Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#41 liliana.77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 June 2008 - 09:04 AM

Va rog frumos sa am ajutati,cine a mai avut asa situatie.Firma este persoana juridica romana si asociatul unic e persoana fizica straina nerezidenta,cum procedez in cazul dividendelor,la declaratia 205 se cere CNP,am inteles ca e nevoie de reprezentant fiscal,cine poate fi reprezentant in cazul asta?Sau care e procedura?Va multumesc.



#42 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 June 2008 - 11:25 AM

Buna...am mai citit ce-am gasit despre dividende dar....desi poate fi considerata o intrebare idioata, incerc totusi...

Seful meu a fost in concediu...si a folosit cardul firmei...insa nu mi-a adus justificare pentru banii cheltuiti (deci...ei sunt direct luati din cont cu ajutorul cardului....

Daca am profit de anul trecut si vreau sa dau suma pe dividende, platind evident, impozit pana la 25 luna urmatoare...ce document justificativ pot folosi?? Cand ii platesc cash fac un stat de plata special pentru dividende, dar acum...??? In extras se vede doar ca s-au scos niste bani...dar atat....

As putea face doar o nota contabila la care sa atasez extrasul....?? Si trebuie sa am o semnatura de la administrator, nu?...undeva....




#43 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 June 2008 - 11:33 AM

Poti sa consideri suma care iese din cont un fel de cec numerar ct 581 care intra in casa si care ies din casa cu dispozitie de plata catre asociat ca si dividende aferente 2007,care se semneaza de asociat,poti atasa si statul ptr dividende astfel,esti acoperita pe toate partile



#44 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2008 - 11:59 AM

Nu cred ca poti sa consideri plata direct din banca ca si dividende, de obicei banca iti cere copie dupa bilant si hotararea AGA de distribuire inainte de a aproba plata.



#45 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 June 2008 - 12:01 PM

Da...voi vedea exact cum apare extrasul....daca sunt bani ridicati de pe card...e ok cum zici tu...dar daca a facut o plata direct cu cardul si imi apare numele nu stiu carei firme din bulgaria...sau mai stiu de pe unde....e mai dificil...multumesc oricum....

Atunci nu pot face decat 457=5121 si gata...si apoi fac un fel de stat de plata, si pun o coloana separat care sa se intituleze: mod de plata - CARD...da...asa voi face...parca salariatii care primesc salariile pe card nu au intocmite state de plata????



#46 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 08 July 2008 - 01:45 PM

Si nu numai atat. Trebuie sa faca patronul hotarare AGA prin care repartizeaza profitul din soldul "Rezultatului reportat" in dividende.



#47 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 08 July 2008 - 11:08 PM

Vezi postareadaniela pirvulescu, la Jul 8 2008, 02:45 PM, a spus:

Si nu numai atat. Trebuie sa faca patronul hotarare AGA prin care repartizeaza profitul din soldul "Rezultatului reportat" in dividende.
Exact. Mai bine pui acesti bani in contul 542. Si el sa justifice banii . Cu decont.
Sau vezi ce mai are in cont 4551, nu?

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 08 July 2008 - 11:09 PM

irina



#48 ancalaur

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 August 2008 - 09:16 AM

cine imi poate da un raspuns?
DIVIDENDE DIN 2000-2005 REPARTIZATE SI NERIDICATE, SE MAI POATE REVENI PRIN HOTARARE AGA LA RENUNTAREA REPARTIZATII DIVIDENDELOR, FOLOSIND CT 117?
IMPOZITUL PT DIVIDENDEDELE NERIZICATE SUNT SI NEDECLARATE SI NEPLATITE LA BS?
CE CREDETI DE ACEST CAZ?



#49 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 August 2008 - 10:07 AM

Din cate stiu :
- pentru dividendele repartizate la inceputul anului dar neridicate in cursul anului, impozitul aferent se achita la BS pana la 31.12.
- daca abia anul acesta din rezultatul reportat 2000 - 2005 se repartizau dividende , impozitul trebuia platit cel tarziu 25 ale lunii urmatoare efectuarii platii dividendelor.

Poate exista pareri mai bune.



#50 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 December 2008 - 03:41 PM

suntem o societate cooperativa,in anul 2007 luna noiembrie am vandut un spatiu cu suma 1 400 000 ron care au ramas curati .La prima adunare a actionariloir sa stabilit ca jumatate sa fie distribuiti ca dividente si restul de 7 miliarde distribuiti la investiti.Problema este ca nu am investit nimic bani sunt aceiasi profit la societate este dar este mic ,actionari vor dividente .Intrebarea este daca putem folosi acei bani pentru a da dividente si cum



#51 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 15 December 2008 - 05:26 PM

ce inseamna "au ramas curati"?

1.ca sa distribui dividende trebuie ca la 31.12.2007 sa ai profit det de x lei;
2.aga hotaraste ca acest profit sa fi repartizat la dividende x/3 lei si rastul la investitii ;
3.daca ai distribuit la dividende profitul din 2007 (adica ai facut inregistrarea de 117 = 457) actionarii pot sa-si ridice dividende intr-o perioada de maxim3 ani.
4. nu are nici o legatura cu profitul pe care il ai astazi.important e ca banii ce trebuie ridicati sa existe in banca.
elma



#52 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 December 2008 - 06:13 PM

va rog sa ma scuzati era vorba de 14 miliarde fara impozit ,si cred ca am omis ceva .Noi actionari la 30 martie 2008 am luat dividente de 7 miliarde si restul iam depus in banca pentru investiti adica 7 miliarde .intrebarea este daca la 30 martie 2009 putem sa luam dividente acesti bani trecuti pe investiti pe anul 2008?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:42 PM




#53 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2008 - 01:15 PM

Brencu, te rog sa fii atent/a la ortografia cuvantului ''dividend'' si nu divident.
Multumesc pt. intelegere.
Am schimbat titlul topicului.
Madalina



#54 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 December 2008 - 02:36 PM

Vezi postareabrencu, la Dec 15 2008, 06:13 PM, a spus:

Noi actionari la 30 martie 2008 am luat dividente de 7 miliarde si restul iam depus in banca pentru investiti adica 7 miliarde .intrebarea este daca la 30 martie 2009 putem sa luam dividente acesti bani trecuti pe investiti pe anul 2008?
Problema este ca in AGA s-a luat (sau trebuia sa se ia) o hotarare scrisa privind repartizarea profitului net pe 2007 sau o parte a lui (restul ramanand deocamdata nerepartizat). Daca AGA a hotarat cum se repartizeaza tot profitul, contabilul trebuie sa faca repartizarea asa cum s-a hotarat. Nu se poate reveni asupra unei decizii de repartizare a profitului.
Daca in AGA s-a repartizat doar o parte a profitului, pentru restul nerepartizat anterior se poate lua oricand o alta decizie AGA de repartizare a profitului nerepartizat. Destinatiile repartizarii trebuie sa fie cele legale (nu "investitii" sau alte destinatii ilegale pentru moment).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 16 December 2008 - 02:37 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#55 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 December 2008 - 09:31 AM

Vezi postareamadalinab, la Dec 16 2008, 03:15 PM, a spus:

Brencu, te rog sa fii atent/a la ortografia cuvantului ''dividend'' si nu divident.
Multumesc pt. intelegere.
Am schimbat titlul topicului.
ma scuzati ,cuvantul este folosit de mine doar o data pe an (nu este o scuza) este o gluma,nu am fost atent



#56 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 17 December 2008 - 03:59 PM

Impozitul pentru dividende neridicate 2007 se achita pana la data de 31.12.2008. Declararea lor in 100 termen 25.12.2008 sau 25.01.2009? Am inteles ca ar fi modificat in ianuarie 2008 si termenul este de 25.12.2008. Are cineva baza legala?
gabi



#57 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 December 2008 - 04:24 PM

Chiar nu raspunde nimeni? Eu voi vira maine, cel tarziu vineri impozitul pe dividende, dar mi se pare normal sa apara in decl din ianuarie si nu de acum. Eu am dat deja decl 100 pe noiembrie, deci nu as putea sa pun plati facute in decembrie pe aceeasi declaratie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:43 PM




#58 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 17 December 2008 - 05:03 PM

Am gasit in MO 70/30.01.2008 -instructiuni de completare declaratie 100: " pana la termenul de plata prevazut de lege pentru dividende neridicate. " Deci trebuie prins in declaratia la noiembrie.
gabi



#59 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2008 - 05:30 PM

Eu nu asa inteleg. Eu inteleg ca se prinde in declaratia de la decembrie, insa treb virat pana la 31.12.08
preda



#60 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 17 December 2008 - 05:41 PM

Vezi postareabrencu, la Dec 15 2008, 07:13 PM, a spus:

Vezi postareabrencu, la Dec 15 2008, 05:41 PM, a spus:

suntem o societate cooperativa,in anul 2007 luna noiembrie am vandut un spatiu cu suma 1 400 000 ron care au ramas curati .La prima adunare a actionariloir sa stabilit ca jumatate sa fie distribuiti ca dividente si restul de 7 miliarde distribuiti la investiti.Problema este ca nu am investit nimic bani sunt aceiasi profit la societate este dar este mic ,actionari vor dividente .Intrebarea este daca putem folosi acei bani pentru a da dividente si cum
va rog sa ma scuzati era vorba de 14 miliarde fara impozit ,si cred ca am omis ceva .Noi actionari la 30 martie 2008 am luat dividente de 7 miliarde si restul iam depus in banca pentru investiti adica 7 miliarde .intrebarea este daca la 30 martie 2009 putem sa luam dividente acesti bani trecuti pe investiti pe anul 2008?
va rog sa cititi cu atentie intrebarea mea si sa -mi raspundeti folosind un limbaj accesibil unui necunoscator ,care nu a stiut nici macar sa scrie dividende,pentru ca nu inteleg prea multe din ce ati scris dv.DECI DACA AGA APROBA CA SI CELE 7 MILIARDE DE LA INVESTITI SA FIE TRECUTE PE 2009 CA DIVIDENDE,NU AR FI NICI O PROBLEMA






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL