Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
receptii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

receptii


64 replies to this topic

#41 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 August 2009 - 08:07 PM

Banuiesc ca vanzarea o faci la litru. Exista formule de fizica.... in functie de densitate poti afla litri... Chiar daca rezervorul se afla in pamant, temperatura este de 14-15 grade.
O situatie asemanatoare o gasesti la lemn, unde vinzi in mc, mst si tone. Exista formule de calcul.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 31 August 2009 - 01:34 PM

__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#42 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 03 January 2010 - 06:26 PM

buna,

am si eu o nelamurire si poate ma ajuta cineva

se achizitioneaza diverse marunte, consumabile sau piese de schinb doar cu bon casa de marcat, valori mici pana la 15 lei.

pe bonurile de la casa sunt trecute denumirile, si cantitatile daca sunt mai multe, destul de explicit, pot face NIR pe baza bonului de la casa de marcat fara a avea factura?

dar daca am factura pe care am trecut piese auto? cum fac nir nestiind exact ce s-a achizitionat

multam




#43 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 04 January 2010 - 03:11 PM

- poti face NIR pe baza bonului de casa, ai grija insa ca tva-ul de pe bonul neinsotit de factura nu este deductibil. din cate stiu eu bonul de casa este document justificativ pt. inregistrarea cheltuielii, poti sa-l operezi in registrul de casa, poti face NIR pe baza lui.
- daca ai si factura e mai bine: faci NIR pe baza facturii, chiar daca scrie pe ea doar "piese auto", si atasezi copie dupa bonul fiscal unde se vede ce anume s-a achizitionat. in acest caz poti deduce si tva-ul aferent.

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 04 January 2010 - 03:15 PM




#44 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2010 - 04:03 PM

bonurile de casa de marcat nu sint deductibile - nici tva nici cheltuiala. sint acceptate doar pentru justificarea platilor mai mici de 100 lei



#45 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 01 February 2010 - 05:47 PM

eu zic ca sunt deductibil( mai putin tva-ul) daca au NIR sau decont de cheltuieli

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 11:53 PM




#46 sdg daniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 February 2010 - 08:44 PM

Sunt de acord, cheltuiala este deductibila in limita a 100 lei/bon, TVA nedeductibil.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 11:53 PM




#47 PAA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 13 April 2010 - 09:45 AM

Buna ziua!
Am primit un aviz de insotire a marfii cu inghetata in care este trecuta doar cantitatea fara valoare, au spus ca sunt gratuite, pt ca am luat de la ei o cantitate mai mare, practic e un fel de discount. Am tot asteptat o factura cu valoare 0, dar mi-au spus ca ei nu pot emite asa ceva, sa imi introduc marfa in stoc cu valoare 0 pe baza avizului.
E corect asa ceva?
Cum introduc eu marfa in gestiune, daca stiu ca nu o sa primesc factura deloc?
va multumesc!



#48 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2010 - 03:33 PM

pofta buna la inghetata! daca ai mai multa vreau si eu ca tot nu poti sa o introduci in stoc daca nu vei avea factura :frusty:



#49 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 August 2010 - 08:22 PM

sper ca postez unde trebuie.Nu vreau sa va agasez dar...
Am tot intrebat in stanga si-n dreapta si tot nu m-am lamurit.
E vb de o firma din transporturi cu un parc auto mediu; se tot cumpara piese auto de schimb pentru masini ( cu factura si bon fiscal); unele dintre piese se schimba in service, cu deviz, etc (lucrari mai dificile); altele ( de genul becuri, filtre, uleiuri, aditivi, placute, rulmenti, bucse, etc) se schimba in garaj de personalul firmei. Nu se stocheaza nimic, practic azi se cumpara si azi se folosesc.
Intrebarea: se fac NIR si bon de consum pentru aceste piese sau se considera ca sunt "consumabile" precum sapunul sa zicem si nu e nevoie de bon de consum?
:lnr (1):
Sau: daca cumpar o imprimanta, trebuie musai s-o dau in folosinta? (adica sa fac un document pt asta?) Nu e logic ca o cumpar ca s-o folosesc?
Am uitat sa va spun ca nu sunt contabil.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_mihai15: 10 August 2010 - 08:25 PM




#50 vvop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 August 2010 - 12:03 PM

Buna ziua,

In lege, la NIR, am gasit urmatorul text:
În conditiile în care nu se înscriu datele valorice în Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date sa se regaseasca într-un alt document justificativ care sta la baza înregistrarii în contabilitate a valorii bunurilor.

Sa inteleg ce la receptie pot intocmi un nir daor cantitativ in fiecare punct de lucru iar central sa intocmesc un document in care se tine evidenta pe fiecare intrare de marfa si produs a preturilor de achizitie si vanzare respectiv a adaosului comercial?

Multumesc.



#51 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2010 - 09:53 PM

Da , dar trb sa vina si factura care sa contina si pretul de cumparare, daca marfa vine in baza unui aviz de insotirea marfi e posibil sa nu aiba si pretul trecut.



#52 vvop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2010 - 09:59 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 28 2010, 10:53 PM, a spus:

Da , dar trb sa vina si factura care sa contina si pretul de cumparare, daca marfa vine in baza unui aviz de insotirea marfi e posibil sa nu aiba si pretul trecut.

Am inteles! Dar in felul asta cum se mai poate tine confidentialitatea pretului de cumparare.
Ar trebui totusi sa existe si o modalitate prin care sa poti evita tiparirea preturilor de cumparare pe documente la care au acces si altii in afara dep. de achizitii si conta.

Sunt companii care primesc marfa de la furnizorii proprii in mai multe puncte de lucru iar contabilitatea se tine central. Livrarile se fac pe baza de aviz fara valoare.

Oricum, Merci mult pentru raspuns!



#53 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 August 2010 - 08:07 AM

La punctele de lucru (s-au depozite ) receptia se face pe baza de aviz .Ulterior se va primi o factura centralizata a tuturor avizelor ( obligatoriu sa cuprinda si preturile ) care va fi vazuta numai in contabilitate , unde trebuie si inregistrata .



#54 vvop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 August 2010 - 01:22 PM

Vezi postareagasil, la Aug 30 2010, 09:07 AM, a spus:

La punctele de lucru (s-au depozite ) receptia se face pe baza de aviz .Ulterior se va primi o factura centralizata a tuturor avizelor ( obligatoriu sa cuprinda si preturile ) care va fi vazuta numai in contabilitate , unde trebuie si inregistrata .

Exact!
Intrabarea care ramane insa este: Pot folosi factura ca si document justificativ de inregistrare in contabilitate atata timp cat nu vine in acelasi timp cu marfa?
Examplu: Intrare de marfa pe 28.08 factura 20.09. In data de 15.08 cel tarziu se inchide luna in canta iar valoare intratii de marfa care nu are inca factura va intra pe contul "Facturi in asteptare", si mai inregistrez si o descarcare de gestiune, deci va fi inregistrata in conta fara ca eu sa am un document justificativ (eventual doar contractul, dar nu stiu daca se pune).

Merci.



#55 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 September 2010 - 12:54 PM

Vezi postareavvop, la Aug 30 2010, 02:22 PM, a spus:

Vezi postareagasil, la Aug 30 2010, 09:07 AM, a spus:

La punctele de lucru (s-au depozite ) receptia se face pe baza de aviz .Ulterior se va primi o factura centralizata a tuturor avizelor ( obligatoriu sa cuprinda si preturile ) care va fi vazuta numai in contabilitate , unde trebuie si inregistrata .

Exact!
Intrabarea care ramane insa este: Pot folosi factura ca si document justificativ de inregistrare in contabilitate atata timp cat nu vine in acelasi timp cu marfa?
Examplu: Intrare de marfa pe 28.08 factura 20.09. In data de 15.08 cel tarziu se inchide luna in canta iar valoare intratii de marfa care nu are inca factura va intra pe contul "Facturi in asteptare", si mai inregistrez si o descarcare de gestiune, deci va fi inregistrata in conta fara ca eu sa am un document justificativ (eventual doar contractul, dar nu stiu daca se pune).

Merci.

Conform legislatiei in vigoare marfa trimisa cu aviz trebuie facturata pana cel tarziu in ziua de 15 ale lunii viitoare.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#56 vvop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 September 2010 - 07:30 PM

[/quote]

Conform legislatiei in vigoare marfa trimisa cu aviz trebuie facturata pana cel tarziu in ziua de 15 ale lunii viitoare.
[/quote]

Super!
Merci frumos pentru raspuns.



#57 Radu Marian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2011 - 10:59 PM

Buna,

Ma puteti ajuta cu un formular .xls NIR fara TVA
Daca aveti 2 minutele sa-mi explicati coloana X din factura se trece in NIR in coloana Y ...

Multumesc frumos pentru bunavointa



#58 duelconstruct

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 February 2011 - 07:59 PM

Va atasez niste modele, nu sunt in Excel dar veti putea sa va dati seama cum se face nota de receprie (NIR-ul).
In atasamente veti gasi factura emisa de catre furnizor (factura contine TVA), o nota de receptie fara TVA daca bunul este inregistrat ca marfa en detail (deci pretul de inregistrare va fi pretul de vanzare) si o nota de receptie daca bunul nu este inregistrat ca marfa en detail (deci pretul de inregistrare este pretul de achizitie).

Fisiere atasate





#59 tulcea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 May 2011 - 09:32 PM

Buna seara,
Sper sa ma ajutati si pe mine intr-o problema si sa nu ma criticati foarte tare. M-am angajat de o luna la un centru de fier vechi pe contabilitate primara insa ceea ce stiam eu cu ceea ce fac aici nu prea bate! Sa dau un exemplu....
Azi mi-au iesit 20 to fier spre vanzare, am facut aviz de expeditie, tichetul de cantar si formularul de incarcare-descarcare. Marfa a ajuns la Constanta in port unde s-a facut un pv de constatare ( de obicei " ajunge " mai putin - dif. de cantar, furt, etc ) sa zic pe 19,30 to; acum.....m-i se zice sa fac nir in baza facturii/pv pe 19,30 to. De ce sa fac NIR daca eu am vandut si nu mi-a intrat marfa?? Cand am intrebat m-i s-a zis ca nir-ul se foloseste si pentru iesiri! Ma poate lumina cineva?...va rog.
si
Daca m-i se aduce un bon de 50 lei ( combustibil ) de ce trebuie sa-i fac nir daca se pune de la pompa direct in rezervor, deci nu-mi intra in stoc?

Multumesc anticipat si sper sa ma iertati daca am fost mai stangace in exprimare!

Aceasta postare a fost editata de tulcea: 03 May 2011 - 09:33 PM




#60 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2011 - 06:56 PM

nir la iesiri nu am auzit , chiar denumirea e nota de intrare receptie , deci nu are cum sa se faca nir la vanzare, poate doar sa ceara sa faceti factura pe cantitatea primita si nu pe cea trimisa.
Nu se face nir , intra direct pe cheltuiala ca banuiesc ca nu aveti autorizatie sa depozitati combustibilul.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 04 May 2011 - 06:57 PM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL