Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


revisal

97 replies to this topic

#61 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2009 - 04:07 PM

din meniul aplicatiei Revisal se acceseaza Management-> Registru-actualizari; apoi se introduce intervalul de timp pentru care se doreste afisarea actualizarilor din registru electronic, introducand data Inceput si data Sfarsit. se apasa butonul Cauta, se selecteaza toate actualizarile registrului electronic din intervalul de timp introdus, pentru care se doreste transmiterea catre ITM prin apasarea butonului Selecteaza Toate Afisate. se apasa butonul Export Fisier. in acest fel se genereaza un fisier cu extensia XML. acest fisier il copiezi pe discheta si gata.



#62 lucylu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2009 - 04:34 PM

Vezi postareaberean, la Feb 9 2009, 12:01 PM, a spus:

Vezi postareafboji, la Feb 6 2009, 01:36 PM, a spus:

Vezi postareaberean, la Feb 6 2009, 06:20 AM, a spus:

Conform art 4, alin 4, al Hot nr 161 din 3 feb 2006, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la ITM, “in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2)” (adica elemente de indentificare a salariatului, functia, tipul contractului, data si temeiul incetarii CMI).
Insa, care anume este aceasta data cu care incepe termenul de 5 zile nu este intotdeauna clara.
Pai ce modificari au intervenit? Incetarea contractului de munca pe baza unei Decizii care are o data pe ea, nu? Nu data comunicarii, sau data de la care lipseste omul. Acelea nu sunt documente, singurul document legal este Decizia.


ok, decizia e din 27.01 INSA modificarea contractului, adica desfacerea este valabila din 21.01 ... asta nu este relevant? sau corect?


Daca decizia este datata in registrul de iesiri cu 27.01.2009 , de atunci incep 5 zile inclusiv 27.01. Am avut desfacere a contractului de munca cu data de ( dau exemplu) 01.03.2008, si decizia am datat-o cu 20.04.2008, a fost la ITM pe 22.04 si nu am avut probleme. Bineiteles in stat nu am mai operat acel contract. Nici cu Revisal nu am avut probleme daca am intarziat .




#63 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 03 March 2009 - 01:22 PM

Buna ziua la toata lumea!
Aceasta este primul meu comentariu pe acest forum, chiar daca va urmaresc de mai de mult, asa ca fiti blanzi! :sad: Am o problema.... La ITM cunosc o persoana "binevoitoare" care nu mi-a spus ca trebuie sa transmit declaratia revisal dupa ce am facut o angajare....acum o luna :frusty: Acum incerc sa evit o amenda sau un comentariu dragut la ITM si sa transmit revisal online....Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti si mie cum se face (am parola - am aflat de la fosta contabila).
Va multumesc frumos pentru orice ajutor!



#64 RBucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 March 2009 - 04:52 PM

Buna, am si eu o problema legata de acest inutil Revisal.Povestea e urmatoarea:
-pana la data de 1 martie am avut servicul de administare de personal externalizat si la preluarea documentelor am primit de la persoana care se ocupa cu revisalul o discheta cu niste fisiere XML.
-am descarcat ultiuma versiune de revisal de pe site-ul inspectiamuncii.ro
- intrebare: cum pot importa sau vizualiza continutul acestor fisiere de pe discheta in aplicatia instalata?
multumesc anticipat pt ajutor



#65 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2009 - 06:16 PM

Fisierele cu extensia xml nu se pot importa in aplicatia Revisal fara ajutorul aplicatiei Microsoft Office Access. Trebuie sa ceri persoanei care s-a ocupat cu intocmirea si transmiterea, fisierul ReviSal206.mdb, pe care il copiezi in calculatorul tau, in C:\Program Files\ReviSal (sau unde l-ai instalat) peste fisierul cu acelasi nume care s-a generat in urma instalarii programului pe calculatorul tau si vei avea acces la toate datele operate pana acum.



#66 sorineatza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 March 2009 - 06:09 PM

Salut,

am urmatoarea problema cu Revisal: am facut fisierele xml din aplicatia proprie (SQL Server 2005), le-am trimis la ITM on-line, fisierele xml au fost preluate cu succes de catre sistemul lor, numai ca atunci cand dau o cautare dupa cnp-ul unui angajat care stiu ca l-am bagat, nu mi-l gaseste. daca bag angajatii cu mizeria lor de Revisal (am bagat vreo 10) si obtin xml-ul, il transmit on-line, merge. altfel, am incercat si cu importul in mdb din SQL Server pe cele 2 tabele faimoase de angajati si contracte - deschid Revisalul, vede angajatii si contractele, prepar xml-ul, il trimit on-line si tot asa, o cautare zadarnica dupa cnp...



#67 danisimc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 May 2009 - 06:35 PM

ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi explice putin cum pot trimite revisalul on line catre itm?am parola si nu reusesc.imi da erori.mii de multumiri anticipate



#68 sorineatza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 May 2009 - 08:38 PM

Vezi postareadanisimc, la May 7 2009, 07:35 PM, a spus:

ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi explice putin cum pot trimite revisalul on line catre itm?am parola si nu reusesc.imi da erori.mii de multumiri anticipate

e simplu, depinde de browser - in Mozilla te intreaba de autentificare si trebuie sa dai yes iar in IE trebuie sa adaugi exceptie si sa treci de autentificare. pe langa parola trebuie sa introduci si user-ul care este reprezentat de CUI-ul societatii pt. care vrei sa te autentifici.



#69 iohas2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 02 June 2009 - 11:27 PM

Buna!
Pentru Revisal transmis online mai trebuie depusa discketa la ITM cu adresa de inaintare?
Multumesc.



#70 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 June 2009 - 12:57 AM

NU!!!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2009 - 09:30 AM




#71 sorineatza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 June 2009 - 12:07 PM

Nu, daca e transmis online, nu mai e nevoie de nimik. Poti verifica ca e transmis in sectiunea Preluari rapoarte si mai poti verifica in pagina cu angajati de cautare dupa CNP.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2009 - 03:06 PM




#72 deli_n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 June 2009 - 08:02 PM

Buna seara
Eu incerc de 2 zile sa trimit revisal on line, dar nu reusesc pt ca pagina respectiva de pe site-ul ITM nu se incarca, da eroare. A mai intampinat cineva problema asta? multumesc!



#73 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2009 - 08:14 PM

este ocupar server-ul, incearca la noapte cand e mai liber. Eu am trimis azi-noapte si a fost ok



#74 deli_n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 June 2009 - 08:26 PM

Multumesc frumos!
Sper sa mearga!



#75 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2009 - 02:58 PM

nici azi nu merge Revisalul...
daca nu inregistrez la timp, ce spun la control , ca nu a functionat site-ul lor?
si noaptea cine ma plateste sa lucrez eu pe internet?

in alte ordine de idei, ...
A aparut si o actualizare a codurilor COR, a instalat cineva noua versiune din 09.06.2009?
Mie imi da eroare la actualizare,eroarea nr 13, si am facut prostia sa dau actualizare, acum nu mai intra deloc in program,
a mai patit cineva la fel?
sper ca nu am sters toata baza de date, aveti idee ce pot face?


Multumesc

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 16 June 2009 - 03:06 PM




#76 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2009 - 08:58 AM

Vezi postareaiohas2005, la Jun 3 2009, 12:27 AM, a spus:

Buna!
Pentru Revisal transmis online mai trebuie depusa discketa la ITM cu adresa de inaintare?
Multumesc.

Eu am depus revisal la ITM bucuresti...cu adresa de inaintare sapt trecuta. Am facut-o la ITM, aveam stampila la mine, deci nu e regula.
La bucuresti se cere...



#77 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 11:08 AM

se transmite in unul din cele doua moduri: on-line sau prin ITM cu discheta.
Nu amandoua



#78 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2009 - 10:59 AM

Buna!
Am instalat cele doua actualizari ale Revisal(caen si cor).
insa dupa ce am introdus modificari la angajati, in lista de actualizari nu apare nimic, indiferent de perioada selectata.
Desi la fiecare salariat apare modificarea facuta.
Astfel, nu stiu cum sa export datele noi, pt a le trimite la itm
Are cineva vreo idee?
Multumesc mult



#79 sorineatza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 September 2009 - 11:23 AM

Modificarile la datele angajatului nu au o data de modificare. Modificarile la datele contractului au - gen modificare functie sau modificare contract etc. Atunci cand se modifica ceva in contract vor apare si modificarile la angajat si atunci va apare ceva si in lista de actualizari
pe data de modificare a datelor contractului.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 September 2009 - 07:49 AM




#80 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 September 2009 - 12:25 PM

Vezi postareasorineatza, la Sep 8 2009, 12:23 PM, a spus:

Modificarile la datele angajatului nu au o data de modificare. Modificarile la datele contractului au - gen modificare functie sau modificare contract etc. Atunci cand se modifica ceva in contract vor apare si modificarile la angajat si atunci va apare ceva si in lista de actualizari
pe data de modificare a datelor contractului.
am vrut sa spun ca am adaugat modificari la contract
oricum, am instalat din nou pe alt calculator si am copiat fisierul cu baza de data, tip mdb, acuma merge

multumesc oricum

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 09 September 2009 - 01:33 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL