Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#21 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 16 February 2008 - 05:04 PM

profitul brut-ajustat cu ch.nedeductibile se impoziteaza conf legii si apoi profitul net se repartizeaza -daca vrei la dividende asociati. Deci nu se scad din impozit , dar nu stiu daca am inteles intrebarea ta.



#22 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 February 2008 - 07:58 PM

CINE TI-A ZIS, PROBABIL CA A AUZIT DE UNDEVA, DAR NU ERA IN TEMA. DECI, DACA TU CA FIRMA PRIMESTI DIVIDENDE DE LA OA ALTA FIRMA ATUNCI, ACELE VENITURI DIN DIVIDENDE CAND CALC. IMP.PE PROFIT SUNT NEIMPOZABILE. INTELES??? :good:




#23 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2008 - 01:10 AM

Dienuk, impozitul se plateste, intr-adevar, la plata dividendelor, dar obligatoriu pana cel tarziu 31/dec/xxxx in anul repartizarii. Iar cu raportarea la oficiu, dividendele nu intra in acea categorie de raportat.

S-a discutat mult pe forum, si pe tema asta...dati o cautare si va lamuriti.
Madalina



#24 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 17 February 2008 - 12:16 PM

Vezi postareajeniffer, la Feb 16 2008, 04:20 PM, a spus:

Te rog frumos Van deci daca 121 (creditor)=109022,cheltuieli nedeductibile=38221,venituri neimpozabile (dividende platite asociatilor)=83824.impozitul pe profit e :(109022+38221-83824)*16%=10147?
Jeniffer, daca tu platesti dividende asociatilor, este clar ca nu pot fi venituri pentru firma, doar daca firma primeste dividende , rezulta venituri. Deci, dividendele le platesti asociatilor din firma ta, nu? Asta am inteles. Nu are nici o legatura cu calculul impozitului pe profit in acest caz. Dividendele se distribuie asociatilor din profitul contabil net, dupa ce acesta a fost impozitat.



#25 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2008 - 07:51 AM

Multumesc mult tututror pentru ajutor.



#26 dabuf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2008 - 08:27 AM

si aceste venituri din dividende, devin venituri neimpozabile daca indeplinesc cumulativ 2 conditii, conform codului fiscal, daca nu sunt venituri impozabile si se includ in baza de impozitare



#27 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 February 2008 - 08:40 PM

Se plateste impozitul pe dividende distribuite Persoanelor Fizice pana la data de 25 ale lunii urmatoare celei in care s-au ridicat dividendele, sau daca acestea raman neridicate pana la sfarsitul anului impozitul pe dividende trebuie achitat pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.



#28 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 18 February 2008 - 09:18 PM

Este adevarat ca la distribuirea dividendelor, persoana fizica beneficiara a acestor dividende va plati 9,5% CAS, independent de retinerea si plata de catre firma a 16% impozit pe dividende?



#29 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 18 February 2008 - 10:47 PM

E vb de 6.5% Contributie la Sanatate, numai in cazul in care beneficiarul nu obtine venituri de natura salariala! Deci e CASS nu CAS!



#30 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2008 - 10:57 PM

Vezi postareacrisstina, la Feb 18 2008, 09:18 PM, a spus:

Este adevarat ca la distribuirea dividendelor, persoana fizica beneficiara a acestor dividende va plati 9,5% CAS, independent de retinerea si plata de catre firma a 16% impozit pe dividende?
Nu, nu este adevarat, pentru dividendele platite de societatile comerciale actionarilor/asociatilor nu se datoreaza contributia de CAS.
Contributia pentru asigurarile sociale se datoreaza conform Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale pentru veniturile in bani sau in natura, realizate dintr-o activitate dependenta, realizate de asiguratii care se afla in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I si II din lege.
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici;
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la pct. I;



#31 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 06:34 PM

Vezi postareaIaro, la Feb 18 2008, 10:47 PM, a spus:

E vb de 6.5% Contributie la Sanatate, numai in cazul in care beneficiarul nu obtine venituri de natura salariala! Deci e CASS nu CAS!
CASS-ul 6,5% se plateste pentru dividendele distribuite asociatului persoana fizica nerezidenta( administrator fara contract de administrare-numit prin actul constitutiv), care vine in Romania de 4-5 ori/an cate o saptamana? Nu este asigurat in Romania.

Aceasta postare a fost editata de Keke: 04 March 2008 - 06:36 PM




#32 eva82

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 April 2008 - 07:42 PM

Am nevoie de ajutorul vostru. Am urmatoarea situatie : in cursul anului 2007 unul dintre asociati a cesionat partile sociale celuilalt. Anul 2007 se incheie cu profit. Intrebarea mea este daca la sfarsitul anului, din dividendele brute aferente asociatul care a cesionat are dreptul sa ridice ceva. Stiu ca Legea 32 specifica faptul ca distribuirea de dividende se face proportional cu cota de participare dar nu mi se pare corect sa nu primeasca nimic intrucat nu mai era asociat la 31.12.2007. Daca v-ati intalnit cu acest caz, spuneti-mi va rog cum a fost tratat.



#33 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2008 - 02:27 AM

eu am avut situatia aceasta si am dat dividende noului asociat, intrucat cel vechi, prin cesiune a renuntat la drepturile ce le-ar fi avut. Dar, depinde de ceea ce s-a stabilit la momentul cesiunii...
Madalina



#34 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 May 2008 - 08:11 AM

Profitul se repartizeaza pe dividende si trebuie sa le trec si prin 4551 sau se poate face direct 457=5311 sau 5121,daca nu le scoate in aceeasi zi cu inregistrarea 117=457?Va multumesc.

Nu ma ajutati va rog.Am nevoie urgent de un raspuns. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:38 PM




#35 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 10:19 AM

Faci nota contabila de plata a dividendelor in ziua in care le platesti efectiv si nu, nu le treci prin 455.
Sa nu uiti si de constituirea impozitului.



#36 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 May 2008 - 10:32 AM

ITI MULTUMESC FOARTE MULT. :thumbup:



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2008 - 11:25 AM

Vezi postareanitu denisa, la Feb 5 2008, 09:13 PM, a spus:

Profitul nerepartizat al anului 2006 care se afla in 117 pot sa-l repartizez la dividende acum in ianuarie 2008 si sa platesc impozit ? sau trebuia in decembrie 2007?
Se pot plati din casa dividendele , este vorba de o suma mare un miliard jumatate sau trebuie prin banca?
Profitul nerepartizat din 117 il repartizezi atunci cand primesti Hotararea Adunarii generale a actionarilor, altfel nu ai de unde sa stii daca vor sau nu sa repartizeze profitul si catre ce destinatii. nDar Adunarea aceasta trebuie sa aibe loc pana la data intocmirii bilantului. Dividendele de sume mari se pot plati direct din casa doar actionarilor persoane fizice.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 21 May 2008 - 12:00 PM

Profitul a ramas nerepartizat la aprobarea bilantului,in 117 si acum am primit hotarire sa se treaca o anumita suma pe dividende,care s-au si ridicat,dar treptat nu toata suma o data,asta vroiam sa stiu daca hotarirea e cu 01.04.2008 si ele s-au ridicat de exemplu in 15,20,30.04.2008,trebuie sa le trec si prin 4551?

Ma ajutati va rog.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:39 PM




#39 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 22 May 2008 - 10:54 AM

Contul care trebuie utilizat pentru plata dividendelor este 457 cu analitice pentru fiecare asociat .Se iregistreaza 457=5311
pentru dividendele platite efectiv asociatilor. Impozitul este de 16% care se inregistreaza in cont 446 analitic separat.
Asupra sumei repartizate din 117 se aplica 16% impozit, diferenta se plateste asociatilor.
Impozitul se declara in D100a lunii de repartizare a dividendelor-se achita pina in 25 ale lunii urmatoare.

117=457 dividende brut
457=446 impozit 16%
457=5311 suma platita asociatilor



#40 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 May 2008 - 11:01 AM

Mersi mult.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL