Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


221 replies to this topic

#161 mihaela.tucaliuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 December 2010 - 11:26 AM

Buna ziua,

As dori cateva informatii referitoare la modul de inregistrare al unui credit bancar in valuta in RJIP.
Mai exact, cum pot evidentia ratele scadente, dobanzile, comisioanele si diferentele de curs. Mentionez ca nu tot creditul a fost consumat.

Multumesc anticipat.



#162 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2010 - 05:28 PM

Extracontabil intocmesti evidenta cheltuielilor efectuate din credit pt a proba consumarea lui in scopul obtinerii de venituri.
Tot extracontabil, sau setand in program un tip de operatiune care nu apare in RJIP si care este o ch nedeductibila, intocmesti o fisa de operatiuni diverse cu ratele de capital pe masura rambursarii.
In RJIP inregistrezi, in baza EC, doar dobanda, comisionul bancar si ch/venitul realizat din dif de curs valutar.

letalica



#163 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 December 2010 - 12:08 PM

Buna ziua!

am preluat o intrep indiv (coafor) si va rog sa ma lamuriti

1 am achizitionat materiale ( vopsea, oja, fixativ ) pe 25.10.2010 in suma de 650 lei, plata o fac pe 30.11.2010, dar la sfarsitul lunii oct s-au facut bonuri de consum pt o parte din materiale 327 lei.Eu in RIPL ce , cat si cand inregistrez?

multumesc anticipat si LA MULTI ANI PENTRU 2011!



#164 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 27 December 2010 - 03:18 PM

In RJÎP se va inregistrata la data platii a sumei de 650 lei.

Aceasta postare a fost editata de G David: 27 December 2010 - 03:22 PM




#165 MihaelalS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2011 - 10:18 PM

Buna seara tuturor,

Sunt traducator autorizat PFA si am cateva nelamuriri in legatura cu inregistrarea platilor in Registrul jurnal de incasari si plati. Din cate am inteles eu, In RJIP se inregistreaza absolut toate platile efectuate, chiar si cele efectuate numai partial in interesul activitatii (ma refer in special la cheltuielile cu telefonia fixa si cu internetul si la cele cu energia electrica, care sunt deductibile procentual, in functie de suprafata alocata activitatii profesionale). Nu-mi este insa clar cum se trec aceste cheltuieli deductibile doar procentual in RJIP; de la Asistenta Contribuabililor am primit urmatorul raspuns: „in Registrul de incasari si plati se trece suma corespunzatoare utilitatii in chestiune(rezultata ca urmare a aplicarii procentului deductibil lunar), care se totalizeaza anual in vederea completarii declaratiei de venit)”. Inseamna ca daca eu folosesc 25% din suprafata casei pentru activitatea mea, trec doar 25% din suma platita pentru fiecare factura de energie in RJIP ? Sau se trec sumele integrale platite (pentru a corespunde cu documentele justificative - chitante si facturi), se face o fisa separata cu sumele corespunzatoare procentelor deductibile din fiecare factura si se totalizeaza aceste sume procentuale pentru includerea lor la cheltuielile deductibile si calcularea venitului net anual ?

As mai avea inca 2 intrebari: a) cum se procedeaza cu cheltuielile cu telefonul fix si Internetul in cazul in care contractul pentru cele 2 utilitati nu este incheiat pe PFA ci pe persoana fizica ? Am aflat ulterior ca pentru deducerea lor este necesar sa existe mentiunea PFA pe contractele incheiate cu operatorii respectivi. In cazul acesta, se trec sumele integrale platite si nu se mai deduce nimic la cheltuieli?

b) Incasarile din cesiunea drepturilor de autor se trec la rubrica Venituri din drepturi de proprietate intelectuala’’ din declaratia 200 si nu se mai totalizeaza cu celelalte venituri ? Avand in vedere ca impozitul pentru aceste venituri se retine in procent de 10 % la sursa, urmand ca eu sa platesc apoi restul de 6 %, logic ar fi sa nu se totalizeze cu celelalte venituri, care vor fi impozitate cu 16%.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri/lamuriri.

O seara frumoasa,

Mihaela



#166 ciausu.domnica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 February 2011 - 08:20 PM

Cum se trec in rjip ( in cazul in care se tin pe un program de contabilitate ) totalul cheltuielilor si totalul veniturilor
Cheltuielile ttrbui sa le treci ex cheltuieli cu combustibil , cheltuieli cu piese de schimb auto etc



#167 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 February 2011 - 09:01 PM

:thumbup:



#168 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 28 February 2011 - 10:13 PM

Probabil va referiti la situatia, permisa dealtfel de OMFP 1040, de editare a RJIP cu ajutorul aplicatiilor informatice, si doriti sa stiti ce scrieti in RJIP_ul snuruit, numerotat, si inregistrat la organul fiscal.
Daca da, atunci o varianta intalnita in practica este " Rulaj luna xxx" si in coloanele "incasari" respectiv "plati" se trece totalul asa cum rezulta din aplicataia info.
Sper ca am intuit corect ceea ce ati vrut sa intrebati, daca nu, raspunsul editat de mihaela_cva este destul de sugestiv !



#169 ciausu.domnica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2011 - 08:35 PM

Vezi postareacorpus, la Mar 1 2011, 12:13 AM, a spus:

Probabil va referiti la situatia, permisa dealtfel de OMFP 1040, de editare a RJIP cu ajutorul aplicatiilor informatice, si doriti sa stiti ce scrieti in RJIP_ul snuruit, numerotat, si inregistrat la organul fiscal.
Daca da, atunci o varianta intalnita in practica este " Rulaj luna xxx" si in coloanele "incasari" respectiv "plati" se trece totalul asa cum rezulta din aplicataia info.
Sper ca am intuit corect ceea ce ati vrut sa intrebati, daca nu, raspunsul editat de mihaela_cva este destul de sugestiv !


Multumesc foarte mult .A-ti inuit corect



#170 Doina50

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 June 2011 - 12:28 PM

Am infiintat un PFA pe 27dec. 2010, deci atunci am facut platile le Reg. Com., dar inregistrarea la fisc a fost in ianuarie. Deci pe 2010 nu am avut activitate( nu am fost la fisc sa depun declaratia de venit pe 2010, pentru ca am considerat activitate 0). Impunerea este pentru 2011.
- Cum trec in RJIP plata pentru infiintarea PFA-ului, daca nu este pe 2011?
- Platile la casa de pensii si de sanatate se deduc?



#171 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 June 2011 - 10:46 PM

1. le inreg. in ian. 2011.
2. da, sunt ch. deductibile.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 June 2011 - 10:47 PM

Dana




#172 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 22 August 2011 - 08:30 AM

Vezi postareaZzuper, la 30 November 2009 - 06:34 PM, a spus:

Da, se trece suma cu tot cu TVA.
Eu lucrez in Saga, partida simpla,neplatitor de tva, intrprindere individuala, dar imi trece platile in RJIP fara tv, cu toate ca atunci cand am facut configurarea societatii am bifat neplatitor de tva si evaluare marfuri la pret cu tva. Ce se intampla? De ce mi le trece in RJIP fara tva, ca am inteles de pe forum ca trebuie trecute cu tot cu tva la fel ca in chitanta?



#173 Raluu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 09 December 2011 - 10:50 AM

Buna ziua!
Ma numesc Raluca si am o nelamurire legata de evidenta contabila la un PFA infiintat pentru masura 141.
Mi-am descarcat programul SAGA, am introdus datele si am listat documentele pe luni. Mi-a spus cineva de la Finante ca oricum trebuie completat si Registrul jurnal de incasari si plati inregistrat la Finante (cel ce se completeaza manual). Ulterior am citit pe internet ca daca se tine evidenta intr-un program, in acel registru manual se trec doar datele finale, lunare. Vreau sa stiu exact cum sa fac sa fie bine. Multumesc si va dorec o zi buna!!!

Aceasta postare a fost editata de Raluu: 09 December 2011 - 10:58 AM




#174 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2011 - 12:52 PM

Raluca,

E suficient sa treci totalurile lunare in RJIP, dar ar fi foarte bine sa anexezi lista de operatiuni lunare din softul pe care-l folosesti (paginile printate.)

Have fun!
Dan



#175 Raluu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 09 December 2011 - 01:09 PM

Multumesc mult Dan!!! :) :*



#176 Raluu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 10 December 2011 - 09:41 PM

Buna din nou!!! As mai avea inca o intrebare legata de RJIP. Daca am trecut in RJIP evidenta pe 2010, care a fost f putina (vreo 7-8 randuri) deoarece PFA-ul a fost infiintat de prin octombrie (2010), dupa ce am facut totalul anual las restul paginii libere si incep de pe pagina urmatoarea cu anul 2011 sau las doar un rand liber si continui??????? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.



#177 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 December 2011 - 11:40 PM

lasi restul paginii libere, barezi (facu un Z) si incepi de pe pagina urmatoare cu anul 2011



#178 Raluu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 12 December 2011 - 09:31 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 10 December 2011 - 11:40 PM, a spus:

lasi restul paginii libere, barezi (facu un Z) si incepi de pe pagina urmatoare cu anul 2011


Si daca din 2011 am inceput sa lucrez in SAGA pot sa merg in RJIP doar cu rulajul lunar, chiar daca in 2010 am completat tot scris?????



#179 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2011 - 11:44 PM

Da, nu e nicio problema in acest sens, mai ales daca nu schimbi sistemul de lucru in timpul anului.

Have fun!
Dan



#180 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 01:24 PM

Intrebare: In RJIP trec numai cheltuielile deductibile sau si cele nedeductibile? (de ex penalizari de intarziere la facturi).
Multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL