Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA vanzare teren si cladire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA vanzare teren si cladire


94 replies to this topic

#21 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 09 April 2009 - 10:29 PM

eu am urmatoarea situatie:
se achizitioneaza o cladire veche in luna februarie 2009 de la o persoana fizica ( deci la achizitie nu am tva) si in luna aprilie societatea se hotareste sa vanda imobilul; eu cred ca pot aplica prevederile art 141, alin.2 lit.f



#22 onette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pascani, jud. Iasi
  • Interests:tot ce inseamna contabilitate

Postat 18 May 2009 - 05:43 PM

Buna ziua.
Eu am urmatorul caz : firma a achizitionat "cladire spatiu productie+birouri+teren constructii", pretul punandu-se per total. Eu cum reusesc sa amortizez? Cred ca mi-ar trebui o schita cadrastrala....sau.....cum? Pentru ca nu imi scrie pe factura ce valoare are fiecare spatiu (cladire productie, teren constructii, birouri)? Va multumesc. :lnr (51): :sad:

doar eu



#23 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 August 2009 - 01:08 PM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea a achizitionat un apartament in 2006 de la o persoana fizica (deci fara TVA), anul acesta urmeaza sa-i faca reevaluarea pentru 3 ani (solicitata de finante pt. impozitul pe cladire) dupa care doreste sa-l vanda unei persoane fizice (tot fara TVA).Puteti sa-mi spuneti care este valoarea minima la care poate fi vandut si daca valoarea neamortizata este o cheltuiala deductibila? Trebuie dus ceva la finante ca sa poti vinde fara TVA? Se poate vinde apartamentul catre administrator?
MULTUMESC FRUMOS!!!



#24 Sorynna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 02 September 2009 - 06:38 PM

as avea o intrebare : la vanzarea unei cladiri noi realizata prin forte proprii si data in functiune la 1 iunie 2008 acum la vanzare factura se face cu tva sau la tva se trece taxare inversa?
va multumesc



#25 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 02 September 2009 - 09:43 PM

Daca ambele persoane sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, factura se emite în regim de taxare inversă. Pentru lamuriri citeste art.160 din codul fiscal si normele.
%%%




***



#26 ioana_jorjuca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 September 2009 - 12:54 PM

Buna ziua
Cum facturez vanzarea unei cladiri si a unui teren achizitionate in 1999 prin licitatie si la care nu am factura de achizitie cu TVA, ci doar un proves verbal de licitatie? Cladirea a fost imbunatatita in 2004 si 2007. Ma intereseaza din punct de verede al TVA- daca facturez la persoana juridica cum procedez si daca facturez la persoana fizica cum procedez?
Va multumesc anticipat.



#27 Bngs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2009 - 09:01 AM

Buna ziua. Daca o firma cumpara o cladire veche si conform codului fiscal nu plateste TVA pentru ea, are voie sa deduca TVA la modernizarile pe care le face la ea ulterior ? Va multumesc anticipat.



#28 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 October 2009 - 07:48 PM

Da.



#29 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 09 October 2009 - 02:54 PM

Hai sa va zic cum m-am enervat eu azi la fisc cu un domn inspector "atoatestiutor". I-am spus cazul meu : teren + cladire veche, cumparate in 2001, iar acum patronul vrea sa le vinda. Din tot ce am citit in codul fiscal ar trebui sa facturez fara TVA. chestie care s-a spus si aici pe forum. Dar inspectorasul...nu si nu, el o tine pe a lui. Zice ca trebuie facuta o notificare la finante :smile: si apoi sa fac vinzarea cu TVA. Deci sa inteleg ca inspectorii de la fisc sint mai tari decit codul fiscal, sau ca , codul fiscal este interpretabil dupa cum ii tuna fiecaruia ??? :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#30 Bngs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2009 - 07:59 AM

Multumesc de raspuns. Astept si pareri de la alti utilizatori.



#31 AGLAITA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2009 - 08:08 PM

Ofirma cumpara un teren si o constructie de la o persoana fizica -cladire veche- in 2006, in prezent firma doreste sa vanda si terenul si constructia tot la o persoana fizica cu un pret sub pretul de achizitie pt ca are datorii la furnizori si este data de mai multe ori in judecata si tr sa achite datoriile, cum face? face factura cu TVA ? Firma la randul ei nu a dedus TVA!



#32 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2009 - 08:47 PM

Factureaza cu tva

Pt Bngs : Pentru modernizari poti deduce TVA ul.



#33 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 November 2009 - 05:33 PM

De ce sa factureze cu TVA daca codul fiscal ii permite sa faca factura fara TVA ? Cladire veche, acelasi numar cadastral cu terenul se factureaza fara TVA. Doar daca tine neaparat firma, face notificare la finante si face factura cu TVA. Se factureaza cu mentiunea "scutit fara drept de deducere".
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#34 patras

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2009 - 06:53 PM

as dori daca se poate sa aflu cateva pareri despre urmatoarea situatie. Ce se intampla in cazul in care o firma care are ca obiect " activitati agricole" achizitioneaza mai multe terenuri agricole cu intentia de a desfasura activitati specifie dar din diverse motive activitatea agricola nu se mai desfasoara iar firma decide sa vanda terenurile.



#35 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 December 2009 - 11:21 PM

Puneti intrabarea mai clar: ce se intampla referitor la ce? castiga sau pierde, in primul caz plateste impozit profit.



#36 Cerevcov.rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 December 2009 - 11:25 AM

O societate a vandut teren si cladiri (dar nu noi) unei primarii. S-a intocmt o factura fara tva conform art.141 (2)pct.f din Codul Fiscal care prevede ca operatiunea este scutita de tva. Este corect? Sau factura trebuia intocmita cu tva?

Aceasta postare a fost editata de Cerevcov.rodica: 09 December 2009 - 11:26 AM




#37 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2009 - 02:13 PM

Da, este corect, cu conditia ca nici dvs sa nu fi dedus tva-ul la achizitia acestora.



#38 Cerevcov.rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 December 2009 - 09:40 AM

Si daca am dedus tva-ul?



#39 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2009 - 10:55 PM

Ce cauta acest topic la legislatie , cand el tine de tva ?
Rog un moderator sa il mute la sectiunea lui ( si daca considera necesar sa imi stearga si aceasta postare ).



#40 Australis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 04 January 2010 - 10:23 PM

Vezi postareafoxyexp, la Apr 9 2009, 10:29 PM, a spus:

eu am urmatoarea situatie:
se achizitioneaza o cladire veche in luna februarie 2009 de la o persoana fizica ( deci la achizitie nu am tva) si in luna aprilie societatea se hotareste sa vanda imobilul; eu cred ca pot aplica prevederile art 141, alin.2 lit.f







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL