Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt patron, la conta ma pricep "oleaca" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

103 replies to this topic

#21 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 November 2008 - 02:37 PM

Parerea mea, vorba lui Paharoiu...
In nici un fel, are sefi si patroni, sa reactioneze ei cand or plati 12000 ron-tramvai pt o 39... nedepusa. Daca nu reactioneaza, asta e, o avea el o proptea! Asa e viata la ro, unii muncesc si altii mananca!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#22 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 19 December 2008 - 04:06 PM

Oau saracul om.... A pus si el o intrebare si a sfarsit ca oaia intr-o haita de lupi :wink:

Avand in vedere ca omul nu isi permite un program, se presupune ca are un volum mic de operatiuni. Si probabil nu are nimik dificil gen amortizari sau altele.
Eu ca administrator al unei firme am stat si am muncit 1 saptamana ca sa reglez munca "inteligenta" a unui contabil. Am facut 3 balante si am zis ca nu mai imi trebuie.... Pur si simplu cand contabilul te lasa cu fundu in balta, nu ai incotro decat sa scoti tu castanele din foc.

Faptul ca patronul se pricepe oleaca e cel mai bun lucru. Patronul care le stie pe toate este periculos!
Puteati totusi sa ajutati omul si sa ii dati cateva linkuri.... dar nu la misto.... ca nu isi permite sa dea 200 lei pe an. Poate ca nu stia de existenta softului respectiv.... Nu luati totul de-a gata sa judecati omul fara sa va puneti in pielea lui.
Cel mai corect era un raspuns cu softuri gasesti la linkul ..... / monografie contabila la linkul .......... / declaratii la ......... samd. Voi cand intrebati un medic ceva relativ banal, va asteptati sa va rada in nas? :thumbup: Uite d'aia patronii se inteleg foarte rar cu contabilii....

Uite o balanta (veche ce-i drept) la care trebuiesc revizuite conturile.... Dar este un inceput!

Fisiere atasate





#23 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 22 December 2008 - 09:29 AM

Stimate "Administrator" !
A se "pricepe oleaca" la o meserie (pentru care mai ai nevoie si de autorizatie) e un lucru, dar sa mai si crezi ca cateva linkuri te ajuta sa substitui munca unui contabil, e de-a dreptul revoltator !
Cand "intrebi un medic ceva relativ banal " chiar nu te astepti sa-ti rada in nas, dar nici nu-ti inchipui ca poti sa-i faci munca, NU-I ACELASI LUCRU !
Totusi de ce crezi ca (dupa ce deja fiecare am invatat meseria de contabil) mai dam examenul de acces la profesie la CECCAR, facem si trei ani de stagiatura si mai dam inca un examen final, ca dupa aceea sa ne dea CECCAR-ul AUTORIZATIA de functionare ca si contabil sau expert contabil - oare pentru ce?? asa, ca suntem noi "inteligentii fraieri".


Chiar ma-ntreb: oare de ce mai invat eu? N-ar fi mai usor sa dau la o parte toate legile contabile in vigoare si sa ma dau de linkuri, etc.... :thumbup:



#24 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 23 December 2008 - 01:55 AM

adminu zice: "As vrea sa fiu informat inainte de a ma apuca de aceasta activitate" .Foarte bine!Incepe cu citirea si intelegerea Codului Fiscal,a normelor metodologice de aplicare a Codului Fiscal,apoi continua cu L82,si daca vrei iti vom mai sugera si alte legi .Spooorr!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 11:04 AM

Vezi postareapalika, la Dec 22 2008, 09:29 AM, a spus:

Cand "intrebi un medic ceva relativ banal " chiar nu te astepti sa-ti rada in nas, dar nici nu-ti inchipui ca poti sa-i faci munca, NU-I ACELASI LUCRU !
asta este esenta problemei, bravo palika, ai pus pct. pe i :ok:

apoi, nimeni nu a ras nimanui in nas, ce sensibili devin patronii cand e vb de persoana lor ... in schimb, cand e vb de contabil, situatia se schimba si "delicatetea" zboara pe geam imediat ! :thumbup: ce pacat ...



#26 fbac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 January 2009 - 09:18 PM

M-ati indispus teribil cu raspunsurile voastre pline de aroganta si superioritate, de parca ati fi cine stie ce rasa superioara... Ce e drept sunteti o "specie" mai ciudata, pe care toata lumea o priveste ca atare, dar de aici pana la a te lua de bietul om... Concluzia e clara: purtati ochelari de cal, care va ingusteaza ... ce oare? bunul simt? Voi cum ati inceput? V-ati nascut experti contabili? E usor sa fii rau...



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2009 - 04:55 PM

nu s-a nascut nimeni expert contabil, insa pt a ajunge acolo s-a muncit din greu, ani si ani de zile. de aceea avertizam f serios ca munca unui contabil nu e floare la ureche si nu o poate face oricine cu "ceva cunostinte de contabilitate" fiindca asta poate avea consecinte financiare severe. insusi faptul ca atragem insistent atentia asupra acestor riscuri este, in sine, o chestiune de bun simt (ala care zici tu ca ne e ingustat de ochelarii de cal ce ii purtam :thumbup: ).

am fi putut f lejer sa-i dam niste link-uri (cum pretindea cineva), sa-i recomandam niste "lectura" in care sa-si prinda urechile (asta in caz ca ar fi avut timp si rabdare sa o ia la puricat), numai ca asa ne-am fi batut joc de el - ca sa zic astfel - fiindca "ajutorul" nostru nu i-ar fi servit la absolut nimic ! in schimb, avertizarile noastre ii sunt de folos cu adevarat fiindca, daca are minimul de logica, va intelege in ce belea vrea sa se bage si ce consecinte sunt. asta e ajutor, numai ca trebuie sa ai mintea limpede ca sa-ti dai seama de acest adevar, altfel sari de 7 coti ca facem misto "de bietul om" si altele asemenea. deh, nu e simplu sa treci de propriul orgoliu si sa vezi realitatea, nu e usor sa crezi ca atunci cand ti se spune repetat "nu e bine ce faci, nu judeci bine lucrurile, nu te baga ca nu te pricepi suficient si sunt riscuri mari" chiar nu ti se vrea raul ci dimpotriva. diviziunea sociala a muncii nu e o simpla vorba, e modul in care functioneaza lumea.

da, suntem o "specie" mai aparte pt. ca munca noastra e complicata si f. solicitanta in Romania in primul rand din cauza legislatiei extrem de stufoase, deseori incoerente si mult prea schimbabila, pt. ca suntem nevoiti sa facem fata unor controale "haiducesti" cum bine zicea eugen, pt. ca suntem cei care va pot economisi banii in firma ! macar de asta si tot ar trebui mai mult respect pt. aceasta profesie.

"dragi" patroni, unui medic nu v-ati permite niciodata sa-i vorbiti asa ! de ce ? pt ca sunteti constienti ca sanatatea / viata voastra depinde de el, asta ati invatat-o de copii si, cel mai important, nu il tratati ca pe o sluga chiar daca ii platiti serviciile.
cand vine vb de contabil - a carui munca va poate afecta direct finantele, numai bunul D-zeu intelege de ce aveti impresia ca ce face el poate face orice om cu un minim de cunostinte in domeniu. fara un contabil / finantist bun in firma, banii pe care ii aduceti prin afacerile facute pot zbura pe fereastra in scurt timp, asta nu pricepeti deloc.
daca sunteti asa tari, voi - patronii si le puteti face pe toate de ce nu va apucati concomitent si de arhitectura - ca doar ce e asa greu sa desenezi o casa, nu ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 January 2009 - 06:06 PM




#28 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 02 January 2009 - 10:58 PM

Oare daca citesc Codul Civil, Penal si inca cateva legi pot sa fac pe avocatul sau pot sa fiu notar? ce-i asa greu sa legalizezi niste acte? sau pot sa dau sfaturi medicale ca doar niste alifii pot si eu sa prepar, nu? Oare ma lasa cineva sa practic aceste meserii daca nu am diploma corespunzatoare? Cu siguranta as ajunge pe mana politiei. Ei, vedeti? aici e problema in Romania: ORICINE poate face contabilitate. Legea nu ne ajuta. Cat de cat, de anul trecut bilantul nu mai poate fi semnat de administrator. E un pas inainte dar nu e destul. Pacat ca noi, contabilii, nu suntem suficient de uniti sau nu avem destula forta sa schimbam ceva.



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 January 2009 - 06:10 AM

Dna Otilia eu stiu clar ca nu poti face contabilitate daca nu ai ceva studii , este imposibil sa cunosti functionalitatea conturilor si care sant toate declaratiile ce trebuiesc depuse, dar ca sa crezi, ca patron, ca nu este necesar un contabil si ca te descurci
mi se pare de incredibil.
Numai un contabil stie declaratiile si termenele cand acestea se depun
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#30 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2009 - 03:40 PM

Ehei, probabil ca lui fbac ii da mana sa vorbeasca asa pt ca, probabil, nu a avut vreo experienta neplacuta din acest pct de vedere...
Hm...fbac a pus o intrebare oarecum retorica ''Voi cum ati inceput?''...Raspunsul ar fi: In nici un caz pe conta forum sau orice alta sursa de genul: ''pica para malaiata in gura lui natafleata''. Am impresia ca s-a inteles gresit mesajul. Fratilor, daca nu puneti singuri mana pe ''carte'' nu puteti ajunge profesionisti (daca se doreste asa ceva). Si tind sa cred ca treaba asta tine de fiecare om si nu de sistemul de invatamant in care se formeaza profesional. Eu stiu ca studiul individual si in final - practica - fac mai mult decat orice scoala, curs, master, etc - adica diploma, titlu... Este foarte bine daca un patron doreste sa inteleaga fenomenul economic din propria firma, sa poata ''citi'' un bilant dar pana la a-l substitui pe contabil e cale lunga (mai ales daca nu are studii in domeniu).
Dar, sunt oameni si oameni...nu pot fi toti multumiti ca ar fi prea monoton, nu?!
Madalina



#31 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2009 - 05:49 PM

Catre domnul Patron ,

Stimate domn sunt la dispozitia dvs.
Cu ce cunoasteti deja si cu ce va voi invata eu (avand la baza multa teorie si practica), va veti tine EXCELENT contabilitatea firmei !

Sa stiti ca este totusi nitel cam greu iar valoarea cunostintelor mele in materie de conta le estimez la
peste 480.000 lei . Puteti singur calcula. Datorita cunostintelor pe care le posed, in decursul vietii, apreciez ca
voi incasa circa 1.000.000 lei.
Evident, pentru dvs. pretul este mult mai mic , doar 100.000 lei (RON).
Vorbesc foarte serios !

P.S. : Accept si in rate, maxim 3.



#32 medrici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Orastie

Postat 05 January 2009 - 08:09 PM

Cred ca pierdeti esenta. Omul a intrebat ce acte trebuie si pe unde trebuie depuse. Ma gandesc ca stie cum sa adune datele si sa COMPLETEZE CONTINUTUL ACELOR ACTE !!??
Deci, patroane, a avea idee despre cum inregistrezi in contabilitate o factura de cumparari sau de vanzari nu inseamna neaparat ca stii contabilitate. Oricum o intorci, tot o sa ai nevoie de cineva(contabil sau expert contabil) care sa te consilieze. Daca tu vrei sa inveti, plateste-l si pe el/ea si apuca-te de invatat.

Ti-o spun eu care nu sunt contabil dar stiu ceva contabilitate primara. Insa cu cat invat mai mult constat ca domeniul e foarte vast. De-aia s-au infiintat ca si categorie sociala ca altfel ne tineam fiecare evidenta cheltuielilor si vanzarilor si dormeam linistiti.



#33 fbac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 January 2009 - 06:08 PM

:frusty: :thumbup: SUNTETI NISTE ZEI (ZEITE)!
(happy now?)



#34 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 06:21 PM

Hi hi hi!!
chiar asa!!si stam pe Olimp si ne uitam cu mila la muritorii care se zbat sa rezolve probleme contabila in timp ce noi bem nectar si ne jucam cu ..zapada ! :thumbup:



#35 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 12 January 2009 - 01:52 PM

Vezi postareanilufera, la Jan 8 2009, 06:21 PM, a spus:

Hi hi hi!!
chiar asa!!si stam pe Olimp si ne uitam cu mila la muritorii care se zbat sa rezolve probleme contabila in timp ce noi bem nectar si ne jucam cu ..zapada ! :thumbup:

Da... si unii dintre voi care chiar se cred tari baga degetul gresit si un biet prost de patron trebuie sa refaca toate prostiile facute de un contabil. Voi chiar aveti impresia ca se gaseste un contabil bun pe toate drumurile? E o mare diferenta intre a fi contabil si a fi un contabil bun. Cred ca asta e punctul pe i. :frusty:
Exista oameni care se pricep oleaca dar sunt mult mai buni decat unii contabili cu atestat cu tot! Pentru ca asa o sa fie mereu in orice domeniu! Nu sunt contabilii exceptii - asa cum exista patroni tampiti, exista si contabili!
Din propie experienta va spun ca platesc 30 milioane pe luna o firma de contabilitate ca sa stau eu lunar sa repar ce prostii fac. Am si pierdut sirul fatucelor care s-au "ocupat" de firma si daca "nu ma pricepeam oleaca" acu puteam foarte bine sa am dosar de evaziune. Ce o sa imi spuneti... schimba firma.... sunt la a 3a firma si m-am saturat!!!!
Normal ca acum o sa sariti ca arsi, dar obisnuiti-va cu gandul ca lumea nu se invarte in jurul vostru! Asa cum un medic poate sa te omoare perfect sanatos, asa si un contabil poate sa te bage in puscarie perfect nevinovat.
In final totul se rezuma la decizii. Cum explicati faptul ca nu exista luna in care sa nu gasesc greseli in munca unei firme de contabilitate? Si ma refer la greseli mari care afecteaza TVAul si impozitul in defavoarea statului...
Imi pare rau daca se va simti cineva ofensat, dar asta este realitatea! Nu exista padure fara uscaturi!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 02:02 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 12 2009, 01:52 PM, a spus:

dar obisnuiti-va cu gandul ca lumea nu se invarte in jurul vostru!
asta-i o rautate gratuita, nimeni n-a zis ca se invarte lumea in jurul nostru ... ce vorbe sunt astea ??

In rest, mare dreptate ai, mai ales cand spui :

Vezi postareaoana_008, la Jan 12 2009, 01:52 PM, a spus:

asa cum exista patroni tampiti, exista si contabili!
...... asta este realitatea! Nu exista padure fara uscaturi!
asa e, nu exista !! :thumbup: insa 3 firme de conta schimbate, parca e ceva putred in Danemarca ... chiar asa ghinion nenorocit sa ai ca sa dai numai de firme lipsite de profesionalism ??? :thumbup:

daca nu-i suparare, ce criterii de selectie ai pt. firmele de conta ?? poate gasim unde e buba de nimeresti numai unele proaste :sad:

si inca ceva : ce intelegi prin

Vezi postareaoana_008, la Jan 12 2009, 01:52 PM, a spus:

greseli mari care afecteaza TVAul si impozitul in defavoarea statului...
?? in ce constau aceste greseli: nu inreg. actele contabile/sumele din acte/cheltuielile corect, nu sunt calculele acestor impozite corecte ?? cum iti dai seama de asta ?? despre ce diferente vorbim, de ordinul a zeci de lei, sute, mii ??
poate ne explici fiindca e f. ciudat ce se intampla, mai ales frecventa cu care spui ca se intampla - adica lunar :thumbup: este incredibil ca in fiecare luna stai sa refaci calculele ...
apoi, cum ramane cu decl. depuse deja, constate de tine ca sunt gresite ?? se fac lunar rectificative la ele (mai putin tva) sau verificarea o faci inainte de depunerea decl. ??

tare as vrea sa ne dai raspunsurile la aceste aspecte ... eu, asa o problema ca a ta, n-am mai auzit sa aiba cineva, sincer :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 January 2009 - 04:09 PM




#37 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 13 January 2009 - 04:46 PM

Mari cerinte nu am de la o firma. Un onorariu cinstit (30 milioane mi s-a parut enorm avand in vedere ca toate actele le predau fiecare cu dosarul lui, cu centralizatoare in fata, la facturi diverse fiecare are biletel cu ce reprezinta produsul cumparat si la ce se foloseste, fisa mijloacelor fixe cand e cazul, gestiunea e tinuta de mine samd) si cel mai mult conteaza seriozitatea.
Am avut luni in care toate achizitiile intracomunitare erau calculate la un curs luat din balarii. Vorbind de zeci de facturi cu sume de peste 20.000 euro fiecare si la cursuri ce variaza cu pana la 1%. Am sesizat problema si am primit un raspuns ca le lasam asa ca nu afecteaza cu nimik.... Adica faptul ca s-a umflat 371 nu era f important, baza de raportare a TVAului nici aia nu era importanta..... Si am achimbat firma (asta fiind cireasa de pe tort, pe langa alte probleme)
In ceea ce priveste profitul, la ultimele 2 raportari trimestriale am rectificativa. La mai mult de jumatate din declaratii am rectificative.... Lunar....
Acum cel putin am ajuns la o intelegere sa mi se puna la dispozitie balanta neinchisa pana pe 20 ca sa mai pot sa misc cat de cat....
Ca sa nu mai zic facturi emise de firma noastra cu avans si bagate ca fiind venituri, luate in calcul la impozit (desi in centralizatorul aneaxt facturilor am totalurile pe marfuri, servicii, bonuri cu casa de marcat, avansuri - deci trebuia doar sa se uite). Ca sa nu mai zic de taxe vamale pierdute si sold la taxe vamale si tva in vama (pentru ca nu au vazut biletelul de pe DVI in care scrisesem mare atentie taxe vamale)

Dar cel mai groaznic gand este "cate alte nereguli or mai fi pe care nu le pot sesiza pentru ca nu sunt de profesie?" Adica pe cele mai multe greseli le vad si le corectez, dar restul?
Asta e viata.... Sincera sa fiu nu vreau sa schimb firma dupa firma pentru ca se face si mai mare iuresul. Incerc sa le tin sub control cat pot, intreb in stanga si in dreapta si cer mai multe pareri inainte sa iau o decizie. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de oana_008: 13 January 2009 - 04:47 PM




#38 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 13 January 2009 - 10:10 PM

Vezi postareaoana_008, la Jan 13 2009, 04:46 PM, a spus:

Ca sa nu mai zic de taxe vamale pierdute si sold la taxe vamale si tva in vama (pentru ca nu au vazut biletelul de pe DVI in care scrisesem mare atentie taxe vamale)
Pai de ce e nevoie de biletel pe care scrii taxa daca ai DVI cu taxa vamala inscrisa clar pe fiecare produs???
Scuze,dar cred ca,asa cum colegii au expus mai sus,ca ai ales numai neisparaviti,firme fara experienta,etc.
Exista si in contabilitate,sigur ca da.
Cat platesti atata face.
Ma refer la raportul calitate/pret.
Un sas din Sibiu m-a invatat ca "nu exista ieftin si bun,rapid si bine".
Era la spalatoria de masini si i-am cerut sa imi spele repede ca ma grabesc.
Mi-a predat o lectie care nu am s-o uit toata viata.
In concluzie:sunt firme serioase pe piata si oameni seriosi.Dar nu accepta tarife ''de supravietuire".

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 13 January 2009 - 10:12 PM




#39 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 14 January 2009 - 10:12 AM

Daca 20 milioane lunar e tarif de supravietuire inseamna ca ne meritam soarta..... Sunt eu nebuna si mi se pare mult? Stau si ma intreb cat ar trebui sa plateasca firmele care au peste 15 angajati si peste 300 facturi lunar... La 1500 de note contabile ti se par 20 milioane "supravietuire"?

Scriu pe biletel pentru ca nimeni nu se uita (unii nu stiu sa se uite) pe DVI. Si nu ma refer la o persoana, ci la mai multe! Ca sa nu mai spun cat mi-a trebuit sa ii conving de faptul ca la valoarea facturii cu transport se adauga intai taxele vamale si abia apoi se aplica 19% pt TVA....

Daca totusi sunt eu exagerata si 20 milioane e tarif de supravietuire pentru o firma de contabilitate atunci ar trebui sa ma apuc de alt business..... :wink:



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2009 - 11:00 AM

parerea mea :
la ce activitate ai si cum esti tu construita ca persoana, Oana :thumbup: , cel mai bine ar fi sa iti angajezi un contabil in firma, el se va ocupa numai de firma ta cat timp e la tine, iar sistemul tau de indosariere si pregatire a actelor in vederea inreg. in conta ii va fi mare ajutor. in plus, iti va fi tie aproape si vei putea discuta cu el oricand doresti, pe parcursul programului normal de lucru (si chiar peste, daca asa va intelegeti)
cred, insa, ca vei avea o singura problema : banii - fiindca te va costa ceva mai mult decat cei 20 mil. pe care ii platesti acum. nu cred ca se mai angajeaza un contabil bun pe un salariu net mai mic de cei 20 mil. la un program de 8 ore/zi, la care se adauga taxele. ca sa ii dai 20 mil in mana te costa cu totul 3.541 ron= 2000 ron net+1541 taxe (calculat cu deducere personala si fara pers. in intretinere). daca reduci timpul de lucru poti reduce si salariul astfel incat sa intri in cei 30 mil. pe care ii plateai la inceput sau chiar mai putin, probabil ca nici nu e necesar un program complet de 8 ore daca nu ii mai dai si altceva de facut. mai exista inca si facilitatea cu bonurile de masa.

incearca sa-ti angajezi un om prin cunostinte (adica verificat si cunoscut) sau urmareste rasp. chiar aici - pe forum - si daca gasesti pe cineva care iti place cum raspunde si cum pune problemele in general poti contacta acea persoana cu o oferta. vezi ca mai sunt cereri de angajare - ai link-ul in partea de sus a paginii, sub sigla conta.ro, poti si tu sa dai un anunt.
mai poti angaja printr-o firma de PR sau, cu ajutorul unui expert contabil - pt. ca tu nu te pricepi, organizeaza la firma un test pt. aplicantii care iti vor raspunde la anuntul de angajare si cine trece testul intra la interviu cu tine si cu expertul respectiv, sau numai cu tine. sigur ca varianta asta iti va manca timp, bani (pt. expert) si nervi, insa te poate scuti de probleme multi ani inainte. eu asa cred ...
oricum, trebuie neaparat sa-ti rezolvi problema asta fiindca altfel te sui pe pereti... te distrugi cu nervii, in loc sa-ti vezi de afacere vei ajunge sa te imbolnavesti din cauza contabilitatii.

numai bine.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL