Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


revisal

97 replies to this topic

#41 daria85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2009 - 01:38 PM

Stie cineva daca se inregistreaza actul aditional in revisal ? ( n-am gasit nicaieri zicand ceva de act aditional) :frusty:



#42 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 26 January 2009 - 02:48 PM

NU trebuie

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 January 2009 - 03:57 PM

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#43 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 26 January 2009 - 06:25 PM

Se specifica in explicatia de la modificare.
De exemplu: prelungirea contractul individual de munca conform actului aditional nr.... din data...
Eu asa fac.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#44 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 27 January 2009 - 03:58 PM

Daca este vorba de modificare a functiei se inregistreaza actul aditional in revisal in termen de 5 zile de la modificare



#45 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 27 January 2009 - 04:08 PM

Cand transmiteti revisalul cum procedati? De exemplu am transmis revisal cuprinzand perioada 01.12.2008-15.12.2008 dupa aceasta data nu am mai avut modificari pana in 22.01.2009 (cand am avut 2 desfaceri de contract de munca), am transmis revisal cuprinzand perioada 16.12.2008-22.01.2009 in 22.01.2009, dar cei de la it imi spun ca trebuie sa-l transmit luna urmatoare pentru luna in curs.Va multumesc.



#46 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2009 - 04:25 PM

Vezi postareadelgado, la Jan 26 2009, 06:25 PM, a spus:

Se specifica in explicatia de la modificare.
De exemplu: prelungirea contractul individual de munca conform actului aditional nr.... din data...
Eu asa fac.
la fel procedez si eu. treci felul modificarii, si apoi la explicatii: conform act aditional nr../data..



#47 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 28 January 2009 - 06:58 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 27 2009, 06:26 PM, a spus:

eu la fel procedez ca si tine.

multumesc



#48 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 28 January 2009 - 11:12 PM

Eu in ianuarie 2009 am prelungit contractul de munca unui salariat. Am dus revisalul tot in ianuarie si mi l-a primit.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#49 IMICY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 January 2009 - 08:41 AM

Buna ziua.
As avea inca o intrebare.
Am avut la firma cativa angajati cu contract pe o perioada determinata de 3 luni. Dupa 3 luni am prelungit contractul cu acte aditionale cu inca 3 luni.
Problema este ca nu stiu cum sa introduc aceasta modificare in Revisal, pt ca daca dau la tip de modificare reactivare contract, scrie ca nu se poate face reactivarea contractului, deoarece acesta nu a fost incetat.
Nu stiu cum sa fac sa schimb.
Va rog frumos sa-mi raspunda cineva.
Multumesc.



#50 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2009 - 10:21 AM

la modificare, alegi "tip contract", si acolo modifici "data de sfarsit contract" cu data noua. si la "motiv modificare" eu aleg de acolo, "cu acordul partilor", pentru ca atat angajatul cat si angajatorul au semnat actul aditional. iar la "explicatie motiv", scriu prelungire perioada determinata

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 January 2009 - 10:25 AM




#51 IMICY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 January 2009 - 10:29 AM

Vezi postareaMIKY2010, la Jan 29 2009, 11:21 AM, a spus:

la modificare, alegi "tip contract", si acolo modifici "data de sfarsit contract" cu data noua. si la "motiv modificare" eu aleg de acolo, "cu acordul partilor", pentru ca atat angajatul cat si angajatorul au semnat actul aditional. iar la "explicatie motiv", scriu prelungire perioada determinata

Mersi mult mult de tot.
O zi frumoasa!



#52 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 05 February 2009 - 12:36 PM

In registrul de evidenta a salariatilor pe care il tin in unitate trebuie sa completez salariul de baza de fiecare data cand se modifica? Ce explicatie dau?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#53 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 05 February 2009 - 02:43 PM

Vezi postareadelgado, la Feb 5 2009, 01:36 PM, a spus:

In registrul de evidenta a salariatilor pe care il tin in unitate trebuie sa completez salariul de baza de fiecare data cand se modifica? Ce explicatie dau?

Nu se trece modificarea de salar in revisal



#54 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 February 2009 - 12:10 AM

Nu e vorba de programul revisal pentru ca acolo stiu ca nu se trec maririle de salariu. Vorbesc de registrul revisal (din hartie) care are o rubrica cu salariul de baza si eu asta nu stiu, trebuie trecuta acolo marirea de salariu?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#55 berean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2009 - 08:20 AM

Buna :)
Am si eu o intrebare legat de Revisal, daca ma poate ajuta cineva.

Conform art 4, alin 4, al Hot nr 161 din 3 feb 2006, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la ITM, “in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2)” (adica elemente de indentificare a salariatului, functia, tipul contractului, data si temeiul incetarii CMI).

Insa, care anume este aceasta data cu care incepe termenul de 5 zile nu este intotdeauna clara.
Un exemplu contcret:
Vrem sa desfacem CIM al angajatului X, in temeiul art 61 A (adica neprezentare la locul de munca). Cum procedam?
1. Incepand cu 01.012009 angajatul nu s-a mai prezentat la munca.
2. In data de 16.01.2009 se intocmeste un referat sesizand lipsa lui, si notificandu-l ca este nevoie sa se prezinte la sediul societatii la data de 20.01.2009 la domnul Cutare, la ora Anume in vederea cercetarii prealabile a abeterilor savarsite. Daca nu, i se va desface CIM-ul. Acest referat se trimite prin posta (recomandat cu confirmare de primire – pastram chitanta de la posta)
3. Trebuie sa asteptam ptr:
a. sa se intoarca confirmarea de primire ( El a preluat referatul in 18.01.2009, confirmarea a ajuns inapoi la sediu in 20.01.2009
b. sa vedem daca se prezinta la sediu ptr a clarifica / motiva absentele lui – Nu a venit
4. In data de 21.01.2009 se intocmeste referat constatand ca angajatul X se face vinovat de neprezentare la serviciu si se propune desfacerea disciplinara a CMI (trimis prin posta, recomandat etc etc ... se asteapta confirmarea)
5. In data de 27.01.2009 se intocmeste decizia de incetare CMI in temeiul art 61 A, efectiv din 21.01.2009
6. La data de 30.01.2009, se prezinta decizia, referatele, chitantele de la posta si confirmarile de primire la ITM, unde acestea sunt verificate, se constateaza ca totul este in regula si decizia este inregistrata de ITM

Si acum intrebarea de milioane? Care este data cu care incepe acel termen de 5 zile?
30.01.2009, ziua in care decizia primeste avizul de la ITM?
27.01.2009, ziua in care se intocmeste (si se inregistreaza la firma, inclusiv in programul de ITM) decizia de desfacere CMI?
21.01.2009, ziua din care CMI-ul nu mai este in efect, el nu mai apare pe stat de plata etc? – ca practic asta este data de la care se produce modificarea. DAR la aceasta data inca nu avem toate actele necesare....
... si deci care e solutia? Stie cineva sa ma ajute? In cazul acesta eu am trimis revisal-ul in 30.01.009 dar oare am procedat corect? cum sa fac in viitor sa fie bine?



#56 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2009 - 09:44 AM

Vezi postareadelgado, la Feb 6 2009, 12:10 AM, a spus:

Nu e vorba de programul revisal pentru ca acolo stiu ca nu se trec maririle de salariu. Vorbesc de registrul revisal (din hartie) care are o rubrica cu salariul de baza si eu asta nu stiu, trebuie trecuta acolo marirea de salariu?
pai registrul acela nu mai e valabil. tu de ce il mai completezi???? odata cu aparitia HOTARARII Nr.161 din 3 februarie 2006 privind întocmirea și completarea registrului(electronic), s-a abrogat Hotararea 247/ 2003 care prevedea intocmirea registrului in regim tipizat.



#57 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 February 2009 - 10:45 AM

Asta chiar n-am stiut! Cineva m-a pus sa completez si registrul tipizat. Deci am scapat de o grija! Multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#58 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2009 - 01:36 PM

Vezi postareaberean, la Feb 6 2009, 06:20 AM, a spus:

Conform art 4, alin 4, al Hot nr 161 din 3 feb 2006, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la ITM, “in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2)” (adica elemente de indentificare a salariatului, functia, tipul contractului, data si temeiul incetarii CMI).
Insa, care anume este aceasta data cu care incepe termenul de 5 zile nu este intotdeauna clara.
Pai ce modificari au intervenit? Incetarea contractului de munca pe baza unei Decizii care are o data pe ea, nu? Nu data comunicarii, sau data de la care lipseste omul. Acelea nu sunt documente, singurul document legal este Decizia.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#59 berean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2009 - 12:01 PM

Vezi postareafboji, la Feb 6 2009, 01:36 PM, a spus:

Vezi postareaberean, la Feb 6 2009, 06:20 AM, a spus:

Conform art 4, alin 4, al Hot nr 161 din 3 feb 2006, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la ITM, “in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2)” (adica elemente de indentificare a salariatului, functia, tipul contractului, data si temeiul incetarii CMI).
Insa, care anume este aceasta data cu care incepe termenul de 5 zile nu este intotdeauna clara.
Pai ce modificari au intervenit? Incetarea contractului de munca pe baza unei Decizii care are o data pe ea, nu? Nu data comunicarii, sau data de la care lipseste omul. Acelea nu sunt documente, singurul document legal este Decizia.


ok, decizia e din 27.01 INSA modificarea contractului, adica desfacerea este valabila din 21.01 ... asta nu este relevant? sau corect?



#60 IMICY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:28 PM

Cum se salveaza datele pe discheta pentru a transmite la ITM?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL