Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediere din motive ce nu tin de persoana salariatului


43 replies to this topic

#1 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 04 December 2008 - 04:09 PM

buna,
am si eu o problema legata de articolul nr.65 din codul muncii care dezbate problema concedierii din motive ce nu tin de persoana salariatului.
intrebarea este : in perioada de preaviz se lucreaza timpul normal de 8 ore, deoarece am auzit unele zvonuri ca se lucreaza doar 4 ore, in restul orelor salariatul putand cauta altceva de munca.
multumec anticipat!



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2008 - 04:46 PM

da, potrivit contractului colectiv de munca la nivel national, art.74(3), in perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
acest lucru este valabil pentru preavizul dat de angajator in cazul concedierii, nu si pentru preavizul dat de angajat in cazul demisiei.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 December 2008 - 09:44 AM




#3 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 05 December 2008 - 10:01 AM

Salariatul poate absenta 4 ore numai daca este prevazut in contractul colectiv la nivel de unitate.....cel putin asa stiu eu :wink:



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 December 2008 - 11:19 AM

Daca e prevazut in cel national e suficient. Contractele de munca inferioare celui national (de ramura sau de firma) trebuie sa ofere cel putin aceleasi conditii angajatilor, sau mai bune. Daca nu e așa ar trebui refacute. In concluzie: poate lucra doar 4 ore pe zi in perioada preavizului dat de firma (sau sa vina din 2 in 2 zile de cate 8 ore sau alte variante).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 05 December 2008 - 09:31 PM

multumesc mult pentru raspunsuri!
acum sa vad daca am inteles ceva: persoana prezentata in cazul meu are contract individual de munca nu colectiv inseamna ca nu disune de acesta prevedere cu 4 ore
am ineles bine?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2008 - 10:38 PM

Draga mea, nu ai inteles. Ordinea este aceasta: Codul Muncii sta la baza raporturilor de munca, CCMUNN completeaza anumite prevederi din Codul Muncii si este obligatoriu pt angajatori daca acestia nu au alt CCM - in functie de ramura, etc, apoi ar urma ROI unde pot exista prevederi suplimentare fata de reglementarile anterioare, etc.
Deci, in situatia ta se aplica prevederile CCMUNN ca si completare la Codul Muncii, iar Miky ti-a dat si articolul la care s-a facut referire.
Madalina



#7 alexandru malinici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 December 2008 - 02:51 PM

Buna ziua tuturor forumistilor.
Ma voi confrunta in curand cu urmatoarea problema si pe care voi vrea sa o rezolv repede si bine.

Tin contabilitatea la o firma care va recurge la concedierea colectiva, iar conform cu CCM/2008 salariatii pot beneficia de salarii compensatorii (in cazul meu la nivelul salariului mediu din societate). Cum se contabilizeaza aceste sume (eu folosind WinMentorul), ce documente justificative trebuie sa intocmesc ? In Codul Fiscal scrie ca nu sunt impozabile, dar celelale contributii salariale se aplica ?

Multumesc anticipat tuturor celor care se vor deranja cu aceasta problema si nu numai.

Alex.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 March 2009 - 11:32 AM




#8 petro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 December 2008 - 10:30 AM

Buna,

Din pacate, eu nu te pot ajuta cu un raspuns la intrebarea ta insa sper ca tu sa imi poti da cateva detalii...Eu lucrez la o firma care intentioneaza sa concedieze mai multe persoane. Din cate mi s-a spus, firma nu are semnat un contract colectiv de munca, desi numarul de angajati este mai mare de 40. Imi poti spune in ce conditii angajatii beneficiaza de salarii compensatorii si cum se calculeaza acestea?
Multumesc!



#9 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 11 December 2008 - 10:20 AM

si eu folosesc mentor. am concediat un angajat din cei 2 ai firmei. am desfiintat postul, am dat preaviz 30 zile si 2 salarii de baza. salariile compensatorii le-am inregistrat ca prime si le-am tratat ca si pe salarii deci toate retinerile aferente.



#10 alexandru malinici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 December 2008 - 03:41 PM

Nu prea stiu cum se calculeaza exact platile compensatorii; in CCM la nivel national face referire la salariul mediu din unitate, dar nu stiu daca este o limita.
Nu vreau sa le consider prime exact din cauza impozitarii. Daca am posibilitatea sa mai scap de niste impozite, de ce sa nu profit.

Contractul Colectiv de Munca la nivel National:
"Art. 78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare a unor motive ce nu tin de persoana salariatului."
Iti recomand si urmatoarele articole, deoarece procedura este destul de laborioasa si are niste pasi foarte exacti de urmat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 December 2008 - 12:45 PM




#11 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 09 February 2009 - 02:51 PM

buna ziua
va solicit ajutorul intr-o problema urgenta azi 09.02.2009 mi s-a pus in fata o decizie prin care sunt anuntata ca incepind cu data de 13 ian.2009 sunt in preaviz cf art 65 din codul muncii.nu trebuia sa fiu anuntata din timp?



#12 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2009 - 02:38 PM

eu zic ca trebuia sa primesti preavizul in 13.01.2009

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 04:03 PM




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2009 - 09:10 PM

Codul Muncii
ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
ART. 73
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.
ART. 74
(1) Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64.
ART. 75
Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 February 2009 - 09:13 PM

Dana




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 12:26 PM

procedura de trecere in somaj :

*se inchide ctr de munca cu art. 65 (1)
*se da salariatului o adev. din care sa rezulte vechimea in munca din ultimele 24 de luni (tre' sa aiba minim 12 luni lucrate in ult. 24)
*salariatul se duce la agentia de somaj din sectorul/loc. in care domiciliaza (NU unde are sediul firma)
*de acolo i se da un fluturas in care i se specifica ce docum. imi mai trebuie pe a intra in somaj (ale lui personale, NU de la firma)
*se formeaza dosarul si ... se intra in somaj

CCMNN,
ART. 78. - (1) La încetarea contractului individual de munca din motive ce nu țin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensație de cel puțin un salariul lunar, in afară drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu țin de persoana salariatului.

acum, intrebare : la aceasta compensatie se platesc darile ca la un salariu normal ?? parca citisem pe undeva ca nu ...
mai caut ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:36 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 03:09 PM

Dragilor,

am si eu 2 probleme cu aceeasi baza de discutie si anume :
A/ la 12 salariati, cati trebuie sa fie concediati odata ca sa fie concediere colectiva ?

B/ impozitarea salariului compensatoriu in cazul concedierii :
1. salariul compensatoriu acordat salariatului concediat colectiv conform CCM la nivel national pentru anii 2007-2010 este neimpozabil? nu se platesc pentru acestea nici contributiile la stat (somaj, CAS, CASS)?
2. dar pt. salariatul concediat individual ??

Cu multumiri anticipate :frusty:



#16 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2009 - 03:49 PM

ART. 68 Codul Muncii
(1) Prin concediere colectivă se înțelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu țin de persoana salariatului, a unui număr de:
a) cel puțin 10 salariați, dacă angajatorul care disponibilizează are încadrați mai mult de 20 de salariați și mai puțin de 100 de salariați;
b) cel puțin 10% din salariați, dacă angajatorul care disponibilizează are încadrați cel puțin 100 de salariați, dar mai puțin de 300 de salariați;
c) cel puțin 30 de salariați, dacă angajatorul care disponibilizează are încadrați cel puțin 300 de salariați.
(2) La stabilirea numărului efectiv de salariați concediați colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul și acei salariați cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din inițiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiția existenței a cel puțin 5 concedieri.

... da chiar asa...daca ai mai putin de 20 de salariati cum faci?



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 09:01 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Feb 13 2009, 03:49 PM, a spus:

... da chiar asa...daca ai mai putin de 20 de salariati cum faci?
asta as vrea sa stiu si eu ... :frusty:

cum ma pot incadra in concediere colectiva la cei 12 salariati pe care ii am, din care pleaca totusi 3-4 pana la urma ... ?? si as vrea sa fie concediere colectiva ca sa nu mai platesc taxe si impozite la salariile compensatorii ...



#18 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 10:11 PM

Otilia, iti redau mai jos partial dintr-un articol care l-am citit :

"Conform legii, in cazul concedierilor colective, patronatul este obligat sa ofere plati compensatorii, dar se va eschiva. Chestiunea va deveni paradoxala. Patronii vor face concedieri colective, fara sa faca concedieri colective !!!.
De exemplu, intr-o intreprindere cu peste 300 salariati concediere colectiva inseamna trimiterea in somaj de la 30 de persoane in sus, dar pentru a nu plati salarii compensatorii patronii vor concedia 28 –29 persoane, iar dupa 30 de zile vor mai concedia 28-29 angajati si tot asa, fiindca atunci nu se va mai numi concediere colectiva, dar va fi foarte grav”, a declarat Mihut, presedintele Blocului National Sindical Timis."

Acum ce inteleg eu de aici, este ca nu se poate numi decizie colectiva atata timp cat nu se incadreaza in limitarea cantitativa din Codul muncii, si implicit nefiind concediere colectiva nu se incadreaza nici la art.55 alin 4 din Codul fiscal.Stiu ca tu esti o draguta si vrei sa ajuti oamenii aia in primul rand si in al-2-lea rand pe angajator, dar nu stiu daca exista vreo solutie :frusty: , poate totusi cineva mai experimentat s-a lovit de asta si te poate ajuta cumva.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 10:55 PM

v-am zis azi ca va iubesc ?? nuuuu ?? eeiii, atunci va zic acum : va iubesc si va multumesc mult pt grija :frusty:



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 February 2009 - 01:07 AM

Citeaza

... da chiar asa...daca ai mai putin de 20 de salariati cum faci?
Din pacate sub 20 de salariati nu se mai poate vorbi de concediere colectiva, nr.minim de salariati este concordant cu prevederile Directivei Consiliului Europei 98/59/CE privind concedierea colectiva. Oare de ce nu se pot "concorda" :wink: la noi si alte cele de prin Europa ? Nu este nevoie de raspuns :frusty:

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL