Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
necazuri la preluare conta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


necazuri la preluare conta


153 replies to this topic

#21 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 23 November 2008 - 10:02 AM

Si eu am avut parte de astfel de bube,ce am mai muncit sa pun la punct firme aiurea,de acum nu mai preiau dacat firme OK in balanta,de la cunostinte sau nou infiintate,mai putin stress,mai multa putere de munca,mai multa liniste



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2008 - 09:25 AM

Vezi postareacristian0, la Nov 23 2008, 07:53 AM, a spus:

Ai"pile"la fisc????
Du-te si 'aranjeaza-ti'un control..
ideea cu controlul e f buna, insa cred ca nu prea are sanse sa fie pusa in aplicare, din pacate !
am incercat si eu o faza de asta prin 2002 si stii ce mi-a zis "pila" (pila buna) ? ca nu au timp si personal sa se duca la cei "vizati" daramite sa mai vina in control la cerere ... nici vb de asa ceva.




#23 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 December 2008 - 02:05 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jun 26 2008, 06:04 PM, a spus:

vai de mine, Florin ... tu vb serios ?? ai gasit toate astea intr-o singura firma ?? :thumbup:

Doamneee .. e de rasu'-plansu' !!
sincera sa fiu, initial eu am ras de m-am rupt, apoi m-a apucat "plasu' / disperarea la gandul ca astia sunt unii dintre colegii nostri ... ESTE INCREDIBIL CE SE POATE INTAMPLA !!

cati ani are "meseriasu' care a facut asa ceva ?? ca varsta si ca meserie, zic ...

Eu cred ca astia nu sunt colegii nostri. Asta e clar. Se vede de departe.
vioreld



#24 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 11:04 PM

Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.

Faceti procese verbale de predare primire ? Cam ce contin acestea ?

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ?



#25 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 22 January 2009 - 07:36 AM

Vezi postareavulpisor, la Jan 20 2009, 11:04 PM, a spus:

Faceti procese verbale de predare primire ? Cam ce contin acestea ?
Arhiva predata de respectivul,in speta numai actele importante.Bilanturi,declaratii,PV control...F.important e ca si ultima balanta sa fie semnata de "predator".

Vezi postareavulpisor, la Jan 20 2009, 11:04 PM, a spus:

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ?
Corectezi sau intocmesti imediat.Ai balanta de predare semnata din care rezulta anomalia.
Incerci sa depui daca e vorba de o declaratie cu ajutorul 'dezinteresat' al fiscului..
Toate astea cu 'stiinta' coordonatorului direct.



#26 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 10:04 AM

Vezi postareacristian0, la Jan 22 2009, 08:36 AM, a spus:

Corectezi sau intocmesti imediat.Ai balanta de predare semnata din care rezulta anomalia.

Ca incerci sa corectezi imediat, este foarte clar, dar ce faci daca acea greseala genereaza penalitati pe care clientul nu vrea sa le plateasca ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 January 2009 - 10:26 AM




#27 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 22 January 2009 - 10:15 AM

Vezi postareavulpisor, la Jan 22 2009, 10:04 AM, a spus:

Ca incerci sa corectezi imediat, este foarte clar, dar ce faci daca acea greseala genereaza penalitati pe care clientul nu vrea sa le plateasca ?

Daca nu poti recupera de la cel care a creat si apoi a plecat(asa trebuie si asa merita "pseudo-contabilul" ala),firma de ctb suporta paguba.
Clientul nu are nici o vina.



#28 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 January 2009 - 10:34 AM

La cat platesc unii ar trebui sa le faci conta varza si dupa care sa te "cari" nu este cazul tau dar unii si-o merita cu varf si indesat :))))

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 09:06 AM




#29 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 02:14 PM

NU TE SUPARA, DAR ACESTA NU ESTE UN RASPUNS PROFESIONIST, este o mentalitate des intalnita dar care nu face cinste bransei noastre,

nu noi suntem cei care trebuie sa ii pedepsim pentru ceea ce fac,

Problema acum este ce faci cu un contabil care anterior a gresit, greseala genereaza penalitati, patronul nu vrea sa plateasca si iti poate bloca platile pentru care nu ai muncit corect.

Ati gasit o solutie pentru astfel de probleme ?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 09:06 AM




#30 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 January 2009 - 02:33 PM

In situatia din Romania in care salariile sunt foarte mici in aceasta bransa ar fi chiar culmea sa iti mai opreasca din el indiferent de motivul pentru care s-ar face acest lucru:))))))))

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 January 2009 - 04:36 PM




#31 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 03:15 PM

Cred ca ne indepartam de subiect, si nu are rost sa continuam.

Intrebarea era:

" Puteti sa imi spuneti cum procedati in momentul inca care una din persoanele ce tine evidenta contabila ( contabili sau economisti) pleaca din societate si contabilitatea respectivelor societati este preluata de o alta colega/alt coleg.

Faceti procese verbale de predare primire ? Cam ce contin acestea ?

Ce faceti daca descoperiti dupa N luni de la predare, ca persoana respectiva a intocmit ceva gresit sau pur si simplu nu a intocmit ? "



#32 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 January 2009 - 03:29 PM

Simplu, contabilul care vine are datoria "morala" sa refaca toata contabilitatea si sa o puna la punct:))))))))))

(chiar daca s-ar face procese de predare primire cineva tot trebuie sa refaca partea de contabilitate intocmita aiurea)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 January 2009 - 04:37 PM




#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2009 - 04:44 PM

va rog, nu mai citati integral mesajul anterior, folositi pt. adaugare raspuns fct. ADD REPLY in loc de REPLY !!

acesta este motivul pt care v-am editat mesajele. daca vreti sa citati doar o parte anume din mesaj, e ok - dar nu integral, da ? :frusty:

extras din regulament : "Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul). "


Vezi postareavulpisor, la Jan 22 2009, 02:14 PM, a spus:

NU TE SUPARA, DAR ACESTA NU ESTE UN RASPUNS PROFESIONIST, este o mentalitate des intalnita dar care nu face cinste bransei noastre
sunt de acord !! ai dreptate !!

Vezi postarea14865478, la Jan 22 2009, 03:29 PM, a spus:

Simplu, contabilul care vine are datoria "morala" sa refaca toata contabilitatea si sa o puna la punct:))))))))))

(chiar daca s-ar face procese de predare primire cineva tot trebuie sa refaca partea de contabilitate intocmita aiurea)
si cu asta sunt de acord, ai drepatate aici !!



#34 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 January 2009 - 04:55 PM

Multumim pentru interventie, Otilia :))))))))



#35 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 23 January 2009 - 03:01 AM

nu va mai dati mari si tari CA DUPA VOI FIRME DE CONTA REFAC CA SA NUMAI DAU NUME PE AICI!!!RUSINE SA VA FIE EXPERTILOR de contabili cu angajati din strada si faceti balamuc in acte la SOCIETATI!!!!!!!
MAI VB DE CONTROL DE FOND????NU VA MERITATI LEGITIMATIA!
AM 3FIRME MARI,,,AM SA DEPUN/RESPECTIV SI PATRONII LA CECCAR/LA ANAF/PESTE TOT CA SA STITI CA NU MERITA 99%sa FITI EXPERTI CONTABILI!!!!!!!!!RAU TINET CONTA CU FIRMELE VTRE DE ANGRO ASTA FACETI SI PLATITI =VAI DE CAPUL VTRU!!!RUSINE SA VA FIE!!!!!!!!!!!NU MAI INCERCATI SA VA DATI TARI SI MARI!!!!



#36 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 23 January 2009 - 03:09 AM

AM datoria morala dupa voi expertilor????ati luat bani MARI!!!!ati facut in acte VARZA!!!!meritati puscaria!asta meritati!nu sa munceasca un contabil pt 'voi"varza faceti cu firmele voastre de NIMIC!!!!daca sinteti demni de ex conta:puneti CLAUZA IN CONTRACT:RASPUNDERE PENALA PT TOOOOT CE FACETI!!!!ASTA NU AM INTILNIT DUPA voi preluind actele ,,,rusine sa va fie!banii pt voi conteaza!Nu va mai plingeti,platim banii grei penalizari,,,,O SA DAU NUMELE FIRMELOR PE AICI SI PESTE TOT,,,sa stie lumea ce varza faceti,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,stimati experti,,,,,,,,,,,,,,,,CECCAR NU SE SEZIZEAZA???????????????normal ca nu,,,,CAZIER OBLIGATORIU SA AIBA PERSONAGELE de experti care au luat cu bani,,,,,,,,,,,,,,,RUSINE SA VA FIE=99,99%



#37 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 January 2009 - 08:23 AM

De cand asteptam sa mai intalnesc o persoana care nu apreciaza meseria de contabil decat dupa ce a luat amenda sau a intrat in FALIMENT!!!! Ar trebui sa spui la toata lumea ce ai patit ca data viitoare sa ai grija pe cine angajezi pe postul de contabil.

Si uite asa te poti folosi de acest motiv ca sa faci publicitate GRATIS contabililor buni. Multumim :)))))))))))



#38 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2009 - 10:00 AM

Pentru corina39. chiar te rog sa te duci la CECCAR. Cu ocazia asta poate descoperim si noi firmele neautorizate care nu au dreptul sa functioneze . In calitate de membru CECCAR ai niste obligatii si drepturi . Totul este stipulat in contractul dintre parti .Raspunderea profesionala a expertului contabil este material , civil si penal dupa caz . Pentru asta se incheie asigurarea de risc profesional. Cei care au avut probleme de acest gen , se pot duce la comisia de disciplina a filialei de care apartine firma de contabilitate ,in situatia in care prestatorul este membru CECCAR .
In situatia in care a existat un contract de prestari servicii si prestatorul NU E MEMBRU CECCAR , va rog sa mergeti totusi si la CECCAR pentru a putea organismul profesional sa faca ordine pe baza puterilor conferite de lege .
Poate in felul acesta vom reusi sa restabilim respectul fata de profesia contabila .



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 12:04 PM

Corina,

in primul rand, cred ca ai sarit calul mult in ceea ce priveste modul de adresare/exprimare din mesajele tale precedente :frusty:
desi iti inteleg frustrarea (am trecut si eu prin faza de refacere conta maaaare dupa un expert contabil, stiu f bine ce inseamna si cat de revoltata am fost din cauza asta), trebuie sa ne tinem nervii sub control, nu rezolvam nimic in felul in care ai abordat tu problema.

sigur ca, in esenta, ai mare dreptate cand spui ca sunt experti care iau bani frumosi pe conta, dar o fac varza si ca ca e profund anormal sa vina un contabil dupa dupa ei si sa refaca toata contabilitatea, uneori pe ani in urma -nu doar luni. asa e, aste e adevarul !! numai ca trebuie sa te gandesti la urmatoarele aspecte cu caracter general :
* patronul isi angajeaza un expert tocmai fiindca diploma acestuia ii ofera o siguranta mai mare asupra calitatii muncii depuse
* el nu are de unde sa stie daca respectivul expert e bine pregatit sau nu, nu are cunostintele necesare sa il testeze, asa ca "patalamaua" expertului ii e de ajuns
* patronul nu are nici o vina in cazul in care un expert contabil ii face conta varza, din punctul lui de vedere el si-a angajat personal calificat, chiar f calificat.
*avand in vedere toate cele anterioare, e o chestiune de morala (am zis noi) sa nu ii lasam conta asa ci sa facem tot ce putem ca sa indreptam lucrurile, mai ales ca, daca o lasam asa, nici noi nu vom avea o imagine corecta asupra conturilor si greselile multiple se vor perpetua ceea ce, ca imagine de ansamblu, ne face si noua conta varza, nu-i asa ?? nici noi nu vom putea da cifre, date, sfaturi, solutii corecte pe baza unei contabilitati distruse - si munca noastra, ca rezultat final, e distrusa !
* sigur ca repararea se face pe bani (eu nu am facut-o, fraiera de mine, dar nu mai fac asa ceva niciodata - adica pe gratis), pana la urma tot patronul e cel care va suporta aceste chelt. fiindca e firma lui.
cum isi recupereaza aceste chelt. ?? a spus f bine nemrac :frusty:

Corina, repet, pe cuvant ca te inteleg f bine si ca iti dau dreptate - mai putin la faza cu generalizarea, aia cu 99% din experti nu-si merita statutul de expert, aici cred ca ai exagerat rau de tot, sa faci de cacao o tagma intreaga e deplasat si neadevarat ca si acuza. cred ca datorezi scuze pt. asta !!!

una peste alta, dragilor, variantele sunt cam astea :
1. contabilitatea trebuie refacuta, contabilul are datoria "morala" (de profesionist) sa o refaca, DACA E PLATIT PT. ASTA, sau si pe gratis - daca asa e de acord (din diverse alte motive)
daca nu se pica la pace nicicum, dupa ce contabilul aduce la cunostinta patronului in scris ce jale e in conta si ii da ca solutie unica refacerea contabilitatii, iar patronul zice ca nu e treaba lui, atunci se pleaca din firma (riscul meseriei, se mai intampla, nu ai ce face)

2. patronul trebuie sa se duca dupa expert, sa-si ceara drepturile rezultate din colaborarea cu acesta, nemrac a dat solutia f bine :sad:

o zi buna, dragilor si haideti sa ne tinem nervii sub control, va rog :biggrin:



#40 14865478

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 January 2009 - 12:07 PM

CECAR-ul nu are nici un interes ca sa functioneze doar contabilii buni pe piata pentru ca si-ar taia singur craca (veniturile) de sub picioare. Asadar cu cat mai multi contabili sunt pe piata, indiferent de calitatea lor, cu atat mai multe venituri va avea CECARUL.

Din tot acest razboi intre contabili si patroni avem un singur castigator, CECAR-ul :))))))))))






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL