Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi


65 replies to this topic

#61 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 30 April 2009 - 10:58 AM

Sa presupunem ca la o microintreprindere neplatitoare de tva si de impozit pe profit,deci platitoare numai de impozit pe venit avem urmatoarele date:
venituri totale=1000
cheltuieli totale =500 din care:cheltuieli nedeductibile(alcool,tigari etc)=200
sold 121=500
Cum se calculeaza si cat este impozitul pe venit?



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 April 2009 - 11:06 AM

La microintreprinderi pana la intrarea in vigoare a OUG 34/2009, imp.pe venit se calculeaza aplicand pt.anul 2009 procentul 3% la veniturile obtinute, cnf. CF :
" Baza impozabilă
ART. 108
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile din variația stocurilor;
b) veniturile din producția de imobilizări corporale și necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvențiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanțarea investițiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor și a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri, de la societățile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziționează case de marcat, valoarea de achiziție a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcțiune, potrivit legii."
Daca in cei 1000 de lei nu ai cuprinse venituri de natura celor prevazute la alin.a-f, art.108, imp.pe venit este : 1000x3%=30 si se calc.trimestrial.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 April 2009 - 11:11 AM

Dana




#63 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 30 April 2009 - 12:45 PM

Multumesc Dana42.La fel stiam si eu.Dar tot am citit despre chelt nedeductibile la micro si s-a facut o vraiste in capul meu... :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 April 2009 - 05:13 PM




#64 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2009 - 08:59 PM

La microintreprinderi chiar nu imi bat capul cu cheltuielile , daca sunt sau nu deductibile deoarece oricum impozitarea se face la venit ( deci nu are treaba cu cheltuielile ( asa ca deductibilitatea sau nu a cheltuielilor nu isi are rost) )



#65 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2009 - 09:40 PM

Gresit! Si microintreprinderile trebuie sa contabilizeze corect cheltuielile deductibile si nedeductibile deoarece ele au importanta la sfarsitul anului pentru calculul dividendelor si a impozitului pe dividende. Inspectorul fiscal poate considera ca nedeductibile anumite cheltuieli puse ca deductibile si va mari profitul si deci si impozitul pe dividende.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:17 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#66 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 10:51 PM

Nu cred ca este corect sa vorbim de deductibilitatea cheltuieilor la micro, mai mult incurcam lucrurile. Inspectorii fiscali pot sa spuna ca anumite cheltuieli sunt facute in favoarea asociatilor si nu erau necesare pentru realizarea de venituri in societatea MICRO. In aceste conditii le pot considera ca dividende si sa solicite plata imp/dividende.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:16 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL