Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


zile concediu de odihna

65 replies to this topic

#21 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 May 2009 - 09:17 AM

dupa cum vezi din postarea lui negocont, concediul se acorda proportional; dupa calculele mele, 9 zile de concediu de odihna trebuie sa platesti.



#22 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 28 June 2009 - 03:04 PM

Buna ziua! Daca am o angajata cu norma de 2 ore pe zi de vreo 8 luni, cate zile de CO are dreptul?

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#23 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 28 June 2009 - 03:15 PM

Durata minima a concediului de odihna stabilit prin contractul colectiv de munca la nivel national este de 21 zile lucratoare, daca prin contractul colectiv la nivel de unitate nu se precizeaza un numar mai mare de zile de concediu de odihna, atunci ii platesti 14 zile (1,75 *8 luni)



#24 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 29 June 2009 - 08:05 AM

zilele respective fiind considerate tot a cate 2h, cum ii si programul de lucru :sad:


Am facut precizarea pt ca mai exista pe ici pe colo resursisti umani care impart 21 la 4, ca doar ii sfert de norma.



#25 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2009 - 08:58 AM

Luam un caz ipotetic:
- am doar o luna din cele 3, angajat luna anterioara pe 1.
- in luna respectiva are:
Tarifar 2000
Zile lucratoare 21
Zile CM / 10 / 714
CFS / 3 / 0
Realizat 762

Cum procedati in cazul asta la calculul bazei de CO ?

Aceasta postare a fost editata de negocont: 30 June 2009 - 08:58 AM

Dragos



#26 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 01 July 2009 - 01:39 PM

buna ziua
am si eu o intrebare sau mai bine zis o nelamurire
daca am concediu medical mai mult de 30 zile consecutive ma afecteaza la numarul de zile de concediu de odihna din anul respectiv?
adica numarul de zile de CO se va diminua?



#27 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 July 2009 - 02:58 PM

nu are legatura concediul medical cu concediul de odihna.Fiecare este pentru altceva.
Nu va afecteaza in nici un fel medicalul.



#28 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2009 - 04:35 PM

Eu zic ca se reduce numarul de zile de concediu de odihna.

Codul muncii
Art. 140. - (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic




#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 July 2009 - 05:02 PM

nu, CO nu afecteaza CM. Cel putin daca luam in considerare jurisprudenta Curtii europene:
http://www.reclama/cjce/38502.html

Dreptul la concediu de odihna anual - neexercitat din motive medicale. Consecinte

Comunicat CJCE:
"Hotararea Curtii in cauzele conexate C-350/06 si C-520/06
Schultz-Hoff/ Deutsche Rentenversicherung Bund Stringer si altii /Her Majesty’s Revenue and Customs

Un lucrator nu isi pierde dreptul la concediu anual platit pe care nu a putut sa il exercite pe motiv de boala. Acesta trebuie sa primeasca o compensatie pentru concediul anual neefectuat.

In hotararea de astazi, Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene interpreteaza dreptul la concediul anual platit consacrat de directiva comunitara privind timpul de lucru (Articolul 7 din Directiva 2003/88/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 4 noiembrie 2003 privind anumite aspecte ale organizarii timpului de lucru (JO L 299, p. 9, Editie speciala, 05/vol. 7, p. 3)
Aceasta interpretare a fost solicitata de Landesarbeitsgericht Düsseldorf (Germania) si de House of Lords (Regatul Unit) in cauze privind dreptul la concediul anual platit al unor lucratori care se afla in concediu medical. Landesarbeitsgericht (instanta germana regionala competenta in materia litigiilor de munca) are de solutionat o cerere de compensare a concediului anual platit formulata de un lucrator care nu si-a putut exercita dreptul la acest concediu din cauza unei incapacitati de munca ce a condus la pensionarea lucratorului. Potrivit dispozitiilor germane relevante, dreptul lucratorului la concediul anual platit neefectuat se stinge la sfarsitul anului calendaristic avut in vedere si cel mai tarziu la sfarsitul unei perioade de report care, cu exceptia unei derogari in favoarea lucratorului stabilite prin conventie colectiva, are o durata de trei luni. In cazul in care lucratorul s-a aflat in incapacitate de munca pana la sfarsitul acestei perioade de report, concediile anuale platite neefectuate nu trebuie sa fie compensate printr-o indemnizatie la incetarea raportului de munca.

In afara unei cereri similare de compensare pentru concediul anual neefectuat in perioada de referinta definita de dreptul britanic, House of Lords mai are de solutionat si cazul unui lucrator care, in cursul unui concediu medical pe durata nedeterminata, i-a solicitat angajatorului sau sa efectueze, in urmatoarele doua luni de la cererea sa, cateva zile de concediu anual platit. In hotararea sa, Curtea aminteste ca dreptul la concediul medical si modalitatile de exercitare a acestui drept nu sunt reglementate de dreptul comunitar. In ceea ce priveste dreptul la concediul anual platit, statele membre definesc conditiile de exercitare si de punere in aplicare a acestuia, prin precizarea imprejurarilor concrete in care lucratorii il pot exercita, fara insa ca insasi existenta acestui drept sa poata fi supusa vreunor conditii.

In aceste context, dreptul la concediul anual platit, consacrat de directiva privind timpul de lucru, nu se opune, in principiu, nici efectuarii unui concediu anual platit in perioada unui concediu medical, nici interzicerii unei astfel de efectuari, insa sub rezerva ca, in acest din urma caz, lucratorul vizat sa aiba posibilitatea de a-si exercita dreptul la concediu in alta perioada.


Desi modalitatile de exercitare a dreptului la concediul anual platit in diferitele state membre sunt reglementate de acestea, modalitatile de reportare a unui concediu neefectuat sunt totusi subordonate anumitor limite. Sub acest aspect, Curtea arata ca dreptul la concediul anual al unui lucrator aflat in concediu medical prescris in mod legal nu poate fi conditionat de obligatia de a fi lucrat efectiv in perioada de referinta prevazuta intr-un stat membru.
In consecinta, un stat membru poate sa prevada pierderea dreptului la concediul anual platit la sfarsitul unei perioade de referinta sau a unei perioade de report, numai cu conditia ca lucratorul vizat sa fi avut in mod efectiv posibilitatea de a-si exercita dreptul la concediu.

Or, Curtea constata ca un lucrator care se afla in concediu medical intreaga perioada de referinta si perioada de report stabilite de dreptul national este lipsit de orice posibilitate de a beneficia de concediul sau anual platit. Aceeasi este situatia in cazul unui lucrator care a lucrat in timpul unei parti din perioada de referinta inainte de a intra in concediu medical.

Curtea concluzioneaza ca dreptul la concediul anual platit nu trebuie sa se stinga la expirarea perioadei de referinta si/sau a unei perioade de report stabilite de dreptul national, atunci cand lucratorul s-a aflat in concediu medical intreaga perioada de referinta sau o parte a acesteia si incapacitatea sa de munca a continuat pana la incetarea raportului sau de munca, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit.
In ceea ce priveste dreptul la o compensatie financiara, la incetarea raportului de munca, pentru concediul anual platit pe care lucratorul nu a putut sa il efectueze, Curtea declara ca o astfel de compensatie trebuie calculata in asa fel incat lucratorul in cauza sa fie pus intr-o situatie comparabila cu cea in care s-ar fi aflat daca si-ar fi exercitat dreptul mentionat in timpul raportului sau de munca. Rezulta ca remuneratia obisnuita a lucratorului, care este cea care trebuie mentinuta in perioada de repaus ce corespunde concediului anual platit, este de asemenea determinanta in ceea ce priveste calculul compensatiei financiare pentru concediul anual neefectuat la incetarea raportului de munca."



#30 adrindre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 July 2009 - 06:21 PM

buna! sunt cadru didactic si pe data de 18 iunie am nascut.am fost la serviciu pana la terminarea anului scolar, adica pe 15 iunie.din data de 15 iunie pana pe 31 august sunt in concediu de odihna(cu unele activitati in aceasta perioada).intrebare mea este legata de faptul ca se suprapun concediile de odihna si cel de de maternitate:voi putea primi de la scoala banii pe concediu de odihna si mai tarziu banii pe concediu de maternitate?din cate stiu eu banii pentru concediul de odihna pt. cadre didactice este dat indiferent de celelalte concedii(eventual de boala, nu), fiind inclus in cele 72 zile de concediu odihna pe durata unui an scolar.am intrebat doctor de familie, pe la scolala,etc dar nu prea se stie.sunt f.multe pareri.multumesc mult celui sau celei care m-ar putea ajuta cu informatii, eventual legea care stipuleaza aceste lucruri.va multumesc!



#31 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2009 - 08:40 AM

Pentru aceeasi perioada nu se poate plati decat un singut concediu.
Eventual pentru perioada cand se suprapun se renunta la concediul de odihna.
Dragos



#32 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2009 - 09:00 AM

Problema se pune daca CM afecteaza CO, pentru ca invers sigur nu.
Eu sunt de acord cu katinca, legea romaneasca este destul de ok.
Speta data nu spune nimic de felul cum se stabileste dreptul de co. In speta eu vad ca problema este plata dreptului (despre care nu spune cum s-a calculat), iar la noi plata se face pentru dreptul calculat proportional cu activitatea prestata.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 02 July 2009 - 09:02 AM

Dragos



#33 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 09:26 AM

de acord cu voi, pe legeea romaneasca.
In speta era vorba de persoane care au avut concediu medical pe perioade mari de timp (un an) si solutia era ca au dreptul la o compensatie egala cu valoarea concediului de odihna neefectuat din motive neimputabile lor. In Romania ar trebui ca dupa o perioada de medical mai mare (parca sase luni) sa se faca pensionare pe motive medicale. Eu personal am intalnit un bolnav de cancer care avea peste un an de concediu medical (probabil il tin pana la deces).
Cred ca merita o discutie referitoare la dreptul la compensatie pentru motive neimputabile salariatului, depasind putin sfera romaneasca. Eu cel putin eram curioasa sa aud si parerea voastra.



#34 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2009 - 09:41 AM

Dreptul de co (stabilit proportional cu activitatea prestata) se compenseaza cu indemnizatie daca nu se mai poate efectua CO din varii motive: concediu crestere copil, pensionare, chiar deces.
Dragos



#35 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 02 July 2009 - 10:45 AM

Am si o situatie mai deosebita si oarecum asemanatoare cu cea de mai sus. Asadar, un cadru didactic, cu o norma de predare intreaga la un angajator si cu o jumate de norma de predare la un alt angajator si-a luat concediu medical pentru sarcina si lauzie (cele 126 de zile) in aceeasi perioada cu concediul de odihna. Conform legii, in aceasta perioada de concediu de sarcina si lauzie, esti platit de ambii angajatori, cu prezentarea documentelor justificative necesare, iar fondurile se suporta integral din bugetul FNUASS. Problema mai delicata este la angajatorul cu jumatate de norma, intrucat, relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009, iar concediul medical incepe cu data de 01.07.2009 si refuza sa faca plata acestuia.
Stimati colegi, ce parere aveti in aceasta situatie, in conditiile in care la baza concediului medical sta media veniturilor totale pe ultimele 6 luni? cine ar trebui sa faca plata pentru veniturile realizate la angajatorul cu jumatate de norma?



#36 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2009 - 11:08 AM

Ce vrei sa spui prin "relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009", s-a inchis contractul de munca ?
Dragos



#37 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 02 July 2009 - 11:10 AM

Exact. Fiind incadrata cu jumatate de norma si neavand baza acolo, decizia inspectoratului a fost pana la data respectiva.



#38 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 July 2009 - 12:18 PM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la Jul 2 2009, 10:45 AM, a spus:

Problema mai delicata este la angajatorul cu jumatate de norma, intrucat, relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009, iar concediul medical incepe cu data de 01.07.2009 si refuza sa faca plata acestuia.
Stimati colegi, ce parere aveti in aceasta situatie, in conditiile in care la baza concediului medical sta media veniturilor totale pe ultimele 6 luni? cine ar trebui sa faca plata pentru veniturile realizate la angajatorul cu jumatate de norma?
1. Daca a lucrat la un angajator pina la 12.06.2009 si CM este din 01.07.2009 nici daca vrea acest angajator nu poate sa platesca acest CM (nu are baza legala).
2. Al doilea angajator unde inca lucreaza angajatul ar trebui sa-i platesca, in acest caz specific, CM pe baza mediei veniturilor cumulate de la ambii angajatori (teoretic, deorece in practica ........).

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 02 July 2009 - 12:20 PM




#39 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:21 PM

sa va aduca o adeverinta cu veniturile obtinute in ultimele 6 luni de la angajatorul cu care a inchis CIM. Asa veti avea baza pentru calculul medicalului formata din veniturile obtinute la dvs+veniturile obtinute cu CIM partial



#40 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 02 July 2009 - 12:26 PM

si concediul de odihna cand se plateste, la data terminarii concediului de sarcina si lauzie, entru ca e clar ca nu se poate benefia de amadoua in aceeasi perioada?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL