Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#61 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2008 - 04:58 PM

Dumneavoastra nu folositi un limbaj corespunzator, nu noi!
Cred ca ceea ce vreti sa spuneti este ca la sf anului 2007 ati avut un PROFIT in suma de 14 mld, din care 7 mld i-ati repartizat pe dividende, iar celelalte 7 mld la ALTE REZERVE (nu investititii), conform hotararii AGA (un exemplar il aveti si dumneavoastra).
Raspunsul (daca e cum am scris mai sus) este ca se poate face o Hotarare AGA si puteti distribui si celelalte 7 mld de la ALTE REZERVE la dividende. Contabila dumneavoastra va va lamuri mai bine, cu siguranta.
preda



#62 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2008 - 02:27 PM

OUG 19/27.02.2008 privind modificarea si completarea OG92/2003 privind CPF (Mof 163/03.03.2008)-
art I pct 8. La art 111, dupa alin (4) se introduce un nou alineat , alineatul (4 indice 1) cu urmatorul cuprins :
"(4indice 1) Pentru creantele fiscale stabilite pe baza declaratiilor fiscale carora li se aplica prev. art 114 alin 2 indice 1si care au termenul de plata diferit de data de 25, acesta se inlocuieste cu data de 25 a lunii prevazute de actul normativ care le reglemeneteaza"
Asta inseamna ca impozitul pe dividende neplatite se schita in 25.12.2008?




#63 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 19 December 2008 - 02:58 PM

Vezi postarealupoaica, la Dec 18 2008, 05:58 PM, a spus:

Dumneavoastra nu folositi un limbaj corespunzator, nu noi!
Cred ca ceea ce vreti sa spuneti este ca la sf anului 2007 ati avut un PROFIT in suma de 14 mld, din care 7 mld i-ati repartizat pe dividende, iar celelalte 7 mld la ALTE REZERVE (nu investititii), conform hotararii AGA (un exemplar il aveti si dumneavoastra).
Raspunsul (daca e cum am scris mai sus) este ca se poate face o Hotarare AGA si puteti distribui si celelalte 7 mld de la ALTE REZERVE la dividende. Contabila dumneavoastra va va lamuri mai bine, cu siguranta.
va multumesc acum intradevar sunt lamurit,era vorba de un limbaj pe intelesul meu ,iar despre contabila este poveste lunga



#64 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 30 December 2008 - 06:29 PM

buna seara,

sunt novice in acest domeniu asa ca va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu o mare problema
Incerc din rasputeri sa imi dau seama cum stau lucrurile cu dividendele.tin contabilitae la o microintrointrprindere,dom.de activit.constructii.In anul 2007 s-a inregistrat profit iar
in procesul verbal al aga s-a stabilit ca profitul anului 2007 se va repartiza la dividende.eu am platit impozit pe dividende in 30.12.2008 si urmeaza sa il declar in decl.100 din ian 2009.am procedat corect???
Acum nelamurirea mea este una si mai mare,era corect ca in procesul verbal aga sa se stabileasca ca tot profitul anului 2007 sa se repartizeze pentru investitii,scapam astfel de plata imp.pe dividende?.....
chiar daca banii ar fi fost scosi din firma pentru nevoi personale de-a lungul anului 2007.care este solutia???? adica patronul s-a folosit de bani de-a lungul anului dar declara la sf.ca ii tine pentru investitii viitoare
si spera sa nu vina control :)) nu mai inteleg cum este cel mai bine si va rog mult sa ma ajutati.




cu respect.



#65 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 01 January 2009 - 08:20 PM

Eu nu inteleg ce reprezinta din punct de vedere legal pt. dvs. termenul "investitii", deoarece in repartizarea profitului societatilor comerciale nu exista decat: dividende, rezerve legale, alte rezerve, fond de participare al salariatilor la profit. Dvs. in ce categorie din cele de mai inainte incadrati termenul "investititii"?



#66 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 08 January 2009 - 12:11 AM

INTREBARE MARE!.
Daca nu am declarat imp pe dividende in declaratia pe nov,si nu am platit nici impozitul ptr ele , dar nici nu s-au ridicat in decursul anului,ele inca mai figurand in balanta pe dec???????? :thumbup: firma fiind in icapacitate de plati cum ar trebui procedat???????Multumesc :frusty:



#67 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 11:51 AM

Pai daca ai deja dividende repartizate, dar neplatite catre asociat/i, trebuia declarat impozitul pt. dividendele neachitate pana la sf. anului 2008 in declaratia 100 aferenta lunii noiembrie 2008.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 January 2009 - 11:52 AM

Madalina



#68 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 08 January 2009 - 12:27 PM

dar daca nu ai constituit dividenede poti sa treci sumele in rezerve si atunci nu mai platesti imp pe dividende. in decursul anului 2009 poti sa transferi din ct de rezerve in dividende sa platesti impozit si sa ridici dividende. e corect ce spun?



#69 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 08 January 2009 - 02:30 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 8 2009, 01:27 PM, a spus:

dar daca nu ai constituit dividenede poti sa treci sumele in rezerve si atunci nu mai platesti imp pe dividende. in decursul anului 2009 poti sa transferi din ct de rezerve in dividende sa platesti impozit si sa ridici dividende. e corect ce spun?
Dividendele sunt contstituite de la inceputul anului dar neplatite.pot sa fac rectificativa la declaratia 100 de pe noiembrie?Daca da , pana cand o pot depune? :thumbup:



#70 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 January 2009 - 03:02 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 8 2009, 12:27 PM, a spus:

dar daca nu ai constituit dividenede poti sa treci sumele in rezerve si atunci nu mai platesti imp pe dividende. in decursul anului 2009 poti sa transferi din ct de rezerve in dividende sa platesti impozit si sa ridici dividende. e corect ce spun?
Nu e corect. Din rezerve nu mai poti da dividende ci doar sa maresti capitalul sau sa acoperi o pierdere anterioara.
Daca vrei sa treci pe dividende acum doar o parte din profit dar vrei ca restul sa-l treci pe dividende in alt an atunci repartizezi pentru dividende din profit doar suma dorita pentru acest an. Restul profitului ramane nerepartizat pana in anul in care doresti sa-l repartizezi pe dividende (sau pentru altceva).

Acelasi raspuns este si pentru "lupoaica" (in ce priveste "alte rezerve").

Pentru "brencu": Sa nu confundati profitul de repartizat cu o suma de bani disponibila in banca. Doar contabilul va poate spune care e profitul care poate fi repartizat (si in nici un caz "pentru investitii").

Pentru "anca duma": NU "inseamna ca impozitul pe dividende neplatite se achita in 25.12.2008". Inseamna ca impozitul pe dividende cu termen in decembrie (pt.dividende platite in noiembrie sau neplatite pana la 30 noiembrie) va fi platit pana in 25 decembrie, impozitul pe dividende cu termen de plata in ianuarie (pt.dividende platite in decembrie) va fi platit pana in 25 ianuarie s.a.m.d.

Pentru "@lexandra":
a) Declaratia privind impozitul de orice fel se face inainte de a se plati acel impozit si nu invers, cum ai spus.
b) Impozitul se poate repartiza doar pe destinatiile specificate de "iaro" mai sus si nu pentru investitii. Daca vrei sa nu platesti impozit pe dividende, AGA sa faca o Decizie de nerepartizare a profitului anului respectiv.
c) Banii firmei nu pot fi utilizati "pentru nevoi personale" ci doar pentru ca afacerea sa aduca profit. Banii nu pot fi tinuti de patron pe termen lung. Banii trebuie sa stea in casierie firmei sau in conturile bancare ale firmei.

Pentru "n_andre". Profitul nu trebuia repartizat daca se stia ca sunt lichiditati insuficiente pentru plata dividendelor si a impozitelor. Daca profitul s-a repartizat pentru dividende, chiar daca acestea nu s-au dat pana in 25.12, trebuia platit macar impozitul pe dividende pana in 25.12. Daca nu ai bani, desigur ca nu-l platesti si vei suporta majorari de intarziere. Dar faptul ca o firma cu profit a ajuns cam repede in stare de faliment poate fi interpretat ca fiind o actiune intentionata de falimentare, ceea ce e un caz penal (desigur daca nu e caz de incompetenta manageriala sau de schimbarea conditiilor din mediul de afaceri). AGA poate cere intrarea in procedura de faliment sau insolventa, pentru a evita majorarile de intarziere la plata, daca nu are sanse de a-si reveni.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#71 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 January 2009 - 03:10 PM

Vezi postarean_andre, la Jan 8 2009, 02:30 PM, a spus:

Dividendele sunt contstituite de la inceputul anului dar neplatite.pot sa fac rectificativa la declaratia 100 de pe noiembrie?
Nu se poate reveni asupra destinatiei profitului deja repartizat. In declaratia 100 nu se declara devidendele ci impozitul pe dividende, care ramane acelasi, chiar daca nu s-au platit dividendele. Deci, nu se face rectificativa la declaratia 100 pe acest motiv.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#72 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 09 January 2009 - 12:09 AM

Vezi postareanopris, la Jan 8 2009, 04:02 PM, a spus:

Pentru "n_andre". Profitul nu trebuia repartizat daca se stia ca sunt lichiditati insuficiente pentru plata dividendelor si a impozitelor. Daca profitul s-a repartizat pentru dividende, chiar daca acestea nu s-au dat pana in 25.12, trebuia platit macar impozitul pe dividende pana in 25.12. [...]
Profitul firmei a fost ptr anul 2007si a fost repartizat la inceputul anului 2008.Dividendele nu au fost ridicate pana la 31-12-2008. Problema era ca nu s-a declarat impozitul ptr ele in dec100 pe nov.Intrebarea mea era unde, cand si cum sa declar acest impozit ca sa aiba la ce sa aplice penalizari??Firma este mica deci profit,dividende,impozit,dehh mici!AGA a depus cererea de incepere a procedurii de insolventa din decembrie dar nu a aparut nici o hotarare judecatoreasca inca. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:44 PM




#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2009 - 11:19 AM

Buna !
L571/2003:
ART. 67
(1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a deținerii de titluri de participare la fondurile închise de investiții, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
OG92/2003:
ART. 111
Termenele de plată
(1) Creanțele fiscale sunt scadente la expirarea termenelor prevăzute de Codul fiscal sau de alte legi care le reglementează.
....................
(4^1) Pentru creanțele fiscale stabilite pe baza declarațiilor fiscale cărora li se aplică prevederile art. 114 alin. (2^1) și care au termenul de plată diferit de data de 25, acesta se înlocuiește cu data de 25 a lunii prevăzute de actul normativ care le reglementează.
Parerea mea este ca trebuie sa tii cont de luna din anul 2008 in care ai facut inregistrarea in contabilitate a imp.pe dividende si asa sa faci si declaratia; aferenta lunii in care ai facut inregistrarea contabila. In urma hot.AGA ai inregistrat repartizarea dividendelor 117=457 cu x RON , acestea nu au fost distribuite asociatilor in anul 2008, in luna dec. faci inregistrarea 457=446 y RON analitic imp.dividende si in decl.100 pt.luna dec. la rd.14 declari imp.pe dividende care este y RON chiar daca termenul de plata este in decembrie 2008. Daca ai facut retinerea imp. pe dividende in noi. atunci faci decl.rectificativa la decl.100 aferenta lunii noiembrie. Daca te uiti in Decl.100, in partea dreapta cu vernil scrie termenele de plata, iar la rd.14, vei vedea 25U/2512C, 25 a lunii urmatoare, 25.12 luna curenta. Oricum, recomandarea mea este sa calculezi maj.de 0.1 % pe zi din imp.pe dividende datorat si neachitat din 25.12 pana in 31.12.08 si sa ti le inregistrezi in contabilitate in dec 2008, iar in 2009 la fel, pana la data platii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:44 PM

Dana




#74 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2009 - 02:32 AM

Dividendele neridicate pâna la 31.12.2008 ramân in contul 457 sau se face vreo inregistrare in anul urmator ?
Multumesc anticipat pentru ajutor.



#75 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 January 2009 - 11:30 AM

Da, dividendele diminuate cu impozitul pe dividende aferent raman in soldul contului 457 la 31.12.2008 ca obligatie de plata neachitata in 2008; in 2009 daca le distribuiti veti face inregistrarile corespunzatoare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:44 PM

Dana




#76 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 January 2009 - 09:54 AM

Buna ziua.
Daca la o societate repartizez profitul de la sf anului 2008 pe dividende, dar nu ridica toate dividendele pana la inchiderea anului financiar , adika 31.12.2009...!
In acest caz cum se procedeaza cu dividendele neridicate?
Va rog un raspuns.



#77 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 January 2009 - 10:11 AM

Fie ridica actionarii dividendele, fie nu, firma tot va trebui sa plateasca pana la sfarsitul anului impozitul pe dividendele constituite.
Daca dividendele nu sunt platite, depinde de ce nu sunt platite:
- daca nu vrea firma sa le plateasca, firma datoreaza si o dobanda pentru intarzierea platii;
- daca nu vor actionarii sa ridice dividendele, pot ramane neridicate, dar ar fi bine sa dea si o declaratie de motivare a neridicarii (chiar inventarierea presupune o punctare scrisa cu creditorii).
Daca stii dinainte ca nu vor fi ridicate (cum apare din text) e mai bine sa nu repartizezi profitul pe dividende, caz in care nu mai platesti nici impozitul pe dividende.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#78 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 18 February 2009 - 10:25 AM

Suntem o sc coop am avut o pierdere financiara pe anul 2008.La fondul de rezerve avem o suma destul de mare ,intrebarea este ,putem da dividende membrilor diminund fondul de rezerva. Am mai pus aceiasi intrebare dar sau schimbat datele pentru ca nu stiam ca avem pierdere financiara pe anul 2008



#79 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2009 - 10:42 AM

Dividendele se repartizeaza doar din profitul contabil, in situatia in care aveti pierdere nu vad cum.

Dana




#80 brencu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 18 February 2009 - 11:48 AM

Sa fiu mai explicit noi in 2007 am vandut un spatiu si bani iam pus la banca in fondul de rezerva ,deci sa inteleg ca nu putem da dividende din acei bani?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 February 2009 - 12:01 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL