Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA vanzare teren si cladire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


TVA vanzare teren si cladire


94 replies to this topic

#61 erica81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 November 2010 - 06:30 PM

Am si eu nevoie de un sfat.. Titular intreprindere individuala (platitoare de TVA) doreste sa achizitioneze un imobil/apartament nou. Isi va muta domiciliul si adresa Intrepr in acest imobil. Achizitia se va face normal cu factura, emisa catre Intrepr si inregistrat imobilul in Registru, plata se va face prin credit bancar luat pe Intrepr. Deduc TVA-ul? Cheltuiala cu amortizarea ma gandesc ca nu ridica probleme, dar cheltuiala cu dobanzile la credit? Mentionez ca apartamentul va fi si domiciliu (sotie, copil).. Imobilul nu va genera venit.. va fi luat in scopuri administrative..



#62 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 19 November 2010 - 02:55 PM

Va rog mult daca ma puteti ajuta cu o problema:
Am un apartament pe firma si acum as vrea sa il vand . Apartmentul il vand cu mai putin de 100.000.euro. Pot sa facturez cu tva 5% daca cumparatorul indeplineste condiriile art 140??Sau este vorba numai de locuintele noi ??

Multumesc mult pt ajutor




#63 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 19 November 2010 - 03:40 PM

Nu se poate factura cu 5%,in schimb operatiunea este scutita fara drept de deducere, cf.art.141 alin.2 lit f.



#64 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 19 November 2010 - 03:45 PM

Vezi postareadienuk, la Nov 19 2010, 05:40 PM, a spus:

Nu se poate factura cu 5%,in schimb operatiunea este scutita fara drept de deducere, cf.art.141 alin.2 lit f.


si daca cladirea a fost cumparata cu tva??este vorba de un apartament si in art 141 este vorba de terenuri....

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 19 November 2010 - 03:47 PM




#65 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 19 November 2010 - 06:42 PM

in nici un caz:lit"f"-livrarea de catre orice persoana a unei constructii,a unei parti a acesteia si a terenului aferent".In cazul in care s-a cumparat cu tva se aplica cota standard pentru ca altfel fiind scutita fara drept de deducere, se face ajustare tva ptr partea dedusa si se calculeaza pro rata.In norme gasesti exemple.



#66 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 19 November 2010 - 07:02 PM

apartamentul a fost cumparat in rate. primele rate au fost facturate cu taxare inversa( conf legii din vremea respectiva) si ultimile doua rate cu tva ( conf legii). Eu am zis ca acum el trebuie vandut cu tva 24% dar nu gasesc exact articolul din care sa inteleg clar ca asa este.
Va rog mult daca ma uteti ajuta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 November 2010 - 10:54 AM




#67 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 20 November 2010 - 05:52 PM

Acum vrea neaparat sa-i arat unde scrie ca nu poate factura cu 5 %......si nu gasesc exact care este articolul unde spune ca se aplica cota de 5% pt caldirile noi....



#68 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 November 2010 - 06:23 PM

Vezi postareaAnaB, la Nov 20 2010, 07:52 PM, a spus:

Acum vrea neaparat sa-i arat unde scrie ca nu poate factura cu 5 %......si nu gasesc exact care este articolul unde spune ca se aplica cota de 5% pt caldirile noi....
Cota redusă de 5% se aplică conform
art.140.alin.2 cu 1 referitor la "politici sociale" și construcții "destinate a fi utilizate drept cămine de bătrâni și de pensionari" ."case de copii" "centre de recuperare și reabilitare" locuințe cu o suprafață de 120 mp cu teren de celmult 250 mp atc.etc.
Sunt scutite de taxă conform art.141 alin.2 lit.f livrarea unei construcții și a terenului, cu excepția construcțiilor noi sau a unui teren construibil

Deci nu cred că trebuie vândut cu TVA de 24%.
Dar TVA-ul dedus trebuie ajustat.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 20 November 2010 - 06:27 PM




#69 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 20 November 2010 - 08:25 PM

Inteleg ca nu se factureaza cu tva 5% dar datorita faptului ca apartamentul a fost cumparat in rate...o parte cu taxare inversa , o parte cu tva, eu am interpretat ca datorita faptului ca am dedus tva...acum trebuie sa il si colectez....dar as vrea sa vad scris negru pe alb asta....mai ales ca administratorul firmei vrea sa vada legea ....si nu stiu exact ce sa i arat...el nu vrea sa vada interpretarile ....el vrea legea clara...

Va multumesc mult pt ajutor si daca ma mai poate ajuta cineva in continuare ii multumesc mult.



#70 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 22 November 2010 - 12:02 PM

EU am mai scris, operatiunea e scutita fara drept de deducere , deci daca nu optezi sa o taxezi, trebuie sa faci ajustari de tva pentru partea dedusa.(NU doar pe achizitia propriu zisa ci la toate imbunatatirele apartamnetului, daca ai avut).TFacturezi fara tva , dar faci ajustarile si deci tot ai tva de plata ptr partea dedusa.Citeste in codul fiscal,si norme.



#71 lena2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 January 2011 - 01:47 PM

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o lamurire , fiind in urmatoarea situatie :
o societate SA (capital integral privat)vinde unei persoane fizice un spatiu comercial, dintr-o cladire pe care o detine din 1991(nu exista TVA, preluata la infiintarea societatii prin divizarea unei intreprinderi de stat ).
Vanzarea se factureaza cu TVA sau este scutita cf.art.141 alin.2 lit f. din CF ?
Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 February 2011 - 11:40 AM




#72 lena2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2011 - 08:10 PM

Va rog frumos , am nevoie urgenta de un raspuns la intrebarea pusa ieri. Ma poate ajuta cineva?



#73 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 13 January 2011 - 09:12 AM

Da, livrarea este scutita conform art. 141, alin. 2 lit. f.



#74 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 January 2011 - 12:09 PM

In 2002 o persoana fizica oarecare (nu PFA) cumpara 1 imobil comercial compus din constructii si teren. In 2010 vinde acest imobil unei PJ pentru suma de 900.000 lei. nu se specifica in actul notarial separat terenul construibil.
In 2011 vrea sa vanda locuinta proprietate pe care o are din 2007, cu terenul construibil aferent.
Este obligat la Plata TVA? De cand si pentru ce (teren construibil?)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#75 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 02:09 PM

ATASAT RASPUNS

Fisiere atasate


nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#76 Sergiu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 February 2011 - 01:39 PM

Buna ziua
As dori sa aflu mai multe pareri in urmatorul caz:

Societate comerciala platitoare de TVA- vrea sa vanda un Imobil cu Teren aferent unei persoane fizice.
Imobilul cu ternenul respectiv, a fost achizitionat in 2009 martie, tot de la o persoana fizica (deci nu aveau TVA).

1.Acuma in cazul vanzarii imobilului si terneului, se va factura cu TVA sau NU?
2 Daca pretul de vanzare e mai mic decat pretul de cumparare a imobilulu, valoare in -(minus) e deductibila la cheltuieli sau nu?

Astep cu interes raspunsul dumneavoastra.

Am adresat aceasta intrebare aici deoarece pana acuma am primit raspunsuri contradictorii, si nu stiu cum se procedeaza corect.



#77 Sergiu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 February 2011 - 02:47 PM

Ce trebuie sa fac pe forumul acesta ca sa raspunda cineva??????



#78 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 February 2011 - 06:11 PM

sa astepti
suntem innebuniti de fisc cu noile declaratii si avem termene 15 si 25 feb, deci ...rabdare si tutun
sau cauta in cod fiscal pe site anaf, eu nu am timp si nu vreau sa raspund inainte de a citi daca exista modificari

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 February 2011 - 06:12 PM




#79 Sergiu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 February 2011 - 11:27 PM

Bine voi astepta, dar sper ca nu foarte mult :)

Daca nu ar fi fost o dilema, sau mai bine zis o problema la care codul fiscal in loc sa clarifice, incurca nu as fi postat-o aici.
Astept cu interes parerile voastre.



#80 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 February 2011 - 12:30 AM

:thumbup:






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL