarea este considerata cheltuiala nedeductibila la calcularea profitului impozabil. TVA nu se deduce.

Ar mai fi problema dividendului, insa este rezolvata de citatul doamnei Otilia:

"Dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate către un participant la persoana juridică depășește prețul pieței pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferența se tratează drept dividend."

Cu alte cuvinte daca pretul pietei pentru ATV era 1000 eur si patronul platea 1500, atunci 500 erau dividendul lui si era problema. Atata timp cat atv-ul este luat la pretul pietei nu se pune problema dividendelor.

Problema se schimba un pic in cazul firmelor cu mai multi asociati, pentru ca este nevoie de acordul tuturor asociatilor, din motive usor de inteles.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL