Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie societate civila de avocatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie societate civila de avocatura

12 replies to this topic

#1 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 March 2008 - 12:39 PM

Va rog frumos, am nevoie URGENT(adica astazi) de o monografie pt. o societate civila de avocatura, sau orice alta informatie utila detineti in legatura cu societatile de avocatura. Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre!



#2 vot1990

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 March 2008 - 07:54 PM

de fapt ce iti trebuie?
e foarte general ce spui tu.
daca esti mai explicita, poate te pot ajuta.




#3 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 March 2008 - 08:31 PM

contab. se tine in partida simpla sau dubla? la un interviu avocatul mi-a spus ca intocmeste decl.100, 300, bilantul...
cum se inreg. onorariie avocatilor.. etc.
Multumesc!



#4 vot1990

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 March 2008 - 07:28 AM

Vezi postareaannaissa, la Mar 25 2008, 10:31 PM, a spus:

contab. se tine in partida simpla sau dubla? la un interviu avocatul mi-a spus ca intocmeste decl.100, 300, bilantul...
cum se inreg. onorariie avocatilor.. etc.
Multumesc!
contabilitatea sca se tine in partida simpla, daca are salariati se depune declaratia 100 si 102 iar daca este platitor de tva si declaratia 300
nu se face bilant, se depune declaratia de venit



#5 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 March 2008 - 10:06 AM

Multumesc, dar am nevoie de mai multe informatii!
Nu este cabinet individual de avocatura, ci societate civila de avocatura!
Care sunt registrele, declaratiile...



#6 layla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 April 2008 - 03:59 PM

M-ar interesa si pe mine daca se intocmeste bilant la o societate civila de avocatura.
Multumesc



#7 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 April 2008 - 10:46 AM

nu sinteti destul de explicita, soc. de avocatura cum este inregistrata ca ,cabinet individual,srl,snc,etc? pt cabinet v-a dat raspunsul un coleg mai inainte deci se tine un registru in partida simpla cu toate declaratiile pt salariati si tva dar nu sa face bilant deoarece cse depune sa sf anului o declaratie de venit global din profesii liberale,iar daca erste sc. procedati la fel ca la o s.c. face-ti bilant alea alea. iar chitantele avocatior sint venituri din prestari servicii.simplu ca buna ziua.



#8 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 27 April 2010 - 07:38 PM

As dori si eu sa intreb daca la o societate civila particulara(asociatie sportiva)tre sa depun bilant .

Multumesc mult.



#9 BeatriceStefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 May 2013 - 12:00 PM

Buna ziua,

as dori sa stiu informatii mai exacte despre contabilitatea soc civ de avocatura:
- norme metodologice-legislatie
- declaratii ce trebuie depuse si datele la care acestea trebuie depuse

de asemenea as avea nevoie de aceste informatii si la ONGuri.

Am o societate cu obiect de activitate : realizare artistica- muzica videoclipuri etc. Stiu ca intra in incidenta drepturilor de autor. Va rog sa ma ajutati daca puteti cu o monografie contabila, sau norme metodologice-legislatie.

Intre timp voi aduna informatiile necesare din...manualul din anul 2 de master.

Multumesc mult.



#10 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 May 2013 - 12:50 PM

Pentru
BeatriceStefan

Pentru ong contabilitatea se tine in partida dubla. Este un plan de conturi care, pa langa conturile general valabile in contabilitatea societatilor comerciale mai cuprind si conturi specifice care se refera la anumite tipuri de venituri care apar la ong.
Pentru ong se depune anual declaratia 101 pana pe 28 februarie anul urmator si bilantul pana pe 30 aprilie anul urmator.
Daca ong-ul e inregistrat ca platitor de tva se depune declaratiile 300, 394 la trimestru.
Se mai depune pana pe 25 februarie anul urmator declaratia 392 a sau b in functie daca ong-ul e sau nu inregistrat ca platitor de tva.
Daca aveti persoane angajate cu contract de munca sau persoane care presteaza servicii pe contracte civile/conventii, declararea se face pe declaratia 112 ca si la societatile comerciale. Se mai depune declaratia 205 pana pe 28 februarie anul urmator pentru impozitul pe venit din salarii sau contracte de prestari servicii. Si la fel se completeaza si se trimite revisalul pentru persoanele cu contract de munca.



#11 CONTELLA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 May 2013 - 02:59 PM

Contabilitataea se tine in partida simpla pe baza ,,Registrului Jurnal de Incasari si Plati",si Registrului Inventar"...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 April 2014 - 04:03 PM
eliminare link firma, AVERTISMENT PUBLIC !




#12 BeatriceStefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 June 2013 - 09:40 AM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la 14 May 2013 - 12:50 PM, a spus:


Multumesc mult de tot. Intrebare: unde gasesc acel pland e conturi special?

Deci in afara de declaratiile de venituri estimativ, respectiv realizat si 300/112 lunar nu mai am nimic de depus. Platile impozitelor cum se fac?



#13 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2013 - 12:52 PM

Vezi postareaBeatriceStefan, la 04 June 2013 - 09:40 AM, a spus:

Intrebare: unde gasesc acel pland e conturi special?

In Ordinul nr. 1969/2007, privind aprobarea reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL