Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Doctrina si Deontologie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Doctrina si Deontologie


25 replies to this topic

#1 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 August 2008 - 12:34 AM

Atasez raspunsurile complete la doctrina (inclusiv prb.14 si 17). Spor la invatat

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:56 AM




#2 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 03 September 2008 - 08:21 PM

s-a creat un grup cu adresa : expertcontabil07@yahoo.com, parola: contabilitate. Acolo gasesti material de studiu pt toate disciplinele de examen
atasez si raspunsurile care le-ai trimis pe email, pt a fi accesibile tuturor.
multa bafta!!!

Fisiere atasate





#3 dominique_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 September 2008 - 01:31 PM

Buna
Mi-ati fost de un real ajutor cu informatiile de pe acest forum. Eu sunt noua pe aici :biggrin:, si am incercat sa invat de la cei mai buni... adica voi.
M-am uitat peste raspunsurile de la Doctrina si deontologie si am vazut ca lipseau de la intrebarea 13 si 14.
In caz ca va ajuta cu ceva le postez aici.

13. Ce reprezinta Codul etic national al profesionistilor contabili?
Codul etic național al profesioniștilor contabili din România stabilește norme de conduita pentru profesioniștii contabili și formulează principiile fundamentale care trebuie respectate de către profesioniștii contabili în vederea realizării obiectivelor comune. Profesioniștii contabili din România acționează în diferite entități și ramuri ale economiei naționale ca liber-profesioniști sau ca angajați; scopul de baza al Codului, trebuie insa întotdeauna respectat.

14. Ce contine Declaratia Consiliului superior al corpului privind punerea in aplicare si insusirea cerintelor etice?
DECLARAȚIA CONSILIULUI SUPERIOR
AL C.E.C.C.A.R. PRIVIND
PUNEREA ÎN APLICARE ȘI ÎNSUȘIREA
CERINȚELOR ETICE
Consiliul Superior al Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România dorește să atragă atenția tuturor profesioniștilor contabili asupra necesității de a da urmare prezentei Declarații.
1. C.E.C.C.A.R., ca membru al IFAC, are responsabilitatea de a promova norme de înaltă conduită profesională și să se asigure că cerințele etice sunt respectate, iar nerespectarea lor va fi investigată, luându-se măsurile care se cuvin.
2. Misiunea de a pregăti cerințe etice detaliate aparține Consiliului Superior al C.E.C.C.A.R.
3. Adoptarea cerințelor etice internaționale ale IFAC de către C.E.C.C.A.R. nu va asigura în mod obligatoriu aplicarea acestor norme de conduită stabilite. De aceea, C.E.C.C.A.R. elaborează prevederi normative adecvate cerințelor etice aplicabile tuturor misiunilor profesioniștilor contabili.
4. C.E.C.C.A.R. asigură consultanță și îndrumări care să ajute la rezolvarea conflictelor de etică ale profesioniștilor contabili.
Stabilirea unui compartiment de interpretare/îndrumare/consultanță trebuie să aibă următoarele caracteristici:
- obiectivele lui și procedurile de funcționare trebuie să fie transparente și promovate larg în rândul membrilor;
- procedurile de funcționare trebuie să ofere siguranța că se va ține seama numai de întrebări rezonabile din partea membrilor și că cel care întreabă răspunde pentru formularea clară a faptelor și circumstanțelor;
- cei însărcinați să ofere consultanță trebuie să aibă un nivel corespunzător de autoritate și o experiență tehnică suficientă pentru a acorda asemenea îndrumări;
- cererile vor fi făcute de obicei pe bază de confidențialitate iar rezultatele oricăror interpretări/consultanță/îndrumări pot face obiectul publicării (fără a da nume), ca modalitate de formare etică pentru toți profesioniștii contabili.

Pentru a răspunde cerințelor din prezentul paragraf, în cadrul Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați funcționează Departamentul de etică, comisiile de apel și comisiile de disciplină, atribuțiile acestora fiind stabilite prin hotărâri ale Consiliului Superior.
5. Punerea în aplicare a cerințelor etice va fi susținută de introducerea unui program menit să asigure Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România că membrii individuali cunosc toate cerințele etice și consecințele nerespectării acestor cerințe. Asemenea informații pot fi comunicate membrilor, individual, prin manuale, publicații tehnice, reviste profesionale, rapoarte în legătură cu audieri și activități disciplinare, programe referitoare la pregătirea profesională continuă, publicații, presă financiară și de afaceri și răspunsuri privind cerințele de consultanță de la comitetul specific.
6. Profesioniștii contabili vor respecta cerințele etice care îi privesc, fără să fie nevoie de constrângeri sau sancțiuni. În ciuda acestui fapt, se pot produce cazuri în care astfel de cerințe sunt ignorate în mod flagrant sau pe care aceștia nu le respectă din eroare, omisiune sau din lipsa de înțelegere a lor. Este în interesul profesiei și al tuturor membrilor ca publicul larg să aibă încredere că nerespectarea cerințelor etice ale profesiei va fi investigată și, acolo unde este cazul, vor fi luate măsuri disciplinare.
7. Profesioniștii contabili trebuie deci să fie pregătiți să justifice orice abatere, de la cerințele etice. Nerespectarea cerințelor etice sau incapacitatea de a justifica abaterile de la acestea pot constitui abateri profesionale care pot da naștere unor acțiuni disciplinare.
8. Puterea acțiunii disciplinare este stabilită prin reglementările C.E.C.C.A.R.
9. Măsurile disciplinare pot apărea, de obicei, în urma unor probleme ca:
- nerespectarea normelor generale de bază și specifice aplicabile tuturor misiunilor profesioniștilor contabili;
- nerespectarea regulilor de etică;
- conduită discreditabilă sau dezonorată.
10. Investigațiile disciplinare vor începe, de obicei, ca rezultat al unor plângeri; structurile centrale și locale ale Corpului trebuie să ia în considerație toate plângerile. Investigațiile pot, totuși, să fie introduse din oficiu de C.E.C.C.A.R. sau de către o entitate administrativă, fără să fie făcută o plângere. Investigațiile pot fi făcute verbal sau prin corespondență. Trebuie întotdeauna înștiințat membrul împotriva căruia se face plângere, precum și cel care a făcut plângerea. Acolo unde există o dispută, se poate încerca o conciliere, fie prin comisiile de disciplină ale filialelor, fie prin comisiile de arbitraj ale acestora.

Bafta!



#4 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 13 September 2008 - 01:56 PM

Multumim pt 13 si 14
Mai lipsesc la deontologie si raspunsurile la 30( si 37 actualizat). Daca le ai terugam sa le postezi.



#5 dominique_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 September 2008 - 02:37 PM

Ma scuzati! Nu m-am uitat prea bine pe varianta voastra.

30. In ce consta secretul profesional si confidentialitatea expertului contabil?
Expertul contabil trebuie să respecte secretul și caracterul confidențial al informațiilor la care a avut acces și de care a luat la cunoștință cu ocazia efectuării expertizelor contabile, trebuind să se abțină de la divulgarea lor către terți, cu excepția cazurilor în care a fost autorizat expres în acest scop sau dacă are obligația legală sau profesională să facă o astfel de divulgare.

37. Care sunt lucrarile ce pot fi executate de expertii contabili?
RASPUNS:

Conform ROF ( VA FI ACTUALIZAT LA CONFERINTA NATIONALA)

a. Tinerea sau supravegherea contabilitatii Si intocmirea bilantului contabil:
• acordarea asistentei privind organizarea si tinerea contabilitatii, inclusiv in cazul sistemelor informatice;
• elaborarea si punerea in aplicare a procedeelor contabile, a planului de conturi adaptat unitatii, a contabilitatii de gestiune, a tabloului de bord, a controlului de gestiune si controlului prin buget, in baza si cu respectarea normelor generale.
b. efectuarea de analize economico-financiare:
• analiza structurilor financiare;
• analiza gestiunii financiare si a rentabilitatii capitalului investit;
• tehnici de analiza si de gestiune a fondului de rulment;
• sistem de credit leasing, factoring etc.;
• determinarea situatiilor financiare si de gestiune prin rapoarte procentuale;
• elaborarea de tablouri de finantare si planuri de trezorerie;
• elaborarea de tablouri de utilizari si resurse;
• asistenta in prevenirea §i inlaturarea dificultatilor unitatii.
c. efectuarea de audit financiar contabil, ca:
• diagnostic-financiar;
• cresterea, rentabilitatea, echilibrul si riscurile financiare;
• audit intern, organizarea sau controlul regularitatii si sinceritatii sistemului;
• studii, asistenta pentru realizarea de investitii financiare;
• audit si certificarea bilantului contabil.
d. efectuarea de evaluari patrimoniale:
• evaluari de bunuri si active patrimoniale;
• evaluari de intreprinderi si de valori mobiliare pentru vanzari, succesiuni, partaje, donatii sau la cererea celor interesati;
• evaluari de elemente intangibile.
e. efectuarea de expertize contabile:
• amiabile (la cerere);
• contabil-judiciare;
• arbitraje în cauze civile;
• expertize de gestiune.
f. executarea de lucrări cu caracter fmanciar-contabil, ca:
• întocmirea de situații periodice;
• consolidarea conturilor și bilanțului;
•întocmirea de planuri de finanțare pe termen mediu și lung.
g.executarea de lucrări cu caracter fiscal, ca:
• studii și consultații pe probleme de ordin fiscal;
• participarea la întocmirea și depunerea declarațiilor fiscale;
• asistență în probleme de T.V.A. și impozite;
• fiscalitate imobiliară;
• asistență în aplicarea tarifului vamal;
• asistarea contribuabilului cu ocazia verificărilor.
h. efectuarea de lucrări de organizare administrativă și informatică;
• organigrame, structuri, definiri de funcții;
• legături între servicii, circulația documentelor și informațiilor;
• analiza și organizarea fluxului informațional;
• formarea profesională continuă;
• contribuții la protecția patrimoniului unității;
• mecanizarea și automatizarea prelucrării informațiilor, alegerea echipamentelor;
• alegerea softurilor necesare.


Conform O.G.65/1994 ,art.6

Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
c) efectuează analize economico-financiare și evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condițiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă și informatică;
f) îndeplinește, potrivit dispozițiilor legale, atribuțiile prevăzute în mandatul de cenzor la societățile comerciale;
g) acordă asistența de specialitate necesară pentru înființarea și reorganizarea societăților comerciale;
h) efectuează pentru persoane fizice și juridice servicii profesionale care presupun cunoștințe de contabilitate.



#6 dominique_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 September 2008 - 03:00 PM

M-am uitat mai bine sa vad daca mai gasesc ceva mai nou in legatura cu subiectul 37.

Asta e ce am gasit eu inclusiv pe pagina CECCAR

Ordonanță nr. 65 din 19/08/1994 republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 13 din 08/01/2008
privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați
Calitatea de expert contabil și contabil autorizat
Art. 1. - Profesia de expert contabil și de contabil autorizat se exercită de către persoanele care au această calitate, în condițiile prevăzute de prezenta ordonanță.
Art. 2. - (1) Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența profesională de a organiza și conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăților comerciale, de a întocmi situațiile financiare și de a efectua expertize contabile.
Expertul contabil
Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
c) efectuează analize economico-financiare și evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condițiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă și informatică;
f) îndeplinește, potrivit dispozițiilor legale, atribuțiile prevăzute în mandatul de cenzor la societățile comerciale;
g) acordă asistența de specialitate necesară pentru înființarea și reorganizarea societăților comerciale;
Art. 7 - Expertii contabili pot sa-si exercite profesia individual sau se pot constitui in societati comerciale potrivit legii.
Art. 8 - Societatile comerciale de expertiza contabila trebuie sa indepli¬neasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil;
b) majoritatea actionarilor sau asociatilor sa fie experti contabili si sa detina majoritatea actiunilor sau a partilor sociale;
c) consiliul de administratie al societatii comerciale sa fie ales in majoritate dintre actionarii sau asociatii experti contabili;
d) actiunile sa fie nominative si orice nou asociat sau actionar sa fie admis de adunarea generala.



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2008 - 05:54 AM

Vedeti si aici postul nr. 1: http://www.conta.ro/...showtopic=31912

si aici, postul nr. 3: http://www.conta.ro/...showtopic=31999

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 06:19 AM

Madalina



#8 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 21 October 2008 - 05:23 PM

M-am uitat in fisierul colegei noastre studenta si ............sunt multe de completat.
de exemplu la intrebarea nr.2( sunt la toate schimbari ) -Care sunt atributiile Consililului Superior al CECCAR? pai uitati-va ca sunt schimbari majore si de fapt sunt la toate.
Asa facen noi copiem unii de la altii si scriem tampenii.

Aceasta postare a fost editata de Nemesis: 21 October 2008 - 05:28 PM




#9 tveratt

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 21 October 2008 - 11:06 PM

Asa am si eu, asemeni fisierului uploadat de studenta, insa....eu il primisem de la cursul pregatitor la care am fost in vara, la CECCAR, sa inteleg ca mi-au trimis pe mail un fisier ..ERONAT?? :thumbup:
Nu or fii avut vreme sa-l verifice....oricum la cat a costat cursul si la cat de putine am invatat.... :tongue:
Ar trebui sa ma pun eu sa-i verific? hahaha

Asta ar fii buna..

Daca aflii care-s intrebarile eronate, te rugam sa ni le comunici si noua :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 05:11 PM
citare mesaj anterior




#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 October 2008 - 01:07 AM

il cred pe colegul nostru pt ca si eu m-am apucat de evaluare si am gasit cateva intrebari eronate
altele incomplete
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#11 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 October 2008 - 01:27 PM

Cum este cu problema nr.9?
Pct. b)-practica in specialitate?



#12 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 October 2008 - 02:05 PM

b)au studii economice superioare cu diploma recun de Min. ed., cercet si tiner



#13 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 October 2008 - 02:12 PM

23.Principiul integrității impune ca obligație tuturor profesioniștilor contabili de a fi drepți și onești în relațiile profesionale și de afaceri. Integritatea implică, de asemenea, tranzacții corecte și juste.
Un profesionist contabil nu trebuie să se asocieze cu rapoartele, evidențele, comunicatele sau alte informații când apreciază că acestea:
- conțin o declarație în mod semnificativ falsă sau care induce în eroare
- conțin declarații sau informații eronate;
- omit sau ascund informații, atunci când aceste omisiuni induc în eroare.
24.Principiul obiectivității impune o obligație tuturor profesioniștilor contabili de a nu își compromite profesia din cauza unor erori, conflicte de interese sau din cauza influenței nedorite a unor alte persoane.
Un profesionist contabil poate fi pus în situații în care obiectivitatea îi este afectată. Este imposibil ca toate aceste situații să fie definite și descrise. Relațiile care aduc un plus de confuzii sau influențează în mod negativ raționamentele profesionale ale profesionistului contabil ar trebui evitate.
Profesioniștii contabili își desfășoară activitatea în multe domenii diferite și trebuie sa-și demonstreze obiectivitatea în împrejurări diferite. Liber-profesioniștii contabili realizează rapoarte de certificare, prestează servicii fiscale și alte servicii de consultanta manageriala. Alți profesioniști contabili angajați întocmesc situații financiare fiind subordonați altora, executa serviciile de audit intern și servesc în diferite funcții financiare de conducere din industrie, comerț, sectorul public și educație. De asemenea, unii profesioniști contabili pregătesc și instruiesc pe cei care aspira sa intre în profesie. Indiferent de poziție sau serviciul prestat, profesioniștii contabili trebuie sa protejeze integritatea serviciilor profesionale și sa mențină obiectivitatea în raționamentul profesional.
În selecționarea situațiilor și practicilor de care se vor ocupa în mod specific potrivit cerințelor etice legate de obiectivitate, trebuie acordata atenția corespunzătoare următorilor factori:
a) Profesioniștii contabili sunt expuși unor situații în care asupra lor se pot exercita presiuni ce le pot diminua obiectivitatea.
b) Este practic imposibil sa se definească și sa se descrie toate situațiile în care ar exista aceste posibile presiuni. În stabilirea standardelor pentru identificarea relațiilor care pot, ori par sa afecteze obiectivitatea profesionistului contabil, trebuie sa domine un caracter rezonabil.
c) Trebuie evitate relațiile care permit ca idei preconcepute părtinirea ori influentele altora sa încalce obiectivitatea.
d) Profesioniștii contabili au obligația de a se asigura ca personalul angajat pentru serviciile profesionale contabile și-au însușit principiul obiectivitătii.
Profesioniștii contabili nu trebuie sa accepte sau sa ofere cadouri sau invitații (la mese, spectacole) care pot fi considerate a avea o influenta importanta și dăunătoare asupra raționamentului lor profesional sau asupra acelora cu care negociază.
27Principiul comportamentului profesional impune ca obligație profesioniștilor contabili de a se conforma legilor și reglementărilor relevante și de a evita orice acțiuni care pot discredita profesia contabilă. Acestea includ acțiuni pe baza cărora, o terță parte rațională și informată, la curent cu toate informațiile relevante, ar concluziona că este afectată în mod negativ buna reputație a profesiei.
În cadrul strategiei de promovare și de marketing a lor și a activității pe care o efectuează, profesioniștii contabili nu trebuie să furnizeze informații eronate despre profesia lor. Profesioniștii contabili trebuie să fie cinstiți și loiali și nu trebuie:
- să facă revendicări exagerate pentru serviciile pe care le oferă, calificările pe care le posedă și experiența pe care o dețin;
- să ofere referințe compromițătoare sau comparații lipsite de fundament privind munca desfășurată de alții.



#14 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 October 2008 - 10:17 PM

Vezi postareaNemesis, la Oct 21 2008, 06:23 PM, a spus:

M-am uitat in fisierul colegei noastre studenta si ............sunt multe de completat.
de exemplu la intrebarea nr.2( sunt la toate schimbari ) -Care sunt atributiile Consililului Superior al CECCAR? pai uitati-va ca sunt schimbari majore si de fapt sunt la toate.
Asa facen noi copiem unii de la altii si scriem tampenii.
eu am actualizat toate raspunsurile dupa legislatia in vigoare sper sa va fie de folos,desi mai e asa de putin timp. le trimit in doua parti

16. Principalele prevederi ale Codului etic referitoare la confidentialitate.
Confidențialitate. Un profesionist contabil trebuie să respecte confidențialitatea informațiilor dobândite ca urmare a unei relații profesionale sau de afaceri și nu trebuie să divulge astfel de informații unei terțe părți fără o autorizație specifică, cu excepția cazului în care există un drept sau o obligație legală sau profesională de a dezvălui aceste informații.
Informațiile confidențiale obținute în cadrul unei relații profesionale sau de afaceri nu trebuie utilizate în avantajul personal al profesionistului contabil sau al unor terțe părți.
Un profesionist contabil trebuie să respecte întotdeauna confidențialitatea, chiar și într-un mediu social. Profesionistul contabil trebuie să fie conștient de posibilitatea unor scurgeri de informații, în special în situații ce implică o asociere de afaceri pe termen lung cu un asociat sau cu un afin.
Un profesionist contabil trebuie, de asemenea, să mențină confidențialitatea în prezentarea de informații către un posibil client sau angajator.
Un profesionist contabil trebuie, de asemenea, să ia în considerare menținerea confidențialității în cadrul firmei sau al organizației angajatoare.
Un profesionist contabil trebuie să facă tot posibilul pentru a se asigura că personalul aflat sub controlul său și persoanele care îi furnizează consultanță sau asistență respectă principiul confidențialității.
Obligația de confidențialitate continuă și după încheierea relației dintre profesionistul contabil și client sau angajator. Când profesionistul contabil schimbă organizația angajatoare sau obține un nou client el are dreptul să utilizeze experiența anterioară. Profesionistul contabil nu ar trebui, totuși, să folosească sau să divulge informații confidențiale primite sau obținute dintr-o relație profesională sau de afaceri.
În următoarele situații profesioniștii contabili sunt sau pot fi obligați să divulge informații confidențiale:
- Atunci când divulgarea este autorizată de către client sau angajator;
- Atunci când divulgarea este autorizată prin lege, de exemplu:
? pentru a furniza documente sau alte probe în cursul unor proceduri judiciare; și
? pentru a aduce la cunoștința autorităților publice în măsură eventuale încălcări ale legii.
- Atunci când există o obligație profesională sau un drept de a le divulga atunci când nu este interzis prin lege:
? pentru a se conforma controlului calității unui corp membru sau al organismului profesional;
? pentru a răspunde unei anchete sau unei investigații din partea organizației membre sau al unui organism normalizator.
? pentru a proteja interesele profesionale ale unui profesionist contabil în cursul procedurilor judiciare; și
? pentru a respecta standardele tehnice și cerințele etice.
Atunci când profesionistul contabil a determinat că informația confidențială poate fi divulgată, trebuie avute în vedere următoarele aspecte:
- Dacă interesele tuturor părților, inclusiv ale terțelor părți ale căror interese ar putea fi afectate, ar fi prejudiciate în cazul în care clientul sau angajatorul consimt ca profesionistul contabil să divulge informații;
- Dacă sunt cunoscute sau nu toate faptele semnificative și dacă pot fi susținute cu dovezi, în măsura în care acest lucru este posibil; când situația implică fapte sau opinii nefondate, trebuie să se recurgă la raționamentul profesional pentru a se determina tipul de prezentare care trebuie făcută, dacă este disponibil; și
- Ce tip de comunicare este preconizată și cui i se adresează; mai exact, profesionistul contabil trebuie să fie convins că părțile cărora li se adresează comunicarea sunt destinatarii adecvați și că au responsabilitatea să reacționeze ca atare.

17. Ce intelegeti prin Supravegherea publica?
Art.37 din OG nr.65/1994, modificată prin OG nr.17/2007 prevede:
?Activitatea Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România se desfășoară sub supravegherea autorității de stat, reprezentantă de Ministerul Finanțelor Publice.
În realizarea atribuțiilor de supraveghere publică în domeniu, Ministerul Finanțelor Publice poate delega atribuțiile sale unui alt organism, în condițiile legii?.
Persoanele desemnate de Ministerul Finanțelor Publice să efectueze supravegherea publică a activității Corpului Experților Contabili și Contabili Autorizați din România au următoarele îndatoriri:
a) participă la Conferința națională și la ședințele Consiliului Superior, fără drept de vot;
b) sesizează ministrul finanțelor publice ori de câte ori hotărârile Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România contravin reglementărilor legale. Hotărârile respective devin aplicabile numai după pronunțarea acestuia.

Supravegherea publică în cadrul filialei : Art.39 din OG nr.65/1994 modificată și completată prin OG nr.17/2007 prevede:
?Persoanele desemnate de Ministerul Finanțelor Publice să supravegheze activitatea publică a Consiliului Filialei are următoarele atribuții:
participă la lucrările adunării generale, ale Consiliului filialei, ale Biroului Permanent și ale Comisiei de Disciplină fără drept de vot;
sesizează Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România cu privire la aprobarea sau refuzul de înscriere în evidența acestuia, de către consiliile filialelor, pe care le consideră nelegale;
sesizează Comisia superioară de disciplină cu privire la hotărârile comisiei de disciplină a filialei pe care le consideră nelegale;
sesizează persoanele desemnate de Ministerul Finanțelor Publice să efectueze supravegherea publică a activității Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, asupra hotărârilor Consiliului filialei, care contravin reglementărilor legale, precum și cu privire la cazurile prevăzute de litera b) și c) de mai sus.?
Pentru exercitarea îndatoririlor și atribuțiilor prevăzute la art.38 și 39 din OG nr.65/1994, modificată prin OG17/2007, atât Consiliul Superior, cât și Consiliul filialei, sunt obligate să transmită organelor desemnate de Ministerul Finanțelor Publice, cu cel puțin 7 zile înainte, materialele supuse dezbaterii.
În cazul netransmiterii către persoanele desemnate de Ministerul Finanțelor Publice a materialelor supuse dezbaterii organelor respective, hotărârile și deciziile luate în ceea ce privește aceste materiale sunt nule de drept.
Exercitarea oricărei atribuții specifice calității de expert contabil sau contabil autorizat, de către persoane neautorizate sau care se află într-o relație de incompatibilitate, constituie infracțiune și se sancționează potrivit legii penale.
Persoanele ? membre ale Corpului ? care exercită atribuții specifice calității de expert contabil sau contabil autorizat, fără viza anuală se sancționează disciplinar potrivit Regulamentului de Organizare și Funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

18. Care sunt principalele orientari strategice ale CECCAR pentru perioada 2005-2010?
Organizarea profesiei;
> Exercitarea profesiei;
> Interesul public;
> Educaie;
> Parteneniatul sector public-sector pnivat;
> Dezvoltarea serviciilor pentru membri;
> Activitatea intemational?.

19. Prezentati structura si partile componente ale codului etic national al profesionistilor contabili.
Structura si partile componente ale Codului etic national al profesionistilor contabili:
? PARTEA A - APLICABILĂ TUTUROR PROFESIONIȘTILOR CONTABILI ? in afara de cazul cand s-a specificat ceva contrar
Secțiunea 1. Integritate și obiectivitate
Secțiunea 2. Rezolvarea conflictelor de etică; asocierea
Secțiunea 3. Competența profesională
Secțiunea 4. Confidențialitatea
Secțiunea 5. Activitatea de consultanță fiscală
Secțiunea 6. Exercitarea profesiei peste hotare
Secțiunea 7. Publicitatea
? PARTEA B - APLICABILĂ LIBER PROFESIONIȘTILOR CONTABILI
Secțiunea 8. Independența
Secțiunea 9. Competența profesională și responsabilitățile privind folosirea experților și specialiștilor
Secțiunea 10. Onorarii și Comisioane
Secțiunea 11. Activități incompatibile cu exercitarea profesiei de liber profesionist contabil
Secțiunea 12. Relațiile profesioniștilor contabili cu clienții
Secțiunea 13. Relațiile cu colegii liber-profesioniști contabili
Secțiunea 14. Publicitatea și cererea de ofertă de servicii
? PARTEA C - APLICABILĂ PROFESIONIȘTILOR CONTABILI ANGAJAȚI
Secțiunea 15. Conflictul de loialitate
Secțiunea 16. Sprijinirea colegilor angajați
Secțiunea 17. Competența profesională
Secțiunea 18. Prezentarea informațiilor

20. Care sunt sursele de finantare ale CECCAR?
Sursele de finantare ale CECCAR:
a) taxe de inscriere la examenul de expert contabil si, respectiv de contabil autorizat;
b) taxa de inscriere in Tabloul Corpului;
c) cotizatii anuale asupra veniturilor realizate de catre membrii Corpului care isi exercita profesia individual sau de catre societati comerciale recunoscute de Corp;
d) donatii, incasari din vanzarea publicatiilor proprii si alte venituri.

21. Ce conditii trebuie sa indeplineasca o societate comerciala pentru a deveni membra a Corpului?
Pentru a deveni membra a Corpului o societate comerciala trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
Societățile comerciale de expertiză contabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
a) să aibă ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil;
b) majoritatea acționarilor sau asociaților să fie experți contabili și să dețină majoritatea acțiunilor sau a părților sociale;
c) consiliul de administrație al societății comerciale să fie ales în majoritate dintre acționarii sau asociații experți contabili;
d) acțiunile să fie nominative și orice nou asociat sau acționar să fie admis de adunarea generală.

22. Ce este și ce conține Programul național de formare și dezvoltare profesională continuă?
Programul național de formare și dezvoltare profesională continuă se adresează tuturor membrilor CECCAR și este deschis tururor profesioniștilor contabili din economie. Programul-Cadru conține ?pregătirea profesională continuă? adresată experților contabili și contabililor autorizați profesioniști membrii ai CECCAR și a tuturor profesioniștilor contabili din economie și ?pregătirea profesională inițială? pentru toate persoanele absolvente ale examenului de acces la profesie în curs de efectuare a stagiului.
Programul este structurat pe 8 domenii obligatorii ale activităților ce constituie preocupări ale profesioniștilor contabili:
1) Înțelegerea și aplicarea Standardelor Internaționale de Contabilitate,
2) Audit financiar,
3) Contabilitatea financiară,
4) Contabilitatea și control de gestiune,
5) Fiscalitate,
6) Evaluare economică și financiară a întreprinderilor,
7) Piețe de capital,
8) Doctrină și deontologie profesională.
Pentru fiecare disciplină Programul este structurat pe 3 nivele: inițiere, perfecționare și aprofundare. Pentru perfecționarea și aprofundarea cunoștiințelor în domeniile principale prezentate mai sus. Programul se poate structura pe un număr de 14 cursuri:
1) Pregătirea declarațiilor financiare,
2) Informația financiară pentru management,
3) Managementul resurselor umane,
4) Sisteme informatice,
5) Legislația afacerilor,
6) Impozitarea afacerilor,
7) Managementul financiar,
8) Raportarea financiară,
9) Auditul extern și intern,
10) Servicii de audit și de certificare,
11) Managementul informației în afaceri,
12) Planificarea și dezvoltarea strategică a afacerilor,
13) Raportarea corporativă avansată,
14) Managementul financiar strategic.

23. Ce intelegeti prin integritate?
Integritate. Un profesionist contabil trebuie să fie drept și onest în toate relațiile profesionale și de afaceri.
Principiul integrității impune ca obligație tuturor profesioniștilor contabili de a fi drepți și onești în relațiile profesionale și de afaceri. Integritatea implică, de asemenea, tranzacții corecte și juste.
Un profesionist contabil nu trebuie să se asocieze cu rapoartele, evidențele, comunicatele sau alte informații când apreciază că acestea:
- conțin o declarație în mod semnificativ falsă sau care induce în eroare
- conțin declarații sau informații eronate;
- omit sau ascund informații, atunci când aceste omisiuni induc în eroare.
Nu se va considera că un profesionist contabil încalcă paragraful 110.2 dacă el furnizează un raport modificat pentru a respecta cerințele paragrafului 110.2.


24. Ce intelegeti prin obiectivitate?
Un profesionist contabil trebuie să fie imparțial și nu trebuie să permită prejudecăților, confuziilor, conflictelor de interese sau influențelor nedorite să intervină în raționamentele profesionale sau de afaceri.
Principiul obiectivității impune o obligație tuturor profesioniștilor contabili de a nu își compromite profesia din cauza unor erori, conflicte de interese sau din cauza influenței nedorite a unor alte persoane.
Un profesionist contabil poate fi pus în situații în care obiectivitatea îi este afectată. Este imposibil ca toate aceste situații să fie definite și descrise. Relațiile care aduc un plus de confuzii sau influențează în mod negativ raționamentele profesionale ale profesionistului contabil ar trebui evitate.
Profesioniștii contabili își desfășoară activitatea în multe domenii diferite și trebuie sa-și demonstreze obiectivitatea în împrejurări diferite. Liber-profesioniștii contabili realizează rapoarte de certificare, prestează servicii fiscale și alte servicii de consultanta manageriala. Alți profesioniști contabili angajați întocmesc situații financiare fiind subordonați altora, executa serviciile de audit intern și servesc în diferite funcții financiare de conducere din industrie, comerț, sectorul public și educație. De asemenea, unii profesioniști contabili pregătesc și instruiesc pe cei care aspira sa intre în profesie. Indiferent de poziție sau serviciul prestat, profesioniștii contabili trebuie sa protejeze integritatea serviciilor profesionale și sa mențină obiectivitatea în raționamentul profesional.
În selecționarea situațiilor și practicilor de care se vor ocupa în mod specific potrivit cerințelor etice legate de obiectivitate, trebuie acordata atenția corespunzătoare următorilor factori:
a) Profesioniștii contabili sunt expuși unor situații în care asupra lor se pot exercita presiuni ce le pot diminua obiectivitatea.
b) Este practic imposibil sa se definească și sa se descrie toate situațiile în care ar exista aceste posibile presiuni. În stabilirea standardelor pentru identificarea relațiilor care pot, ori par sa afecteze obiectivitatea profesionistului contabil, trebuie sa domine un caracter rezonabil.
c) Trebuie evitate relațiile care permit ca idei preconcepute părtinirea ori influentele altora sa încalce obiectivitatea.
d) Profesioniștii contabili au obligația de a se asigura ca personalul angajat pentru serviciile profesionale contabile și-au însușit principiul obiectivitătii.
Profesioniștii contabili nu trebuie sa accepte sau sa ofere cadouri sau invitații (la mese, spectacole) care pot fi considerate a avea o influenta importanta și dăunătoare asupra raționamentului lor profesional sau asupra acelora cu care negociază.

25. Ce intelegeti prin competenta profesionala?
Competența profesională și prudența. Un profesionist contabil are o datorie permanentă de a-și menține cunoștințele și aptitudinile profesionale la nivelul necesar pentru a se asigura că un client sau un angajator primește servicii profesionale competente, bazate pe ultimele evoluții din practică, legislație și tehnică. Un profesionist contabil ar trebui să acționeze cu prudență și în conformitate cu standardele tehnice și profesionale aplicabile în furnizarea de servicii profesionale.
Principiul competenței profesionale și al prudenței impune următoarele obligații profesioniștilor contabili:
(a) menținerea cunoștințelor și aptitudinilor profesionale la nivelul necesar astfel încât clienții sau angajatorii săi să fie siguri că primesc servicii profesionale competente; și
(b) să acționeze cu prudență în conformitate cu standardele tehnice și profesionale, atunci când oferă servicii profesionale.
Servicii profesionale competente necesită un raționament solid în aplicarea cunoștințelor și aptitudinilor profesionale în furnizarea unor astfel de servicii. Competența profesională poate fi împărțită în două faze separate:
(a) Obținerea unui nivel de competență profesională;
(b) Menținerea unui nivel de competență profesională.
Menținerea unui nivel de competență profesională necesită o permanentă conștientizare și înțelegere a evoluțiilor relevante pe plan profesional tehnic și în mediul de afaceri. Dezvoltarea profesională continuă elaborează și menține capacitățile care îi permit unui profesionist contabil să desfășoare o activitate competentă într-un mediu profesional.
Seriozitatea include responsabilitatea de a acționa în conformitate cu prevederile unei sarcini, cu atenție și meticulozitate ținând cont de un interval de timp.
Un profesionist contabil ar trebui să se asigure treptat că cei care își desfășoară activitatea sub tutela unui profesionist contabil beneficiază de instruire și supervizare adecvată.
Dacă este cazul, un profesionist contabil ar trebui să îi atenționeze pe clienți, angajatori și alți utilizatori de servicii profesionale de limitele inerente serviciilor pentru a evita înțelegerea eronată a unei opinii exprimate drept afirmarea unui fapt.

26. Ce intelegeti prin independenta?
Independenta reprezinta un ansamblu de mijloace prin care expertul contabil demonstreaza publicului ca isi poate exercita misiunea (serviciul profesional) intr-o maniera obiectiva si corecta.

27. Ce intelegeti prin comportament profesional?
Un profesionist contabil ar trebui să se conformeze legilor și normelor relevante și ar trebui să evite orice acțiune ce poate discredita această profesie. Principiul comportamentului profesional impune ca obligație profesioniștilor contabili de a se conforma legilor și reglementărilor relevante și de a evita orice acțiuni care pot discredita profesia contabilă. Acestea includ acțiuni pe baza cărora, o terță parte rațională și informată, la curent cu toate informațiile relevante, ar concluziona că este afectată în mod negativ buna reputație a profesiei.
În cadrul strategiei de promovare și de marketing a lor și a activității pe care o efectuează, profesioniștii contabili nu trebuie să furnizeze informații eronate despre profesia lor. Profesioniștii contabili trebuie să fie cinstiți și loiali și nu trebuie:
- să facă revendicări exagerate pentru serviciile pe care le oferă, calificările pe care le posedă și experiența pe care o dețin;
- să ofere referințe compromițătoare sau comparații lipsite de fundament privind munca desfășurată de alții.

28. Ce intelegeti prin respectul fata de normele tehnice si profesionale?
Respectul față de normele tehnice și profesionale. Profesionistul contabil trebuie sa-și îndeplinească sarcinile profesionale în conformitate cu normele tehnice și profesionale relevante. Profesioniștii contabili au datoria de a executa cu grija și abilitate instrucțiunile clientului sau patronului în măsura în care sunt compatibile cu cerințele de integritate, obiectivitate și, în cazul liber-profesioniștilor contabili, cu independenta (după cum se va vedea în Secțiunea 290 de mai jos). În plus, ei trebuie sa se conformeze normelor profesionale și tehnice emise de: IFAC, IASB, C.E.C.C.A.R., CAFR și legislația relevanta.

29. Ce se intelege prin competenta expertului contabil?
Competenta profesionala are douä componente de bazä:
- obtinerea;
- mentinerea.
Competenta profesionala presupune ca profesionistul contabil trebuie sa furnizeze servicii profesiona1e cu competenta, grija si sârguinta si este obligat sa mentina in permanenta un nivel de cunostinte si de competenä profesional? care sä justifice asteptari1e unui client sau ale angajatorului; aceasta presupune ca el sa fie la curent cu ultimele evolutii si noutati din practica profesionala, din legislatie si tehnici de lucru.
Dobândirea cere:
- inalt standard de pregatire generalä, urmat? de una specifica;
- practica si examinare in subiecte profesionale semnificative;
- perioada de practica in domeniu.
Mentinerea cere:
- cunoasterea continua a evo1utii1or in profesia contabila (la nivel national si international in contabilitate, audit si alte reglementari statutare si cerinte relevante);
- adoptarea unui program care sa garanteze un control de calitate in indeplinirea sarcinilor profesionale, in conformitate cu normele nationale si intemationale.
COMPETENTELE PROFESIONALE (comentariu):
Un profesionist contabil salariat care lucreaza in industrie, comert, sectorul public sau in sistemul educational poate fi solicitat pentru rezolvarea unor atributii importante pentru care nu are formatia sau sau experiena necesarä.
In asemenea situatii nu trebuie sa-si induca in eroare angajatorul cu privire la nivelul real al competentelor sale, cerand consultanta sau asistenta unui specialist.

30. In ce consta secretul profesional si confidentialitatea expertului contabil?
Expertul contabil trebuie să respecte secretul și caracterul confidențial al informațiilor la care a avut acces și de care a luat la cunoștință cu ocazia efectuării expertizelor contabile, trebuind să se abțină de la divulgarea lor către terți, cu excepția cazurilor în care a fost autorizat expres în acest scop sau dacă are obligația legală sau profesională să facă o astfel de divulgare.

31. Cine poate exercita profesia de expert contabil si de contabil autorizat?
Profesia de expert contabil și de contabil autorizat se exercită de către persoanele care au această calitate, în condițiile prevăzute de Ordonanța Guvernului nr. 65/1994 și Ordonanța Guvernului nr. 89/1998, cu respectarea principiului independenței profesiei.

32. In ce consta diferenta intre expertul contabil si economistul salariat; dintre contabilul autorizat si contabilul angajat?
Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate, în condițiile O.G. nr. 65/1 994, având competența profesională de a verifica și de a aprecia modul de organizare și de conducere a activității econo-mico-financiare și de contabilitate, de a supraveghea gestiunea socie?tăților comerciale și de a verifica legalitatea bilanțului contabil și a con?tului de profit și pierdere.
Prin urmare, ne găsim în fața unei arii de competențe mult mai largi față de cea a unui economist salariat; economistul este subordonat unui șef ierarhic și execută atribuțiile specifice fișei postului său. De asemeni, economistul este specializat în multe domenii: turism, servicii, marketing, management, planificare, salarizare, financiar-contabil.
Expertul contabil este un economist, absolvent al specializării financiar-contabile, independent față de societatea comercială. El nu primește, pentru lucrările executate, un salariu, ci un ONORARIU pre?văzut prin contractul încheiat cu referire la misiunea sa.
Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate
în condițiile O.G. nr. 65/1994 și are capacitatea de a ține contabilitatea și de a întocmi bilanțul contabil. Contabilul autorizat, ca și expertul contabil, este un profesionist independent, nesalarizat de o entitate economică.
Contabilul salarizat este subordonat șefului ierarhic și execută sarcinile ce îi revin din fișa individuală. Rareori, în cazul unei întreprinderi mari, mijlocii, execută toate lucrările contabile. De regulă, este specializat pe un sector al contabilității.
Ca și economistul salariat, contabilul salariat răspunde față de calitatea lucrărilor executate, putând fi stimulat ori penalizat de șeful Irarhic sau la propunerea acestuia.
Expertul contabil, contabilul autorizat, chiar dacă sunt independenți, răspund civil și penal față de întreprindere. De asemeni, ei pot pierde întreprinderea de client și, prin aceasta, sursa de venit.
In schimb, economistul și contabilul, salariați, pierd cu greu postul sau în urma unor proceduri anevoioase.
> Este în discuție starea de salariat al unei firme și al unui cabinet de experți contabili sau de contabili autorizați.
> Trebuie făcută distincția între auditorii interni și cei externi, prin prisma independenței.
> Economistul, contabilul profesionist salariat sunt angajați în industrie, comerț, sectorul public, învățământ ș.a.
> Contabilul profesionist independent este acela care efectuează, unui client, în mod curent, lucrări de audit sau evidență contabilă, fiscalitate și alte servicii profesionale similare.
> Contabilul profesionist lucrează independent (inclusiv practicieni individuali, parteneri sau corporație) în industrie, comerț, sectorul public, învățământ ș.a. și este membru ale unei organizații afiliate IFAC.

33. Cine este expertul contabil?
Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența profesională de a organiza și conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societăților comerciale, de a întocmi situațiile financiare și de a efectua expertize contabile.
Asupra constatărilor, concluziilor, opiniilor și recomandărilor sale, expertul contabil întocmește raport.

Expertul contabil este persoana care a dobândit această calitate în condițiile Ordonanței (O.G. nr. 65/1994) și are competența profesională de a verifica și de a aprecia modul de organizare și de conducere a acti?vității economico-financiare și de contabilitate, de a supraveghea gestiu?nea societăților comerciale și de a verifica legalitatea bilanțului contabil și a contului de profit și pierderi.
Expertul contabil este specialistul care a dobândit cea mai înaltă calificare în domeniul contabilității și care are acces neîngrădit la efec?tuarea tuturor lucrărilor profesionale, inclusiv verificarea și certificarea situațiilor financiare.
? Calitatea de expert contabil și de contabil autorizat se dobândește pe bază de examen.
? Pentru a dobândi calitatea, se cer îndeplinite cumulativ mai multe condiții.
? Pot fi, la cerere, experți contabili, persoanele care au titlul de academician, profesori și conferențiari universitari, doctorii în economie și doctorii docenți cu specialitatea finanțe sau contabilitate, însă cu îndeplinirea condițiilor și susținerea unui interviu privind Normele de organizare și funcționare ale CECCAR.

34. Cine este contabilul autorizat?
Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare.

35. Cum se obtine calitatea de expert contabil?
Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de expert contabil persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are capacitate de exercițiu deplină;
b) are studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului;
c) nu a suferit nicio condamnare care, potrivit legislației în vigoare, interzice dreptul de gestiune și de administrare a societăților comerciale.
(2) La cerere, persoanele care au titlul de academician, profesorii și conferențiarii universitari, doctorii în economie și doctorii docenți, cu specialitatea finanțe sau contabilitate, au acces la profesia de expert contabil pe baza titlului de doctor, cu îndeplinirea condițiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) și c) și susținerea unui interviu privind normele de organizare și funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați.

36. Cum se obtine calitatea de contabil autorizat?
Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de contabil autorizat persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are capacitate de exercițiu deplină;
b) are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului;
c) nu a suferit nicio condamnare, care, potrivit legislației în vigoare, interzice dreptul de gestiune și de administrare a societăților comerciale.

37. Care sunt lucrarile ce pot fi executate de expertii contabili?
a. Tinerea sau supravegherea contabilitatii Si intocmirea bilantului contabil:
? acordarea asistentei privind organizarea si tinerea contabilitatii, inclusiv in cazul sistemelor informatice;
? elaborarea si punerea in aplicare a procedeelor contabile, a planului de conturi adaptat unitatii, a contabilitatii de gestiune, a tabloului de bord, a controlului de gestiune si controlului prin buget, in baza si cu respectarea normelor generale.
b. Efectuarea de analize economico-financiare:
? analiza structurilor financiare;
? analiza gestiunii fmanciare si a rentabilitatii capitalului investit;
? tehnici de analiza si de gestiune a fondului de rulment;
? sistem de credit leasing, factoring etc.;
? determinarea situatiilor financiare si de gestiune prin rapoarte procentuale;
? elaborarea de tablouri de finantare si planuri de trezorerie;
? elaborarea de tablouri de utilizari si resurse;
? asistenta in prevenirea §i inlaturarea dificultatilor unitatii.
c. Efectuarea de audit financiar contabil, ca:
? diagnostic-financiar;
? cresterea, rentabilitatea, echilibrul si riscurile financiare;
? audit intern, organizarea sau controlul regularitatii si sinceritatii sistemului;
? studii, asistenta pentru realizarea de investitii financiare;
? audit si certificarea bilantului contabil.
d. Efectuarea de evaluari patrimoniale:
? evaluari de bunuri si active patrimoniale;
? evaluari de intreprinderi si de valori mobiliare pentru vanzari, succesiuni, partaje, donatii sau la cererea celor interesati;
? evaluari de elemente intangibile.
e. Efectuarea de expertize contabile:
? amiabile (la cerere);
? contabil-judiciare;
? arbitraje în cauze civile;
? expertize de gestiune.
f. Executarea de lucrări cu caracter fmanciar-contabil, ca:
? întocmirea de situații periodice;
? consolidarea conturilor și bilanțului;
?întocmirea de planuri de finanțare pe termen mediu și lung.
g.Executarea de lucrări cu caracter fiscal, ca:
? studii și consultații pe probleme de ordin fiscal;
? participarea la întocmirea și depunerea declarațiilor fiscale;
? asistență în probleme de T.V.A. și impozite;
? fiscalitate imobiliară;
? asistență în aplicarea tarifului vamal;
? asistarea contribuabilului cu ocazia verificărilor.
h. Efectuarea de lucrări de organizare administrativă și informatică;
? organigrame, structuri, definiri de funcții;
? legături între servicii, circulația documentelor și informațiilor;
? analiza și organizarea fluxului informațional;
? formarea profesională continuă;
? contribuții la protecția patrimoniului unității;
? mecanizarea și automatizarea prelucrării informațiilor, alegerea echipamentelor;
? alegerea softurilor necesare.

38. Care sunt lucrarile care pot fi executate de contabilii autorizati?
Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
c) efectuează analize economico-financiare și evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condițiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă și informatică;
f) îndeplinește, potrivit dispozițiilor legale, atribuțiile prevăzute în mandatul de cenzor la societățile comerciale;
g) acordă asistența de specialitate necesară pentru înființarea și reorganizarea societăților comerciale;
h) efectuează pentru persoane fizice și juridice servicii profesionale care presupun cunoștințe de contabilitate.
Art. 7. - Persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitățile de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități.
Art. 8. - Experții contabili pot să-și exercite profesia individual ori se pot constitui în societăți comerciale potrivit legii.

39. Cum se exercita profesia de expert contabil si de contabil autorizat?
Persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitățile de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități.
Art. 8. - Experții contabili pot să-și exercite profesia individual ori se pot constitui în societăți comerciale potrivit legii.
Art. 9. - Societățile comerciale de expertiză contabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
a) să aibă ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil;
b) majoritatea acționarilor sau asociaților să fie experți contabili și să dețină majoritatea acțiunilor sau a părților sociale;
c) consiliul de administrație al societății comerciale să fie ales în majoritate dintre acționarii sau asociații experți contabili;
d) acțiunile să fie nominative și orice nou asociat sau acționar să fie admis de adunarea generală.


Societatile de expertiza contabila au:
- cel putin 51 % actionari experti contabili sau contabili autorizati c
- cel putin 51% din numarul membrilor Consiliului de Administrate sunt experti contabili sau contabili autorizati, membri ai Corpului.
Societafile de expertiza contabila nu pot avea participari financiare in unitati patrimoniale industriale, comerciale, agricole, bancare sau de asigurari si nici in societati civile.
Membrii Corpului nu pot fi asociati sau acfionari la mai multe societati comerciale de expertiza contabila.
Societatile comerciale de expertiza pot fi romane, straine sau mixte.
Societatile de expertiza se bucura de aceleasi drepturi si au aceleasi obligatii impuse membrilor Corpului. Exceptie: dreptul de a alege sau de a fi ales in organele de conducere ale Copului.
Angajarea raspunderii societafilor comerciale de expertiza contabila si a membrilor care le alcatuiesc se realizeaza prin exercitarea drepturilor administrative si a celor de natura tehnica de catre:
- conducatorul (administratorul) societatii: drepturile administrative si sociale (de exemplu: fata de banca, reprezentarea societatii in fata tertilor si a administratiei publice etc.), acesta dispunand de semnatura sociala a societatii;
- expertii contabili. contabilii autorizati si ceilalti asociati sau actionari ai societatii, care asigura cerintele de natura tehnica ale pr-priilor lor lucrari executate, prin semnarea acestora, alaturi de semnatura autorizata a conducerii societatii.

40. Ce este C.E.C.C.A.R.?
Se înființează Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați, persoană juridică de utilitate publică și autonomă, din care fac parte experții contabili și contabilii autorizați, în condițiile stabilite de prezenta ordonanță, având sediul în municipiul București.
Art. 19. - Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați își constituie filiale, fără personalitate juridică, în reședințele de județ și în municipiul București.

41. Ce se intelege prin calitatea de persoana juridica a Corpului?
Corpul este infiintat cu statut de persoana juridica si, prin urmare, indeplineste sau are atributele unei persoane juridice. Dupa Adrian Varlan, in lucrarea "Drept comercial si economic romanesc", (cartea de curs nr. 5 al cursului "Formare profesionala in domeniul comercial", Editura Mirton, Timisoara, 1998), la pagina 14, se arata, in legatura cu persoana juridica, urmatoarele:
"Persoana juridica e o colectivitate de oameni, constituita in con-ditiile legii, care capata anumite drepturi §i anumite obligafii necesare atingerii scopului lor ".
Elementele constitutive ale persoanelor juridice sunt (acelasi autor):
- organizarea de sine - statatoare
- patrimoniul propriu;
- scopul determinat.
Aceste elemente le are si C.E.C.C.A.R., are, de asemeni, capacitatea de folosinta care se refera la drepturile si obligatiile care corespund scopu?lui pentru care a fost infiintata (persoana juridica) si capacitatea de exercitiu.
Are capacitatea de exercitiu din momentul constituirii organelor sale de conducere.
Corpul reprezinta profesia, in raport cu alte institujii din Romania
si din afara tarii.
- Relatiile cu bugetul directe;
- Are cont in banca;
- Intocmeste b.v.c.;
- Organizeaza contabilitate proprie, intocmeste bilant propriu, potrivit legii;
- Gestioneaza intregul patrimoniu al Corpului, inclusiv pe cel dat in administrare operativa filialelor;
- Continutul capacitatii de folosinta si de exercitiu este dat de atributiile ce le are Corpul (interne si externe).

42. Ce se intelege prin autonomia Corpului?
Autonomia este in general situatia celui care nu depinde de nimeni, care are deplina libertate in actiunile sale (DEX) . Autonomia Corpului face din aceasta un organism de autoreglementare in profesie; aceasta presupune nesubordonarea vreunei autoritati.
Corpul, prin regulamentul sau, prin statutul sau, nu este subordonat vreunui organism statal. Dimpotriva, prin delegatia primita din partea autoritatilor publice, acorda si retrage dreptul de exercitare a profesiei de expert contabil si de contabil autorizat si are dreptul sa controleze competenta si moralitatea membrilor sai. Prin organele alese, Corpul este reprezentat in fata autoritatilor publice, precum si in raporturile cu persoanele fizice si juridice din tara si din strainatate. Corpul colaboreaza cu organele de specialitate ale statului in elaborarea de norme legate de profesia contabila, dar normele de lucru, specifice profesiei, care sunt rezultatul activitatii Corpului.

43. Care este organizarea CECCAR?
Sediul central al Corpului este în municipiul București. Corpul Exeperților Contabili și Contabililor Autorizați din România are filiale fără personalitate juridică în fiecare reședință de județ și în Municipiul București. CECCAR este astfel organizat încât să-și poată îndeplini atribuțiile de organism de autoreglementare.
LA NIVEL CENTRAL
Organe de decizie (legislativ) Organe de execuție
Conferința Națională
Consiliul Superior
Biroul permanent
Președintele Corpului Secretariatul General

Sectoare
Secțiuni, comisii și departamente

LA NIVEL DE FILIALĂ
Adunarea Generală
Consiliul filialei
Biroul Permanent
Președintele filialei Secretariatul filialei

Sectoare
Secțiuni
SURSA: R.O.F. al CECCAR, în Cartea expertului contabil și al contabilului autorizat, CECCAR, București, 2001

44. Ce este Etica?
ETICĂ= știința care se ocupă cu studiul teoretic al valorilor și
condiției umane din perspectiva principiilor morale și rolul lor în viața socială; totalitatea normelor de conduită morală, corespunzătoare unui domeniu, unei activități sau unei colectivități.
ETICA este străină dictaturii și centralismului; ea este specifică
democrației, deoarece democrația presupune dereglementare, locul legilor fiind luat de principii etice, astfel se poate aluneca spre anarhie și dezordine.

45. Ce sunt serviciile profesionale?
Orice serviciu care cere aptitudini contabile înrudite, prestat de un contabil profesionist:
Servicii de contabilitate
Audit
Fiscalitate
Consultanță managerială
Management financiar
Serviciu ? o muncă prestată în folosul sau în interesul cuiva, dar potrivit normelor și regulilor profesiei prestatorului;
-îndeplinirea unei îndatoriri față de cineva.

46. Care sunt caracteristicile esentiale ale profesiei contabile?
Caracteristicile esențiale ale unei profesii contabile sunt:
deținerea unei competențe intelectuale specifice,
obținută prin formare și învățământ;
respectarea de către membri a unui ansamblu de valori
și de reguli stabilite de organismul profesional, cu deosebire cele care se referă la obiectivitate;
recunoașterea unei datorii vizavi de public, în ansamblu.
Uneori datoria membrilor, vizavi de profesiunea lor și de public, poate fi în contradicție cu interesul lor personal pe termen scurt, sau cu obligațiile lor de loialitate, vizavi de angajator.
Ținând seama de remarcile precedente, este de datoria organismelor profesionale naționale să definească regului de rtică pentru membrii lor, încât să garanteze o calitate optimă a serviciilor și să păstreze încrederea publicului în profesie. Profesia contabilă liberală este bazată pe moralitate ireproșabilă, pe independență, pe știință în profesie, pe competență.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.doc   95K   531 downloads

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 05:11 PM




#15 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2008 - 09:09 AM

unde gasesti atributiile consiliului superior?

eu ma uit in legea 65/94 si nu vad sa scrie atatea atributii
nu ma uit unde trebuie? :thumbup:
plus ca pe site la ceccar au codul de etica vechi(nu stiu daca s-a modificat)



#16 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 23 October 2008 - 12:24 PM

eu am gasit in regulamentul de organizare si functionare a Corpului Expertilor Contabili si CA, din cel actualizat si republicat in 2008 art. 18.Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 05:11 PM
citare mesaj anterior




#17 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 October 2008 - 12:50 AM

Vezi postareaNemesis, la Oct 21 2008, 05:23 PM, a spus:

Asa facen noi copiem unii de la altii si scriem tampenii.
Sunt convinsa ca ai citit "tampenii" mai mari din partea altora, daca voiai sa ajuti trebuia sa te implici direct cu sfaturi,nu sa stai pe margine si sa comentezi. Multe din raspunsuri ne-au fost date la cursul de pregatire din primavara, asa ca "am copiat" din sursa profesorului, poate spunea si el tampenii..!Oricum, multumesc de sfat! :thumbup:



#18 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 October 2008 - 08:55 AM

Pentru studenta IV,
sincer eu iti multumesc pentru ce ai postat, pentru ca unele din raspunsuri s-au pastrat corecte, dar totusi mai trebuie sa verificam si individual, eu am postat putin mai sus raspunsurile dupa noua legislatiei. Nu trebuia sa existe reprosuri, pentru ca trebuie sa ne ajutam. Inca o data multumesc si sunt sigura ca si altii iti multumesc pentru ajutorul acordat!Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 March 2009 - 02:14 PM




#19 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 October 2008 - 02:35 PM

Vezi postareadeiutza8022, la Oct 22 2008, 10:17 PM, a spus:

38. Care sunt lucrarile care pot fi executate de contabilii autorizati?
Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține sau supraveghează contabilitatea și întocmește sau verifică și semnează situațiile financiare;
b) acordă asistență privind organizarea și ținerea contabilității;
c) efectuează analize economico-financiare și evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condițiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă și informatică;
f) îndeplinește, potrivit dispozițiilor legale, atribuțiile prevăzute în mandatul de cenzor la societățile comerciale;
g) acordă asistența de specialitate necesară pentru înființarea și reorganizarea societăților comerciale;
h) efectuează pentru persoane fizice și juridice servicii profesionale care presupun cunoștințe de contabilitate.
Art. 7. - Persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitățile de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități.
Art. 8. - Experții contabili pot să-și exercite profesia individual ori se pot constitui în societăți comerciale potrivit legii.
Raspunsul tau e gresit:
Contabilul autorizat poate executa prin contract de prestari servicii,individual sau prin soc. com. de contab. urmatoarele lucrari:
a) tinerea contabilitatii financiare si de gestiune;
b) pregatirea lucrarilor pentru intocmirea situatiilor financiare;
c) lucrari, declaratii si operatiuni fiscale lunare si trimestriale (altele decat situatiile financiare anuale), lucrari in partida simpla pt. PF,AF, etc;
d) atributii de cenzor numiti la asoc. de proprietari, CAR, asociatii si fundatii fara scop patrimonial :thumbup:



#20 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 October 2008 - 03:35 PM

Vezi postareastudenta IV, la Oct 24 2008, 03:35 PM, a spus:

Raspunsul tau e gresit:
iti multumesc, am citit prea repede si ma gandeam mai mult la expert contabil!Multumesc pentru avertizare!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 March 2009 - 02:14 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL