Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impresii examen admitere expert contabil 26 oct 2008


89 replies to this topic

#1 CRISSA_CONTAB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2008 - 05:21 PM

sa va vad ce mai ziceti de examenul asta ca s-a mai copiat?! la audit si deonotologie a fost dezastru. nu au fost subiecte din cartea de ca ceccar si nush daca asta a fost corect din partea lor fata de candidati. eu am avut varianta 12 si la audit doar 3 din 6 au fost din carte, iar la deontologie doar 2 din 5 au fost din carte. cred ca o sa ne curete bine si a fost ultima materie din admitere.



#2 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 26 October 2008 - 05:26 PM

Mare dreptate ai. A fost un dezastru. Chiar bataie de joc pot spune. E al doilea an cand vin la examenul asta si nu stiu daca mai merita sa te chinui vreun pic. :thumbup:

mihaela vasilev



#3 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 06:06 PM

Vezi postareamihav, la Oct 26 2008, 06:26 PM, a spus:

Mare dreptate ai. A fost un dezastru. Chiar bataie de joc pot spune. E al doilea an cand vin la examenul asta si nu stiu daca mai merita sa te chinui vreun pic. :thumbup:


Si anul trecut au fost aceleasi probleme?
S-a dat tot asa de mult si pe langa carte?
La ce s-a picat cel mai mult anul trecut?
La contestatii nu se rezolva nimic? :tongue:



#4 iulia constantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 26 October 2008 - 06:25 PM

Eu am avut varianta 4.
La audit au fost 2 subiecte "pe langa", iar la deontologie au fost 3. Am scris ce am crezut eu, dar nu mi se pare corect fata de noi ce au facut. Una din intrebari era "Ce relatie este intre profesia contabila si serviciile fiscale?". Alta era ceva de genul De ce sunt necesare reglementarile in profesia contabila?.



#5 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 06:48 PM

Mai oameni buni ! de ce credeti ca, a fost bataie de joc ?Repet !daca inveti ,nu-ti este frica de nici un subiect.
Eu am citi codul etic ,doar l-am citit si am raspuns la cateva intrebari asa cum mi-am adus aminte daca ,,invatatm ,,scriam fara frica.Intrebarile au fost puse ,,cam pe dupa colt,, reformulate sa zicem asa tocmai in ideea sa vada cat ne duce mintea.
Ideea este ca,viitorii experti trebuie sa ,,fie destepti,, sa se adapteze nevoilor de moment nu sa-si exprime o idee,,mecanic,,sau asa ,,cum scrie in carte ,,doar ptr.ca asa a invata ,,mecanic.
Nu sunt incantat de ceea ce am scris si daca nu voi lua examenul ,sa-mi fie invatatura de mine si ptr.un alt examen sa fac bine sa ,,invat,,nu doar sa citesc si sa nu ma duc,,la ghici,,asta o spun ptr.cei care ,,nu sunt multumiti ,,ca nu le-au picat subiectele din carte,,Ha!Ha!
Pai merita sa te chinui draga colega daca,,invatam,,.Sustin cu tarie ca, daca inveti ,promovezi examenul.Nu discut de fiscalitate de exemplu care,este in continua schimbare dar,la audit,expertiza,evaluare nu avem nici o scuza.



#6 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 26 October 2008 - 06:52 PM

Cine a avut subiectul 15? Eu am scris destul de mult la toate, doar ca timpul a fost mult prea scurt pentru volumul mare al subiectelor.A fost timp doar pentru abordarea a 2 materii, nu 4,nu stiu daca a fost cineva sa poata reusii sa faca totul! Intr-un cuvant, si-au batut joc de noi! Asta e, trebuia sa ne asteptam la asa ceva din partea lor.



#7 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 07:01 PM

subiectul 15 :thumbup:
Ce raspuns aveti ptr. intrebarea cu organismele profesionale?



#8 bibescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 October 2008 - 07:06 PM

Raspuns : IFAC( INTERNTIONALE ) , FEE ( EUROPENE)



#9 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 07:10 PM

Vezi postareaiozsef39, la Oct 26 2008, 06:48 PM, a spus:

Mai oameni buni ! de ce credeti ca, a fost bataie de joc ?Repet !daca inveti ,nu-ti este frica de nici un subiect.
Eu am citi codul etic ,doar l-am citit si am raspuns la cateva intrebari asa cum mi-am adus aminte daca ,,invatatm ,,scriam fara frica.Intrebarile au fost puse ,,cam pe dupa colt,, reformulate sa zicem asa tocmai in ideea sa vada cat ne duce mintea.
Ideea este ca,viitorii experti trebuie sa ,,fie destepti,, sa se adapteze nevoilor de moment nu sa-si exprime o idee,,mecanic,,sau asa ,,cum scrie in carte ,,doar ptr.ca asa a invata ,,mecanic.
Nu sunt incantat de ceea ce am scris si daca nu voi lua examenul ,sa-mi fie invatatura de mine si ptr.un alt examen sa fac bine sa ,,invat,,nu doar sa citesc si sa nu ma duc,,la ghici,,asta o spun ptr.cei care ,,nu sunt multumiti ,,ca nu le-au picat subiectele din carte,,Ha!Ha!
Pai merita sa te chinui draga colega daca,,invatam,,.Sustin cu tarie ca, daca inveti ,promovezi examenul.Nu discut de fiscalitate de exemplu care,este in continua schimbare dar,la audit,expertiza,evaluare nu avem nici o scuza.


scuza-ma, dar pana acum nu s-a discutat de gradul de dificultate al examenului.
majoritatea s-a plans de faptul ca timpul a fost insuficient pentru a putea aborda toate subiectele.
eu subscriu la ce ai spus tu, dar nu am avut insa timp sa termin, chiar daca am scurtat cat am putut din raspunsuri ...si ce sa spun ...de revizuit nici atat.

vom vedea ce va fi!!!



#10 dimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2008 - 07:10 PM

Anul trecut in cat timp au afisat rezultatele? :thumbup:



#11 Aurora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 October 2008 - 07:41 PM

la varianta 4 , ce subiecte de audit au fost "pe langa" intrebarile din carte?



#12 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 07:50 PM

[quote name='bibescu' date='Oct 26 2008, 07:06 PM' post='185546']
Da,colega multumesc .La rolul social al profesionistului ce ai scris?



#13 mateimihaela1973

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:08 PM

Vezi postareabibescu, la Oct 26 2008, 07:06 PM, a spus:

Raspuns : IFAC( INTERNTIONALE ) , FEE ( EUROPENE)
intrebarea era la varianta 15 doctrina : care sunt criteriile de recunoastere a unui organism profesional. Asta sa fie raspunsul? Nu mi se pare logic...



#14 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:10 PM

cine a avut varianta 8??? la audit mi s-a parut fffffffff greu.......cine are ceva raspunsuri la audit??



#15 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:21 PM

Vezi postareageorgi333, la Oct 26 2008, 08:10 PM, a spus:

cine a avut varianta 8??? la audit mi s-a parut fffffffff greu.......cine are ceva raspunsuri la audit??
la primul examen ati uitat ce s-a scris pe forum ........ ca s-a copiat....... ca vi s-a parut ciudat de lejeritatea examenului..... acu poftim ...cine e de vina de complexitatea subiectelor???



#16 camybum

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:29 PM

Vezi postareageorgi333, la Oct 26 2008, 09:21 PM, a spus:

Vezi postareageorgi333, la Oct 26 2008, 08:10 PM, a spus:

cine a avut varianta 8??? la audit mi s-a parut fffffffff greu.......cine are ceva raspunsuri la audit??
la primul examen ati uitat ce s-a scris pe forum ........ ca s-a copiat....... ca vi s-a parut ciudat de lejeritatea examenului..... acu poftim ...cine e de vina de complexitatea subiectelor???
cine s-a laudat pe net ca a copiat pe rupte.... ar fi putut sa se abtina



#17 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:37 PM

Am avut tot varianta 8. La audit a fost cu opinia defavorabila, cu paragraful introductiv, utilizarea lucrarilor altor profesionisti, contractarea lucrarilor, normele de referinta si caracteristicile auditului statutar. Eu am scris la audit de m-a durut mana.. o ora si ceva. Foarte putin timp. Nu stiu cat de complet am scris la Deontologie, care mi s-a parut proba de foc la examenul asta.
Este a doua oara cand dau, dc nu iai nici anul acesta nu mai incerc....
Pentru cei care mai dau si la anu' un mare sfat: CERETI MARIREA TIMPULUI DE EXAMEN. E inuman sa ceri atatea rezolvari, din atatea materii, in asa de scurt timp.



#18 CRISSA_CONTAB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:42 PM

Vezi postareadimi, la Oct 26 2008, 07:10 PM, a spus:

Anul trecut in cat timp au afisat rezultatele? :thumbup:

de anul trecut nush , dar am inteles ca la examenul actual ne vom primi rezultatele in jur de 10 noiembrie.



#19 CRISSA_CONTAB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:49 PM

Vezi postareacamybum, la Oct 26 2008, 08:29 PM, a spus:

Vezi postareageorgi333, la Oct 26 2008, 09:21 PM, a spus:

Vezi postareageorgi333, la Oct 26 2008, 08:10 PM, a spus:

cine a avut varianta 8??? la audit mi s-a parut fffffffff greu.......cine are ceva raspunsuri la audit??
la primul examen ati uitat ce s-a scris pe forum ........ ca s-a copiat....... ca vi s-a parut ciudat de lejeritatea examenului..... acu poftim ...cine e de vina de complexitatea subiectelor???
cine s-a laudat pe net ca a copiat pe rupte.... ar fi putut sa se abtina

ala care a zis de copiat merita sa pice cu brio acum, ca rasplata a rezultatului vorbelor lui- ne-a terminat la ex de azi. si u cea care zici ca daca invatai, nu aveai probleme, te rog sa ne lasi cu astea, ca nu a avut nimeni timp de invatat un volum atat de mare de documentatie la toate materiile; de citit a avut timp toata lumea la toate materiile, dar de invatat nu cred ca s-a axat nimeni la materia deontologie. cea care ni s-a parut ca nu trebuie tratata cu atata seriozitate ca celelalte, tocmai aia nea pus capac
P.S.: pt cei ce mai vor sa pomeneasca ceva de copiat la examenul de la anul, sa-si bage ceva in dos si sa se gandeasca de 2 ori inainte de a scoate porumbelul pe gurita :thumbup:



#20 lavinia dumitrana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2008 - 10:22 AM

Am avut varianata 08, dar sunt dezamagita pentru ca s-au dat subiecte din afara ariei de pregatire.La audit si deontologie ne-au dat peste cap.Normal ar fi fost sa dea subiecte doar din carte.Nu ne-a mai ramas decat sa asteptam rezultatele.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL